کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷

قوه قضائیه پاسخ دهد

احتمال وقوع اتفاقاتی از این دست که مجرم (یا متهم) خطرناک پس از سرقت مسلحانه در جامعه به حال خود رها شده و دست به ارتکاب عمل مجرمانه دیگری مانند تجاوز به عنف بزند، باز هم وجود داشته و دارد اما به عنوان نمونه‌ای از آنها با نگاهی دقیق‌تر به این حادثه‌ی تالم برانگیز، سوالاتی به ذهن متبادر می‌شود ...

به گزارش ندای چناران، محمدرضا فتحی نجفی در یادداشت امروزش برای ندای چناران نوشت؛ اخیراً خبر بسیار تلخی در رسانه‌ها انتشار یافت که می‌بایست آسیب‌شناسانه بدان نگریست تا از تکرار چنین حوادثی ممانعت بعمل آید. خلاصه‌ی این خبر تاسف‌آور چنین است: زن جوانی که مدیر یک شرکت تبلیغاتی در تهران بوده، مورد تجاوز مردی قرار گرفته که این خبیث از مجرمان سابقه‌دار و دو ماه پیش از آن به جرم سرقت مسلحانه از بانکی در شهر لاهیجان دستگیر شده لکن با قرار وثیقه آزاد می‌گردد. مرد پس از رویت آگهی برای کار انتشار تراکت‌های تبلیغاتی شرکت خانم جوان به دفتر او مراجعه کرده‌است. دستمزد ۹۰ هزار تومانی برای این کار بین این شیطان و زن جوان توافق شده و در روز دوم که مرد ۲۰ ساله برای گرفتن دستمزدش به دفتر شرکت مراجعه می‌کند، آن زن را تنها یافته و پس از تهدید با چاقو او را مورد اذیت و آزار قرار داده و بعد از زخمی‌کردن وی، متواری می‌شود. با پیگیری‌های مجدانه پلیس آگاهی، مرد شیطان صفت، شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر می‌شود. زن جوان بعلت تالمات روحی ناشی از این اتفاق ناگوار، شرکت خود را تعطیل، از خانواده‌اش کناره‌گیری و اکنون در ترکیه زندگی می‌کند. (جامعه خبری تحلیلی الف با کد مطلب ۴۹۰۹۱۳ به نقل از پایگاه خبری تحلیلی ایران خبر)
اتفاقاتی از این دست که مجرم (یا متهم) خطرناک در جامعه به حال خود رها شده و مرتکب اعمال مجرمانه گردیده‌باشد باز هم وجود داشته و دارند اما به عنوان نمونه‌ای از آنها با نگاهی دقیق‌تر به این حادثه‌ی جانکاه برای جامعه‌ی اسلامی، سوالات زیر به ذهن متبادر می‌شود:
۱ – مرجع قضایی پرونده سرقت مسلحانه بانک در لاهیجان چرا مرد را با صدور قرار وثیقه آزاد کرده‌است؟ آیا ادله اثبات جرم سرقت مسلحانه توسط مرد جوان ناکافی بوده؟ آیا هیچ اقراری از متهم در کلیه مراحل بازجویی افسران آگاهی و بازپرسی در دادسرا وجود نداشته‌است؟ شهود صحنه جرم در سرقت مسلحانه بانک، متهم را شناسایی نکرده‌اند؟
۲ – قرار وثیقه سارق سابق (یا همان متجاوز به عنف فعلی) چقدر بوده‌است؟ اگرچه تعیین مبلغ قرار وثیقه بر عهده مرجع قضایی می‌باشد اما این مبلغ با توجه به سرقت از بانک آن هم بطور مسلحانه علی‌القاعده نباید سبک دانسته‌شود.
۳ – اگر مرجع قضایی صادرکننده این قرار وثیقه، شاکی خصوصی نداشته‌باشد، آنگاه قوه قضائیه چه برخوردی با وی انجام خواهد‌داد؟
۴ – سرقت مسلحانه از بانک چندمین عمل مجرمانه مرد ۲۰ ساله بوده‌ و چه تعداد اعمال مجرمانه خشن دیگر تا قبل از تجاوز به زن در پرونده این مرد شیطان‌صفت وجود دارد؟
۵ – هزینه‌های مکرر وارده اعم از مادی و یا معنوی که در این دو حادثه، مردم و پلیس آنها را متحمل شده‌اند (اثرات بزهکاری‌های مرد جوان و نیز دستگیری سارق مسلح بانک، شناسایی، تعقیب و دستگیری مرد متجاوز) ، باید به حساب بی‌تدبیری چه کسی منظور شود؟
۶ – چه مدت زمانی لازم است که اثرات روانی ناشی از رعب و وحشت ایجاد‌شده در جامعه توسط سارق مسلح و یا جراحت وارده به افکارعمومی حاصل از این تجاوز به عنف التیام یابد؟
۷ – چه راهکارهایی توسط قوه قضائیه باید اندیشیده‌شود تا از بروز اتفاقات مشابه ممانعت بعمل آورد؟
۸ – با آمار قابل استناد، چند درصد از متهمان و مجرمان (جرائم خشن) در صورت آزادی زود هنگام اعم از صدور قرار، مرخصی از زندان، گذشت شاکی و امثالهم، دوباره و یا چند باره به سوی ارتکاب جرائم خشن بازگشته‌اند؟ (خواه تاکنون دستگیر شده و یا هنوز متواری‌ هستد.)
۹ – آیا سیاست زندان‌زدایی و تخلیه زندان‌ها در تصمیم‌گیری‌های این چنینی مراجع قضایی (مانند پرونده سرقت مسلحانه از بانک) دخیل و تاثیرگذار است؟
امید آن می‌رود که روابط‌عمومی قوه قضائیه برای این سوالات، پاسخی منطقی و حقوقی به افکارعمومی ارائه کند.
این نکته را نباید از نظر دور داشت که اگر با توجه به محتویات پرونده‌ی سرقت مسلحانه از بانک، ثابت شود مرجع قضایی (سهواً) اشتباه کرده و نباید برای متهم قرار وثیقه صادر می‌کرده و یا مبلغ قرار وثیقه اصداری بسیار کمتر از آن مبلغی است که باید صادر می‌شده، آنگاه بطور قطع و یقین مرجع قضایی مزبور در قبال حادثه پیش‌آمده‌ی دوم، مسئولیت شرعی، قانونی و اخلاقی دارد بلکه ضامن است.

برچسب‌ها,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات