کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲

عاشورا ظرفیتی است بین‌المللی برای بشریت تشنه عدالت / تهاجم به ایران در مخیله هیچ دشمنی نمی‌گنجد

امام‌جمعه چناران گفت: محرم و صفر کانونی است حرکت آفرین و مطمئن برای شور توأم با شعور علیه هرگونه زشتی، ناپاکی و فساد ... .

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه چناران اظهار داشت: محرم و صفر به‌طور عام و عاشورای حسینی به‌طور خاص ازجمله فرصت‌های فوق‌العاده ویژه‌ای است که علیرغم همه تلاش‌ها و پژوهش‌ها، هنوز ابعاد و ظرفیت‌های مهمی از آن ناشناخته مانده است.

امام‌جمعه چناران ادامه داد: محرم و صفر نه‌فقط سیاهی و عزا و سوگواری و اشک و گریه است که این نیز نمادی از عشق و معرفت و ارادت خالصانه به بهترین‌های بشریت است بلکه محرم و صفر کانونی است حرکت آفرین و مطمئن برای شور توأم با شعور علیه هرگونه زشتی و ناپاکی و فساد و اوج این حرکت نیز تاسوعا و عاشورا است که هرچه زمان می‌گذرد به فضل الهی بر دامنهٔ نفوذ و اقتدارش افزوده می‌گردد.

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: عاشورا ظرفیتی است بین‌المللی که در عرصه‌های مختلف برای بشریت تشنه عدالت و پاکی و امنیت، الهام‌بخش و الگویی شایسته است. چه آن‌که یکی از ظرفیت‌های کارساز عاشورا و نهضت حسینی مقابله با توطئه‌ها و نقشه‌های شوم دشمنان بشریت است، ازاین‌روست که جبهه کفر و شرک و الحاد به دلیل عجز در برابر نافذیت محرم و صفر و تاسوعا و عاشورا، با تمام حیلت و توان در تلاش‌اند که شاید مسیر عزاداری سیدالشهدا را که سرچشمه‌ای است برای بیداری، مقاومت، مجاهدت و ایستادگی، تحریف و یا تغییر بدهند.

وی بیان داشت: نمونه بارز نفوذ معنوی قیام عاشورا را در ملت‌های شریف اما مظلوم نیجریه و میانمار و یا هند و کشمیر و پاکستان و حتی اروپا و آفریقا و آمریکا مشاهده می‌کنیم.

خطیب جمعه چناران گفت: این فریاد «علیکم بالصبر و الجهاد» امام حسین (علیه‌السلام) در صبحدم روز عاشورای محرم ۶۱ هجری است که در جبهه مقاومت موجی از ایستادگی و مجاهدت را علیه فتنه داعش و تکفیر و بلکه جبهه استکبار به راه انداخته است و به‌طور معجزه‌آسایی آخرین نفس‌های عوامل صهیونیستی و آمریکا را در سوریه، عراق، فلسطین، لبنان، یمن، بحرین و دیگر کشورهای اسلامی مورد طمع و هدف شوم استکبار به فضل الهی در حال گرفتن است و این بهترین گواه بر پیروزی مسلم خون بر شمشیر و حق بر باطل است که در تابلو خون‌رنگ عاشورا برای همیشه زمان به زیبایی نقش و نگار یافته است.

وی ادامه داد: اگر همه ابعاد و ظرفیت‌های دانشگاه حسینی (ع) و عاشورا و نهضت کربلا برای همه آحاد مردم دنیا آشکار و جلوه واقعی آن روشن و تبیین گردد، قطعاً بشریت شاهد بزرگ‌ترین معجزه تاریخ یعنی قیام سبز مهدوی (عج) و استقرار دولت جهانی توحیدی خواهد گردید که عاشورا پیش‌نیاز و زمینه‌ساز این اتفاق عظیم و مورد انتظار است.

آمریکا با برجام به دنبال جبران شکست‌هایش است

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به سخنان سخیف و جاهلانه رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و ضرورت پاسخ انقلابی و محکم به یاوه‌گویی‌های وی عنوان داشت: اکنون در شرایطی که آمریکا در منطقه شکست‌خورده و نقشه‌هایش نقش برآب شده است، می‌خواهد با ابزارهایی همچون قانون کاتسا و قانون کورکر- کاردین و حتی با استفاده از خودِ برجام، جبران شکست کند و به عبارتی برجام را عامل فشار برای دستیابی به خواسته‌های فرابرجامی خود قرار دهد.

وی افزود: این روزها طراحی آمریکا در منطقه به‌خصوص طراحی تجزیه عراق و سوریه، با شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی تکفیری، عملاً بی‌نتیجه مانده است. آمریکایی‌ها شکست خود در منطقه را تعبیر به «بی‌ثبات‌سازی ایران در منطقه» می‌کنند، بنابراین باید گفت قانون کاتسا یکی از ابزارهای جدی و مؤثر رییس جمهور آمریکا برای فشارهای جدید به ایران و بی‌اثر کردن فواید اندک برجام است اما تلاش آمریکا به این قانون محدود نمی‌شود.

امام‌جمعه چناران گفت: کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا دیدگاهش این است که ما اگر از برجام خارج شویم درواقع ما موضوع اجماع بین‌الملل می‌شویم و به ضرر ما است و باید کاری کنیم که ایران از برجام خارج شود و اجماع علیه ایران شکل بگیرد.

وی ادامه داد: ما در این سه سال راهبردی را پیش گرفتیم و برای این‌که برجام آسیب نبیند فشارهای آمریکا را تحمل کردیم، از کنار آن گذشتیم و به آن واکنش نشان ندادیم و این محاسباتی را برای آمریکا ایجاد کرد که ایران به برجام دست نخواهد زد و دولت آمریکا را به این نتیجه رساند که با هزینه صفر تحریم‌ها را احیا کند.

وی افزود: پیام مهم سخنان رهبر انقلاب اسلامی در مراسم دانش‌آموختگی نیروی انتظامی آن بود که جمهوری اسلامی در مقابل خطای طرف مقابل، دست‌بسته و بدون واکنش نیست و در مقابل قلدری‌های نظام سلطه، هیچ عقب‌نشینی در کار نخواهد بود زیرا اگر ما کوتاه بیاییم، دشمن جلو می‌آید و در مقابل، نشان دادن اقتدار و کرنش نکردن در مقابل زورگویی است که تولید شرافت و قدرت خواهد کرد و دشمن را به عقب خواهد راند.

استکبارستیزی، تاریخ انقضا ندارد

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با ایشان گفت: مقام معظم رهبری در طول دو سال گذشته بارها و در مقاطع گوناگون با عبارات و مسائل مختلف بر این نکته تأکید کرده‌اند که انقلاب و حرکت انقلابی باید باقی بماند. با جست‌وجوی کوتاهی در سخنرانی‌های ایشان می‌توان عباراتی همچون «من انقلابی‌ام»، «مجلس خبرگان باید انقلابی بماند»، «در مقابل جریان غیرانقلابی داخل نظام باید ایستاد» و جملاتی از این قبیل را یافت که همگی آن‌ها بر استمرار حرکت‌های انقلابی و دوری از محافظه‌کاری تأکید دارد.

خطیب جمعه چناران عنوان داشت: تأکید چندباره رهبری معظم انقلاب دراین‌باره آن‌هم در قالب هوشمندی جامعه در مقابل سناریوی تحریف اصول انقلاب اسلامی و تلاش برای تغییر ماهیت انقلاب، نشان می‌دهد که مبارزه با نظام سلطه و توجه ویژه به استکبارستیزی، تاریخ انقضا ندارد و تمرکز جماعت نشانه‌دار برای حرکت در این مسیر نمی‌تواند حاوی دستاوردی باشد.

تهاجم به ایران در مخیله هیچ دشمنی نمی‌گنجد

وی با اشاره به هفته دفاع مقدس و لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های معنوی آن درزمان حال و نسل‌های آینده بیان داشت: فرهنگ ایثار و شهادت باید به‌عنوان میراثی گران‌سنگ در ذهن ملت ایران باقی‌مانده و از آفت تحریف مصون بماند زیرا نشر ارزش‌های معنوی و اخلاقی با شمیم عطر خون شهیدان تأثیر به سزایی در اخلاق جوانان داشته و امید و انگیزه برای مبارزه با استکبار جهانی و همچنین ترویج فرهنگ عاشورایی را به همراه دارد.

وی بیان ادامه داد: اکنون به برکت بهره‌مندی ایران اسلامی از فرهنگ دفاع مقدس، تهاجم به ایران در مخیله دشمن نمی‌گنجد چراکه ما در تولید تسلیحات، صفر تا صد را خودمان انجام می‌دهیم. ما توانستیم در دفاع مقدس بن بت‌شکنی کنیم و معتقدیم جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه در بن‌بست گرفتار نخواهد شد. ما باید به نسل‌های بعدی خودمان بیاموزیم که در آن دوران چه گذشته است و تجربه‌های دفاع مقدس باید حفظ و سینه‌به‌سینه به جامعه منتقل شود چراکه به برکت دفاع مقدس، هیچ همسایه‌ای جرأت تهدید ما را ندارد و قدرت‌های بزرگ جهانی نیز به روش‌های گوناگون از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون به مقابله با ما پرداخته‌اند.

 

وی با اشاره به هفته احیای امربه‌معروف ونهی ازمنکر گفت: امربه‌معروف و نهی از منکر در میان فرائض دینی از اولویت و اهمیت خاصی برخوردار است، امتیاز آن به این جهت است که این فریضه راهگشا، زمینه ساز تحقق محیطی مناسب برای عمل به واجبات دیگر به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: در حقیقت، اگر این دستور دینی به صورتی جامع و کامل عملی شود، جامعه اسلامی به محیطی سازنده و مساعد تبدیل می‌شود که در آن بستر مطلوبی برای تقید به احکام شریعت فراهم می‌آید. در نقطه مقابل نیز کم توجهی و یا ترک آن رفته رفته باعث می‌شود که غبار هجران بر سیمای احکام الهی نشسته و زنگار منکرات چهرهٔ تابناک آن را تیره و تار سازد و دیگر کسی در جستجو و شناخت و عمل به آن‌ها رغبت نمی‌نماید.

حجت الاسلام تاجی بیان داشت: اگر جامعه از این فریضه غفلت کند، احکام نورانی اسلام که باید زمینه ساز رشد معنوی بشریت شود و روابط سالم اجتماعی بر مبنای آن‌ها پایه ریزی گردد، از میان مردم رخت بر می‌بندد و نهایتاً دین الهی نیز تدریجاً ازصحنه حیات فردی و جمعی کنار می‌رود. با در نظر گرفتن چنین امتیازی است که اهمیت این فریضه روشن می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حضرت امیرمؤمنان علی (علیه السلام) در مقایسه بین اهمیت فریضهٔ امربه‌معروف و نهی از منکر با جایگاه بقیهٔ فرایض دینی، حتی جهاد فی سبیل الله، با تعبیر زیبایی چنین می‌فرماید: همهٔ کارهای نیک و جهاد در راه خدا در برابر امربه‌معروف و نهی از منکر، چون دمیدنی است به دریای پرموج پهناور است.

 

وی درتحلیل نامه بشار اسد به رهبر معظم انقلاب گفت: شروع نامه با نام خدا و عبارت: بسم الله الرحمن الرحیم توسط رییس جمهور نظامی که از لحاظ سیاسی سکولار شمرده می‌شد؛ نشان‌دهنده تغییری راهبردی در نگرش اعتقادی این نظام سیاسی است که بی‌گمان تأثیرات نطام اسلامی ایران در این‌راستا غیرقابل انکار است. طبعاً در میان حامیان سوریه این گرایش را به روسیه نمی‌توان استناد داد، بنابراین این چرخش راهبردی در حوزه اعتقادی باید استمرار و تعمیق یابد.

امام جمعه چناران افزود: بکاربردن عنوان آیت‌الله العظمی که مرتبت مرجعیت دینی رهبری را مورد تأکید قرار داده است و به‌کار بردن عنوان امام که جایگاه رهبری در هدایت امت اسلامی را مورد تأکید قرار داده است؛ نشان از آن دارد که شکل‌گیری مفهوم «امت اسلامی» دیگر یک آرزو برای فعالان اسلامی در جهان نیست بلکه این مفهوم پس از قرون متمادی فراموش شدن، مجدداً در حال تحقق عینی است.

وی ادامه داد: در حالی‌که طبعاً به‌دلیل پیروزی سوریه و حامیان آن بر تروریست‌ها در شکستن محاصره دیرالزور می‌بایست به رییس جمهور سوریه تبریک گفته شود؛ شاهدیم که رییس جمهور سوریه چونان فرمانده عملیاتی میدانی بخشی از جهان اسلام، این پیروزی را به امام امت اسلامی تبریک می‌گوید؛ اهمییت این اقدام از لحاظ سیاسی فراتر از بیان در این عبارات ساده است.

وی با اشاره به شروع سال تحصیلی وبهارتعلیم وتربیت گفت: هرسال، با شروع سال تحصیلی جدید، شور و شعف و نشاط، جامعه را فرا می‌گیرد. فرا رسیدن مهرماه، حتی برای بزرگ‌ترها نیز عطر دل‌انگیز خاطرات خوش مدرسه را به ارمغان می‌آورد. بازگشایی مدرسه‌ها تنها برای این اهمیت ندارد که دانش‌آموز با سواد می‌شود یا چیزهای بیشتری یاد می‌گیرد، بلکه آنچه مدرسه‌ها را در جامعه مهم جلوه می‌دهد، نقش و کارکرد آن‌هاست. نقش اول مدرسه‌ها، به سبب مرکزیت داشتن آنها برای تعلیم و تربیت است؛ ازاین‌رو، مدارس در پیشرفت، رشد و توسعه جوامع، نقش مهمی بر عهده دارند و سرنوشت هر کشور بسته به کیفیت و محتوای آموزشی و پرورشی آن است چون مردان و زنانی که می‌خواهند فردای یک کشور را بسازند، از مدرسه‌های آن برخواهند خاست.

وی افزود: هرگونه تحول اساسی در جامعه مستلزم متحول شدن نظام آموزشی آن‌جامعه است و محور اصلی پیشرفت هر نظام آموزشی، کیفیت عملکرد معلم می‌باشد. معلم به عنوان مهمترین رکن تعلیم وتربیت در تربیت ابعاد آموزشی، اعتقادی، عاطفی، اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و… دانش‌آموزان مستقیماً دخالت دارد؛ و در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جامعه نقش به سزائی ایفا می‌کند.

نظر به اهمیت کار معلم و نقش او در تأمین نیروی انسانی جامعه، ضرورت دارد مسؤولان بر نحوه گزینش معلمان و ارائه آموزشهای درازمدت و کوتاه مدت لازم به آن‌ها و نیز نظارت و ارزشیابی دقیق از کار آن‌ها سعی وافر داشته باشند و در رفع مشکلات فراروی این قشر زحمتکش بیشتر بکوشند. نیازهای مختلف مادی ومعنوی آن‌ها را بشناسند و برای آن‌ها بیشترتلاش کنند.

حجت السلام تاجی با اشاره به پشت پرده همه پرسی استقلال کردستان عراق گفت: رفراندوم و تجزیه اقلیم کردستان گرچه برای مسعود بارزانی نوعی شهرت سیاسی و پدرخواندگی در احزاب سیاسی رقم می زند، اما هیچ سودی برای مردم و ساکنان اقلیم به جز ناراحتی، فقر، عقب‌ماندگی و آوارگی به دنبال نخواهد داشت. مردمی که می‌توانند در پیوند با واحدهای سیاسی قدرتمند و به‌عنوان شهروندان کشورهای فعلی، زندگی شرافتمندانه و آبرومندانه‌ای داشته و زندگی و رفاه نسل‌های آینده خود را دنبال کنند، اما متأسفانه بازیگرانی، چون مسعود بارزانی و حامیان حزبی او منافع خود را تنها در ناامنی و چالش تضمین شده می‌دانند که قدرت‌های فرامنطقه ای جیره آنان را تأمین کرده یا از کیسه مردم به بهانه شرایط ضدامنیتی ارتزاق کنند.

وی ادامه داد: اگرچه مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که تمام مذاکراتی که با بغداد درباره همه پرسی استقلال داشته به شکست انجامیده اما برخی بیان کرده‌اند این همه پرسی که از نظر حقوقی هم غیر الزام‌آور است، نمی‌تواند لزوماً به استقلال اقلیم کردستان منجر شود و در نهایت بارزانی در پی کسب پرستیژ، فرار از مشکلات سیاسی داخلی اقلیم و گرفتن امتیاز از دولت مرکزی عراق می‌باشد و احتمال این‌که از خواسته خود کوتاه بیاید وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری رفراندوم همسویی با برنامه‌های اسراییل و عربستان در منطقه است. همراهی با این سیاست‌ها نیز به منزله افزایش تنش در منطقه و ورود منطقه به دوران جدیدی از درگیری‌های سیاسی و حتی نظامی خواهد بود.

وی با اشاره به نتایج نشست مذاکرات آستانه ۶ و پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت گفت: پس از پیروزی‌های اخیر نیروهای مقاومت در بخش‌های مختلف سوریه، امکان این مذاکرات فراهم شده است. بنابراین باید به این نکته توجه داشت که همزمان باید در عرصه میدانی نیز وی ادامه داد: نیروهای مقاومت به عملیات‌های خود ادامه داده تا بتوان در عرصه سیاسی موفقیت‌های بیشتری کسب نمود. به عبارت ساده‌تر مبارزه در زمین مبارزه، به پویایی در میز مذاکره کمک می‌کند.

وی بیان داشت: در مجموع می‌توان گفت نشست آستانه ۶ پیروزی بزرگی برای محور مقاومت محسوب می‌شود و راه برای تضعیف تروریست‌ها و پیروزی‌های میدانی و سیاسی فراهم شده است.

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات