باید توان مدیریتی مسئولین شهری چناران ارتقا یابد
باید توان مدیریتی مسئولین شهری چناران ارتقا یابد

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان خراسان رضوی گفت: چناران یکی از شهرهای استراتژیک استان است و فرصت‌های بسیار خوبی در آن وجود دارد اما برای استفاده از آن باید توان مدیریتی مسئولین شهری ارتقا پیدا کنند.

 

 

 

به گزارش ندای چناران، سید مجتبی علوی مقدم، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان خراسان رضوی در مراسم معارفه شهردار جدید چناران اظهار داشت: مدیریت امور شهری دیگر با روش‌های سنتی گذشته امکان‌پذیر نیست. خواسته‌های بجا و به‌حق مردم، رشد و توسعه شهر، تغییر نگرش مردم به مدیریت امور شهری و شوراها و وظایف شهرداری‌ها سبب شده است مدیریت امور شهری به سمتی حرکت کنند که با استفاده از فناوری‌های نوین، شهرها اداره شود.

وی ادامه داد: در گذشته شهرداری‌ها یک‌نهاد خدماتی محسوب می‌شدند اما امروز به جهت افزایش و ارتقاء فرهنگ مردم، شهرداری‌ها به یک‌نهاد فرهنگی اجتماعی و خدماتی تبدیل شده‌اند و این نشان می‌دهد که مردم برای فرهنگ ارزش خاصی قائل هستند.

وی تأکید کرد: مدیران شهری باید اولویتشان در کنار خدمت‌رسانی به مردم، موضوعات فرهنگی و اجتماعی نیز باشد. یکی از موضوعات اساسی و مهمی که معمولاً در مدیریت شهری مورد غفلت قرار می‌گیرد، جایگاه و شأن مردم است اما به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، دوره پنجم شوراها نگاهشان این است که کار مردم را به خود مردم بسپارند چراکه شهرداری و نظام، از آن مردم است و صاحب نظام و مملکت مردم هستند.

علوی مقدم افزود: مردم در جنگ، در دوران سازندگی، تحریم و در گرفتاری‌ها و مشکلات حاکمیت و نظام، پشتیبان بسیار خوبی برای مسئولین بودند اما در مقابل این‌همه پشتیبانی و کمکی که کرده‌اند چند توقع جزئی از مسئولین دارند؛ اولین توقع این است که به‌نظام و حاکمیت وفادار باشیم. پشتیبان ولایت‌فقیه باشیم و به تبعیت محض از رهبری اعتقاد و باور عملی داشته باشیم.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: چیزی که باید سرلوحه کار مسئولین باشد، دفاع به‌حق از حقوق مردم، عدالت، انصاف، شفاف‌سازی، مبارزه با فساد و … است. این توقعات زیادی نیست اما برای اینکه ما مقدمات این توقعات مردم را فراهم کنیم باید سه شعار اساسی داشته باشیم؛ حرکتمان خدامحور باشد (در همه حوزه‌ها خدا را در نظر بگیریم و خدا را ناظر بر اعمال خود بدانیم)، حرکتمان برنامه محور باشد و بدون برنامه برای مردم تصمیم نگیریم و از خرد جمعی استفاده کنیم

وی عنوان داشت: باید برای نخبگان را در مجموعه شهر ارزش قائل شویم. شورای شهر باید از بدنه مردم و نخبگانی که خودشان را در معرض انتخابات قرار ندادند، در اتاق فکرها استفاده کنند.

وی تصریح کرد: باید از نظرات خود مردم استفاده کنیم. حرکت باید مردم محور باشد و از مشارکت مردم و توان‌بخش خصوصی استفاده کنیم.

علوی مقدم ادامه داد: شهر چناران یکی از شهرهای استراتژیک استان است و فرصت‌های بسیار خوبی در آن وجود دارد. مردم و معتمدین دارای انگیزه خدمت، دارد اما برای استفاده از این ظرفیت‌ها باید از مشارکت مردم و توان مدیریتی مسئولین ارتقا پیدا کنند تا بتوانیم از توان مردم به نحو احسنت استفاده کنیم.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان خراسان رضوی افزود: باید یک تفکیکی بین وظایف شورا و شهرداری قائل شویم. اگر شوراها دقیقاً به وظایف خودشان که در وهله اول انتخاب یک شهردار است عمل کنند و در وهله دوم شناخته مشکلات و مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نیازهای واقعی شهر است، توجه کنند و به دنبال راه‌حل‌های مناسب باشد و اجازه دهد کسی که خود شورا به آن اعتماد کرده است به‌عنوان شهردار به وظایف اداری خودش برسد و دخالت در امور یکدیگر نداشته باشند، قطعاً وضعیت شهرداری از وضعیت فعلی بهتر خواهد شد.

وی گفت: شهردار موظف است در ارتقاء بخش مهم و اساسی اداری پرسنلی نیروی انسانی تلاش کند و از نیروهای بومی استفاده کند. مطمئناً در مجموعه شهرداری نیروهای پرتوان متعهد و دارای تجربه و اندیشه وجود دارد که شناخته نشده است. هنر یک مدیر استفاده از توان و ظرفیت‌های داخل خود شهرداری است لذا اعتقاد ما این است که اولین چیزی که شهردار باید به آن توجه کنند ساماندهی نیروهای انسانی است.

علوی مقدم خاطرنشان کرد: نیروی انسانی یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های هر سازمانی است که اگر به آن توجه نشود، شهردار نمی‌توانند موفقیتی در ارائه برنامه‌هایش داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت موضوعات مالی و اقتصادی در مدیریت شهری، گفت: معمولاً در این بخش همه به دنبال اعتبار دولتی هستند. ما امروز در وضعیتی نیستیم که تمام هزینه‌های شهرداری را دولت تقبل کنند. در تمام نظام‌های مدیریت شهری، هزینه شهرداری را خود مردم پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: استفاده بجا از منابع، مدیریت هزینه‌ها و موضوعات مالی، کمک بسیار خوبی برای ایجاد درآمد پایدار است. قطعاً فرصت‌های که در این شهر وجود دارد، نزدیک بودن، به مشهد می‌تواند فرصتی برای این شهر باشد که اگر درست برنامه‌ریزی نشود می‌تواند به یک تهدید تبدیل شود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان خراسان رضوی بیان داشت: اداره شهرها باید با استفاده از توان‌بخش خصوصی رقم بخورد و ما به‌عنوان بخش دولتی به‌عنوان پشتیبانی‌کننده مجموعه شوراها و شهرداری‌ها عمل می‌کنیم.

وی افزود: مردم از شهردار توقع دارند که به نظافت و پاکیزگی توجه کنند اگر اعتقاد داریم که یک شهر موجود زنده است پس این شهر نیازمند آرامش و توجه است و باید به آن رسیدگی شود. اگر رسیدگی درستی به مجموعه شهر بشود مردم شاداب و با طراوت و همراهی خواهیم داشت.

علوی مقدم بیان داشت: وقتی‌که شهرداری فعل خواستن را صرف نکنند و توجه به نیاز واقعی مردم نداشته باشد و از نظرات مردم استفاده نکنند، قطعاً آن مردم توجه و همراهی خوبی با شهرداری نخواهند داشت. موضوع تعامل و همراهی یک موضوع دوطرفه است.

وی گفت: در بحث موضوع خدمات شهری با رعایت عدالت و انصاف، آنچه باید موردنظر شهردار باشد، ارائه خدمات به‌صورت عادلانه در تمام نقاط شهر است. توجه به قانون مداری و رعایت ضوابط و مقررات جزء موضوعات اساسی است که شهردار باید به آن توجه کند.

انتهای پیام/