کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶

امام‌جمعه چناران:

به امربه‌معروف در ایران توجهی نمی‌شود/ کشورهای کوچک عربی، وزارت خانه امربه‌معروف و نهی از منکر دارند

امام‌جمعه چناران بااشاره به بی‌مهری دولت‌ها به فریضه امربه معروف و نهی از منکر، گفت: نزدیک به ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و صرفاً برای خالی نبودن عریضه، ستادی به نام امربه‌معروف و نهی از منکر تشکیل شده است اما بودجه‌ و امکاناتی به آن تعلق نمی‌گیرد.

به گزارش ندای چناران حجت‌الاسلام مظفر تاجی در نشست اعضای ستاد اقامه امر به معروف و نهی از منکر شهرستان چناران در محل دفتر امام‌جمعه اظهار داشت: نزدیک به ۴۰ سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد اما متأسفانه ما هنوز خواهیم با یک ستاد، امربه‌معروف و نهی از منکر را در جامعه احیا کنیم. امربه‌معروفی که خداوند متعال از آن به‌عنوان یک واجب حتمی یاد می‌کند و در قران امر کرده است که عده‌ای در جامعه کارشان باید امربه‌معروف و نهی از منکر باشد.

امام‌جمعه چناران ادامه داد: در طول این سال‌ها انتظار این بود که دولت‌های مختلف به بحث امر معروف و نهی از منکر توجه کنند که متأسفانه این کار انجام نشده و صرفاً برای خالی نبودن عریضه، ستادی به نام امربه‌معروف و نهی از منکر تشکیل شده است اما بودجه‌ای و امکاناتی به آن تعلق نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای کوچک عربی حاشیه خلیج‌فارس، وزارت امربه‌معروف و نهی از منکر دارند ولی ایران اسلامی با این انقلاب عظیم که یک امربه‌معروف جهانی است و جلوی دشمن و زیادی خواهی استکبار که یک منکر جهانی است را می‌گیرد ولی متأسفانه امربه‌معروف و نهی از منکر در آن مظلوم است.

حجت‌الاسلام تاجی افزود: شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی که عوامل قیام امام حسین علیه‌السلام را بررسی می‌کند، سه عامل را برای قیام اباعبدالله برمی‌شمارد که مهم‌ترین آن و درواقع فلسفه قیام امام حسین (ع) امربه‌معروف و نهی از منکر است.

وی در ادامه بیان داشت: اگر دقت کنیم عدم بیعت بایزید و اجابت دعوت کوفیان نیز زیرمجموعه عامل سوم که خود حضرت امام حسین علیه‌السلام در خصوص آن می‌فرمایند من به خاطر امربه‌معروف و نهی از منکر و عمل به سیره پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم قیام می‌کرده‌ام؛ است.

وی افزود: عدم بیعت بایزید و این‌که امام (ع) حاضر نیستند با یک جریان انحرافی و شیطانی که به نام اسلام حکومت می‌کند و ضربه‌های کاریی را به اسلام وارد می‌کند، بیعت کند.

حجت‌الاسلام تاجی عنوان داشت: کار جامعه اسلامی در آن زمان به‌جایی رسیده بود که حکومت این‌قدر از عوامیت و بی‌بصیرتی و نادانی مردم استفاده کرده بودند که خیلی راحت می‌توانستند شخصیتی فاسد، فاجر، کثیف و آلوده‌ای مثل یزید را به مردم تحمیل کنند و مردم به آن اعتراض نکنند.

امام‌جمعه چناران افزود: امام حسین (ع) حاضر نشدند با چنین آدم فاسدی کنار بیایند و از طرفی نیز معاویه عهد کرده بود که حق ندارد پس از خود کسی را به‌عنوان جانشین تعیین کند. این عدم بیعت با جریان طاغوت و خاندان بنی‌امیه نهی از منکر است و از طرف دیگر مردم کوفه به امام حسین (ع) نامه دادن و اگر امام (ع) به نامه کوفیان جواب نمی‌داد و در مسیر کوفه حرکت نمی‌کرد تاریخ امام حسین (ع) را مذمت می‌کرد. احترام گذاشتن به دعوت مردم کوفه یک معروف است. لذا فلسفه قیام اباعبدالله و علت‌العلل قیام ایشان امربه‌معروف و نهی از منکر است.

وی بابیان روایتی از امیرالمؤمنین علیه‌السلام خاطرنشان کرد: قوام شریعت به امربه‌معروف و نهی از منکر است. پایداری دین، احکام و دستورات الهی به امربه‌معروف و نهی از منکر است.

امام‌جمعه چناران بابیان اینکه باید یک مجموعه‌ای باشد و این کار را انجام دهند، گفت: درآیات نورانی قرآن آمده است که شما امت پیغمبر (ص) برگزیده امت‌ها هستید و خداوند شمارا به‌عنوان بهترین امت‌ها برگزیده است به جهت آنکه اهل امربه‌معروف و نهی از منکر هستید.

حجت‌الاسلام تاجی بابیان اینکه جریان نفاق می‌خواهد ارزش‌ها از جامعه رخت بربندد و ضد ارزش‌ها جایگزین آن شود، بیان داشت: خداوند وظیفه حفظ و حراست از ارزش‌ها را بر عهده همه آحاد جامعه قرار داده است و مرحله قلبی و زبانی امربه‌معروف و نهی از منکر را متعلق به همه مردم جامعه می‌داند.

وی تصریح کرد: امربه‌معروف یک نظارت اجتماعی است و مرحلهٔ سوم آن‌که استفاده از قدرت برای مقابله باکسانی که موعظه و نصیحت در آن‌ها اثر ندارد، مربوط به حاکم جامعه اسلامی می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات