افتتاح خانه کوچک پناهگاهی فرشتگان آسمانی چناران
افتتاح خانه کوچک پناهگاهی فرشتگان آسمانی چناران

خانه کوچک پناهگاهی فرشتگان آسمانی، با هدف نگهداری افراد با اختلال هوشی رشدی در چناران افتتاح شد.

 

به گزارش ندای چناران، خانه پناهگاهی فرشتگان آسمانی با حضور مسئولان شهرستان چناران افتتاح شد.

علی بابائی، سرپرست اداره بهزیستی چناران در خصوص این خانه پناهگاهی بیان داشت: این مرکز پذیرش تعداد ۲۵ نفر از دختران بالای ۱۴ سال دارای معلولیت ذهنی خفیف را دارا است.

وی افزود: این مرکز با سرمایه‌ای بالغ بر ۶۰ میلیون تومان، برای ۷ نفر اشتغال ایجاد کرده است که از این تعداد ۶ نفر از مددجویان تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان می‌باشند.

وی ادامه داد: خانه معلولان ذهنی خفیف (افراد با اختلال هوشی رشدی) واحدی است که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی با کسب مجوز از سازمان بهزیستی تأسیس می‌شود و تحت نظارت و مطابق دستورالعمل‌های سازمان به فرزندان معلول ذهنی خفیف مجهول‌الهویه، بی‌سرپرست یا فاقد سرپرست مؤثر، ارائه خدمت می‌دهند.

بابائی خاطرنشان کرد: فرزندان در این‌گونه خانه‌ها علاوه بر برخورداری از اقدامات مراقبتی با رضایت قیم از خدمات مهدهای کودک، مدارس و مراکز روزانه توان‌بخشی، خدمات درمانی و توان‌بخشی خارج از خانه بهره‌مند شده و در داخل خانه‌ها نیز تحت آموزش‌های متنوع در زمینه‌های رشدی و موردنیاز قرار می‌گیرند.

سرپرست اداره بهزیستی چناران خاطرنشان کرد: هدف غایی در این خانه‌ها مشارکت در انجام امور شخصی به‌منظور تقویت حس مسئولیت‌پذیری متناسب با سن و توانمندی و امکان زندگی مستقل فرزندان است.

وی همچنین عنوان کرد: منظور از معلول ذهنی فرد با ناتوانی هوشی رشدی، فردی است که دارای نقص در کارکرد هوشی (عقلانی) (مانند حل مسئله، برنامه‌ریزی، استدلال و قضاوت) و همچنین دارای نقص در عملکرد سازگارانه (مانند ارتباط، مشارکت اجتماعی و زندگی مستقل) در حوزه عملی، اجتماعی و مفهومی بوده و نمره هوشبهر آن‌ها بر اساس آزمون‌های استاندارد حداکثر (۵ ±)۷۰ باشد که این نقص در دوران رشد (زیر ۱۸ سال) رخ می‌دهد.

وی گفت: در این مرکز خدمات مراقبتی شبانه‌روزی ارائه می‌شود و پیگیری خدمات توان‌بخشی، پزشکی، آموزشی، اجتماعی، حرفه‌ای و اشتغال، پیگیری خدمات هنری و ورزشی بسته به وضعیت معلولان و همچنین برگزاری فعالیت‌های فوق‌برنامه با هماهنگی بهزیستی شهرستان و استان در راستای ایجاد شرایط مناسب و امن در اوقات فراغت، انجام می‌شود.

بابایی در پایان گفت: این مکان در دوطبقه با امکانات کامل رفاهی و بهداشتی دارای ۳۰۰ متر زیربنا و دارای ۵ اتاق و دیگر تجهیزات در خیابان ۱۷ شهریور جنوبی، جنب مسجد امام حسن مجتبی (ع) چناران احداث شده است.

انتهای پیام/