کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۷

خطیب جمعه چناران:

مدیران فرهنگی شهرستان به جلسات شورای فرهنگ عمومی بی‌توجه‌اند/ ترویج مستقیم فرهنگ غربی در جامعه اسلامی

امام‌جمعه چناران ضمن گلایه از مدیران فرهنگی شهرستان به علت کوتاهی و بی‌توجهی به جلسات شورای فرهنگ عمومی، گفت: مسئولیت امانتی است که دست‌به‌دست می‌شود نه طعمه‌ای که بلعیده شود، کوتاهی در انجام مسئولیت گناهی نابخشودنی است.

حجت الاسلام تاجی امام جمعه چناران

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی، امام‌جمعه چناران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به روز شورای فرهنگ عمومی اظهار داشت: فرهنگ عمومی به‌عنوان یک بستر، در تعیین مصادیق زندگی روزمره و سبک زندگی افراد جامعه نقش مهمی را بازی می‌کند و همان‌طور که در جریان شکل‌گیری انقلاب اسلامی شاهد بودیم، فرهنگ عمومی توانست بر سبک زندگی مردم تأثیر بگذارد و یک نوع سبک زندگی انقلابی را صورت‌بندی کند.

وی ادامه داد: اگر یک نظام فرهنگی قادر به تأمین نیازهای انسانی نباشد، انسان‌ها در پی ابداع عناصر فرهنگی جدید یا پذیرفتن فرهنگ‌های دیگر برمی‌آیند تا نیازهای اساسی خود را تأمین نمایند و این فرآیند منجر به دگرگونی فرهنگی خواهد شد و درنهایت، از قدرت فرهنگ کاسته می‌شود.

وی با انتقاد از وضعیت فرهنگی کشور گفت: متأسفانه دغدغه‌های مقام معظم رهبری در موضوع فرهنگ، توسط متولیان فرهنگی موردتوجه قرار نمی‌گیرد، جامعه ما در این حوزه وضعیت مطلوبی ندارد.

وی افزود: معمولاً در هفته دولت مقام معظم رهبری از دستاوردهای دولت تعریف و تمجید و به دولتمردان امید می‌بخشند اما در دیدار امسال هیئت دولت با معظم له، ایشان از وضعیت موجود گلایه کردند و فرمودند: فعالیت‌های آفندی و پدافندی ما در حوزه فرهنگ ضعیف است و بیان این مطلب نشان می‌دهد که آن‌گونه که معظم له انتظار داشتند در حوزه فرهنگ کار نشده است.

ترویج مستقیم فرهنگ غربی در جامعه اسلامی

حجت‌الاسلام تاجی افزود: متأسفانه بعضاً مشاهده می‌شود به شکل غیرمستقیم و حتی در برخی موارد مستقیم، فرهنگ غربی در جامعه اسلامی ما ترویج می‌شود، فرهنگ بی‌بند باری و سبک زندگی غربی در حال گسترش است، مسئولان فرهنگی باید نسبت به این موضوع حساس بوده وتواش بیشتری انجام دهند.

فضای مجازی، موضوع مهم فرهنگی است که رها شده است

فضای مجازی موضوع مهم فرهنگی روزاست تا بدان جا که رهبر معظم انقلاب فرمودند: اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم که این اهمیت فضای مجازی را برای مقام معظم رهبری نشان می‌دهد. ولی متأسفانه تقریباً رها شده است، البته باید توجه کنیم که شبکه‌های اجتماعی هم یک فرصت است و می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

البته برخی کارهای خوب از سوی نیروهای متعهد انقلابی انجام می‌شود اما دشمن هم دارد کار خودش را می‌کند و کنترل آن‌چنانی بر فضای شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد مخصوصاً کانال‌های غیراخلاقی آسیب جدی به جوانان ما می‌زند.

بی‌توجهی مدیران فرهنگی شهرستان به جلسات شورای فرهنگ عمومی

حجت‌الاسلام تاجی ضمن گلایه از مدیران فرهنگی شهرستان به علت کوتاهی و بی‌توجهی به جلسات شورای فرهنگ عمومی شهرستان، خاطرنشان کرد: در دین مقدس اسلام، مسئولیت امانتی است که دست‌به‌دست می‌شود نه طعمه‌ای که بلعیده شود، مسئولیت بهانه‌ای است برای خدمت کردن به جامعه و نشان دادن توانمندی و ظرفیت فکری و علمی و مدیریتی درراه اعتلای جامعه به‌سوی اهداف بلند آن است.

وی ادامه داد: هرکس عهده‌دار مسئولیتی شد باید پاسخگوی عواقب آن باشد و کوتاهی در انجام آن گناهی نابخشودنی است.

قدرت گیری مقاومت با انتخاب میشل عون به رییس جمهوری لبنان

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به انتخاب میشل عون به‌عنوان رییس جمهور لبنان بیان داشت: عون از هم‌پیمانان حزب‌الله است و این پیروزی نشان از تداوم شکست‌های سریالی عربستان سعودی است و همچنین می‌تواند نویدبخش حضور قدرتمندانه‌تر حزب‌الله درصحنه سیاسی لبنان و حتی تحولات منطقه باشد.

وی ادامه داد: با توجه به هم‌پیمانی ژنرال عون با حزب‌الله و دوستی آن با شخص بشار اسد، این امید وجود دارد که انتخاب عون افزون بر اینکه به آزادی عمل بیشتر حزب‌الله درصحنه تحولات سوریه منجر خواهد شد،‌ می‌تواند سبب تقویت مواضع سیاسی حامیان منطقه‌ای مقاومت شود.

وی افزود: انتخاب عون نشان داد که جریان مقاومت به رهبری سید حسن نصرالله اگرچه با جدیت از ورود به مناقشه‌های داخلی معطوف به قدرت پرهیزکرده، ولی تأثیرگذارترین جریان در حل بزرگ‌ترین پرونده سیاسی لبنان است و این در حالی است که بزرگ‌ترین پروژه تاریخ معاصر لبنان محو حزب‌الله از صحنه سیاسی – اجتماعی و نظامی – امنیتی لبنان و منطقه بوده و برای تحقق آن قدرت‌های مهم بین‌المللی و منطقه‌ای به‌هم‌پیوسته بودند.

رفتارهای قرون‌وسطایی اروپایی‌ها با آوارگان سوری

خطیب جمعه چناران با اشاره به تحولات سیاسی حقوق بشری در روزهای اخیر بیان داشت: در روزهای اخیر چند تحول سیاسی مرتبط با حقوق بشر اتفاق افتاد؛ عربستان سعودی عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شد. کری، وزیر خارجه آمریکا چهار روز پیش در شورای امور جهانی شیکاگو در سخنرانی خود ضمن اذعان صریح به نقش مستقیم سیا در براندازی دولت مصدق، ایران را به اعمال تحریم‌های جدید، ازجمله تحریم‌های حقوق بشری تهدید کرد. در پی سفر موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به ایران، موضوع ایجاد دفتر حقوق بشری در تهران مطرح شد.

وی ادامه داد: باوجود انتقادات فراوان و اعتراض وجدان‌های بیدار جامعه بشری و سازمان‌های مردم‌نهاد، ارسال و فروش تسلیحات مرگبار آمریکا و اروپاییان به عربستان سعودی همچنان ادامه دارد و روزانه تعداد بی‌شماری از بمب‌ها و موشک‌های آمریکایی به دست ائتلاف سعودی بر سر غیرنظامیان بی‌دفاع و مظلوم یمن فرود می‌آید؛ تأسف‌بارتر آنکه حکام سعودی – صهیونیستی پاداش کشتار و آدم سوزی خود را با حمایت از عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دریافت می‌دارند.

وی در ادامه گفت: عربستان با تمام جنایت‌هایی که در چند سال اخیر مرتکب شد عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شد تا بار دیگر مشخص شود نام‌های دهان‌پرکن حمایت از حقوق بشر تنها ژست‌ها و لفاظی‌هایی است برای سیاست‌بازی علیه کشورهایی که خلاف میل قدرت‌ها رفتار می‌کنند و رژیمی، چون عربستان سعودی که همگام و همسو با استکبار حرکت می‌کند، حتی اگر دستش تا مفرق هم به خون مردم بی‌دفاع و مظلوم یمن و سوریه و عراق آلوده باشد نه‌تنها مورد سؤال و اتهام قرار نمی‌گیرد، بلکه می‌تواند ردای حمایت از حقوق بشر را نیز بر تن کند!

موضوع فتنه، همچنان خط قرمز دلسوزان نظام است

امام‌جمعه چناران ایشان با اشاره به جلسه رأی اعتماد وزرا در مجلس اظهار داشت: آنچه در جریان کلی جلسه رأی اعتماد در مجلس رخ داد نشان داد که موضوع فتنه همچنان به‌عنوان موضوع تعیین‌کننده و خط قرمز دلسوزان نظام وجود دارد و توجه به اهتمام رهبر معظم در این زمینه و داشتن پاسخ صحیح برای آن، دغدغه کلی نمایندگان ملت بوده است.

وی ادامه داد: در مدل مردم‌سالاری دینی که به برکت انقلاب اسلامی به‌عنوان بهترین نمونه مشارکت مردمی به دنیا عرضه‌شده، تعامل قوه مجریه و مجلس که عصاره ملت و به تعبیر امام راحل و تأکیدات مقام معظم رهبری در رأس اموراست، بسیار شاخص و تعیین‌کننده می‌باشد که جلسه رأی اعتماد به وزرا در جریان ترمیم کابینه نیز به‌حق یکی دیگر از این نقطه‌های بارز مردم‌سالاری و جایگاه مجلس را به نمایش گذارد.

اربعین رمز جاودانگی تفکر عاشورایی است

حجت‌الاسلام تاجی ضمن دعوت از مردم برای کمک در جهت برگزاری هرچه باشکوه‌تر اجتماع عظیم اربعین حسینی تصریح کرد: اربعین؛ رمز جاودانگی و ماندگاری آرمان‌ها و تفکر عاشورایی امام حسین (ع) و راهبرد جبهه مستضعفان و مظلومان و ستمدیدگان همه جهان در همه عصرها و زمان‌هاست.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات