کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۶

یادداشت/

لزوم آینده‌نگری و حفظ جایگاه سالمندان در خانواده

سالمندان به‌عنوان اعضای مؤثر و قابل‌توجهی از جمعیت شهروندی، نیازمند فراهم ساختن امکان تداوم حضور در جامعه و حفظ موقعیت و جایگاهشان در خانواده و همچنین بهره‌مندی از خدمات بهداشتی و تأمین اجتماعی هستند.

%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%86%d8%af

به گزارش ندای چناران،

دوران سالمندی بخشی از زندگی است که اجتناب‌ناپذیر و غیرقابل‌برگشت است.

سالمندان با بیش از ۸ درصد جمعیت کشور، سرمایه‌های ارزشمند اجتماعی هستند که فرصتی بی بدلیل برای حمایت از پویایی و بالندگی جمعیت جوان جامعه می‌باشند؛ ذخایری ارزشمند که اگر تجارب و خردمندی آن‌ها را دریابیم کانون خانواده را از آسیب و چالش‌های بسیاری مصون نموده‌ایم.

سالمندی الزاماً با درد، بیماری، آلزایمر و فراموشی همراه نیست و اگر برنامه‌ریزی و آگاه‌سازی در جوانی و میان‌سالی برای داشتن دوره سالمندی سالم صورت پذیرد، جمعیت سالمندان سالمی را در هرم جمعیتی کهن‌سالی خواهیم داشت. هرچند وضعیت سالمندان در حال حاضر متأثر از عوامل اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی متعددی است و نیازمند توجهات ویژه هست.

مطالعات نشان می‌دهد داشتن هدف و احساس ارزشمندی در زندگی در کنار آیتم مهم سلامت سالمندی می‌تواند باعث افزایش طول عمر شود.

سالمندانی که احساس ارزشمند بودن در زندگی می‌کنند و به دنبال هدفی هستند، احساس استقلال و خوشبختی بیشتری داشته و این احساس خوشایند موجب افزایش سلامتی و طول عمر آنان می‌شود.

بحث بعدی حفظ حرمت و کرامت سالمندان است که در دین مبین اسلام به ادب و نیکی و احسان به والدین به‌ویژه در دوران پیری بسیار سفارش و تأکید شده است.

سالمندان به‌عنوان اعضای مؤثر و قابل‌توجهی از جمعیت شهروندی ما (طبق آمار شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران ۱۲ هزار نفر، ۸ هزار سالمند بالای ۶۰ سال شهری و ۴ هزار سالمند بالای ۶۰ سال روستایی) نیازمند فراهم ساختن امکان تداوم حضور در جامعه و رفع موانع دشوار در مناسب‌سازی محیط‌های شهری و اداری، حفظ موقعیت و جایگاه سالمندان در خانواده و بهره‌مندی از خدمات بهداشتی و تأمین اجتماعی هستند.

در شهرستان چناران دو مرکز نگهداری سالمندان به نام مرکز نگهداری از سالمندان توحید سبحان و بهشت مادران فعالیت دارند که این مراکز جمعاً از تعداد ۸۰ نفر از سالمندان نگهداری و توان‌بخشی می‌نمایند.

فاطمه آزاد- رییس اداره بهزیستی چناران

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات