کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۵

بازخوانی سخنان مقام معظم رهبری؛

اصولگرا باشیم یا اصلاح طلب؟

با توجه به نزدیکی ایام انتخابات مجلس و خبرگان و لزوم پرهیز از دو قطبی کردن فضای جامعه که همواره زمینه ساز فتنه بوده است؛ به بازخوانی سخنان مقام معظم رهبری در خصوص دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا می پردازیم.

اصول گرا اصلاح طلب

به گزارش ندای چناران، با توجه به نزدیکی به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین مجلس خبرگان رهبری ؛ جریانات فکری ، احزاب و گروه ها در پی کسب رای و نظر مردم تلاش می کنند.

از آنجا که همواره دو قطبی کردن فضای جامعه زمینه ساز فتنه است و کار در مسائل سیاسی و فرهنگی و همچنین مقابله با تهاجم نرم دشمن، نیازمند آشنایی کافی با منظومه فکری رهبر معظم انقلاب می باشد؛ در این نوشته به بازخوانی سخنان مقام معظم رهبری در خصوص دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا می پردازیم.

یکی از موضوعاتی که نزدیک انتخابات زیاد مطرح شود، بحث اصلاح طلبی و اصول گرایی است که به عنوان دو جناح اصلی سیاسی در کشور شناخته می شوند و گاهاً برخی از ما ناخواسته وارد یکی از این دو جناح شده و به فعالیت های سیاسی می پردازیم اما ممکن است شناختی از مبانی این دو جناح نداشته باشیم.
حال آیا این تقسیم بندی درست است یا خیر؟ آیا اصلا دو دسته کردن کشور کار درستی است؟ واقعاً اصلاح طلبی و اصول گرایی به چه معناست؟
مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان استان کرمان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ در این خصوص فرموده اند: بنده دعوای اصلاح طلب و اصولگرا را هم قبول ندارم؛ من این تقسیم بندی را غلط می دانم. نقطه ی مقابل اصولگرا، اصلاح طلب نیست؛ نقطه مقابل اصلاح طلب، اصولگرا نیست. نقطه ی مقابل اصولگرا، آدم بی اصول و لاابالی است؛ آدمی که به هیچ اصلی معتقد نیست؛ آدم هرهری مذهب است. یک روز منافع او یا فضای عمومی ایجاب می کند که بشدت ضد سرمایه گذاری و سرمایه داری حرکت کند، یک روز هم منافع اش یا فضا ایجاب می کند که طرفدار سرسخت سرمایه داری شود؛ حتّی به شکل وابسته و نابابش! نقطه ی مقابل اصلاح طلبی، افساد است. بنده معتقد به اصولگرای اصلاح طلبم؛ اصول متین و متقنی که از مبانی معرفتی اسلام برخاسته، با اصلاح روش ها به صورت روزبه روز و نوبه نو.
ما باید روش ها را اصلاح کنیم. در روش ها اشتباه و نقص وجود دارد. گاهی به مرحله ای می رسیم که امروز دیگر جواب نمی دهد؛ باید مرحله ی دیگری را شروع کنیم. حفظ اصول و اصلاح روش ها، معنای اصلاح طلبی است.
البته از نظر امریکایی ها اصلاح یعنی ضدیت با نظام جمهوری اسلامی. رضاخان آمد اصلاحات راه انداخت؛ محمدرضا هم آمد اصلاحات راه انداخت؛ این همان چیزی است که بنده گفتم اصلاحات امریکایی. این اصلاحات به درد خودشان می خورد. ملت ایران اصلاح را براساس اصول خود انجام می دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای در بیاناتی دیگر در ۱۷ دی ماه سال گذشته در دیدار با مردم قم نیز دراینباره بیان داشتند: امروز آن چیزى که لازم است براى ملّت ما، اوّلاً اتّحاد و اتّفاق ملّى است. دودسته کردن مردم، جدا کردن مردم، شعارهاى تفرقه‌انگیز دادن میان مردم – به هر عنوانى – خطا است؛ این بر ضدّ منافع ملّت ایران و بر ضدّ آرمانهاى ملّت ایران است. اتّحاد و اتّفاق. مردم مسئولین را کمک کنند، دولت را کمک کنند… دولتى‌ها هم مراقب باشند، دودستگى در مردم به‌وجود نیاورند، حاشیه‌ سازى نکنند، بعضى حرفهاى غیرلازم مطرح نشود؛ این یکپارچگى مردم ما، این همّت بلند مردم ما، این ایمان مردم ما، درست مورد استفاده قرار بگیرد، ان‌شاءالله راه این کشور باز بشود.
نیاز است باور کنیم دو قطبی کردن فضای جامعه زمینه ساز فتنه می شود! البته توجه به این نکته نیز ضروری است که بعضی ها می گویند اصلاح در اصول که این اشتباهی واضح است.

انتهای پیام/

سید یحیی حسینی

یک پاسخ به “اصولگرا باشیم یا اصلاح طلب؟”

  1. علی گفت:

    بسیار مقاله جالب و پسندیده ای بود. متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات