کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰

خطیب جمعه چناران:

یگانه راه ریشه کن کردن تروریسم و تحجر، نابودی صهیونیسم است/ روحیه انقلابی سنگ فلاخن داوود است؛ در ظاهر ساده است اما قدرتهای مادی را به زانو درمی آورد

امام جمعه چناران گفت: راه ریشه کن کردن تروریسم و تحجر در منطقه در حلّ مسئله فلسطین و نابودی رژیم صهیونیستی مستتر است؛ چراکه علت العلل همه مصیبتهای منطقه غرب آسیا رژیم صهیونیستی است.

تاجی امام جمعه چناران

به گزارش ندای چناران، حجت الاسلام مظفر تاجی، خطیب جمعه چناران با اشاره به روز جهانی قدس اظهار داشت: روز جهانی قدس امسال در حالی برگزار شد که جهان اسلام دستخوش تحولات جدی است. اوضاع منطقه و شرایط کشورهای آن در حالی است که شاید باعث غفلت برخی از مسأله اصلی و ضروری جهان اسلام یعنی مسأله قدس شریف و دشمن اصلی یعنی استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌المللی شود. سوریه، عراق، یمن، لبنان، بحرین، حجاز و دیگر مناطق جهان اسلام درگیر چنان معضلات و مشکلاتی هستند که گاه افراد را از علت العلل همه این مشکلات و همه این معضلات یعنی استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌المللی غافل می‌کند. از این رو روز قدس امسال از اهمیت زاید الوصفی برخوردار بود و مردم در شعار مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا، جدیت بیشتری به خرج دادند.

قدس، محور وحدت جهان اسلام است/ علت العلل معضلات منطقه، استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌المللی است

وی ادامه داد: روز قدس فقط یک راهپیمایی نیست؛ یک حرکت عمیق و پرمعنایی است که هر ساله خونی تازه و جانی دوباره در رگهای امت اسلامی جاری می‌کند. روز قدس روز دنیای اسلام و از روزهای بسیار مهم و تعیین‌کننده در تقویم مسلمانان جهان است و از آنجا که یک روز جهانی است، یک پیام جهانی هم دارد و نشان دهنده این است که «امت بزرگ و یکپارچه اسلامی در هیچ کجای جهان زیر بار ظلم و استبداد نخواهد رفت حتی اگر این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرتمندترین دولتهای عالم برخوردار باشد» پس قدس را می‌توان سمبل و نماد فلسطین و محور وحدت جهان اسلام به شمار آورد و در نهایت روز قدس همانگونه که امام راحل فرمودند: «روز امتیاز و جدایی بین حق و باطل است و این روز به نوعی رویارویی مستقیم اسلام و صهیونیست جهانی است.»

حجت الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: در سال جاری روز قدس در حالی برگزار شد که خاورمیانه و جهان اسلام در شرایط ویژه‌ای قرار دارد. جنایات داعش و دیگر تروریستها در سوریه و عراق، حمله نظامی آل سعود به مردم فقیر و بی پناه یمن، اقدامات سرکوبگرایانه آل خلیفه در بحرین، برقراری ارتباط و همسویی نزدیک آل سعود و برخی از دولتهای مرتجع منطقه‌ای با رژیم صهیونیستی، فاجعه انسانی منا در سال گذشته و کارشکنیهای آل سعود در پذیرش حجاج ایرانی در مراسم حج امسال از ترس برگزاری مراسم «برائت از مشرکین» و طنین‌انداز شدن «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» در سرزمین حجاز و… اهمیت روز قدس امسال را چندین برابر کرده است.

یگانه راه ریشه کن کردن تروریسم و تحجر، نابودی رژیم صهیونیستی است

وی تصریح کرد: با وجود همه مسائل و همه خیانتهای کشورهایی که مدعی پرچمداری جهان اسلام هستند و با همه بی تفاوتیهای مجامع جهانی، کنفرانس اسلامی و شوراهای منطقه‌ای، هرگز آرمان فلسطین از دستور کار اصلی ملتهای منطقه کنار نرفته است و دغدغه اصلی آنها همچنان آرمان فلسطین است. ملت‌های منطقه به خوبی می‌دانند که راه ریشه کن کردن تروریسم و تحجر در منطقه در حلّ مسئله فلسطین و نابودی رژیم صهیونیستی مستتر است؛ چراکه علت العلل همه مصیبتهای منطقه غرب آسیا رژیم صهیونیستی است.

روحیه انقلابی سنگ فلاخن داوود است؛ در ظاهر ساده است اما قدرتهای مادی را به زانو درمی آورد

فرمانده قرارگاه فرهنگی چناران با اشاره به دیدارخانواده های شهدای هفتم تیر و مدافع حرم با رهبرمعظم انقلاب اظهار داشت: نکاتی که رهبر انقلاب در این سخنرانی بیان داشتند هر کدام به طور جداگانه نیازمند تحلیل و دقت نظر است. نکته‌ای که ایشان در مورد بحرین بیان داشتند و نکاتی که در مورد شهدای انقلاب متذکر شدند. حتی نکته مهمی که در مورد کوتاهی در عرصه فرهنگی وهنری متذکر شدند که در مورد شهدای انقلاب و… کار فرهنگی و هنری و تبلیغی جدی نشده است.

وی ادامه داد: اما در میان همه این نکات آنچه رهبر معظم انقلاب در مورد قدرت شگفت انگیز نظام اسلامی در جنگ نامتقارن بیان داشتند، باید مورد توجه قرارگیرد، روحیه انقلابی است. روحیه انقلابی در ظاهر ساده است اما سنگ فلاخن داوود است. این سنگ پیشانی شکن و این سنگی است که قدرتهای مادی ظاهری پرابهت و پرهیبت را به زانو درمی آورد.

وی افزود: امروز نیز در اوضاع کنونی منطقه و در اوضاع سیاست داخلی و خارجی کشور باید از همین نیروی شگفت انگیز نظام اسلامی در جنگ نامتقارن بهره برد. در مورد منطقه شاهد آن هستیم که بسیج مردمی و روحیه انقلابی چه غوغایی که به پا نکرده است.

روحیه انقلابی، یگانه عنصر حفظ و حراست از انقلاب است

حجت الاسلام تاجی درهمین راستا گفت: در ماههای گذشته رهبر معظم انقلاب تأکیدات بسیاری بر حفظ روحیه انقلابی داشته‌اند و آن را یگانه عنصر حفظ و حراست از انقلاب اسلامی دانسته‌اند؛ چرا که اکنون دشمن در حال ترور گفتارهای انقلابی ماست تا به تغییر رفتار ما برسد و در نهایت سرنوشت انقلاب را تغییر دهد.

وی بیان داشت: سیاست تغییر رفتار ایران، یکی از سیاستهای آمریکا در پسابرجام بوده است؛ به گونه‌ای که اوباما می‌گوید: «روح برجام تغییر رفتار ایران است!»؛ وزیر خارجه آمریکا می‌گوید: «فکر می‌کنم همه می‌توانند با تغییر لحن و کم کردن از شعارها شروع کنند. اول از همه شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل»؛ پایگاه رسمی صدای آمریکا می‌نویسد: «مهم‌ترین هدف برجام تبدیل ایران از یک کشور انقلابی به یک کشورعادی و به تعبیر دقیق‌تر لیبرال است»؛ کریس کونز، سناتور آمریکایی نیز می‌گوید: «ایران همچنان قابل اعتماد و اطمینان نیست.»
وی تصریح کرد: از دشمن غیر از این انتظاری نیست، اما در همین حال، متأسفانه در میان برخی مسئولین شاهد تلاشهایی در زمینه تقلیل روحیه انقلابی در میان مردم هستیم. نباید فراموش کنیم که برای استقرار این روحیه انقلابی حدود ۲۱۹ هزار شهید داده‌ایم؛ این در حالی است که در جمهوری اسلامی ایران سه هزار صندلی با پست مهم در سه قوه وجود دارد که مسئولان بر روی آن نشسته‌اند… یعنی برای هر صندلی ۷۳ شهید!

خطیب جمعه چناران در ادامه بیان داشت: این قدرت شگفت انگیز انقلابی بودن را باید در سیاست داخلی و سیاست خارجی کشور نیز به کار گرفت. البته مشخص است که انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن درهر ظرفی و در هر شرایطی، حالت خاص و مخصوص به خود را پیدا می‌کند و انقلابی بودن در سیاست خارجی و در سیاست داخلی و در اداره کشور نیز باید به مقتضای این ظرف باشد. اما باید توجه داشت که اگر انقلابی عمل شود و اگر روحیه انقلابی در کار باشد، بخش قابل توجهی از سستی‌ها و ضعفها و ناکارآمدی‌های موجود قابل برطرف کردن است.

وی گفت: بر اساس این توصیه و تذ کر رهبر معظم انقلاب، مسؤولان کشور بدانند که با روشهای مرسوم مورد نظر غرب و با اعتماد به آنهایی که شایسته هیچ اعتمادی نیستند، نمی‌توان کشوری انقلابی را که منبع قدرت نامتقارن خویش را در جنگ نابرابر موجود یافته است، اداره کنند. موفقیت از آن کسانی است که عامل قدرت خود را بشناسند و آن را به بهترین وجه به کار بگیرند. عامل قدرت جمهوری اسلامی در عرصه سیاست خارجی، دیپلماسی انقلابی و برخاسته از نگاه انقلابی و انقلابی گری است.

حجت الاسلام تاجی افزود: عامل قدرت جمهوری اسلامی، ادای اعتماد به نظام سلطه و دوستی با غرب را درآوردن نیست. ایران اسلامی قدرت خود را از دوستی با غرب به دست نیاورده است. قدرت ایران در انقلابی بودن آن بوده و هست. امید است که مسؤولان نظام اسلامی از این تدبیر مهم غافل نمانند و در این جنگ نامتقارن از سلاح قدرت و ابزار شگفت انگیز قدرت نظام اسلامی غفلت نکنند.

تصحیح چهره زشت و خشن آمریکا خیانت است به ملت و انقلاب

خطیب جمعه چناران با اشاره به سالروزحمله ناوهواپیمابرآمریکا به هواپیمای مسافربری ایران درخلیج فارس وکشته شدن ۳۰۰ مسافربی گناه وروزحقوق بشر آمریکایی خاطرنشان کرد: در بازه زمانی ۶ تا ۱۲ تیرماه به ویژه در دهه ۱۳۶۰ به حوادث و رویدادهایی بر می‌خوریم چه به صورت مستقیم و چه با حمایت استکبار جهانی علیه مردم ایران صورت گرفته است. فاجعه هفتم تیر، بمباران شیمیایی سردشت، حمله به هواپیمای مسافربری ایران و چندین مورد دیگر ازجمله جنایاتی است که هر کدام از آنها به تنهایی آسودگی را از وجدان بشریت می‌رباید.

وی ادامه داد: آمریکا و متحدین غربی‌اش بارها به بهانه‌های حقوق بشر با ابزارهایی چون جنگ، تحریم، نفوذ و… در دیگر کشورها دخالت کرده و یا اشغال کرده‌اند، حال آنکه گذشته تاریخی این کشور تصویری سراسر قتل و کشتار را نمایش می‌دهد.

وی افزود: در بین کشورهای مستقل، حقوق ملت ایران همواره از سوی کشورهای مدعی حقوق بشر نقض شده است. شهادت ۱۷ هزار نفر انسان بی گناه در اثر اقدامات تروریستی، شهادت بیش از ۲۰۰ هزار نفر و مجروحیت بیش از ۷۰۰ هزار نفر در جریان جنگ تحمیلی هشت ساله، شهادت بیش از ۱۳ هزار نفر و مجروحیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر در اثر کاربرد سلاحهای شیمیایی، شهادت بیش از ۴ هزار نفر از ماموران نیروی انتظامی و مرزی در راه مبارزه با مواد مخدر و نقض گسترده حقوق ملت ایران در اثر تحریمهای ظالمانه و غیرقانونی، تنها برخی از این مصادیق می‌باشند.

حجت الاسلام تاجی در ادامه تصریح کرد: نکته مهمی که نباید از آن غافل شد، این است که این اقدامات یا با مداخله و حمایت مستقیم یا غیرمستقیم مدعیان دروغین حقوق بشر به ویژه آمریکا صورت گرفته‌اند. هر تلاشی که بخواهد چهره زشت، خشن و خطرناک آمریکا را تصحیح کند و از زشتی او بکاهد و کسانی که سعی می‌کنند جنایت آمریکا را نه تنها بر ایران اسلامی و بلکه بر بسیاری از کشورهای جهان و کشورهای اسلامی کمرنگ کنند و این جنایتها را به فراموشی بسپارند و نگذارند که نسل جوان با این جنایتها آشنا شود، خیانت به ملت و انقلاب است.

خروج انگلیس ازاتحادیه اروپا و رد دیدگاه جهانی شدن/ ادغام شدن در فرایندهای جهانی بدون تقویت درون، خسران است

امام جمعه چناران با اشاره به خروج انگلیس ازاتحادیه اروپا گفت: رأی ۵۲ درصدی مردم انگلیس به خروج این کشور از اتحادیه اروپا، زلزله‌ای سیاسی است که از آن به منزله وارد شدن شوک به اقتصاد جهانی و اتحادیه اروپا نام می‌برند. با خروج انگلیس ازاین اتحادیه، ناکارآمدی آن آشکارشده است. فارغ از تأثیرات سیاسی و اقتصادی این موضوع، یک مسئله مهم در این زمینه،‌ زیرسؤال رفتن مفروضات دیدگاههای کسانی است که در ایران فرایندهای جهانی شدن را یکسره به منزله فرصت ارزیابی کرده و خواهان ادغام ایران در این فرایندها هستند.

وی ادامه داد: درس مهم این موضوع برای کشورمان این است که به جای اندیشیدن برای ادغام شدن در فرایندهای جهانی، باید ازهم اکنون به فکر تقویت بنیانهای قدرت درونی کشور بود. بی شک الگوهایی چون اقتصاد مقاومتی، مقولاتی چون استحکام بخشی ساخت درونی قدرت یا تأکید بر ضرورت حفظ استقلال کشور که رهبر معظم انقلاب مطرح کرده‌اند، با نظر به این موضوع و برای مصونیت سازی کشور از تبعات این پدیده ارائه شده است.

حجت الاسلام تاجی تصریح کرد: بنابراین، اگرچه جهانی شدن به مثابه یک واقعیت ما را احاطه کرده است، اما برای رویارویی با این پدیده، چاره کار ادغام صرف در آن نبوده، بلکه تنها در صورت تقویت درون می‌توان از فرصتهای نهفته در آن بهره برد و از تهدیداتش برحذر ماند.

امام جمعه چناران با طرح این سؤال که آیا با این اقدام انگلیس خدشه‌ای در ارکان اتحادیه اروپا خواهد افتاد گفت: شاید این تصمیم به ظاهر تنها خروج یک عضو از اتحادیه اروپا به نظر برسد؛ اما درواقع تأثیرات آن بسیار فراتر از آن است. تغییر در روابط انگلیس با کشورهای عضو این اتحادیه، خدشه بر وجهه بین‌المللی و تأثیرگذاری اتحادیه اروپا و مهمتر از همه کاهش انگیزه دیگر کشورها برای ادامه حضور در این اتحادیه و کوک کردن ساز جدایی آنها را در پی خواهد داشت.

ترکیه و سیاست‌های یک بام و دو هوای اردوغان

حجت الاسلام تاجی با اشاره به حادثه تروریستی درترکیه اظهار داشت: این حادثه تروریستی از ابعاد پیچیده و زوایای چندلایه برخوردار است و برای تحلیل آن باید به مسائل مختلفی از نوع و نحوه مناسبات اخیر آمریکاییها با ترکیه تا روند کاهشی حمایت اردوغان از گروههای تروریستی در منطقه توجه کرد.

وی ادامه داد: از سویی، اردوغان پس از پنج سال حمایت از داعش و تجهیز آنها و اصرار بر رفتن بشار اسد نتوانسته است در صحنه عمل به هیچیک از اهداف خود برسد؛ بلکه با بزرگ‌ترین شریک تجاری و توریستی خود، یعنی روسیه هم اختلاف جدی پیدا کرده و امروز به دنبال عذرخواهی از پوتین است.

وی افزود: ضمن اینکه تغییر رویکرد اسلامی اردوغان از حمایت از فلسطین و لزوم پایان محاصره غزه به عادی سازی روابط با تل آویو، فرصت خوبی را در اختیار گروههای تروریستی، مانند داعش برای بازسازی چهره منفور خود در قبال مسئله فلسطین می‌گذارد.

لزوم همکاری بیشتر مردم و دستگاه‌های امنیتی

فرمانده قرارگاه فرهنگی چناران با اشاره به نابودی گروههای تروریستی درغرب کشور به دست نیروهای نظامی، اطلاعاتی و امنیتی اظهار داشت: ضمن تقدیر و تشکر بی حد و اندازه از تمامی نیروهای نظامی، اطلاعاتی و امنیتی که با جانفشانیهای بیدریغ خود آسایش و امنیت را برای همه هموطنان ایران اسلامی به ارمغان آورده‌اند- و این درحالی است که به لحاظ مادی و حقوق نیز به شدت در مضیقه هستند- لازم است این عزیزان بر اقدامات خود شدت بیشتری ببخشند و همچنین مردم همیشه در صحنه و هوشیار ما نسبت به مسائل پیرامون خود حساس‌تر باشند، همانگونه که آن امام مقتدر به این مضمون فرمودند: همه مردم باید خود یک عنصر اطلاعاتی باشند و موارد مشکوک را به مراجع مربوطه گزارش دهند تا ضمن تأمین امنیت برای خود و اطرافیان، کشور ایران اسلامی را به سوی پیشرفت سوق دهیم.

حجت الاسلام تاجی در پایان ضمن دعوت ازاقشارمختلف برای حضوردرنمازعید سعید فطر، ازحضورگسترده اقشار مختلف مردم، مخصوصاً نوجوانان وجوانان دربرنامه های فرهنگی ودینی درماه مبارک رمضان مخصوصاً جلسات قرآنی وشبهای قدر، قدردانی نمود و گفت: انتظار از مؤمنین وجوانان این است که با حفظ این سرمایه ارزشمند در طول سال نیز با حضور در مساجد و محافل دینی ارتباطشان را با خدا حفظ کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات