شهردار عزل شده گلبهار مجدداً حکم می‌گیرد
شهردار عزل شده گلبهار مجدداً حکم می‌گیرد

پس از کش‌وقوس‌های فراوان، شورای شهر گلبهار، سرهنگ سجادی، سرپرست فعلی و شهردار سابق این شهر را که به علت عملکرد ضعیفش، عزل کرده بود، مجدد به‌عنوان شهردار معرفی کرد.

 

به گزارش ندای چناران، اعضای شورای اسلامی شهر گلبهار پس از معرفی افراد مختلف، به‌عنوان شهردار، بالاخره روی سید سعید سجادی، شهردار سابق و سرپرست فعلی شهرداری گلبهار به ‌اتفاق‌نظر رسیدند.

شورای جدید شهر گلبهار بلافاصله با شروع کار خود، با درنظر گرفتن نارضایتی‌های مردمی از عملکرد شهرداری و طبق بررسی‌های کارشناسی، به این نتیجه رسید که شهردار قوی‌تری باید سکان هدایت شهر جدید و پر چالش گلبهار را در دست بگیرد. شهری که با مشکلات پایه‌ای و اساسی دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ آسفالت ناقص کل شهر، متروی راه نیفتاده و انتظارات مردمی در خدمات‌دهی حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری، بدهی‌ها و کسری‌ها و ده‌ها معضلی که حل‌وفصل آن‌ها نیازمند روی کار آمدن شهرداری قوی، مدیر، مؤمن، پاک دست و کارآمد است.

شورا از عملکرد شهردار ناراضی بود

شورای جدید در روزهای اول کار خود، به‌درستی تشخیص داد که سجادی آزمونش را با عملکرد چهار ساله‌اش پس داده است و مناسب شهرداری این شهر نیست و حکم این سرهنگ بازنشسته نیروی انتظامی را از شهرداری به سرپرستی تغییر داد و با تعریف ۱۰ آیتم، به جستجوی شهردار برای شهر جدید پرداخت و به این طریق نارضایتی خود را از عملکرد سجادی اعلام کرد.

شورای مصمم بر تعیین شهرداری باکفایت تر، از بین ۴۴ گزینه ابتدا امینی فر، شهردار سابق سرخس را معرفی کرد اما نامبرده به دلیل پرونده‌های حقوقی و قضایی از تصدی مشاغل حساس محرم شد و پایش به عمارت شهرداری نرسید. کاظمی، شهردار سابق قوچان دومین گزینه شورا بود که او هم باوجوداینکه ابتدا پذیرفته بود، متوجه شد که مسئولیت شهرداری، شغل اصلی‌اش که بازرگانی است را به مخاطره می‌اندازد و احتمال ابطال کارت بازرگانی‌اش وجود دارد لذا حاضر به قبول زحمت نشد.

حال شورای جدید به این جمع‌بندی رسیده است که همین سرپرست فعلی که مصمم به برکناری آن بود، بهترین گزینه برای هدایت کشتی پرتلاطم شهرداری است.

چه شد که شورا به نقطه اول رسید؟

اما عمده مشکلاتی که سجادی داشت که شورا را وادار به عزل او از سمت شهرداری کرده بود چه بود؟ چه شد که مجدد شورا به نقطه اول رسید؟ واقعاً گزینه شایسته‌تری برای تصدی کرسی شهرداری نبود یا شورا ضعیف عمل کرده است؟

انتخاب سجادی با شاخص‌های ده‌گانه شورا در تضاد است؛ شهردار تمایلی به سکونت در گلبهار ندارد

ضمن این‌که انتخاب سجادی به‌عنوان شهردار، کمی با شاخص‌های ده‌گانه شورا در تضاد است؛ شورا بر سکونت شهردار در شهر تأکید دارد اما سجادی در ۴ سال گذشته نشان داده است که هیچ تمایلی به سکونت در این شهر جدید ندارد.

او هم مثل فرماندار و خیلی از مدیران دیگر شهرستان، صبح از مشهد به محل کار خود می‌آید و ظهر برمی‌گردد و صرفاً برای بلند کردن دیوار توجیه، یک واحد مسکونی در بهترین نقطه شهر را از پول بیت‌المال و شهرداری، نه از هزینه و حقوق شخصی، اجاره کرده و گفته می‌شود شهردار در این خانه خالی از سکنه سکونت دارد.

و سؤال دیگر این است که آیا سرهنگ بازنشسته، می‌تواند مسئولیت بپذیرد؟ منع قانونی ندارد؟

فرصتی مجدد

برای پاسخ به این سؤالات خبرنگار ندای چناران به سراغ رییس شورای شهر گلبهار رفته است؛ جانعلی‌زاده  در گفتگو با ندای چناران اظهار داشت: سجادی همیشه جزوه گزینه‌های پیشنهادی شورای جدید، بوده است. او ۶ سال شهردار فریمان بوده و چهار سال نیز شهرداری گلبهار را بر عهده داشته است. تعامل با شرکت عمران را تجربه کرده است.

رییس شورای شهر گلبهار ادامه داد: پس از کناره‌گیری کاظمی، وقتی مجدد به شاخص‌های شورا برگشتیم، با توجه به رویکرد جدید شورا و اهمیت تعامل‌گرایی، هم‌افزایی و وحدت بین دستگاه‌ها و مردم روی سجادی جمع‌بندی شد تا یک فرصت دوباره به او داده شود.

وی با تأکید بر اینکه شهردار باید بر اساس سیاست‌های جدید شورا حرکت کند، عنوان کرد: سجادی، شهرداری گلبهار را ایجاد کرده و اولین شهردار این شهر بوده است و خیلی فرق دارد با کسی که شهر را آماده تحویل می‌گیرد. مدرک تحصیلی او هم مرتبط با امور شهری است. نقطه‌ضعف‌هایی داشته و به دلیل همان نقطه‌ضعف‌ها شورا به دنبال گزینه دیگری بود بااین‌حال بنابراین شده است که این نقطه‌ضعف‌ها با تعامل و همدلی و با نگاه بیشتر به رویکردهای جدید شورا، برطرف شود.

شورا از عملکرد شهردار ناراضی بود

جانعلی‌زاده  خاطرنشان کرد: شورا از عملکرد سجادی به‌ویژه در بحث مدیریت درآمد و هزینه ناراضی بود و به همین دلیل ریاست او را به سرپرستی تبدیل کردند و این نشان‌دهنده نارضایتی از عملکرد در ۴ سال گذشته بوده است

شهرداری بیش از ۲ میلیارد تومان بدهی دارد/ عملکرد سجادی در دوره سرپرستی خوب بوده

رییس شورای شهر گلبهار ادامه داد: اما در این مدت سرپرستی، عملکرد سجادی خوب بوده و مشکل خاصی نداشتیم. شهر گلبهار نسبت به شهرداری‌های دیگر علی‌رغم اینکه بیش از ۲ میلیارد تومان بدهی دارد ولی به نسبت رقم بودجه، وضعیت ما نسبت به خیلی از شهرها بهتر است. گلبهار نسبت به شهرهای دیگر پتانسیل‌های بیشتر و تفاوت‌های اساسی دارد.

نظارت شورا بر شهرداری بیشتر می‌شود

وی بابیان اینکه نظارت شورا بر شهرداری بیشتر خواهد شد، گفت: نظارت بر اساس اتحاد و انسجام است و شهردار در مسیری که شورا تعیین کند، حرکت می‌کنند و این موضوع با اتفاقاتی که اخیراً افتاده است بهتر خواهد شد. نظر شورا در مدیریت هزینه و درآمد و حمایت از سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در شهر، شکوفایی خلاقیت‌ها، زیباسازی و خدمات‌دهی بیشتر است.

متأسفانه گزینه‌های قوی‌تر از سجادی عملیاتی نشد

رییس شورای شهر گلبهار گفت: گزینه‌های قوی‌تر از سجادی را پیدا کردیم اما متأسفانه عملیاتی نشد. وقتی گزینه‌های قوی‌تر نتوانستند حکم بگیرند به گزینه بعدی اکتفا می‌کنیم که آقای سجادی است. هنر آن است که یک فردی که شکست‌خورده و یا عملکرد خوبی نداشته را کاری کنیم که موفق شود. نقش نظارت شورا در شهرداری خیلی مهم است. شهرداری مجری سیاست‌های شورا است.

وی ادامه داد: رزومه ۴۴ نفر برای انتخاب شهردار بررسی شد. با توجه به شرایط گلبهار به این نتیجه رسیدیم که سجادی گزینه مناسبی برای شهرداری است. یک ماه پیش قبل از اینکه کاظمی معرفی شود با او مصاحبه شد و در اولویت بعدی قرار گرفت.

شهردارهای مشهد ادعاهای زیادی داشتند

وی افزود: شهردارهای خوبی در مناطق مختلف مشهد بود اما ادعاهای زیادی داشتند و حاضر به آمدن به گلبهار نبودند و یا حقوق‌های خیلی بالایی را درخواست می‌کردند. حقوق ۱۲ میلیونی را توقع داشتن که طبق قانون نمی‌توانستیم این مبلغ را به آن‌ها پرداخت کنیم و باید سندسازی انجام می‌شد که خلاف قانون بود.

سجادی اشتباهش را پذیرفته است

جانعلی‌زاده  خاطرنشان کرد: سجادی اشتباهش را پذیرفته است و این ‌یک نکته قابل‌توجه و مهم در مباحث مدیریتی است. قبول اشتباه شجاعت می‌خواهد.

شورا باید ریل‌گذاری درستی انجام دهد

رییس شورای شهر گلبهار عنوان کرد: شورا باید ریل‌گذاری درستی انجام دهد تا شهردار بتواند موفق شود. اکثر شهردارهایی که چند دوره در شهرداری بودند، عملکردشان در دوره‌های دوم و سوم بهتر از دور اول بوده است.

بازنشستگان نیروی انتظامی مستثنا هستند؛ بعد از بازنشستگی می‌توانند مسئولیت بگیرند

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بازنشسته بودن سرپرست شهرداری، ممنوعیت قانونی برای تصدی شغل شهرداری محسوب نمی‌شود، گفت: آقای سجادی ۱۰ سال پیش نظامی بوده است. طبق قانون نیروهای نظامی و انتظامی، ایثارگران و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها بعد از خدمت ۳۰ ساله منعی برای انجام سایر فعالیت‌ها ندارند و قانون آن‌ها را استثنا کرده است و کار کردن او در سمت‌های مدیریتی معنی ندارد.

وی در ادامه بیان داشت: به دنبال این هستیم که از بدنه شهرداری بتوانیم نیروی برای تصدی شهردار در دوره‌های بعد پرورش دهیم که مشکلی با این خصوص نداشته باشیم.

سجادی حضورش در بین مردم کمرنگ بود

وی با تصریح بر اینکه سجادی حضورش در بین مردم کمرنگ بود، گفت: او در بحث پرسنل به‌کارگیری شده نیز مشکلاتی داشت و فشارهایی از طرف رسانه بر او تحمیل شد و ارتباطش با رسانه‌ها قوی نبود ضمن اینکه تعامل که باید بین شهرداری و شرکت عمران ایجاد می‌شد برقرار نشد.

گلبهار شهری دو مدیریتی است؛ تعامل شهردار با شرکت عمران ضعیف بود

وی ادامه داد: گلبهار شهری دو مدیریتی است؛ کارهای عمرانی به شرکت عمران برمی‌گردد و مسائل خدمات شهری به شهرداری مرتبط است. به در بحث خدمات شهری و آسفالت معابر، نقدهای زیادی به او وارد بود. یک سطح آسفالت در شهر ریخته شده است که سعی داریم سطح دوم آسفالت نیز اجرا شود.

جانعلی‌زاده  افزود: گلبهار شهری جدید است. شهری که جمعیت در سرشماری سال ۱۳۹۰، ۱۲ هزار نفر بوده، در سرشماری سال ۱۳۹۵، ۳۷ هزار نفر اعلام شده که البته ما می‌گوییم جمعیت شهر بیش از ۶۰ هزار نفر است.

مشکلات فاز ۲ مسکن مهر زیاد است/ دولت به دلیل تحریم‌ها، نتوانست خدمات ارائه دهد

رییس شورای شهر گلبهار بیان کرد: در بخش فاز ۲ مسکن مهر مشکلات زیادی وجود دارد. شهر ما، یک شهر دولتی بود و دولت به دلیل تحریم‌ها، نتوانست خدمات که باید ارائه می‌داد را ارائه دهد. مشکلات بخش بهداشت و نبود بیمارستان و فضای سبز برمی‌گردد به کمبود اعتبارات دولتی.

وی افزود: مراکز آموزشی، مساجد، مراکز فرهنگی و … آماده نیست. شهر باید کامل و تحویل شود آن موقع بهتر می‌توان روی آن کار کرد. در بحث حمل‌ونقل برون‌شهری و طرح پایانه سوار و ورود بخش خصوصی، مردم شهردار را مقصر می‌دانند درصورتی‌که این تصمیمی بود که استانداری، فرمانداری و اداره کل امنیت و حمل‌ونقل جاده گرفته است و ربطی به شهردار نداشت اما مردم آن را از چشم شهردار می‌دیدند.

جانعلی‌زاده  خاطرنشان کرد: شهر گلبهار با چناران و با مشهد فرق دارد و دو مدیریتی است. تنها راه آن حل، وفاق، همدلی و انسجام است. تفاهم‌نامه‌ای با عمران بسته‌ایم؛ سیاست‌ها و رویکردها مشخص شده است.

دولت باید ورود پیدا کند

وی تصریح کرد: حمل‌ونقل مهم‌ترین مسئله‌ای است که شهرداری و شورای شهر به خاطر آن زیر سؤال رفته است درصورتی‌که حمل‌ونقل برون‌شهری وظیفه شهرداری و شورا نیست. البته مردم حق‌دارند اما دولت باید ورود پیدا کند چون شهرداری در توانش نیست. از وظایف دولت است که اگر مردم و دستگاه‌های دولتی و بخش عمومی نمی‌توانند معضلی را حل کنند، دولت باید ورود پیدا کنند و مشکل را حل کند.

شهر پراکنده است؛ خدمات‌دهی دشوارتر می‌شود

رییس شورای شهر گلبهار ادامه داد: یکی از دلایلی که خدمات خوب ارائه نمی‌شد این است که شهر پراکنده است. گلبهار بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار وسعت دارد درحالی‌که وسعت چناران ۹۰۰ هکتار است لذا خدمات‌دهی سخت‌تر می‌شود.

وی افزود: شهر گلبهار را با چناران ازنظر خدمات رفت‌وروب و سایر موارد مقایسه کنید. کمبودهای زیادی داریم بیمارستان نداریم، قبرستان نداریم اما در چناران با این‌که قدمت آن بیشتر از گلبهار است هنوز مردم با مینی‌بوس به مشهد تردد می‌کنند اما مردم گلبهار این را قبول نمی‌کنند و کسی این موضوع را در شبکه‌های مجازی مطرح نمی‌کند. البته مردم انتظار دارند و این انتظارات به حق است.

از ۸۰ شهر کشور در این شهر، شهروند داریم

وی گفت: ۵۰ درصد مردم گلبهار از مشهد هستند و از ۸۰ شهر کشور در این شهر، شهروند داریم و این کار را به‌مراتب سخت‌تر کرده است.

سجادی اگر در چناران بود شهردار نمونه می‌شد/ گلبهار شرایطش ویژه است

جانعلی‌زاده  عنوان کرد: اگر سجادی در شهری مثل چناران خدمت می‌کرد، شهردار نمونه می‌شد اما گلبهار شرایطش ویژه است و او این شرایط را درک کرده و می‌توانیم روی آن کار کنیم و نتایج بهتری کسب کنیم.

شهردار تعهد کرده که واقعاً در شهر اقامت کند/ شورا نظارت می‌کند

وی در پاسخ سؤال خبرنگار ندای چناران مبنی بر ضمانت حضور واقعی سجادی و اقامت او در شهر چیست؟، بیان داشت: از ایشان قول گرفته‌ایم که در شهر ساکن باشد و شب را در گلبهار بخوابد. اگر در شهر نباشد نمی‌تواند مشکلات را ببیند.

وی گفت: باید نهادهای نظارتی در این خصوص وارد شوند. شهردار موظف است و تعهد کرده که در شهر اقامت کند و شورا بر این موضوع نظارت می‌کند.

انتهای پیام/