کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶

سانسور آمار رسمی؛

جنجال سفرهای خارجی ملک عبدالله دوم/ پادشاه اردن ۳۰ درصد روزهای سال ۲۰۱۶ را در سفر بود

مطلب الشوابکه در ابتدا تحت عنوان «پادشاه اردن 30% از روزهای سال 2016 را در خارج سپری کرد»، منتشر شده بود که تحت فشارها این تیتر عوض شد.

به گزارش ندای چناران، به نقل از مشرق – انتشار یک گزارش در رابطه با سفرهای خارجی ملک عبدالله دوم پادشاه اردن به جنجال رسانه‌ای در این کشور تبدیل شده است. مصعب الشوابکة روزنامه نگار اردنی مولف این گزارش است که نسبت به فشارهای وارد شده بر خود از سوی هیئت رسانه‌ای کشورش برای توقف انتشار این گزارش یا تغییر عنوان آن اعتراض می کند.

محتوای این گزارش در رابطه با سفرهای خارجی عبدالله دوم است و در آن تاکید شده است که وی بیش از ۳۰ درصد از روزهای سال ۲۰۱۶ را در خارج از کشور سپری کرده است. الشوابکة در صفحه فیس بوک خود می نویسد: دولت اردن با تمامی مؤسسات خود حتی نمی‌تواند یک مطلب از سفرهای پادشاه را تحمل کند. در همین رابطه هیئت رسانه‌ای دولت فشارهای زیادی را بر سردبیر وارد می کند و تلاش دارد عنوان گزارش مذکور را تغییر داده و تحت عنوان تلاش های صورت گرفته توسط پادشاه مطرح کند. در نهایت تحت فشارهای زیادی که صورت گرفت، تیتر دیگری برای این مقاله انتخاب شد.

این روزنامه‌نگار اردنی همچنین به تغییرات ایجاد شده در متن گزارش خود اشاره کرده و نوشت که همچنان مؤسسات دولتی اردن اعتقاد به آزادی بیان و اندیشه ندارند و حق روزنامه نگاری و اطلاع‌رسانی آزاد را نقض کرده و منشورهای حقوق بشر را نادیده می‌گیرند.

مطلب الشوابکه در ابتدا تحت عنوان “پادشاه اردن ۳۰% از روزهای سال ۲۰۱۶ را در خارج سپری کرد”، منتشر شده بود که تحت فشارهای وارد شده این تیتر عوض شد و با عنوان ۲۳ سفر کاری پادشاه اردن در سال ۲۰۱۶ … بیشترین سهم نصیب آمریکا” منتشر شد.

جنجال سفرهای خارجی ملک عبدالله دوم/ پادشاه اردن 30 درصد روزهای سال2016 را در سفر بود/اماده انتشار /آقای غلامی
الشوابکه در مطلب طولانی که در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است، می‌افزاید: چه مشکلی وجود دارد که شهروندان اردنی بدانند پادشاه این کشور چند بار کشور را ترک کرده است و انگیزه های این دیدارها چه بوده است؟ این در حالی است که این دیدارها در جراید رسمی و سایت اصلی پادشاهی اردن نیز ثبت و منتشر شده است. وی می‌افزاید: چرا مؤسسات دولتی از انتشار محتوای حرفه ای و بی طرفانه جلوگیری می‌کنند، محتوایی که شامل ارائه آمار و رصد اطلاعات منتشر شده در سایت رسمی پادشاه اردن و جراید رسمی این کشور است؟
وی افزود: این یک رسوایی است که نقش هیئت رسانه‌ ای از ساماندهی رسانه ها به پلیس ناظر بر تمامی مطالب منتشر شده از سوی آنها تغییر پیدا کرده است، در این صورت حقوق بشر و آزادی بیان و اندیشه و دموکراسی چه می شود؟  وی گفت که سال قبل نیز گزارش مشابهی با عنوان بررسی آماری سفرهای خارجی پادشاه در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده و تحت فشارهای مشابهی قرار گرفته بود.

در این گزارش آمده است که برنامه کاری سفرهای خارجی ملک عبدالله دوم در سال ۲۰۱۶ به گونه‌ای بود که وی آخر سال را نیز با یک سفر خارجی به پایان برد، به این ترتیب تعداد روزهایی که شاه اردن در سال گذشته در خارج از کشور سپری کرد ، به بیش از ۳۰ درصد از ایام سال رسید. این میزان نسبت سال گذشته ۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

 جنجال سفرهای خارجی ملک عبدالله دوم/ پادشاه اردن 30 درصد روزهای سال2016 را در سفر بود/اماده انتشار /آقای غلامی
براساس این گزارش که سایت عمان نت از تحلیل مجموع سفرهای ثبت شده در رسانه‌های رسمی و سایت پادشاهی اردن به دست آمده است، عبدالله دوم دست کم ۲۵ بار کشور را ترک کرده که یک بار کمتر از سال ۲۰۱۵ است. براساس این گزارش آماری، تعداد کشورهایی که ملک عبدالله در طول سال به آنها مسافرت کرده، از ۲۰ کشور در سال گذشته به ۱۶ کشور کاهش پیدا کرده است که در میان آنها ۵ کشور عربی وجود دارند. البته برخی سفرهای پادشاه اردن به بیش از یک کشور بوده است. در این میان ۲۳ مورد از سفرها به صورت سفر رسمی و کاری بوده و سایر سفرها شخصی بوده است.

بر اساس این گزارش شاه اردن در سال گذشته ۵ بار فقط به آمریکا سفر کرده که تعداد این سفرها در سال ۲۰۱۵ میلادی ۴ بار بوده است.

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات