کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان رضوی:

بهره‌وری کشاورزی در چناران ۲ برابر معدل استان است

 

 

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: میانگین محصول تولیدی در شهرستان چناران به ازای هر مترمکعب آب مصرفی در بخش کشاورزی ۲ هزار و ۳۰۰ گرم محصول است که متوسط استان هزار و ۱۰۰ گرم است که نشان می‌دهد ازنظر بهره‌وری کشاورزان شهرستان بین کشاورزان استان معدل بالاتری دارند.

به گزارش ندای چناران، محمدرضا اورانی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان چناران اظهار داشت: یکی از سیاست‌های اساسی اقتصاد مقاومتی بحث امنیت غذایی است که در سال جاری در شهرستان چناران ۴۴ هزار تن گندم به ارزش ریالی ۵۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیارد میلیون تومان خریداری شده است که این رقم نسبت به سال گذشته دو و نیم درصد کاهش داشته است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: چناران به لحاظ خرید گندم جایگاه دوم استان را دارد و نسبت به واحد سطح، اولین واحد در استان است. متوسط عملکرد تولید در استان ۳ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم در هکتار است که در شهرستان چناران بالغ‌بر ۴ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم است که جا دارد از کشاورزان شهرستان تشکر کنیم که علی رقم خشک‌سالی و کمی بارش پای‌کار آمدند و تولید خیلی خوبی داشتند.

وی افزود: در رابطه با بحث اشتغال و تولید، شهرستان چناران به لحاظ تولید و ارزش درآمدی بعد از شهرستان‌های نیشابور، تربت‌جام و مشهد، چهارمین شهرستان است.

وی خاطرنشان کرد: میانگین تولیدی در شهرستان چناران به ازای هر مترمکعب آب مصرفی در بخش کشاورزی ۲ هزار و ۳۰۰ گرم محصول تولید می‌شود که متوسط استان هزار و ۱۰۰ گرم است که نشان می‌دهد ازنظر بهره‌وری کشاورزان شهرستان بین کشاورزان استان معدل بالاتری دارند.

اورانی عنوان داشت: در بحث ارتقاء بهره‌وری آب کشاورزی و توسعه سامانه‌های نوین آبیاری که یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی وزارتخانه، سازمان و شهرستان است از محل اعتبارات سال ۹۵، هزار هکتار آبیاری تحت‌فشار، ۵۰۰ هکتار آبیاری کم‌فشار و بالغ‌بر ۶۵ کیلومتر انتقال آب با لوله داشتیم که اعتبار ریالی آن ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است و در مرحله خرید لوله است و ۲۷۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان از اعتبارات ابلاغی سال ۹۶ به استان که با توجه به پتانسیل خوب این شهرستان یک سهم مناسبی در اختیار چناران قرار می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: در بحث تجهیز و نوسازی ناوگان ماشین‌آلات بخش کشاورزی استان، ۸۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده که به شهرستان ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان ابلاغ کردیم و شهرستان در رتبه هفتم جذب است و هر شهرستانی که بیشتر جذب کند از متمرکز استان بیشتر به آن کمک می‌کند.

وی همچنین بیان داشت: از محل تسهیلات سرمایه در گردش ابتدای امسال ۱۰۷ میلیارد تومان به‌صورت شناور کشوری ابلاغ شد که این از ۱۰۷ میلیارد تومان کشوری بالغ‌بر ۳۰ درصد در استان جذب شده که ۴ میلیارد و ۵۴ میلیون تومان در شهرستان چناران پرداخت شده است که یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان آن در زیر بخش عشایری است یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان آن در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی است و یک میلیارد و ۶۵۴ میلیون تومان آن در طرح‌های آب کشاورزی است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: اگر همه تسهیلات طرح‌های شهرستان چناران در حوزه صنایع تبدیلی پرداخت شود ۶۱۴ اشتغال ایجاد می‌شود.

اورانی افزود: در سطح منابع و سرمایه‌های موجود ۱۰ هزار و ۸۳۰ اشتغال در استان در نظر گرفته شده است که سهم شهرستان چناران ۸۰۰ اشتغال است. ما قادریم ۳۲ هزار و ۹۰۰ اشتغال ایجاد کنیم که سهم شهرستان چناران ۱۸۰۰ اشتغال است و در بحث سامانه بهینه یاب تا الآن ۲۲۰ طرح به مبلغ ۹۶ میلیارد تومان در سامانه ثبت کرده‌ایم که ۱۰ مورد از این طرح‌ها مربوط به شهرستان چناران بوده است به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان.

وی افزود: چناران یکی از قطب‌های توسعه کشت گلخانه‌ای استان است در این شهرستان روی دو موضوع صنایع تبدیلی و تکمیلی و توسعه کشت گلخانه‌ای متمرکز هستیم.

وی در خصوص میزان کشت گلخانه‌ای نیز بیان داشت: قبل از سال ۹۲، ۴ هکتار گلخانه در شهرستان وجود داشته و هم‌اکنون ۲۴ هکتار گلخانه وجود دارد که سطح آن نسبت به سال ۹۲، ۵ برابر شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات