کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۷

امام‌جمعه چناران:

با امضای قراردادهای جدید نفتی، روز ملی صنعت نفت از تقویم‌ها حذف می‌شود/ نادیده گرفته شدن توانمندی‌های فنی و مهندسی داخلی در قرارداد جدید نفتی

امام‌جمعه چناران گفت: نتیجه قراردادهای نفتی جدید با این کیفیت این است که در آینده‌ای نزدیک دیگر روزی به نام روز ملی صنعت نفت نخواهیم داشت چراکه صنعت نفت ما صنعتی صد درصد وابسته خواهد بود.

تاجی 4

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی، امام‌جمعه چناران در گفت و گو با ندای چناران در خصوص قراردادهای جدید نفتی، اظهار داشت: در این قراردادها مباحثی وجود دارد که باید برای ملت و دلسوزان نظام و انقلاب مشخص شود.

وی ادامه داد: در طول سالیان گذشته موضوع قراردادهای نفتی در ایران از موضوع‌های حساس و چالش‌برانگیز بوده است، از قرارداد دارسی گرفته تا بیع متقابل در دولت‌های گذشته و قرارداد نفتی که اخیراً انجام شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا این قرارداد با شأن جمهوری اسلامی سازگاری دارد، گفت: این قرارداد با شئونات نظام جمهوری اسلامی و بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر تکیه‌بر ظرفیت‌های درونی نظام همخوانی ندارد و به‌نوعی زمینه تسلط بیگانگان بر منابع و ذخایر نفتی کشور را فراهم می‌کند.

حجت‌الاسلام مظفر تاجی در پاسخ به این سؤال که آیا در این قرارداد نفتی که جدیداً وزارت نفت در دستور کار خود قرار داده است، به ظرفیت‌های فنی و مهندسی و تجربیات نیروهای داخلی توجه شده و از ظرفیت‌های درونی استفاده شده است، بیان داشت: مسلماً این‌گونه نیست، ما ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی داریم؛ در دوران دفاع مقدس و در وضعیت سختی که مرتب پالایشگاه‌های ما موردحمله دشمن قرار می‌گرفت، در عرصه تولید نفت سعی کردیم که هم تولید داشته باشیم و هم بازار را حفظ کنیم.

امام‌جمعه چناران بابیان اینکه ما در صنعت نفت تجربیات گران‌بهایی داریم و دارای تکنولوژی هستیم، خاطرنشان کرد: متأسفانه قراردادی تنظیم شده است این موارد را نادیده گرفته و گویا برای کشوری تدوین شده است که هیچ‌گونه تجربه‌ای در صنعت نفت ندارند و تازه شروع به کار کرده است و درواقع در این قرارداد توانمندی‌های فنی و مهندسی ما نادیده گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این قرارداد به انتقال تکنولوژی و به رشد و توسعه صنعت نفت کمک خواهد کرد، گفت: خیر، این‌گونه نخواهد بود، چراکه موضوع اصلی این قرارداد تولید است و بنا براین است که هر شرکتی که تولید بیشتری داشته باشد مزایا و خدمات بیشتری دریافت می‌کنند.

وی تأکید کرد: متأسفانه این قرارداد به‌هیچ‌وجه با منافع ملی ما سازگاری ندارد و خبری از انتقال تکنولوژی وجود ندارد.

فرمانده قرارگاه فرهنگی چناران تصریح کرد: با توجه به اینکه ما در دوران تحریم به سر می‌بریم، دولت‌مردان معتقدند، جذابیت‌هایی در قرارداد ایجاد کردند که پای شرکت‌های بزرگ نفتی را به ایران باز می‌کنند و تحریم‌ها را از بین می‌برد و برخی نیز این کار را این‌گونه توجیه می‌کنند که اگر پای شرکت‌های بزرگ را در صنعت نفت بازکنیم در آینده تحریم نفتی نخواهیم شد چراکه منافع آن شرکت‌ها درخطر خواهد بود.

وی ادامه داد: به این نظرات کارشناسی باید تأسف خورد چراکه شرکت‌های بزرگ دنیا مانند شل و توتال در ایران فعالیت می‌کردند اما به‌محض اینکه شورای امنیت، این کشور را تحریم کرد، رفتند و این کمکی به موضوع تحریم‌های نفتی حال و آینده نخواهد کرد و باعث رشد و شکوفایی صنعت نفت ما نخواهد شد و بلکه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان باعث تضعیف صنعت نفت خواهد شد.

حجت الاسلام تاجی بیان داشت: در آینده‌ای نه چندان دور کار به‌جای می‌رسید که صنعت نفت ما مثل شرکت‌های نفتی عربستان، صد درصد وابسته به شرکت‌های بزرگ نفتی خواهد بود و نتیجه این قرارداد با این کیفیت این خواهد بود که در آینده روزی به نام روز ملی صنعت نفت نخواهیم داشت چراکه صنعت نفت ما صنعتی صد درصد وابسته خواهد بود.

وی با اذعان بر وجود ظرفیت‌های بالای داخلی در صنعت نفت گفت: ما در کمتر از یک سال ظرفیت تولید نفتمان را از مرز یک‌میلیون و صد هزار بشکه به چهار میلیون بشکه رساندیم و این نشان می‌دهند ظرفیت‌های فنی و مهندسی بالایی وجود دارد. حال چه لزومی دارد که بخواهیم پای شرکت‌های دیگر را به این صنعت بازکنیم.

ویبا بیان اینکه شاید در برخی از میدان‌های نفتی نیاز باشد که از توانایی شرکت‌های بزرگ استفاده کنیم، اظهار داشت: اما این قرارداد پای شرکت‌های بزرگ نفتی را از صفرتا صد صنعت نفت کشور و در بسیاری از نقاطی که هیچ نیازی به ورود آن‌ها نیست باز می‌کند.

امام‌جمعه چناران با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی این قرارداد برای مردم، گفت: امیدواریم نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بر تعهدات بین‌المللی که با منافع ملی ما در تضاد است، نظارت کامل داشته باشند و به‌درستی تصمیم بگیرند و بیش از هر چیز مصالح و منافع ملت را در نظر داشته باشند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات