کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱

عملیات اجرایی آزادراه مشهد – چناران به زودی آغاز می‌شود

مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی گفت: راهگذر مدنظر آزادراه مشهد - چناران از میدان نمایشگاه آغاز و پس از عبور از کنار شهرک صنعتی و فاز دوم شهر گلبهار، به کنار گذر چناران متصل می‌شود.

به گزارش ندای چناران، به نقل از آستان نیوز، محمد رضا رئیسی در این باره گفت: کارفرمای این پروژه، وزارت راه و شهرسازی است و شرکت مسکن و عمران قدس رضوی، به عنوان پیمانکار فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به ترافیک موجود در بزرگراه فعلی مشهد – چناران به دلیل صنایع و ساخت و سازهای اطراف، روزانه ۷۰ هزار خودرو در این مسیر تردد می کند که البته در ساعت هایی از روز، این ترافیک شدت می‌یابد، به همین دلیل از سال ها قبل، امکان افزایش خطوط عبور، بررسی شده بود.

وی با اشاره به راهگذر انتخاب شده در این پروژه گفت: پس از مطالعات بسیار، راهگذر مدنظر از میدان نمایشگاه آغاز و پس از عبور از کنار شهرک صنعتی و فاز دوم شهر گلبهار، به کنار گذر چناران متصل می‌شود.

رئیسی ادامه داد: به این ترتیب مسیر این آزادراه از میدان نمایشگاه، بزرگراه‌های میثاق، امام علی(ع)، وکیل‌آباد و نیز کنارگذر جنوبی مشهد می‌گذرد که می‌تواند با توزیع بار ترافیکی در بین بزرگراه‌های مذکور، از تعداد تردد در بزرگراه مشهد – چناران بکاهد.

مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی ادامه داد: طول این پروژه ۵۳ کیلومتر است و تا پایان عملیات، برای دوهزار نفر اشتغال‌زایی خواهد کرد.

اتمام عملیات اجرایی پروژه در ۳ سال
در این باره مدیرکل راه و شهرسازی استان از آغاز عملیات فاز اول پروژه آزادراه مشهد- چناران- قوچان با حضور وزیر راه دولت دوازدهم خبر داد.

محمدرضا اخوان عبداللهیان، در گفت و گو با خراسان با تاکید بر این که عملیات اجرایی این پروژه هنوز به طور رسمی آغاز نشده و هم اکنون تنها موضوع تحصیل حریم در حال پیگیری و انجام است.

وی درباره زمان آغاز رسمی عملیات اجرایی پروژه گفت: قرار بر این بود حدود یک هفته پیش این عملیات به صورت رسمی آغاز شود ولی وزیر راه و شهرسازی تشخیص دادند که این کار پس از تعیین کابینه دولت دوازدهم صورت پذیرد و بر همین اساس این پروژه حدود ۱۰ روز آینده و با حضور آقای آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از محلی در نزدیکی گلبهار آغاز به کار خواهد کرد.

وی با بیان این که هزینه اجرای دو فاز این پروژه حدود هزار میلیارد تومان است، افزود: فاز اول که حدفاصل مشهد – چناران است به طول ۵۷ کیلومتر و با هزینه ۴۰۰ میلیارد تومان اجرا خواهد شد و بقیه مسیر پروژه نیز که حدود ۱۲۰ کیلومتر طول دارد هزینه ای معادل ۶۰۰ میلیارد تومان در برخواهد داشت.

اخوان عبداللهیان با بیان این که، مدت زمان اجرای پروژه آزادراه مشهد-چناران-قوچان، در مجموع و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته سه سال به طول خواهد انجامید، درباره روند اجرای آن افزود: برای اتمام پروژه در این مدت باید هر دو فاز آن را تقریباً به طور همزمان آغاز کنیم و بر همین اساس با فاصله حدود یک ماه و نیم پس از آغاز عملیات فاز اول، عملیات اجرایی بخش دوم این پروژه را هم شروع خواهیم کرد.

وی با یادآوری این که این پروژه با مشارکت وزارت راه و شهرسازی و آستان قدس اجرایی می شود، درباره موضوع تملک اراضی مورد نیاز برای اجرای پروژه گفت: فاز اول این پروژه به دلیل تحصیل حریم ممکن است مقداری کندتر از فاز دوم آن پیش رود البته در چند ماه اخیر بحث مسیریابی و مطالعات توسط مشاور پروژه انجام شده و عملیات اجرایی آن هم به زودی آغاز خواهد شد.

وی افزود: طبیعتا یکی از بحث هایی که در این پروژه با آن مواجه هستیم، موضوع تملک اراضی در مسیر آزادراه است که وزارت راه و شهرسازی متولی آن است و در این زمینه به همراهی اداره کل اوقاف خراسان رضوی، آستان قدس و همچنین اداره کل منابع طبیعی استان نیازمندیم.

مدیرکل راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: این آزادراه ایمنی بیشتری نسبت به سایر مسیرهای مواصلاتی در این حد فاصل خواهد داشت .همچنین از دیگر نکات مثبت اجرای این پروژه، استفاده حداکثری از کنار گذر شمالی مشهد و همچنین کنار گذر چناران خواهد بود، چرا که هم اکنون از ظرفیت این کنار گذرها به صورت کامل استفاده نمی شود.

وی با تایید این که برای استفاده وسایل نقلیه از این آزادراه عوارض تعیین خواهد شد، در توضیح این موضوع افزود: آستان قدس به عنوان شریک پروژه میزان هزینه انجام شده برای پروژه، به اضافه سه درصد سود و همچنین میزان نرخ سود بانکی اعلام شده از طرف بانک مرکزی را از طریق دریافت عوارض بازپس خواهد گرفت.

اخوان عبداللهیان با بیان این که دوره بازگشت سرمایه آزاد راه با توجه به میزان ترافیک قابل تغییر و بر اساس میزان ترافیک بین ۱۶ تا ۲۲ سال متغیر خواهد بود، تعیین میزان هزینه عوارض استفاده از این آزادراه را برعهده معاونت آزادراه های شرکت زیرساخت دانست و گفت: این شرکت مبلغ عوارض را در همان زمان افتتاح پروژه تعیین خواهد کرد.

اخوان عبداللهیان در پایان نیز گفت: کنار گذر چناران همزمان با آغاز عملیات اجرایی آزادراه مشهد- چناران- قوچان، با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری کامل می رسد و هر دو طرف آن به زیر ترافیک خواهد رفت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات