به گزارش ندای چناران، خانه پناهگاهی فرشتگان آسمانی با حضور مسئولان شهرستان چناران افتتاح شد.

علی بابائی، سرپرست اداره بهزیستی چناران در خصوص این خانه پناهگاهی بیان داشت: این مرکز پذیرش تعداد ۲۵ نفر از دختران بالای ۱۴ سال دارای معلولیت ذهنی خفیف را دارا است.

وی افزود: این مرکز با سرمایه‌ای بالغ بر ۶۰ میلیون تومان، برای ۷ نفر اشتغال ایجاد کرده است که از این تعداد ۶ نفر از مددجویان تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان می‌باشند.

وی ادامه داد: خانه معلولان ذهنی خفیف (افراد با اختلال هوشی رشدی) واحدی است که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی با کسب مجوز از سازمان بهزیستی تأسیس می‌شود و تحت نظارت و مطابق دستورالعمل‌های سازمان به فرزندان معلول ذهنی خفیف مجهول‌الهویه، بی‌سرپرست یا فاقد سرپرست مؤثر، ارائه خدمت می‌دهند.

بابائی خاطرنشان کرد: فرزندان در این‌گونه خانه‌ها علاوه بر برخورداری از اقدامات مراقبتی با رضایت قیم از خدمات مهدهای کودک، مدارس و مراکز روزانه توان‌بخشی، خدمات درمانی و توان‌بخشی خارج از خانه بهره‌مند شده و در داخل خانه‌ها نیز تحت آموزش‌های متنوع در زمینه‌های رشدی و موردنیاز قرار می‌گیرند.

سرپرست اداره بهزیستی چناران خاطرنشان کرد: هدف غایی در این خانه‌ها مشارکت در انجام امور شخصی به‌منظور تقویت حس مسئولیت‌پذیری متناسب با سن و توانمندی و امکان زندگی مستقل فرزندان است.

وی همچنین عنوان کرد: منظور از معلول ذهنی فرد با ناتوانی هوشی رشدی، فردی است که دارای نقص در کارکرد هوشی (عقلانی) (مانند حل مسئله، برنامه‌ریزی، استدلال و قضاوت) و همچنین دارای نقص در عملکرد سازگارانه (مانند ارتباط، مشارکت اجتماعی و زندگی مستقل) در حوزه عملی، اجتماعی و مفهومی بوده و نمره هوشبهر آن‌ها بر اساس آزمون‌های استاندارد حداکثر (۵ ±)۷۰ باشد که این نقص در دوران رشد (زیر ۱۸ سال) رخ می‌دهد.

وی گفت: در این مرکز خدمات مراقبتی شبانه‌روزی ارائه می‌شود و پیگیری خدمات توان‌بخشی، پزشکی، آموزشی، اجتماعی، حرفه‌ای و اشتغال، پیگیری خدمات هنری و ورزشی بسته به وضعیت معلولان و همچنین برگزاری فعالیت‌های فوق‌برنامه با هماهنگی بهزیستی شهرستان و استان در راستای ایجاد شرایط مناسب و امن در اوقات فراغت، انجام می‌شود.

بابایی در پایان گفت: این مکان در دوطبقه با امکانات کامل رفاهی و بهداشتی دارای ۳۰۰ متر زیربنا و دارای ۵ اتاق و دیگر تجهیزات در خیابان ۱۷ شهریور جنوبی، جنب مسجد امام حسن مجتبی (ع) چناران احداث شده است.

انتهای پیام/

  • photo_2018-02-06_15-51-56
  • photo_2018-02-06_15-52-32
  • photo_2018-02-06_15-52-46
  • photo_2018-02-06_15-52-52
  • photo_2018-02-06_15-53-02
  • photo_2018-02-06_15-53-19
  • photo_2018-02-06_17-23-41
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد