باید از بهزیستی دولت‌محور به سمت بهزیستی جامعه‌محور حرکت کنیم
باید از بهزیستی دولت‌محور به سمت بهزیستی جامعه‌محور حرکت کنیم

رییس اداره بهزیستی چناران گفت: بهزیستی با پیشگیری از شیوع و بروز آسیب‌های اجتماعی و بروز معلولیت‌ها، راه‌اندازی مراکز اورژانس خدمات اجتماعی و ... می‌تواند از بهزیستی دولت‌محور به سمت بهزیستی جامعه‌محور و پیشرو در ارائه خدمات تخصصی حرکت کند.

 

به گزارش ندای چناران، فاطمه آزاد در جلسه تودیع و معارفه رییس جدید اداره بهزیستی اظهار داشت: سازمان بهزیستی از مهم‌ترین نهادهای حمایتی دولتی است که با ارائه خدمات دانش‌محور و تخصصی در راستای حفظ و ارتقای شاخص‌های سلامت و رفاه اجتماعی به‌منظور حمایت و توانمندسازی افراد و گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه فعالیت و نظارت دارد.

رییس اداره بهزیستی چناران افزود: دامنه فعالیت‌های بهزیستی بسیار گسترده و متنوع است و بیش از ۱۵۴ نوع خدمت برای دامنه گسترده‌ای از گروه هدف از نوزادی تا سالمندی را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به واگذاری مسئولیت سلامت اجتماعی بر طبق برنامه ششم توسعه به بهزیستی، «بهزیستی محور مسئولیت و سلامت اجتماعی» انتخاب شده است.

وی خاطرنشان کرد: بهزیستی در دولت تدبیر و امید توانسته پررنگ، اثربخش و مطالبه گر در مسائل پیشگیری از شیوع و بروز آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری از بروز معلولیت‌ها در قالب مشاوره ژنتیک، افزایش ۵/۳ برابری مستمری مددجویان تا سقف ۲۰ درصد حداقل قانون کار، توسعه و گسترش برنامه رشد و تکامل یکپارچه کودکان در حوزه مهدهای کودک حاشیه شهر و روستاها، راه‌اندازی مراکز اورژانس خدمات اجتماعی و توسعه رفاه اجتماعی نقش‌آفرین بوده و از بهزیستی دولت‌محور به سمت بهزیستی جامعه‌محور و پیشرو در ارائه خدمات تخصصی حرکت کند.

آزاد همچنین بیان داشت: در حوزه امور توان‌بخشی اداره بهزیستی شهرستان چناران باهدف توانمندسازی و ارائه خدمات توان‌بخشی به تعداد ۲ هزار و ۱۴۴ خانواده با انواع معلولیت‌های ذهنی، جسمی حرکتی، نابینا، بیماران مزمن روانی، ضایعه نخاعی و ناشنوا ماهیانه به ۴۹۲ نفر از این افراد مبلغ ۲۸ میلیون تومان مستمری پرداخت می‌کند که با طرح افزایش سه و نیم برابری این مبلغ در سال جاری ۱۴۰ میلیون تومان رشد داشته است.

رییس اداره بهزیستی چناران ادامه داد: تعداد ۱۱۸ معلول و سالمند بلاصاحب، مجهول‌الهویه و نیازمند در سه مرکز شبانه‌روزی معلولین ذهنی دخترانه بالای ۱۴ سال و مراکز سالمندان با یارانه دولتی ماهیانه ۷۲ میلیون تومان با سرانه هر نفر ۵۰۰ هزار تومان از خدمات توان‌بخشی و مراقبتی بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: علاوه بر این طرح CBR (توان‌بخشی مبتنی بر جامعه) به‌عنوان راهبردی در متن برنامه توسعه جامعه جهت ایجاد فرصت‌های مساوی در مناطق روستایی هزار و ۴۰۰ معلول و سالمند را در ۱۵۰ روستای شهرستان با کمک ۳۷ تسهیلگر شناسایی نموده و توانسته‌ایم اعتباری بالغ‌بر ۱۶۰ میلیون تومان در سال ۹۵ جهت ارائه خدمات درمانی، مناسب‌سازی مسکن، پرداخت کمک‌هزینه بلاعوض اشتغال و راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی و حمایتی به این افراد تخصیص دهیم.

آزاد خاطرنشان کرد: در حوزه امور اجتماعی به ۱۷۶ خانواده مستمری پرداخت‌شده و ۱۲۷ کودکی که با دستور قضایی به خانواده‌های جایگزین سپرده ‌شده‌اند در قالب طرح کودکان امداد بگیر ماهیانه مبلغ ۳۴ میلیون تومان پرداخت می‌شود. پنج موسسه خیریه نگهداری ایتام شهرستان که سرپرستی ۱۰۰ کودک بی‌سرپرست و بد سرپرست را بر عهده دارند نیز ماهیانه مبلغ ۳۵ میلیون تومان یارانه دولتی دریافت می‌کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: در ۲۱ مهدکودک شهری و روستایی شهرستان به تعداد هزار و ۲۴ کودک ۴ تا ۶ ساله خدمات آموزشی ارائه می‌شود که به ۵۸۰ کودک روستایی در ۱۲ روستا مهد شهرستان در سال گذشته مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان یارانه دولتی یک وعده غذای گرم برای ۱۲۰ روز سال تحصیلی پرداخت گردید و اورژانس اجتماعی با پیگیری فرماندار و شورای اسلامی شهرداری چناران راه‌اندازی و به ۶۷ آسیب‌دیده ارائه خدمات کرده است.

رییس اداره بهزیستی چناران در حوزه امور پیشگیری نیز بیان داشت: در سال گذشته ۶ هزار و ۳۰۰ کودک زیر شش سال در طرح پیشگیری از اختلالات بینایی معاینه و ۱۲۰ کودک دارای اختلالات بینایی و آمبلیوپی شناسایی شد و بااعتبار ۲۴ میلیون تومان این طرح پیگیر درمان و خدمات رسانی به این گروه بود و اعتباری بالغ‌بر ۴۰ میلیون تومان برای هزار نفر در سال ۹۶ در قالب طرح تقسیم‌کار ملی جهت آموزش خانواده و پیش از ازدواج جذب و هزینه شد.

وی تصریح کرد: در طرح غربالگری اختلالات شنوایی نیز ۵ هزار کودک در سال ۹۵ معاینه و ۲۵ کودک مشکوک شناسایی شدند. یارانه درمان اعتیاد برای ۳۰۰ معتاد خود معرف به مبلغ ۱۵ میلیون تومان در سال گذشته پرداخت گردید و دو پایگاه سلامت اجتماعی در چناران و گلبهار بااعتبار ۲۴ میلیون تومان راه‌اندازی شد.

آزاد در ادامه به بیان فعالیت‌های صورت گرفته اداره بهزیستی چناران در حوزه اشتغال اشاره کرد و گفت: پرداخت تسهیلات ۴ درصد مشاغل خرد، بسته‌های تشویقی بیمه سهم کارفرما، گروه‌های همیار و ایجاد کارگاه‌های حمایت‌شده شغلی برای هر کارگاه و … نمونه‌هایی از فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه اشتغال است.

وی بیان داشت: بودجه مسکن مددجویی از مبلغ ۳۶ میلیون تومان برای ۹ نفر در سال ۹۲ به ۸۱ میلیون تومان برای ۱۷ نفر در سال ۹۵ افزایش یافته است و در شش‌ماهه اول ۹۶ بالغ‌بر ۱۵۰ میلیون تومان برای مسکن مددجویی ۸ هزینه شده است.

در پایان این جلسه علی بابایی به‌عنوان سرپرست اداره بهزیستی معرفی و از خدمات فاطمه آزاد تقدیر شد.

انتهای پیام/