کاریکاتور
چهارشنبه‌سوری یا میدان جنگ!
کارتون/ صفرهای قانونی!!!
توطئه تجزیه سوریه
 ورود کالای قاچاق از مبادی رسمی
آخرین اخبار

۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷

کارشناس میراث فرهنگی:

کلاه‌برداری با جعل آثار تاریخی در چناران/ ۹ شی فرهنگی کشف‌شده از ۲ قاچاقچی اشیای عتیقه بدل از آب درآمد

کارشناس میراث فرهنگی گفت: در بررسی کارشناسی ۹ شی تاریخی کشف شده از ۲ قاچاقچی اشیای عتیقه در چناران مشخص شد کلیه اجسام بدل بوده و به‌قصد کلاه‌برداری جعل شده‌اند.

به گزارش ندای چناران؛ شش قطعه کتیبه به‌ظاهر گران‌قیمت، با نقوش دوران هخامنش و سه قطعه آویز سنگی توسط عوامل انتظامی از خودرویی در چناران کشف و ضبط شد.

جواد زنگنه ابراهیمی، کارشناس میراث فرهنگی و صنایع‌دستی پس از مشاهده و بررسی این آثار، در گفت‌وگو با ندای چناران اظهار داشت: در بررسی‌های کارشناسی انجام‌شده مشخص شد، شش قطعه لوح، با خاک چینی ایجاد شده است و کار جدید است.

وی بابیان اینکه این آثار به‌قصد کلاه‌برداری جعل شده‌اند، گفت: در این آثار نقوش دوران هخامنش قالب زده شده است و آثار را کهنه کرده‌اند و همه آن‌ها بدل است.

این کارشناس میراث فرهنگی و صنایع‌دستی همچنین خاطرنشان کرد: در بررسی کارشناسی مشخص شد سه قطعه آویز سنگی که روی یکی از آن‌ها نقش بودا و روی دو آویز دیگر نقوش حیوانی نقش بسته است نیز کار جدید با نقوش قدیمی است.

وی بابیان اینکه ظرافت‌های خاصی وجود دارد که نشان می‌دهد این سنگ‌ها قدمت ندارند، گفت: این‌گونه اقدامات و ایجاد آثار فرهنگی با خاک چینی بیشتر در استان سمنان مرسوم است اما از این‌که اینکه متهمین این اشیا از کجا خریداری کرده اند اطلاعی در دست نیست.

زنگنه ابراهیمی در پایان بیان داشت: با توجه به اینکه این اشیا به‌عنوان اصل ساخته شده است لذا به جهت جلوگیری از ورود دوباره آن به بازار و ممانعت از کلاه‌برداری، باید تحویل سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات