کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹

خطیب جمعه چناران:

جوشیدن خون تازه در رگ‌های مهندسان ایرانی با پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ/ مسئله فلسطین باید در حج پیگیری شود

امام‌جمعه چناران گفت: پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره‌بر سیمرغ به‌منزله جوشیدن خون تازه در رگ‌های مهندسان ایرانی و اعتمادبه‌نفس عمومی است که مایه عزت و اقتدار هرچه بیشتر ایران و ایرانی در جهان شده است.

به گزارش ندای چناران حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه چناران با تبریک ولادت امام علی ابن موسی‌الرضا (ع) اظهار داشت: امام رضا (ع) با سیاست‌های مدبرانه و آگاهانه خویش در مرحله عدم همراهی خانواده از مدینه به مرو، بیان احادیث متعدد درزمینهٔ امامت و رهبری، ولایت و شروط توحید، گسترش ارتباطات خویش را با مردم حفظ کردند.

امام جمعه چناران ادامه داد: امام (ع) با تعیین شروط ولایتعهدی و ده‌ها موضع استوار و مدبرانه و حساب‌شدهٔ دیگر، مأمون را از رسیدن به اهداف شومش ناامید کردند و توانستند موضع بر حق امامان معصوم (ع) و وظیفه امامت خویش را در هدایت یاران و شیعیان حتی با تحمیل ولایتعهدی از سوی حکومت غاصب به انجام برساندند که سرانجام نیت واقعی مأمون با شهادت امام رضا (ع) آشکار شد.

حکم تنفیذ صرفاً کلید خوردن یک دوره چهارساله نیست

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوازدهم توسط رهبر معظم انقلاب گفت: مراسم تنفیذ نه یک مراسم تشریفاتی و صرفاً جهت صحه گذاردن بر انتخابات و سرآغازی برای کار رئیس دولت در چهار ساله‌ای دیگر است، بلکه یکی از اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین مراسماتی است که عالی‌ترین مقام پس از رهبری نظام، در ضمن مفتخر شدن به تأیید رهبری انقلاب، نوعی میثاق و تعهد نیز می‌دهد که در مدت چهارساله، کلیه مواضع و جهت‌گیری‌ها و رویکرد برنامه‌ای و راهبردی خود و دولت را با محوریت نظام یعنی منویات و هدایت‌های راهبردی رهبری فرزانه انقلاب تنظیم نماید.

رئیس‌جمهور طبق قانون، خود را پاسخگوی نظرات و منویات رهبری نظام بداند

امام‌جمعه چناران تصریح کرد: طبق تعبیر امام خمینی (ره) تا زمانی رئیس‌جمهوری مورد تأیید و درنهایت مشروعیت دارد که در مسیر اسلام و ارزش‌های انقلاب قرار داشته باشد و الا تنفیذ برداشته می‌شود و این تعبیر گویای این معناست که حکم تنفیذ صرفاً کلید خوردن یک دوره چهارساله نیست بلکه نوعی نظارت دقیق تا پایان هر دوره می‌باشد، نظارتی از نوع نظارت استصوابی و بلکه عمیق‌تر و نافذتر، از ناحیه رهبری انقلاب؛ و لذا همواره انتظار می‌رفته است که رئیس‌جمهور طبق قانون، خود را پاسخگوی نظرات و منویات رهبری نظام بداند.

وی افزود: حکم تنفیذ نه یک حکم تشریفاتی، بلکه انجام رسالتی قانونی در چارچوب اختیارات اول شخص کشور، رهبری انقلاب در نظارت نافذ و قاطع بر قوه مجریه و دولت اسلامی است.

وی ادامه داد: تحلیف بعد از آن‌که مهر تأیید بر رأی ملت و امضاء مشروعیت دولت توسط رهبری معظم انقلاب صورت گرفت، پاسخ متقابلی است از ناحیه رئیس‌جمهور منتخب بر اعتماد مردم و رهبری که متجلی در تأیید و صدور حکم ریاست جمهوری می‌باشد.

خطیب جمعه چناران بیان داشت: تنفیذ و تحلیف به‌سان یک جاده دوطرفه می‌ماند، یعنی به عبارتی رفت و برگشتی قانونی و رسمی است و لذا به لحاظ راهبردی و کاربردی، رابطه هویتی شدید باهم دارند. اینجاست که بلافاصله بعد از مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری باید طبق تصریح قانون اساسی، رئیس محترم جمهوری در مجلس شورای اسلامی حضور یافته و در محضر قرآن کریم، در پیشگاه ملت شریف ایران سوگند یاد کند.

وی افزود: معنا و مفهوم این سوگند، به‌واقع پاسخ روشن و متعهدانه‌ای است که رئیس‌جمهور به اعتماد مردم و رهبری نظام می‌دهد و در یک جمله متعهد می‌شود تا مصالح و منافع نظام و جامعه و ملت را بر هر چیز دیگری ترجیح داده و خود را همواره رئیس‌جمهور امتی واحد و کشوری منسجم و مقتدر بداند.

وزیر دفاع آمریکا: شرط برقراری رابطه مثبت ایران و آمریکا، تغییر نظام در ایران است

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به امضای تحریم‌های جدید توسط رییس جمهور آمریکا گفت: در سال ۱۳۸۴ و به دنبال انتشار گزارش کمیته خطر جاری آمریکا در خصوص ایران با عنوان «ایران، آمریکا و رهیافت جدید» مشخص گردید که سپاه و بسیج از منظر آمریکایی‌ها، از عوامل اصلی اقتدار ایران و از موانع اصلی بر سر راه آمریکایی‌ها جهت سلطه مجدد بر ایران به شمار می‌آیند. طبق آن سند، آمریکا از طریق رهیافت‌های جدید، باید مانع «سپاه و بسیج» را از سر راه بردارد، به‌طوری‌که «رنان» رئیس سابق سیا می‌گوید: «تنها راه مهار سپاه و غلبه بر ایران، متهم کردن سپاه به فساد در داخل کشورشان است تا از چشم مردم بیفتد.» بنابراین آمریکائی‌ها از طریق تحریم‌های جدید به دنبال آن هستند که ضمن مقابله بانفوذ منطقه‌ای ایران، سپاه پاسداران را در داخل با چالش مواجه سازند.

هدف از تحریم‌های جدید، تغییر نظام ایران است

وی ادامه داد: تحریم‌های جدید، به‌گونه‌ای است که برخی از آن با عنوان «مادر تحریم‌ها» و «سیاه‌چاله تحریم» یاد می‌کنند. به‌وضوح می‌توان دریافت که آمریکایی‌ها با وضع قانون جدید، سپاه را که یکی از عوامل اصلی اقتدار جمهوری اسلامی و ملت ایران است، نشانه‌روی کرده و هدف قرار داده‌اند.

خطیب جمعه چناران عنوان داشت: هدف راهبردی این تحریم‌ها، همان آرزویی است که این روزها برخی از مقامات دولت ترامپ به زبان می‌آورند. جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا اخیراً گفته است؛ «شرط برقراری رابطه مداوم و مثبت ایران و آمریکا، تغییر نظام در ایران است.» از نظر آمریکایی‌ها، سپاه، به‌عنوان پرچم‌دار انقلابی گری و ستون فقرات نظام سیاسی ایران، از بزرگ‌ترین موانع سر راه آنان برای سلطه مجدد بر ملت ایران هستند.

جوشیدن خون تازه در رگ‌های مهندسان ایرانی با پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ

وی در همین راستا و با اشاره به افتتاح پایگاه ملی فضایی امام خمینی (ره) از یک‌ سو و پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره‌بر «سیمرغ» گفت: به‌منظور طراحی و ساخت یک ماهواره‌بر باید اولاً صنایع مختلف ازجمله صنایع موتور، سازه، سوخت، هدایت و کنترل، تجهیزات پرتاب و ساخت سنسور به یک بلوغ فنی رسیده باشند تا بتوانند نیازمندی و پیچیدگی‌های مربوط به یک ماهواره‌بر را تأمین کنند؛ ثانیاً کیفیت سیستم‌های مدیریتی به حدی بالا باشد که بتواند با یک ضریب اطمینان خوب، پروژه‌ای با این عظمت و دقت را به سرانجام برساند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین دستاورد پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره‌بر سیمرغ را می‌توان جوشیدن خون تازه در رگ‌های مهندسان ایرانی و اعتمادبه‌نفس عمومی دانست که مایه عزت و اقتدار هرچه بیشتر ایران و ایرانی در جهان شده است.

لزوم پیگیری مسئله فلسطین در حج

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار متصدیان برگزاری مراسم حج با ایشان گفت: لازمه برگزاری حج مطلوب آن است که دولت سعودی از کارشکنی در کار مسلمین و ایجاد ناامنی و فشار بر حجاج دست بردارد و زمینه انجام همه مناسک حج ازجمله برائت از مشرکین را فراهم آورد و در برابر تلاش‌های مسلمانان و حجاج برای استفاده از ظرفیت حج برای گفتن حقایق و مسائل جهان اسلام، مانع‌تراشی نکند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در این دیدار متذکر شدند که حج باید عامل وحدت و مقابلهٔ با تفرقه باشد و در آن اصلی‌ترین مسائل جهان اسلام که در صدر آن فلسطین قرار دارد، پیگیری شود. یک علت این‌که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، دشمن صهیونیستی گستاخ شده است، همین است که مسلمین وحدت ندارند و از ظرفیت حج در راه دفاع از منافع اسلامی استفاده نمی‌کنند.

خطیب جمعه چناران خاطرنشان کرد: حج امسال در حالی برگزار می‌شود که هنوز آن اتفاقات و حوادث تلخی که در حج ۱۳۹۴ به وجود آمد و منجر به شهادت بیش از ۵۰۰ تن از حجاج ایرانی در بدترین شرایط ممکن شد، از خاطره‌ها زدوده نشده است.

توافق آمریکا و حریری در جهت تضعیف حزب‌الله لبنان

وی با اشاره به پیروزی حزب‌الله لبنان در منطقه عرسال لبنان اظهار داشت: سعد الحریری اخیراً در سفر به واشنگتن اظهارات تندی علیه حزب‌الله صورت داد که نشان از برنامه‌ریزی جریان سازش‌کار با آمریکا در جهت تضعیف مقاومت دارد.

وی ادامه داد: سعد الحریری گفته است؛ حزب‌الله مشکلی منطقه‌ای است و باید این مشکل را از طریق جامعه جهانی و نه لبنان حل کرد. ما با حزب‌الله مخالف هستیم ولی دولت من به دلیل ثبات و امنیت لبنان، خود را بی‌طرف نگه داشته است. ترامپ نیز در این دیدار گفت: «حزب‌الله تهدیدی برای لبنان و تمام منطقه است… حزب‌الله با حمایت ایران، تراژدی انسانی در لبنان را وخامت می‌بخشد.»

وی افزود: می‌توان گفت توافقی پنهانی بین آمریکا و حریری صورت گرفته و هدف آن نیز تضعیف حزب‌الله در ازای قدرت گرفتن جریان المستقبل است. به همین منظور است که عملیات اخیر از دید جریان‌های حامی واشنگتن مصداقی از نفوذ جریان مقاومت و به شکست کشیده شدن طرح‌های آنان در منطقه است.

آمریکا به دنبال تضمین امنیت مرزهای اسرائیل است

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به تغییر رویکرد آمریکا در قبال سوریه گفت: سیاست‌های ترامپ در برخورد با دولت سوریه پراکنده و غیر منسجم به نظر می‌رسد، زیرا هنوز مشخص نیست که واشنگتن حاضر به پذیرش بشار اسد در رأس قدرت است یا خیر، اما تصمیم ترامپ مبنی بر توقف حمایت از معارضان سوری حاکی از آن است که دولت آمریکا دیگر به دنبال سرنگونی اسد نیست.

امام‌جمعه چناران عنوان داشت: شاید آمریکا با تغییر رویکرد خود تلاش دارد از روسیه امتیازاتی گرفته و امنیت مرزهای اسرائیل را تضمین کند، زیرا آتش‌بس در جنوب سوریه نیز بیشتر برای جلوگیری از نزدیک شدن نیروهای مقاومت و ایران به مرزهای سرزمین‌های اشغالی انجام شده است.

نقش خبرنگاران دفاع از اسلام و آزادگی

حجت‌الاسلام تاجی با تبریک روز خبرنگار به مجاهدان عرصه فرهنگ و اطلاع‌رسانی گفت: در ایران اسلامی چه در دوره هشت سال دفاع مقدس و چه پس‌ازآن به‌دفعات شاهد ازجان‌گذشتگی خبرنگاران رشید میهن عزیزمان در امر تهیه واقعیات و دفاع از آزادگی و اسلام بودیم.

وی افزود: دفاع مقدس ملت ایران در مقابل تجاوز بیگانه، فصلی تأثیرگذار در تاریخ این مرزوبوم است که بخشی از آن ماحصل تلاش خبرنگاران، نویسندگان و روزنامه‌نگارانی بود که باهدف اطلاع‌رسانی و نیز انتقال فرهنگ اسلامی انقلابی جبهه به این معرکه وارد شده بودند. بسیاری از این عزیزان پس از جنگ نیز همچنان به آرمان‌های خود وفادار مانده و به تلاش خستگی‌ناپذیر خود ادامه دادند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات