آغاز طرح واکسیناسیون رایگان دام سنگین علیه تب برفکی
آغاز طرح واکسیناسیون رایگان دام سنگین علیه تب برفکی

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان چناران از آغاز طرح واکسیناسیون رایگان دام‌های سنگین شهرستان، علیه بیماری تب برفکی خبر داد.

به گزارش ندای چناران، دکتر محمد سیاح اظهار داشت: طرح مایه‌کوبی دام‌های سنگین چناران علیه بیماری تب برفکی در حال اجراست.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان چناران ادامه داد: بیماری تب برفکی یک بیماری عفونی و واگیر در بین دام‌ها و با علائمی نظیر ایجاد تاول، زخم در دهان، سم، پستان، پوزه و گاهی در اطراف پایه شاخ دام‌ها همراه بوده که از موانع اصلی در تأمین بهداشت و تولید دام و فراورده‌های دامی محسوب می‌شود.

وی افزود: این بیماری در صورت رخداد، باعث تلفات در گوساله‌ها، بره‌ها و بزغاله‌ها شده و در صورت رخداد در فصل زایش این تلفات به‌صورت چشمگیری افزایش می‌یابد. مرگ‌ومیر در دام‌های بالغ کمتر اتفاق می‌افتد و در این دام‌ها بیشتر موجب کاهش رشد، تولید شیر و وزن آن‌ها می‌شود.

سیاح بابیان این‌که این بیماری از مهم‌ترین بیماری‌های دام‌های زوج سم اهلی است، تصریح کرد: برای پیشگیری از این بیماری در مرحله اول باید اقدامات بهداشتی – قرنطینه‌ای ازجمله واکسیناسیون، جلوگیری از تماس دام با حیوانات درگیر، عبور ندادن گله از مسیر عبور حیوانات آلوده، چرا ندادن در مراتع آلوده، پرهیز از خرید دام و واردکردن آن به گله در زمان شیوع بیماری، انجام داد.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان چناران از اجرای واکسیناسیون دام‌های سنگین علیه این بیماری خبر داد و افزود: به‌منظور جلوگیری از رخداد بیماری و ایمن‌سازی دام‌ها، در سال جاری واکسیناسیون دام‌های سنگین در کلیه واحدهای اپیدمیولوژیک در حال اجرا می‌باشد که البته به‌منظور تسریع در انجام عملیات و حمایت از بخش خصوصی، در طرح مذکور، از توان‌بخش خصوصی در غالب طرح‌های توسعه استفاده می‌شود.

سیاح ضمن اشاره به اجرای واکسیناسیون تب برفکی در سال جاری بر اساس برنامه‌های اعلامی اداره کل، عنوان داشت: خوشبختانه با واکسیناسیون به‌موقع و اقدامات قرنطینه‌ای –بهداشتی و تدابیر اندیشیده شده و همچنین برگزاری رده‌ها آموزشی –ترویجی در روستاها، در حال حاضر این بیماری تحت کنترل است.

انتهای پیام/