کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۰

در بیش از 50 روستا؛

طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی علیه نیوکاسل در چناران اجرائی شد

طرح ملی واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در بیش از 50 روستای شهرستان چناران اجرایی شد.

 5484075_987

به گزارش ندای چناران، دکتر محمد سیاح، رئیس شبکه دامپزشکی چناران در گفت‌وگو با ندای چناران از اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در سطح شهرستان چناران خبر داد.

وی در تشریح این خبر اظهار داشت: این طرح با همکاری بسیج سازندگی و شبکه دامپزشکی در بیش از ۵۰ روستای شهرستان اجرایی شده است.

سیاح تصریح کرد: طرح واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل، طرحی است که در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین تقویت بنیه اقتصاد خانوارهای روستایی این شهرستان اجرا شده است.

سیاح تصریح کرد: بیماری نیوکاسل فوق‌العاده واگیردار بوده و دستگاه تنفسی و عصبی را مبتلا می‌کند. نیوکاسل بیشتر مرغ، خروس و سایر گونه‌های طیور نظیر مرغ مروارید، اردک و بوقلمون را نیز مبتلا می‌کند.
وی خاطرنشان کرد:  علائم این بیماری اسهال آبکی سبزرنگ و بدبو، از دست دادن اشتها، ناراحتی گیجی و خواب‌آلودگی، خروج ترشحات از بینی، صدای ناله و خس‌خس، تورم سر و گردن، پیچ‌خوردگی سر و گردن به یک سمت بدن می‌باشد. همچنین بال‌های طیور مبتلابه بیماری آویزان شده و پاهای آن‌ها بر روی زمین کشیده می‌شود.

وی ادامه داد: از دیگر علائم این بیماری حرکت به دور خود، چینه‌دان پر و کشیده، تشنج، فلجی و درنهایت مرگ می‌باشد.

رئیس شبکه دامپزشکی چناران بیان داشت: مرگ‌ومیر جوجه‌ها در این نوع بیماری فوق‌العاده زیاد بوده و گاهی به صد در صد می‌رسد.
وی افزود: این اقدام به‌صورت غیرمستقیم به واکسینه شدن مرغداری‌های صنعتی نیز کمک می‌کند چراکه با شیوع ویروس این بیماری در بین طیور بومی، اثرات و پیامدهای آن گریبان گیر مرغداری‌های صنعتی نیز خواهد شد لذا اجرای این طرح به مصون ماندن مرغداری‌های صنعتی کمک خواهد کرد.

وی گفت: شبکه دامپزشکی همکاری خوبی با بسیج سازندگی شهرستان دارد و از تمام ظرفیت‌های خود در بحث آموزش و مباحث فنی استفاده می‌کند و همچنین واکسن و وسایل موردنیاز برای اجرای این طرح را تهیه و در اختیار بسیج سازندگی قرار داده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات