کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷

از ابتدای امسال صورت گرفت؛

واکسیناسیون رایگان ۲۱۰۰ قلاده سگ علیه بیماری هاری در چناران

رئیس شبکه دامپزشکی چناران گفت: از ابتدای سال جاری بیش از 2 هزار و 100 قلاده سگ به‌صورت رایگان علیه بیماری هاری واکسینه و قلاده گذاری شده‌اند.

واکسن سگ

به گزارش ندای چناران، دکتر محمد سیاح، رئیس شبکه دامپزشکی چناران در گفت‌وگو با ندای چناران اظهار داشت: به‌منظور مبارزه با بیماری هاری، کلیه سگ‌های صاحب دار در سطح شهرستان، به‌صورت رایگان واکسینه و قلاده گذاری می‌شوند.

 وی تصریح کرد: در همین راستا از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ قلاده سگ واکسینه شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این عدد به ۳ هزار و ۴۰۰ قلاده سگ برسد.

سیاح در خصوص این بیماری گفت: هاری یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام می‌باشد که عامل آن ویروس بوده و معمولاً با گازگرفتگی از حیوان مبتلابه  حیوان دیگر و یا انسان منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: هاری، بیماری ویروسی خطرناکی است که از طریق بزاق آلوده پستانداران مانند سگ، گربه، گرگ، روباه، خفاش و حیوانات دیگر که معمولاً از طریق  گازگرفتگی و یا یک زخم باز که با بزاق آلوده  تماس پیدا نماید به انسان منتقل می‌شود.

رئیس شبکه دامپزشکی چناران افزود: فردی که توسط حیوان هار دچار گازگرفتگی شده در صورت عدم درمان و ابتلا به هاری محکوم‌به مرگ است. سگ یا گربه‌ای که مبتلابه هاری شود حداکثر به مدت ۱۰ روز زنده می‌ماند و به مدت ۵ تا ۷ روز قبل از مرگ ویروس را در بزاق خود دارد و با گاز گرفتن می‌تواند ویروس را منتقل کند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات