کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸

امام‌جمعه گلبهار:

ریشه تجمل‌گرایی مردم، در سبک زندگی مسئولان نهفته است/ ارتباط با مستضعفین یکی از مهم‌ترین الگوهای رفتاری امام رضا (ع) است

امام‌جمعه گلبهار گفت: هرکسی در نظام جمهوری اسلامی مسئولیت دارد و ائمه اطهار را به‌عنوان پیشوا و الگو پذیرفته است، باید توجه ویژه‌ای به رفع مشکلات دوستان اهل‌بیت به‌ویژه اقشار آسیب‌دیدهٔ اجتماع داشته باشد.

 

 

به گزارش ندای چناران حجت‌الاسلام محمد مروج در گفت‌وگو با ندای چناران اظهار داشت: امام رضا علیه‌السلام نه‌تنها از مردم ایران، بلکه از امت اسلام خواستند که از فرهنگ اهل‌بیت پیروی کنند و این تبعیت کردند در دو مرحله قابل تبیین است؛ در مرحله زبان که بگوییم من همراه اهل‌بیت پیغمبر (ص) هستم و امامتشان را قبول دارم، دوم اینکه در عمل از راهی که به ما ارائه داده‌اند تبعیت کنیم که درواقع منظور از اجرای سبک زندگی ائمه همین تبعیت از راه آن‌ها در مرحله عمل است.

امام‌جمعه گلبهار با اشاره به آیه ۴۱ سوره حج «الَّذینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ …» بیان داشت: خداوند از کسانی که به آن‌ها امکانات داده انتظار دارد که نماز را به پا دارند.

اقامه نماز، اولین درسی است که از زندگی اهل‌بیت می‌توان گرفت

وی بابیان اینکه اولین برنامه عبادی و بهترین رابطه با ذات حضرت حق، نماز است، بیان داشت: اولین واجب دین نماز است و اولین سؤالی که در روز قیامت از اعمال انسان پرسیده می‌شود نیز، نماز است. هر کس بخواهد سبک زندگی‌اش همانند سبک زندگی اهل‌بیت پیامبر (ص) باشد باید رابطه‌اش با خداوند یک رابطه عالی در قالب نماز باشد.

حجت‌الاسلام مروج افزود: امام حسین (ع) جنگ را تعطیل کردند تا نماز بخوانند و اگر ما نمی‌توانیم کاسبی را برای نماز تعطیل کنیم باید ببینیم که مشکلمان کجاست.

مهم‌ترین الگوهای رفتاری امام رضا (ع)؛ ارتباط با مستضعفین

وی ارتباط با قشر کم‌درآمد جامعه و به تعبیر قرآن مستضعفین را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین الگوهای رفتاری امام رضا (ع)، پس از ارتباط با خداوند در قالب نماز، مطرح کرد و گفت: ائمه برای ارتباط با مستضعفین سنگ تمام گذاشتند و کمک‌هایی را در قالب زکات واجب و صدقات مستحبی به این افراد پرداخت می‌کردند و همه ائمه ما در این قضیه پیشتاز بودند.

حضرت رضا (ع) ولی‌نعمت ماست/ زاغه‌نشین‌ها هم ولی‌نعمت ما هستند

امام‌جمعه گلبهار بابیان اینکه حضرت امام رضا (ع) ولی‌نعمت ما هستند، بیان داشت: به فرموده امام خمینی (ره) مستضعفین، زاغه‌نشین‌ها و کپرنشین‌ها هم ولی‌نعمت ما هستند.

وی ادامه داد: هرکسی در نظام جمهوری اسلامی مسئولیت دارد و ائمه اطهار را به‌عنوان پیشوا و الگو پذیرفته است باید توجه ویژه‌ای به رفع مشکلات دوستان اهل‌بیت به‌ویژه اقشار آسیب‌دیدهٔ اجتماع داشته باشد. این سبک زندگی اهل‌بیت پیامبر (ص) است.

تواضع، افتادگی و فروتنی لازمه عمل به سبک زندگی امام رضا (ع) است

حجت‌الاسلام مروج خاطرنشان کرد: کسانی که می‌خواهند به این شکل زندگی کنند باید یک سری خصوصیاتی داشته باشند؛ اولین و برجسته‌ترین ویژگی برای اینکه بتوانیم به این شیوه زندگی کنیم این است که تواضع، افتادگی و فروتنی داشته باشیم.

وی بابیان این ضرب‌المثل «افتادگی آموز اگر طالب فیضی، هرگز نخورد آب زمینی که بلند است»، گفت: رحمت خداوند متعال بر دل‌های افرادی که در برابر خدا و بندگان او متواضع هستند، نازل می‌شود.

وی عنوان داشت: مسئولین و مردم می‌توانند به دو شیوه عمل کنند؛ یک سبک زندگی اهل‌بیت که همراه با تواضع و قناعت است و دیگری سبک زندگی اشرافی که مقام معظم رهبری همیشه این مسئله اعیانی و اشرافی گری را نکوهش کرده‌اند.

امام خمینی (ره) می‌توانستند در کاخ زندگی کنند

امام‌جمعه گلبهار ادامه داد: امام خمینی (ره) که قلب‌های محرومان، مستضعفین و مؤمنین را به خود جذب کرد، می‌توانستند در کاخ زندگی کنند اما ایشان سبک زندگی و فرهنگ ائمه را پذیرفته بود.

وی افزود: حسینیه‌ای که امام (ره) سخنرانی می‌کردند خاک کچ بود، بارها از امام تقاضا کردند که آن را کچ کنند اما ایشان اجازه نداد چون کسی که متولی امر مسلمین است باید در همه زمینه‌ها الگو باشد؛ ساده زندگی کند، ساده لباس پوشید و ساده غذا بخورد.

سبک زندگی امام رضا (ع) در زندگی امام خمینی (ره) نمود داشت/ امام (ره) با تجمل‌گرایی فاصله داشت

وی تصریح کرد: امام برای زندگی به کاخ نرفت و هر کس خواسته باشد سبک زندگی امام رضا (ع) را داشته باشد می‌تواند به زندگی امام خمینی (ره) نگاه کند. امام با تجمل‌گرایی فاصله زیادی داشتند.

حجت‌الاسلام مروج بابیان خاطره‌ای از زندگی امام رضا (ع) گفت: در زمان‌های گذشته سلاطین و پادشاهان طبق سبک زندگی اعیانی و اشرافی که داشتند جدایی از مردم زندگی می‌کردند لذا زمانی که به حمام می‌رفتند، حمام را قرق می‌کردند، حضرت امام رضا علیه‌السلام باوجوداینکه ولیعهد مأمون بودند اجازه نمی‌دادند برای ایشان حمام را قرق کنند، ایشان روزی وارد حمام شدند، فردی امام را نشناخت و به ایشان پیشنهاد داد که پشتشان را تمیز کند، حضرت هم باکمال میل قبول کردند اما بعد از مدتی آن فرد متوجه جایگاه حضرت شد و می‌خواست از کار دست بکشد اما امام (ع) به او فرمودند به حقی که من به گردن تو دارم صبر کن تا من کارم را تمام کنم.

وی افزود: این سبک زندگی امام رضا (ع) است که ضمن اینکه امام مسلمین است و یک منصب ظاهری هم مأمون به‌عنوان ولیعهد به ایشان تحمیل کرده است اما هیچ‌کدام از این‌ها مانع نشد که امام (ع) خودش را جدایی از مردم ببیند.

امام‌جمعه گلبهار تأکید کرد: هر کس که ادعا دارد می‌خواهد به سبک زندگی امام رضا (ع) عمل کند باشد خودش را برتر و جدایی از دیگران نبینند. امروز می‌بینیم در مجالس دو سفره پهن می‌شود؛ یکی برای اعیان و اشراف و دیگری برای عوام.

وی ادامه داد: یکی از کسانی که در سفر امام رضا علیه‌السلام به خراسان در خدمت ایشان بود نقل می‌کند؛ زمانی که سفره پهن می‌شود امام دستور می‌داد همه‌کسانی که شغل‌های ابتدایی داشتند به خدمت حضرت بیایند و با ایشان غذا بخورند اما فردی که نگاهش نگاه اعیانی و سلطنتی بود به امام پیشنهاد جدا کردن سفره خدمه از مسئولین را داد اما امام مخالفت کردند و فرمودند پدر همه ما آدم و مادرمان حوا است و همه در اصل و نژاد یکسان هستیم.

لزوم فاصله‌گیری از تفکر اشرافی گری در جامعه

حجت‌الاسلام مروج بابیان اینکه امام با آن جایگاه معنوی و مادی هیچ‌وقت اجازه نداد که از عوام جدا شود و همیشه همراه مردم بود، گفت: ما باید در عمل باید به امام اقتدا کنیم و این نیازمند فاصله گرفتن از تفکر اشرافی گری است تا بتوانیم ساده و در کنار مردم زندگی کنیم.

ریشه تجمل‌گرایی مردم، در سبک زندگی مسئولان نهفته است

وی در پاسخ به این سؤال که چرا برخی مردم به اشرافی گری رو آورده‌اند و در خرید اجناس روزمره خود به مصرف جنس خارجی تمایل دارند، گفت: از حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام نقل کردند که «النّاس بأمرائهم اشبه منهم بآبائهم» مردم به امراء و بزرگانشان شباهت بیشتری دارند تا به پدرهایشان.

وی ادامه داد: کسانی که در جامعه تأثیرگذار هستند به مصرف اجناس خارجی، ماشین خارجی و لوکس رو آورده‌اند و به دنبال آن مردم نیز رغبتی به مصرف اجناس تولید بومی ندارند.

شهید رجایی، ساده زندگی می‌کرد

وی بابیان اینکه شهید رجایی اسوه اقتدا به فرهنگ ائمه بود، گفت: او ساده زندگی می‌کرد لذا همیشه در قلب‌ها زنده است و یاد و خاطره‌اش را گرامی می‌دارند و به‌عنوان یکی از دولت‌های موفق در نظام جمهوری اسلامی از آن یاد می‌شود. امام در خصوص او و شهید باهنر می‌گویند که عقلشان بیشتر است از علمشان بود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات