کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷

بالاخره که هست! / طنز

روابط‌عمومی وزارت نفت خیلی زحمت کشیده و برای تنویر افکارعمومی پیرامون قرارداد نفتی اخیر با توتال فرانسه اطلاعیه‌ای صادر کرده‌است. پاراگراف آخر اطلاعیه مزبور، پتانسیل این را دارد که بشدت هر انسانی را به روش اخوی ما، قانع کند!


به گزارش ندای چناران، خدا حفظش کند – این اخوی کوچک ما، نه تنها هنوز آقای مهندس و کارشناس ارشد نشده‌بود بلکه مدرسه هم نمی‌رفت. حدود چهار پنج سال بیشتر نداشت. ما برادرها و خواهرها همگی از او بزرگتر بودیم. وقتی مثلاً بحثی می‌شد، هر کدام از ما به اندازه عقل و در حد سن‌مان، دلیلی اقامه می‌کرد تا حرف یا ادعایش را ثابت کرده‌باشد. نوبت به این اخوی که می‌رسید، فرقی نمی‌کرد که موضوع بحث چی بوده، در عالم بچگی یک نظر کشکی و الکی می‌داد بعد اگر می‌پرسیدیم: از کجا معلوم که حرفت درسته؟!
اخوی یک جمله‌ی کلیدی داشت بلکه با قاطعیت تمام و کمال می‌گفت: «بالاخره که هست!»
این جمله کاربردی همیشگی و همه‌جایی داشت! اثبات خلاف آن هم هرگز میسور و مقدور نبود! ضمناً همه‌ی ما محکوم و مجبور بودیم که این استدلال(!) محکم را پذیرفته و تسلیم شویم وگرنه باید دو ساعت نازش را می‌کشیدیم که قهر نکند یا شاکی نشود!
طفل معصوم از بزرگترها در مقام استدلال به کرات شنیده‌بود که: «بالاخره . . . کذا و هکذا» اما چون کذا و هکذا در موضوعات مختلف، متفاوت عرضه می‌شد، فقط این کلمه‌ی«بالاخره» را بخاطر سپرده و ملکه ذهنش شده‌بود. اخوی در آن زمان فکر می‌کرد، این یعنی «استدلال(!)» و باید جایزه اُسکار بهترین، محکم‌ترین و شیواترین استدلال قرن را بابت اینگونه ارائه‌ی براهین به ایشان تقدیم کرد!
حالا بعد از گذشت حدود چهل‌وشش سال هنوز این فُرم، دلیل آوردن(!) در روابط‌عمومی دستگاه‌ها و ادارات کاربرد دارد. آخرین مدل ۲۰۱۷ آن به روابط‌عمومی وزارت نفت تعلق گرفته‌است.
این روابط‌عمومی خیلی زحمت کشیده و برای تنویر افکارعمومی پیرامون قرارداد نفتی اخیر با توتال فرانسه اطلاعیه‌ای صادر کرده‌است. پاراگراف آخر اطلاعیه مزبور، پتانسیل این را دارد که بشدت هر انسانی را به روش اخوی ما، قانع کند!
روابط‌عمومی وزارت نفت نوشته‌است: «برخی صاحبان تریبون در طرح انتقادات‌شان عنوان کرده‌اند که قرارداد اخیر . . . مراحل قانونی را طی نکرده است . . . (اما) توجه به این نکته ضروری است در تنظیم و امضای این قرارداد تمامی فرآیندهای قانونی رعایت شده»(!!!)
یعنی تکرار همان ادعای قبلی وزارتخانه بدون ارائه‌ی استدلال ولی با پیچاندنش در یک اطلاعیه به اسم قانع‌سازی افکارعمومی. این همان «بالاخره که هست» اخوی خودمان است! چون ما این طریق ارائه‌ی دلیل را نزدیک به نیم قرن قبل از اخوی‌ خودمان شنیده و می‌پذیرفتیم! لاجرم برای اینکه ظلم نشده‌باشد با اجازه شما، الان هم با همین مدل استدلال‌آوری(!) وزات نفت، ما قانع می‌شویم و قبول می‌کنیم، شما را نمی‌دانیم!

محمدرضا فتحی نجفی

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات