کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۹

یادداشت/

دستاوردهای وحدت پس از انقلاب

علاوه بر تشکیل حکومت اسلامی، مقابله با گروهک‌های تروریستی و تأمین امنیت کشور، اثرگذاری بر معادلات سیاسی ایران و جهان و ... نمونه‌هایی از ثمرات وحدت شیعه و سنی در کشور است.

وحدت
به گزارش ندای چناران؛ در کتب معتبر شیعه روایات متعددی از اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام آورده شده است که در همه آنها بر لزوم وحدت بین شیعه و سنی تأکید شده است.

اسحاق بن عمار می‌گوید؛ امام صادق (ع) به من فرمودند که «ای اسحاق، آیا با مخالفین در مسجد نماز می‌خوانی، گفتم: آری، امام فرمودند: با آنها نماز بخوان؛ زیرا کسی که با آنها در صف اوّل نماز بخواند مانند کسی است که شمشیرش را در راه خدا آخته است». (شیخ طوسی، تهذیب، ج ۳، ص ۲۷۷ و شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۸، ص ۳۰۱)

یا در روایتی دیگر امام صادق (ع) خطاب به زید بن حشّام فرمودند: «ای زید! با مردم [یعنی عامه و اهل تسنن] با اخلاقِ خودشان معاشرت کنید، در مساجدشان نماز بگذارید و مریضانشان را عیادت کنید و در تشییع جنازه‌هایشان حاضر شوید و اگر توانستید امام جماعت یا مؤذن آنها شوید این کار را بکنید که اگر شما چنین عمل کردید خواهند گفت: اینان جعفریان‌اند، خدا او را رحمت کند چه اصحابش را خوب تربیت کرده است و اگر این امور را ترک نمودید خواهند گفت: اینان جعفریان‌اند، خداوند جزایش را بدهد، چه اصحابش را بد تربیت کرده است». (شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج ۱، ص ۳۸۳ و شیخ حر عاملی، وسائل الشیعة، ج ۸، ص ۴۳۰)

هرچند در برهه‌ای از تاریخ، اهل سنت باقدرت گرفتن (به‌عنوان‌مثال در زمان عثمانی‌ها) موضع‌گیری‌های تندی برعلیه شیعیان داشته‌اند و شیعیان نیز در دوران صفویه علیه اهل سنت اقداماتی را انجام داده‌اند اما در تاریخ معاصر، به‌کرات ثمره‌های این وحدت دیده شده است که نمونه‌های بارز آن را در انقلاب اسلامی ایران شاهد هستیم.

تشکیل حکومت اسلامی یکی از دستاوردهای وحدت است و با روی کار آمدن جمهوری اسلامی این وحدت تقویت شد و به جرأت می‌توان گفت که نظام جمهوری اسلامی ایران تنها حکومتی در تاریخ بوده است که توانسته است به این اندازه از نزاع بین شیعه و اهل تسنن بکاهد  و وحدت ایجاد کند.

نقش وحدت بین شیعه و سنی در پیروزی انقلاب اسلامی چشمگیر و غیرقابل‌انکار است. برادران اهل سنت در شهرهای سنی نشین همگام با شیعیان سایر نقاط کشور با نظام استبدادی پهلوی مبارزه کردند و نقش خود را در براندازی حکومت طاغوت ایفا نمودند.

این وحدت موجب گرویدن مسلمانان به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همچنین نظام‌های اسلامی منطقه، از سوریه گرفته تا عراق و لبنان شده است.

لازم به توضیح است، وحدت به معنای قبول اعتقادات طرف مقابل نیست بلکه آنچه در این موضوع مهم است پرهیز از نزاع و تکیه‌بر اشتراکات و اتفاق‌نظرها است.

امنیت حاکم بر کشور یکی از مهم‌ترین دستاوردهای وحدت و اتحاد بین شیعه و سنی است.

اگر به سابقه تهاجمات گروهک‌های ضد دین و ضد اسلام (مثل گروهک تروریستی ریگی و …) نگاهی بی اندازیم خواهیم دید

موضع‌گیری‌ها و مخالفت‌های قاطع علمای اهل سنت با این گروهک‌ها، مانع نگرویدن جوانان اهل سنت به آنها شده است.

مولوی درواخ در اظهاراتی عبدالمالک ریگی را واجب القتل خواند و مولوی عارفی نیز کوچک‌ترین ترحمی نسبت به این شرور را جایز نمی‌دانست.

همچنین در تهاجمات گروهک‌های تروریستی به شهرهای مرزی کشور، اهل تسنن در کنار شیعیان از کشورشان دفاع کرده و شهید داده‌اند.

یکی دیگر دستاوردهای وحدت بین فرق اسلامی، تأثیرگذاری بر معادلات سیاسی ایران و جهان بوده است که نمونه بارز آن را در انتخابات مختلف نظام جمهوری اسلامی مشاهده می‌کنیم.

در این خصوص می‌شود به سخن مولوی عبدالحمید برای انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان (۳۰ بهمن ۱۳۹۴) اظهار داشت: «انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور یکی از صحنه‌های بسیار مهم است. از سراسر دنیا این انتخابات را با دوربین‌های خودشان رصد می‌کنند تا ببینند ملت ایران چه‌کار می‌کند. لذا حضور همه باید گسترده و پرشور باشد.»

انتهای پیام/

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات