ماهیت قیام خونین ۱۵ خرداد استقلال‌طلبی و دین‌خواهی بود/ ضرورت جبران مواضع ساختارشکنانه رئیس‌جمهور در مقطع تبلیغات انتخاباتی
ماهیت قیام خونین ۱۵ خرداد استقلال‌طلبی و دین‌خواهی بود/ ضرورت جبران مواضع ساختارشکنانه رئیس‌جمهور در مقطع تبلیغات انتخاباتی

امام‌جمعه چناران با اشاره به تصریح شورای نگهبان بر وجود گزارشات عدیده‌ای از تخلفات فراوان انتخاباتی، گفت: شایسته است دولتمردان به‌جای فرافکنی و پاک کردن صورت‌مسئله، ضمن عذرخواهی از مردم به خاطر خدشه‌ای که بر چهره پاک انتخابات وارد گردید، بیش از دیگران بر پیگیری پرونده‌ها و تسریع در مجازات متخلفین تصریح داشته باشند.

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های این هفته چناران با اشاره به تأیید صحت انتخابات توسط شورای محترم نگهبان اظهار داشت: پرونده انتخابات ریاست جمهوری بالاخره با همه اماواگرها و گزارشات حاکی از تخلفاتی که بعضاً منجر به تشکیل پرونده قضایی گردید، ظاهراً بسته شد و با اعلان نظر شورای محترم نگهبان و سپس تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط مقام معظم رهبری که به‌طور طبیعی با تذکرات و نصایح و ارشادات و هشدارهای راهبردی و حکیمانه ایشان نیز همراه خواهد بود، جناب آقای حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور دوازدهم برای همه مردم ایران، محترم و به‌عنوان سکان‌دار قوه مجریه کشورمان، از حمایت همگان برخوردار خواهد شد.

امام‌جمعه چناران ادامه داد: تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبری انقلاب به‌واقع در حکم مشروعیت یافتن این جایگاه هست و این بدین معناست که مقام اجرایی کشور به‌منزله دومین مقام حاکمیت تا زمانی که در چارچوب قانون و آرمان‌های نظام و به‌ویژه منویات و هدایت‌های ولی امر و رهبری انقلاب قرار داشته باشد، از مشروعیت برخوردار است لذا اصلی‌ترین انتظاری که از ریاست جمهوری می‌رود، تنظیم مواضع و رویکردهای برنامه‌ای و اجرایی دولت دوازدهم با رهنمودهای مقام معظم رهبری است والا اگر به هر دلیل فراتر از شأن اجرا در جهت زاویه گرفتن با ارکان و آرمان‌های نظام و رهنمودها و هدایت‌های راهبردی رهبری خدای ناخواسته قرار بگیرد، قطعاً به همان میزان از مشروعیتش کاسته خواهد شد.

ضرورت جبران مواضع ساختارشکنانه رئیس‌جمهور در مقطع تبلیغات انتخاباتی

وی بر ضرورت جبران و اصلاح مواضع ناصواب و بعضاً ساختارشکنانه و دشمن شاد کنی که رئیس‌جمهور منتخب در مقطع تبلیغات انتخاباتی از خود نشان دادند، تأکید کرد و گفت: این مواضع چه‌بسا باعث تضعیف سرمایه‌های ملی و ارزش‌های دینی و ملی و انقلاب ملت ایران گردید و لذا از ریاست محترم جمهوری که باید خود نگهبان و محافظ سرمایه‌های ملی و آرمان‌های نظام و انقلاب و به‌ویژه تقویت‌کننده همه ارکان حاکمیت باشد، انتظار نمی‌رفت که در جایگاه اپوزیسیون نظام نقش بازی کند.

امام‌جمعه چناران خاطرنشان کرد: اکنون‌که شورای نگهبان ضمن تأیید کلیت انتخابات ریاست جمهوری بر وجود گزارشات عدیده‌ای که حاکی از تخلفات فراوان در سطوح مختلف بود نیز صحه گذارده‌اند، شایسته است دولتمردان و نیز رسانه‌های وابسته و به‌ویژه دست‌اندرکاران اجرایی انتخابات به‌جای فرافکنی و حاشا نمودن و پاک کردن صورت‌مسئله، ضمن عذرخواهی از مردم به خاطر خدشه‌ای که بر چهره پاک انتخابات وارد گردید و باعث جریحه‌دار شدن خاطرهٔ توده مردم انقلابی و پایبند به نظام شد، بیش از دیگران بر پیگیری پرونده‌ها و تسریع در مجازات متخلفین در هر جایگاه و سطحی که باشند، تأکید و تصریح داشته باشند.

حفظ مردمی بودن حکومت

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) گفت: تداوم عزت و اقتدار کشور و جامعه انقلابی درگرو پافشاری بر سه اصل ایمان، اتحاد و بصیرت است که با اصرار بر اصول مکتب امام راحل و مؤلفه‌های بنیادین گفتمان انقلاب اسلامی که متجلی در سیره و روش و منش امام خامنه‌ای (مدظله) است، دنبال می‌نماید.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) همواره می‌فرمودند که با مردم باشید و از مردم جدا نشوید؛ ضمن اینکه به مردم نیز توصیه می‌فرمودند که پشتیبان نظام و ولایت‌فقیه باشید تا به کشورتان آسیبی نرسد.

وی افزود: امام (ره) به دنبال تلاش برای نجات پابرهنه‌ها و محرومان و حمایت بی‌دریغ از فقرا و مستمندان، پرهیز از اشرافی گری و حفظ زی طلبگی، اهتمام به حفظ مبانی جمهوریت و انجام انتخابات در وقت مقرر آن، دفاع از استقلال کشور و آزادی ملت با تمام وجود به‌عنوان نمادهای اصیل غیرت ملی بود.

امام (ره) انقلابی بود و انقلابی ماند

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: امام (ره) در تمامی صحنه‌های قیام و حرکت ملت ایران انقلابی ظاهر شد، او انقلابی بود، انقلابی ماند و تا آخرین لحظات زندگی دست از مشی انقلابی بر نداشت. امام با سکولاریسم در هر ساحتی (سیاست، اقتصاد، فرهنگ) جنگید و همواره از مذمت جدایی دین از سیاست می‌گفت.

۲۸ سال زعامت مدبرانه

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به ۲۸ سالگرد امامت و زعامت آیت‌الله خامنه‌ای بیان داشت: کدام ناظر منصفی تاکنون ادعا کرده که درمیان حاکمان امروز، حاکمی را می‌شناسد که شجاع‌تر، باتدبیرتر، خلاق‌تر و هوشمندتر از رهبر ایران بر ملتی حکومت می‌کند؟ آیا می‌توان رهبری به جامعیت علمی، دینی و فقهی ایشان در دنیای اسلام پیدا کرد؟ کدام سیاست‌ورزی است که توانایی او همسنگ و هم‌سان مدیریت ایشان در بحبوحه بحرانها و فشارها وتهدیدهاست؟ و کدام اهل سیاستی با درک صحیح از بحران‌های ۲۸ ساله نظام اسلامی که ازاین حیث در میان حدود ۲۰۰ کشور دنیا بی‌نظیر است، می‌تواند ادعا کند رهبری را می‌شناسد که او در عبور کشتی انقلاب از دل طوفان‌ها و امواج سهمگین، مدبرانه‌تر از او هدایت کشتی را می‌توانسته بر عهده بگیرد و به ساحل مقصود رهنمون سازد؟

اقدامات غیرقانونی دولت در پذیرش سند ۲۰۳۰

وی با اشاره به سند آموزشی ۲۰۳۰ سازمان یونسکوکه این روزها موردبحث و مناقشه است، گفت: نقطه کانونی انتقادات منتقدین به این سند، آن است که دولت بدون در نظر گرفتن اعتقادات میلیون‌ها معلم، دانش‌آموز و والدین آنان و بدون مشورت با مراجع ذی‌صلاح مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی، اولاً؛ سندی را تدوین نموده که به دلیل تطابق کامل با اهداف و راهبردهای چارچوب عمل جهانی آموزش ۲۰۳۰، با قانون اساسی و شرع مغایر است و بعضاً گام‌های عملی نیز در این مسیر برداشته است. اصولاً آموزش کتاب مستهجن جنسی به کودکان، آموزش مباحث جنسی در مهدهای کودک‌ها، حذف قرآن از مهدها، حذف درس شهید فهمیده، طرح حذف درس دفاعی چه معنایی دارد؟

وی ادامه داد: بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تدوین و ابلاغ سیاست‌های نظام بر عهده رهبر معظم انقلاب است و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در جریان پذیرش سند ۲۰۳۰ قرار می‌گرفت؛ اما متأسفانه دولت بدون اعلام به این شورا و دریافت نظرات از اعضای آن، این سند را پذیرفته و در جهت اجرایی ساختن آن حرکت کرده‌اند که عملی غیرقانونی است.

وی افزود: در بخش‌هایی از دولت بدون دریافت نظر از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلساتی برای اجرایی ساختن این سند برگزارشده و این شورا نیز پس از پذیرفتن این سند، متوجه آن شده است. دولت مجری سیاست‌ها و قانون است و به‌تنهایی نمی‌تواند سیاست‌ها را از طرف خود وضع کرده و یا در سطح بین‌المللی برای خود به‌صورت مستقیم سیاست‌گذاری نماید.

نقش محور مقاومت در خنثی‌سازی ائتلاف عربی

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به حوادث منطقه و ائتلاف به‌اصطلاح عربی عنوان داشت: گزینه‌ای که ایران برای به شکست کشاندن ائتلاف عربی در دست دارد، روی آوردن به چندجانبه گرایی است. ازاین‌رو، اگر بخواهیم سیاست چندجانبه گرایی را در مقابل کشورهای عربی در پیش بگیرد، مهم‌ترین عامل، بهره‌برداری از محور مقاومت است.

وی گفت: اگر پیشینه همکاری‌های محور مقاومت را بررسی کنیم، می‌بینیم که این محور می‌تواند در جلوگیری از شکل‌گیری ائتلاف عربی موفق باشد چراکه در شرایط کنونی زمینه برای شکل دادن به ناتوی عربی به رهبری ریاض فراهم نیست اما محور مقاومت سال‌ها است که با حمایت ایران موفقیت‌های زیادی را کسب کرده و اگر تا چندی پیش حزب‌الله لبنان بازوی توانمند مقاومت در منطقه بود، الآن با شکل‌گیری گروه «حشدالشعبی» در عراق و «دفاع وطنی در سوریه» و «جنبش انصار الله» در یمن، بازوهای مقاومت به‌مراتب قدرتمندتر از گذشته شده است.

ماهیت قیام خونین ۱۵ خرداد استقلال‌طلبی و دین‌خواهی بود

امام‌جمعه چناران با اشاره به سالگرد قیام خونین ۱۵ خرداد اظهار داشت: ماهیت این قیام را می‌توان در استقلال‌طلبی و دین‌خواهی یک ملت دانست که بدون اتکا به هر نوع نیروی خارجی و صرف با تکیه‌بر مردم شکل گرفت. دفاع از دین و مبارزه برای حفظ آن، به‌خصوص در دورانی که جریان روشنفکری ضد دینی یا بی‌دینی در تمام دنیا بر ذهن و افکار مردم غلبهٔ نسبی داشته و معتقد بودند دوران دین و دین‌داری به پایان رسیده است. قیامی که حرکتی اسلامی، ارزشی و منبعث از چشمه‌های اصیل قرآنی و روایی بود.

خدیجه (س)؛ یار و غمخوار پیامبر (ص)

وی با اشاره به رحلت بانوی بزرگ اسلام حضرت خدیجه (س) بیان داشت: حضرت خدیجه، زنی نمونه در تمام مراحل زندگانی پیامبر اکرم (ص)، به‌ویژه در مراحل دعوت آن حضرت بود. او اولین زنی بود که آن حضرت را تصدیق کرد و همه ثروت و دارایی خویش را درراه دعوت رسول خدا (ص) ایثار کرد. او در سال‌های نخست بعثت، یار و غمخوار پیامبر (ص) بود.

انتهای پیام/