کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴

خسته نباشی خبرنگار؛

در چناران از خبرنگاران پشتیبانی نمی‌شود/ کوچ مخاطبین از نشریات مکتوب به فضای مجازی

در اوایل که چناران، شهرستان شده بود گروهی از ساکنان که عمدتاً فرهنگی بودند، جمع شدند و تصمیم گرفتند که هرکدام به بخشی از فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی شهر کمک کنند تا از محرومیت خارج شود... .

 

به گزارش ندای چناران، قصه خبرنگاری در چناران همانند قصه زندگی ما پرفرازونشیب است، به روایت مرحوم عباسعلی بهمنی در گذشته که روستای قلقوچان بیش‌تر از چناران رونق داشت و آبادانی، مرحوم محمود شکفته که با تهرانی، مؤسس روزنامه خراسان دوست بود، اخبار چناران را با تلگراف به روزنامه خراسان ارسال می‌کرد، متأسفانه پس از ایشان مشخص نیست چه کسی کار خبری را انجام می‌داده است، اما سال‌های پس از انقلاب، مهندس علیزاده، حسین فیضی و بعد حسین باقری کار خبرنگاری که عموماً منحصر به ارسال خبر به روزنامه خراسان می‌شد را ادامه داده‌اند.

در این میان حسین باقری با بیش از ۲۵ سال فعالیت و توسعه کار خبری از پیشکسوتان خبرنگاری این حوزه است، باقری بعدها با کسب نمایندگی نشریات معتبر سراسری پای این جراید را به چناران باز کرد و همچنین صداوسیما را.

 

حسین باقری، متولد ۱۳۴۳، بهترین دوران خود را در آموزش‌وپرورش خدمت کرد و در سال ۱۳۸۸ بازنشسته شده است. از سال ۱۳۷۱ فعالیت رسانه‌ای خود را در روزنامه خراسان شروع کرد و به‌عنوان خبرنگار آزاد و افتخاری با این روزنامه همکاری می‌کند. در سال ۱۳۷۲ به‌عنوان خبرنگار آزاد در صداوسیما و همچنین در سال‌های بعد با رسانه‌های مکتوب دیگر همانند روزنامه اطلاعات، کیهان و … همکاری نموده و تاکنون این همکاری ادامه دارد.

۲۵ سال خبرنگاری به امید توسعه چناران

در اوایل که چناران، شهرستان شده بود گروهی از ساکنان که عمدتاً فرهنگی بودیم، جمع شدیم و تصمیم گرفتیم که هرکدام به بخشی از فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی شهر کمک کنیم تا از محرومیت خارج شود. از آن زمان تا الآن ۲۵ سال می‌گذرد و همهٔ آن نفرات پراکنده شده‌اند. اما من باوجود درآمد ناکافی و صرف وقت زیاد در کار رسانه و مطبوعات، ولی به جهت جلوگیری از ضایع شدن حق رسانه‌ای شهرستان، با تمام سختی‌های این راه به کارم ادامه داده‌ام.

موتورسواری و دوربین کرایه‌ای

در شروع کار با روزنامه خراسان امکانات کافی در سطح شهرستان نبود و مشکلات خاص خودش را داشت، مثلاً در کل شهرستان فقط یک دستگاه فاکس بود و آن‌هم در حراست فرمانداری بود، به دلیل ارتباط دوستی و کاری که داشتیم خبر پس از تهیه و تنظیم از طریق آن فاکس (فقط در ساعات اداری) به روزنامه خراسان ارسال می‌شد. مخابرات تازه تأسیس شده بود و حتی خط تلفن هم نبود ما به مدت ۲ سال یک خط تلفن را به امانت گرفته بودیم. برای تهیه خبر با موتورسیکلت خودمان را به محل می‌رساندیم. در بخش صداوسیما هم حکایت بهتر از این نبود، بیشتر مواقع از بنیاد شهید، ادارات و یا از عکاسی‌ها دوربین فیلم‌برداری اجاره می‌کردیم.

نمایندگی نشریات

سال ۷۴ در تهران آزمونی از طرف معاونت مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. با موفقیت در آن آزمون پروانه فعالیت گرفتم. با توجه به اینکه فعالیت من فرهنگی است و اقتصادی نیست در سال ۸۱ در قسمتی از ملک شخصی‌ام دفتر کارم را ساختم و برای نمایندگی جراید مجوز گرفتم. کلیه نشریات زیرمجموعه موسسه کیهان و اطلاعات که منتشر می‌شد را در چناران توزیع می‌کردم. در بحث اخبار هر وقت که احساس کردم جایی ممکن است نامی از چناران برده شود سعی کردم همکاری با آن نشریه را داشته باشم. ۲۵ سال است که در بحث توزیع، نشریاتی که ممکن است بودنشان برای شهرستان مفید باشد (حتی به‌صورت محدود) نمایندگی آن‌ها را حفظ و توزیع می‌کنم.

روایت روزنامه‌نگاری خراسان در چناران/ کوچ مخاطبین از نشریات مکتوب به فضای مجازی

آن سال‌ها روزنامه خراسان را هرروز صبح با مینی‌بوس‌ها از مشهد به گاراژ چناران می‌رساندند، و ما ازآنجا تحویل می‌گرفتیم، روزنامه‌ها را به خانه می‌آوردیم و چون صفحات همانند الآن مرتب نبود لایه گذاری و مرتب می‌کردم و بعد توزیع انجام می‌شد.

در اوایل کارم تعداد اشتراک روزنامه خراسان در چناران ۳۰ نسخه بود که با فعالیت و تلاش‌هایی که داشتم به ۷۵۰ نسخه نیز رسید اما از زمانی که شبکه‌های مجازی گسترش پیدا کرد این آمار در حال کاهش یافتن است، گفتنی است که کوچ مخاطبین از نشریات مکتوب به فضای مجازی نیز روز به روز در حال افزایش است.

وضعیت خبرنگاری در چناران

برخلاف سایر شهرستان‌های دیگر متأسفانه در چناران از خبرنگاران پشتیبانی نمی‌شود و باید اقرار کرد که در این زمینه بسیار ضعیف بوده‌ایم، کار خبرنگاری خوداتکایی و به‌اصطلاح «ایستایی» می‌طلبد که بدون وابستگی به‌جایی بتوان کار کرد و رسالت خود را انجام دهد.

در ماه ۲۰ تا ۳۰ خبر و گزارش به رسانه‌ها ارسال می‌شود

همیشه سعی کردیم با همان امکانات کم، راه خودمان را ادامه دهیم. در موقعیت‌های خاص در صداوسیما رتبه‌های دوم و سوم استانی داشته‌ایم و در برخی حوادث اخبار ما در رسانه‌های خارجی نیز منتشر شده است، برای مثال سال ۷۸ خبر گروگان‌گیری روستاییان توسط اشرار (در منطقه بقمچ) از تلویزیون آلمان نیز پخش شد و یا خبر دو تصادف روی پل چناران که در مجموع ۴۰ نفر کشته شدند. فعالیت خبرنگاری من به‌صورت عمده صداوسیما، روزنامه خراسان و کیهان و اطلاعات است. اما در عرصه مطبوعات ازآنجاکه ضرورت هر نشریه را حتی به‌صورت بسیار محدود در شهرستان لازم می‌دانم نمایندگی آن‌ها را در شهرستان بر عهده‌دارم.

در ماه به‌طور متوسط با توجه به شرایط زمانی بین ۲۰ تا ۳۰ خبر و گزارش تهیه و به رسانه‌ها ارسال می‌شود که با توجه به سیاست هر رسانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما ازآنجاکه در رسانه‌ها، خبرنگاران شهرستان‌ها داوطلبانه یا آزاد تعریف‌شده‌ایم، در سیاست‌گذاری و اینکه کدام مطلب چاپ شود چندان نقشی نداریم. به‌عبارتی‌دیگر فقط ارسال وظیفه ماست. لازم است این نکته را توضیح دهم که منظور از خبرنگار آزاد یا داوطلب این است که ما به‌صورت داوطلبانه و افتخاری با رسانه همکاری می‌کنیم و رسانه تعهدی در قبال ما نداشته و به‌اصطلاح رابطه استخدامی و حقوق‌بگیری با رسانه نداریم فقط مبالغی جزئی به‌عنوان حق‌الزحمه ماهانه در قبال میزان اخبار و گزارش‌ها داریم به‌گونه‌ای که میزان آن هر شنونده‌ای را متعجب می‌کند.

 همچنان خبرنگار روزنامه خراسان و اطلاعات و کیهان خواهم ماند

وی در پاسخ به این پرسش که شنیده شده قصد دارید از خبرنگاری کناره‌گیری کنید می‌گوید: البته این امر تنها در مورد خبرنگار صداوسیما صحت دارد اما اگر خداوند کمک کند همچنان خبرنگار روزنامه خراسان، اطلاعات و کیهان خواهم ماند. اما در مورد خبرنگاری صداوسیما با توجه به کسالت قلبی که از چند سال پیش عارض شده نیاز به جوان‌گرایی، کار تیمی، ضرورت توسعه فعالیت، کثرت و تنوع کار، ضروری است تا تحولی اساسی در این امر به وجود آید.

صد افسوس، امکانات و همکاری در چناران بسیار اندک است

خبرنگاری در عرصه صداوسیما فعالیتی پرهزینه، وقت‌گیر و بسیار تخصصی است و مستلزم داشتن یک سری ابزار و امکاناتی است که تهیه آن به‌آسانی ممکن نیست. از سوی دیگر فعالیت مؤثر در این عرصه به‌گونه‌ای است که هرچقدر کار شود جا برای فعالیت وجود دارد اما صد افسوس که امکانات و همکاری در چناران بسیار اندک است.

نگاه صداوسیما به خبرنگاران آزاد و افتخاری متفاوت از آن چیزی است که مردم و مسئولین شهرستان‌ها دارند به‌گونه‌ای که صداوسیما امر پشتیبانی و حمایت به‌ویژه مالی و تهیه امکانات را بر عهده شهرستان‌ها می‌داند و این چیزی است که ما در چناران به‌شدت با آن مشکل‌داریم به شکلی که در ۲۵ سال گذشته حمایت چندانی نشده و اندک امکانات و تجهیزات موجود هم شخصی است.

اگر بخواهیم از فرصت رسانه ملی استفاده بهینه و مؤثر داشته باشیم لازم است در ابتدا نگاه مسئولین و متولیان امور شهرستان اصلاح و اراده لازم برای حل مشکلات به وجود آید. تأمین امکانات خبرنگار صداوسیما، از سوی دیگر با توجه به شرایط به وجود آمده لازم است یک تیم متشکل از افراد متعهد، متخصص، علاقه‌مند، جوان و باتجربه گرد هم جمع شوند، حمایت مالی و امکاناتی هم برای گروه فراهم شود در غیر این صورت واقعاً تداوم کار امکان‌پذیر نیست. در پایان این فرصت را مغتنم می‌شمارم و از کلیه علاقه‌مندان به توسعه چناران که در زمینه‌های عکاسی، فیلم‌برداری، نویسندگی و تحریر خبر، میکس و مونتاژ تخصص دارند دعوت به همکاری می‌کنم.

تهیه گزارش: علی بهمنی

انتهای پیام/

برچسب‌ها

یک پاسخ به “در چناران از خبرنگاران پشتیبانی نمی‌شود/ کوچ مخاطبین از نشریات مکتوب به فضای مجازی”

  1. سجاد گفت:

    سلام چرا از برترین های کنکور امسال مصاحبه نمیکنین؟واقعا چ وضعشه؟؟حقشونه اینقد بخونن و کسی ازشون مصاحبه نکنه؟اینا افتخار های شهرمونن لطفا با مصاحبه کردن ازشون بذارین روحیشون قوی بمونه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات