کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۳

خطیب جمعه چناران:

بقای انقلاب به کسب اقتدار دورنی است/ طلاق، زلزله‌ای است خاموش که بنیان جامعه را تکان می‌دهد

امام‌جمعه چناران گفت: بقای انقلاب به کسب اقتدار دورنی است و هر تصور خامی که به دنبال کم کردن دشمنی دشمن از طریق خواهش و تمنا و یا رفتارهای ضعف محور صورت بگیرد، به نتیجه‌ای نمی‌رسد و حتی طمع دشمن در دشمنی کردن را افزایش می‌دهد.

تاجی امام جمعه چناران

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی، خطیب جمعه چناران ضمن تسلیت سالروز شهادت امام جواد (ع) به دیدار فرماندهان و مسئولان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) ارتش جمهوری اسلامی با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و اظهار داشت: ایران اسلامی در طول سال‌های بعد از انقلاب همواره در معرض دشمنی‌های گسترده ابرقدرت‌ها بوده است. این دشمنی‌ها اصالتاً به خاطر ماهیت استقلال‌طلبی و ضد استعماری انقلاب اسلامی و نیز خوی استکباری و ظالمانه ابرقدرت‌هاست.

وی ادامه داد: تصور اینکه انقلاب اسلامی باقی بماند و دشمنی ابرقدرت‌ها دنبال این نظام نباشد فقط وقتی ممکن است که ایران اسلامی به چنان قدرت و اقتدار دورنی ای دست یابد که دشمن از صدمه زدن به انقلاب و اسلام ناامید شود در غیر این صورت هر تصور خامی که به دنبال کم کردن دشمنی دشمن از طریق خواهش و تمنا و یا رفتارهای ضعف محور صورت بگیرد به نتیجه‌ای نمی‌رسد و حتی طمع دشمن در دشمنی کردن را افزایش می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: اقتدار درونی البته صرفاً با سلاح نظامی به دست نمی‌آید. ایمان و ایستادگی مردم و بصیرت و حمایت آن‌ها از نظام اسلامی و حضور آن‌ها درصحنه از عوامل مهم در حفظ نظام و اقتدار آن است اما نباید فراموش کرد که اقتدار نظامی و توان برخورد با دشمن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تصریح کرد: نکته بسیار مهمی که از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در این دیدار باید برداشت کرد این است که برای ایستادن در برابر دشمن باید قوی بود و این توان و قوت کشور است که دشمن را ناامید و از تعرض به مرزهای مختلف کشور ناتوان می‌سازد. یکی از مصادیق این قدرت، بالا بردن توان نظامی و قدرت برخورد کشور با هرگونه تعرضی است.

دگرگونی ارزش‌ها عواملی مؤثر در تأخیر ازدواج و نوع سبک زندگی

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بیان داشت: نخستین روز از آخرین ماه قمری، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به‌عنوان روز ازدواج نام‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: تمام دوران زندگی و ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) الگویی است برای کسانی که می‌خواهند در دنیا و آخرت سعادتمند شوند.

وی افزود: متأسفانه خانواده‌های ایرانی این روزها درگیر معضلات زیادی است. از افزایش سن ازدواج و تمایل به تجردگرایی گرفته تا لذت‌جویی و تنوع‌طلبی، پیمان‌شکنی، نارضایتی از زندگی زناشویی، طلاق‌های عاطفی و آمار بسیار بالای طلاق.

وی گفت: تغییر و دگرگونی ارزش‌ها یکی از عوامل مؤثر در تأخیر ازدواج و نوع سبک زندگی جوانان و خانواده‌ها است؛ به‌طوری‌که مصرف‌گرایی، تجمل‌گرایی، افزایش توقعات و تشریفات ازدواج، رشد بی‌پایه میزان مهریه و تأثیر آن بر منزلت اجتماعی، سست شدن بنیادهای مذهبی و عدم اطمینان به آینده شغلی در تأخیر ازدواج جوانان و زندگی‌ها تأثیرگذار است.

طلاق، زلزله‌ای است خاموش که بنیان جامعه را تکان می‌دهد

خطیب جمعه چناران در ادامه اظهار داشت: طلاق دیگر در بین زوج‌های ایرانی عادی شده است و با کوچک‌ترین مشکلی جدایی را بهترین راهکار می‌دانند. در دادگاه‌های خانواده روزانه زوج‌های بسیاری را می‌بینید که برای گرفتن حکم طلاق پشت در شعبات در انتظار هستند. با نگاهی گذرا متوجه خواهید شد که اغلب آن‌ها زیر ۳۰ سال سن دارند.

وی افزود: آمارهای رسمی نیز حکایت از طلاق روزانه ۳۸۱ زوج در کشور دارد. یعنی هر ساعت ۱۶ زوج در ایران از یکدیگر جدا می‌شوند. بررسی آمار طلاق در کشور نشان می‌دهد طی ده سال گذشته روند صعودی به خود گرفته است. به‌طوری‌که به اعتقاد کارشناسان آمار طلاق در ایران به زلزله‌ای خاموش تبدیل شده است که هرروز در حال تکان دادن جامعه و بنیان خانواده‌ها می‌باشد.

کشتار حجاج ایرانی سال ۶۶، مرز اسلام راستین و آمریکایی را مشخص کرد

فرمانده قرارگاه فرهنگی چناران با اشاره به کشتار حجاج ایرانی که در حال انجام فریضه الهی برائت از مشرکین بودند در سال ۱۳۶۶ به دست آل سعود بیان داشت: نکته دردناک آنجاست که بسیاری از آمار شهدا مربوط به‌روزهای پس از حادثه است که مأموران سعودی اجازه مداوای مجروحین حادثه را در بیمارستان‌ها ندادند و برخی از مجروحین که جراحات حاد داشتند، پس از تحمل رنج و درد بسیار و درحالی‌که امکان مداوای آن‌ها بود، به شهادت رسیدند.

وی بابیان اینکه براثر این یورش بی‌رحمانه در خانه امن الهی، چهارصد نفر از حجاج ایرانی به شهادت رسیده و بیش از هزار نفر نیز زخمی شدند، گفت: حمله به زائران خانه خدا نشان داد که سردمداران وهابی عربستان، نه‌تنها لیاقت خدمت به حرمین شرفین در این کشور را ندارند، بلکه برای اثبات سرسپردگی خویش حاضرند احکام مُحکم الهی را نیز زیر پا بگذارند.

وی افزود: قتل‌عام حجاج اما در کنار تمام دردناکی‌اش، ماهیت کشورهای مرتجع عرب و ارتباط و همکاری آن‌ها را با استکبار جهانی به اثبات رساند. حضرت امام خمینی (ره) در بـیان واقعی اثرات این واقعه در پاسخ تلگرام نماینده خود در حج نوشت: اگـر هـزاران مـبـلـغ روحانی را به سایر نقاط عالم می‌فرستادیم تا مرز واقعی بین اسلام راستین و اسلام آمریکایی و فرق بین حکومت عدل و حـکـومت سرسپردگان مدعی حمایت از اسلام را مشخص کنیم، به‌صورتی چنین زیبا نمی‌توانستیم.

فاجعه منا و لزوم تغییر در مدیریت مناسک حج

امام‌جمعه چناران درهمین راستا و با اشاره به سالگرد فاجعه منا گفت: باگذشت یک سال از فاجعه منا، هرچند خیلی از رسانه‌های غربی و عربی می‌کوشند در راستای منافع عربستان به‌سرعت از کنار فاجعه منا عبور کنند و آن را در حاشیه قرار دهند اما قدر مسلم این فاجعه به‌عنوان یک لکه سیاه در کارنامه مسئولان سعودی باقی خواهد ماند و لزوم تغییر در مدیریت مناسک حج را به‌منظور پیشگیری از وقوع حوادث مشابه مورد تأکید قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: مخالفت عربستان با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با حضور افراد بی‌طرف و یا با حضور نمایندگان کشورهایی که بیشترین قربانی را در جریان این فاجعه داده‌اند به این مفهوم خواهد بود که آن‌ها از آشکار شدن واقعیت‌ها در این زمینه نگران هستند.

توقف حملات، پیش‌شرط حل‌وفصل بحران یمن

خطیب جمعه چناران در خصوص اوضاع یمن گفت: عربستان به‌خوبی می‌داند که حملات نظامی به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند خللی در امور داخلی یمن و اراده مردم این کشور ایجاد کند. بنابراین تا جایی که امکان دارد ریاض به دنبال حل‌وفصل بحران یمن به شکل سیاسی است که تنها راهکار این امر را نیز در ضمانت آمریکا به طرف‌های یمنی می‌داند.
وی افزود: انصارالله باید به این نکته نیز توجه کند که شروط این جنبش همچون توقف حملات برای آغاز مذاکرات سیاسی باید به‌عنوان مهم‌ترین خواسته مشروع شورای عالی سیاسی و دولت موقت یمن باشد تا در ورای این امر بتوان به مذاکرات سیاسی آینده خوش‌بین بود.

تضعیف جنبش اسلامی نیجریه با محبوس ماندن شیخ زکزاکی

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به وضعیت نامناسب شیخ ابراهیم زکزاکی رهبرجنبش اسلامی شیعیان نیجریه عنوان داشت: فقدان رهبری و عدم حضور شیخ زکزاکی می‌تواند به تضعیف جنبش اسلامی و جامعه شیعیان نیجریه منجر شود و تنها راه‌حل برای خروج از این بحران، پیگیری سلامت جسمانی و آزادی شیخ زکزاکی و تقویت کادر رهبری جنبش اسلامی و شیعیان نیجریه است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات