آمریکا با یک عامل تروریستی جدید وارد افغانستان می‌شود/ انقلاب اسلامی، محدود به مرز، ملیت و قومیت خاصی نیست
آمریکا با یک عامل تروریستی جدید وارد افغانستان می‌شود/ انقلاب اسلامی، محدود به مرز، ملیت و قومیت خاصی نیست

امام‌جمعه چناران گفت: از ویژگی‌های منحصربه‌فرد انقلاب اسلامی می‌توان به تداوم و استمرار آن و محدود نبودن آن به مرز، ملیت و قومیت خاص اشاره کرد.

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران با اشاره به سالروز ورود امام خمینی (ره) و سی ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران بر اساس اصل «نه شرقی، نه غربی»، الگوی فرهنگی اجتماعی جدیدی برای مسلمانان و مستضعفان جهان به ارمغان آورد، رژیم شاهنشاهی را ساقط کرد و نظام سیاسی نوینی برپا نمود.

انقلاب اسلامی انقلاب‌ها را دچار انقلاب کرد

امام‌جمعه چناران ادامه داد: انقلاب اسلامی پایان دوره انقلاب‌های کلاسیک را نوید داد، انقلاب‌ها را دچار انقلاب کرد، تحولی ژرف در نظریه‌های انقلاب به وجود آورد و کمتر شباهتی به انقلاب‌های گذشته داشت.

وی افزود: تا پیش از انقلاب اسلامی، نظریه‌های انقلاب برای سرنگونی نظام حکومتی بیشتر بر روش‌های خشونت‌آمیز تأکید می‌کرد، درحالی‌که انقلاب اسلامی، انقلابی متکی بر وحدت و حضور ملت بر اساس دین و اسلام بود. انقلاب اسلامی که بر فرهنگ غنی اسلامی تأکید می‌کرد، احیا و بازسازی اندیشه و تمدن اسلامی را مدنظر قرارداد. ازاین‌رو انقلاب اسلامی تأثیر عمیقی بر نظریه‌های غربی گذاشت که بعضی از نظریه‌پردازان بابیان «انقلابی به نام خدا» بر جنبه‌های معنویت گرایانه و حق طلبانه انقلاب اسلامی تأکید کردند.

انقلاب اسلامی، محدود به مرز، ملیت و قومیت خاصی نیست

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های منحصربه‌فرد انقلاب اسلامی، تداوم و استمرار آن است. این امر باعث شده تا باوجود گذشت ۳۹ سال از پیروزی انقلاب، همچنان نسیم روح‌بخش آن در ایران و جهان در جریان باشد. یکی دیگر از خصوصیات منحصربه‌فرد انقلاب اسلامی، محدود نبودن آن به مرز، ملیت و قومیت خاصی است.

وی بیان داشت: یکی دیگر از ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران تناسب و هماهنگی ارزش‌ها و اهداف آن با فطرت الهی انسان‌هاست. این ویژگی که ریشه در ماهیت اسلامی انقلاب دارد، باعث شده ابتدا مردم ایران و مسلمانان جهان و سپس هر جا دل آماده‌ای برای پذیرش پیام انقلاب اسلامی باشد به آن جذب شود و این امر به جهانی‌شدن ابعاد انقلاب اسلامی و طرفداری ملت‌ها در اقصی نقاط جهان از آن منتهی شده است.

امام‌جمعه چناران تصریح کرد: مردم در انقلاب اسلامی به دنبال تحولاتی بودند که بر مبنای اسلام صورت گیرد. آن‌ها باورهای دینی را سرلوحهٔ خواست خود از انقلاب قراردادند. این خصوصیت اسلامی سبب شد تا انقلاب محدود به قشر روحانی نشود و همهٔ مردم در صحنه‌های انقلاب حاضر شده و انقلاب را از آن خود و برای خود بدانند. همچنین دچار این آفت نشود که اسلام و اهداف اسلامی در جریان انقلاب اولویت خود را از دست بدهد. مردمی بودن انقلاب اسلامی خصوصیت مهمی است که در واژهٔ «جمهوری» نظام اسلامی متجلی گردید.

وی افزود: از ویژگی‌های انقلاب اسلامی که البته آن‌هم از ماهیت اسلامی انقلاب نشائت گرفته است، همه‌جانبه بودن و ناظر بودن بر همهٔ عرصه‌های زندگی و حیات فردی و اجتماعی است.

آسیب‌های انقلاب

وی ضمن برشمردن ویژگی‌های انقلاب اسلامی به آسیب‌هایی که متوجه آن است اشاره کرد و گفت: آسیب‌هایی چون خودباختگی نسبت به بیگانگان و احساس ترس و وحشت در برابر آنان، تکبر و نخوت نسبت به مردم، اشرافی گری و فساد برای دستیابی به امتیازات رانتی، حرام‌خواری و دریافت حقوق‌های نجومی، کسلی و تنبلی و کم‌تحرکی در عرصه مدیریتی و بر زمین ماندن وظایف و حل نشدن مسائل اساسی که به کارآمدی نظام ضربه می‌زند و طمع بیگانه و ضدانقلاب را برمی‌انگیزد، تنها باارزش‌های دینی و انقلابی درمان می‌شود که در رأس آن ترجیح خدمت بر قدرت، مردم‌گرایی و ساده زیستی، کار جهادی، عدالت ورزی و فاصله گرفتن از قبیله سالاری، تبعیض و تمکین به قانون است.

حجت‌الاسلام تاجی ادامه داد: ایجاد فضای مثبت نسبت به فساد ستیزی، عدالت‌خواهی و وحدت و همگرایی نیروهای وفادار و معتقد به انقلاب اسلامی و تحرکات میدانی برای خدمت به مردم و تکریم محرومان، نویدبخش چشم‌انداز روشن پیش روی انقلاب اسلامی است که می‌تواند همان جهش در عرصه‌های نظامی امنیتی، فناوری‌های پیشرفته و نفوذ منطقه‌ای را در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی نیز رقم بزند.

مساجد پایگاه اصلی انقلاب است

وی با اشاره به پایگاه اصلی انقلاب، گفت: انقلاب اسلامی ریشه در مسجد و مسجد نیز کانون مولِّد فکر و اندیشه و تربیت اسلامی و انقلابی و نیز پایگاه شناسایی و بسیج کنندگی ظرفیت‌ها و استعدادهای متنوع که به‌عنوان سنگر اصلی انقلاب و نظام برآمده از آن شناخته می‌شود. ازاین‌روی تبیین درست شأن و منزلت و نقش محوری مسجد در جامعه انقلابی و ولایی و احیای ظرفیت‌های مساجد و استیفای حق و بازگرداندن اثرگذاری آن در دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم گیر امری است ضروری و باید بدون فوت وقت صورت پذیرد والّا خسارت‌ها و آسیب‌های ناشی از آن غیرقابل‌جبران خواهد بود.

دشمن به اثبات ناکارآمدی نظام اسلامی در عرصه اقتصاد امید بسته است

وی با اشاره به دشمنی‌های دشمنان انقلاب در طول این سال‌ها، گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی، مسئله خصومت‌های دشمنان قسم‌خورده انقلاب و نظام و ملت در اشکال مختلف مطرح بوده است. یکی از این اشکال، خصومت‌های اقتصادی بوده که به‌طور عمده در صورت تحریم‌های اقتصادی تجلی می‌یافته است. اما دور جدیدی از خصومت‌های اقتصادی از اواسط دهه ۱۳۸۰ به‌آرامی شکل گرفت.

خطیب جمعه چناران خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در سال ۱۳۸۶ تأکید کردند که جنگ بعدی ما جنگ اقتصادی خواهد بود. تا آن زمان انقلاب اسلامی سه جنگ نظامی، فرهنگی و سیاسی را پشت سر گذاشته بود. جنگ نظامی که بخش اصلی آن همان دوران دفاع مقدس بود و تقریباً به پایان رسیده بود؛ جنگ فرهنگی که بعد از دفاع مقدس آغاز شده بود و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) با عنوان شبیخون فرهنگی از آن یاد می‌کردند و جنگ سیاسی که بعد از دوم خرداد ۷۶ با فعالیت جریان اصلاحات شکل گرفته بود. هرچند در موارد دوم و سوم درگیری تا حدودی همچنان باقی است، اما خطر این سه جنگ به‌نوعی از سر ملت و نظام رد شده بود و در چنین شرایطی حضرت آقا فرمودند؛ جنگ بعدی، جنگ اقتصادی خواهد بود.

وی افزود: دشمن به اثبات ناکارآمدی نظام اسلامی در عرصه اقتصاد به‌شدت امید بسته و در چنین شرایط و مرحله‌ای از انقلاب در حقیقت اقتصاد مقاومتی مأمور محقق کردن اهداف انقلاب اسلامی است و برنامه‌ریزی فرهنگی و اقتصادی جزء عملیات طراحی نظام اقتصاد مقاومتی است.

پشت‌صحنه‌های اصلی ناامنی‌ها در افغانستان

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در موضوع انتقال داعش و تکفیری‌ها به افغانستان از سوی آمریکا، گفت: یکی از نگرانی‌های اصلی آمریکا و متحدانش پس از نهایی شدن شکست داعش در عراق و سوریه، این بوده و هست که نیروهای تکفیری آموزش داده شده را به کجا منتقل کنند. شکست در عراق و سوریه البته برای آمریکا بسیار زیان‌بار بود. اگر داعش در عراق و سوریه پا می‌گرفت، متحدی برای اسرائیل و حامی خوبی برای طرح‌های آمریکا می‌شد که باعث شود کشورهایی مانند ایران و روسیه و… نیز از صدمات داعش بی‌نصیب نمانند و با مشغول شدن به جنگ‌های گسترده، زمینهٔ مبارزه با اسرائیل از میان برود اما شکست داعش در عراق و سوریه که ایران سهمی جدی در آن داشت، نقشهٔ آمریکا در منطقه را بر باد داد. اکنون آمریکا به دنبال جایی دیگر است که بتواند نیروهای تکفیری آموزش‌دیده و مسلح شده توسط آمریکا را به آن منتقل کند.

حجت‌الاسلام تاجی بیان کرد: افغانستان به‌واسطه همسایگی با ایران و حضور در منطقه‌ای که دسترسی به آسیای میانه دارد و خصوصاً به‌واسطه نزدیک بودن به چین و روسیه، برای آمریکا یک منطقهٔ مهم و استراتژیک است.

وی گفت: مشغول سازی جهان اسلام و ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی ازجمله اهدافی است که استکبار جهانی در جریان جنگ‌های نیابتی و ایجاد فتنه داعش دنبال کرده و اکنون نیز با ناکام ماندن در عرصه عراق و سوریه، در کشور افغانستان دنبال می‌کند تا شاید با حمایت‌های نزدیک‌تری بتواند از مرگ حتمی و همیشگی این جریان تروریستی جلوگیری نماید.

امام‌جمعه چناران بیان داشت: قطعاً پشت‌صحنه اصلی ناامنی‌ها در افغانستان همچون دیگر کشورهای منطقه، آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

وی ادامه داد: یکی از شواهد سیاست‌های مرموزانه آمریکا در منطقه، اعلام بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا بود که درواقع یک استراتژی شوم و مرگبار تلقی می‌گردد که باعث تحریک جهان اسلام گردیده و اگرچه نتیجه عکس داد و برخلاف میل آنان مسئله فلسطین را در کانون توجهات جهانی به‌ویژه امت اسلام قرارداد اما این جسارت و اقدام ظالمانه بیشتر به خاطر سرگرم بودن ملت‌های مسلمان منطقه به جنگ‌های نیابتی و گرفتار آمدن در گردنه آتش فتنه‌های داعش و تکفیری و گسترش اقدامات تروریستی به بهانه جنگ‌های مذهبی و قومی است.

آمریکا با یک عامل تروریستی جدید وارد افغانستان می‌شود

وی گفت: آمریکا به‌خودی‌خود از این منطقه خارج نمی‌شود و همانند سوریه باید با شکست نظامی و جنگ همه‌جانبه از منطقه خارج شود.

حجت‌الاسلام تاجی تصریح کرد: در طرح جدید، آمریکا با یک عامل تروریستی جدید وارد افغانستان می‌شود. تشدید کشتار مسلمانان شیعه و سنی در افغانستان در روزهای اخیر و حمایت‌های داعش از آن و زمینه‌سازی برای ورود داعش به افغانستان نشانه‌هایی از این طرح جدید است.

اوضاع یمن اسف‌بار است/ جلوگیری از ارسال دارو به مردم

وی با اشاره به اوضاع اسف‌بار یمن گفت: آمریکا در حالی علیه ایران و اقتدار نظامی و موشکی کشورمان با اعضاء شورای امنیت سازمان ملل جلسه ضیافت و دریوزگی و التماس برگزار می‌کند که ملت مظلوم یمن با هواپیماها، سلاح‌ها، بمب‌ها و موشک‌های اهدایی آمریکا و هم‌پیمانانش و البته همراهی همه‌جانبه کشور خیانت‌پیشه امارات، هرروز و شب آماج تهاجمات سنگین قرار دارد و کسی نیست از آنان بپرسد که این بمب‌ها و موشک‌های وحشتناک از چه ناحیه و کشوری به نظامیان عربستان داده می‌شود تا بر سر ملت مظلوم و بی‌پناه یمن بریزند؟

خطیب جمعه چناران ادامه داد: امروز در کارگاه‌های تولید موشک در یمن، صفرتا صد موشک‌های تا برد ۳۵۰ کیلومتر ساخته می‌شود. قطعاً برای جوانان انقلابی انصار الله امکان دسترسی به موشک‌های با برد و دقت بالاتر هم وجود دارد.

وی افزود: از این گذشته عملیات و جنگ رودرروی زمینی و توپخانه‌ای که حداقل در ۵ جبهه یمن علیه متجاوزان عربستانی و اماراتی جریان دارد، حداقل در هرماه از نیروهای نظامی متجاوز ۳۰ تا ۳۵ نفر تلفات می‌گیرد، این البته برای عربستان موضوع تلخی است که عوارض وحشتناکی در افکار عمومی داخلی عربستان به دنبال دارد.

وی عنوان کرد: عربستان سعودی و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی‌اش به دلیل اینکه در برابر دست برتر نظامی انصار الله حرفی برای گفتن ندارند، برای تسلیم و شکست مردم یمن دست به محاصره‌های چندلایه و جلوگیری کردن از رسیدن امکانات رفاهی، غذا و دارو به مردم مظلوم یمن می‌زنند.

حجت‌الاسلام تاجی گفت: این در حالی است که باوجود محاصره دریایی و هوایی و زمینی، باز ملت و دولت شریف ایران را متهم می‌کنند به انتقال موشک‌های ساخت ایران به داخل یمن آن‌هم با ادعای خنده‌داری که آمریکائی‌ها عنوان کرده‌اند و آن اینکه موشک‌ها با نام و نشان ایران به یمن داده شده است. باوجود محاصره چندلایه مردم یمن که آب‌ونان و غذا و دارو به‌سختی به آن‌ها می‌رسد، چگونه موشک‌هایی با آرم ایران به دست آن‌ها رسیده است تا در زدن نقطه‌هایی در داخل عربستان مورداستفاده قرار گیرد؟

جایگاه دانشجویان مسلمان در حل معضلات امت اسلامی

وی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و نکاتی که ایشان در این پیام متذکر شدند، گفت: یک‌بار دیگر مسئله مهم نقش و جایگاه دانشجویان مسلمان در حل معضلات امت اسلامی و نقش آنان در شکل‌دهی به فردای این امت و ملت‌های مختلف مسلمان را مطرح می‌سازد. رهبر معظم انقلاب در این پیام تأکید کردند؛ جوان دانشجو باید زمان کنونی و تحولات آن را بشناسد و خود را آماده سازد.

انتهای پیام/