بحران آب در کشور نتیجه فرار سرمایه‌ها است/ رشد جمعیت روستایی خراسان مثبت شده است/ بین کشورهای هم‌جوار بهترین ظرفیت کشت گلخانه‌ای را داریم

بحران آب در کشور نتیجه فرار سرمایه‌ها است/ رشد جمعیت روستایی خراسان مثبت شده است/ بین کشورهای هم‌جوار بهترین ظرفیت کشت گلخانه‌ای را داریم

بحران آب در کشور نتیجه فرار سرمایه‌ها است/ رشد جمعیت روستایی خراسان مثبت شده است/ بین کشورهای هم‌جوار بهترین ظرفیت کشت گلخانه‌ای را داریم

به گزارش ندای چناران، مجتبی مزروعی در همایش تقدیر از قهرمانان تولید در بخش کشاورزی شهرستان چناران اظهار داشت: جامعه کشاورزی هرساله همایش تجلیل از قهرمانان تولید در این بخش را برگزار می‌کنند تا از کسانی که بذر و نهال‌های برجسته جامعه تولید هستند و بقیه را به دنبال خودشان روش می‌دهند، تقدیر و تشکر شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تأکید بر به‌کارگیری دانایی و خردمندی در عرصه تولید، بیان داشت: این قهرمانی نتیجه ذکاوت و هوشمندی این کشاورزان است. نخبگان هستند که جامعه را به‌پیش می‌برند لذا باید از کشاورزان و دامداران برتر به‌طور خاص، استفاده شود.

وی افزود: در تاریخ معاصر کمتر شاهد بودیم دولتی با برنامه، سیاست و علم از بخش کشاورزی حمایت کند. بخش کشاورزی ما هر وقت شاهد افزایش قیمت نفت بود و دلارهای نفتی وارد کشور می‌شد، بخش کشاورزی از کمترین میزان ارزش‌افزوده اقتصادی برخوردار می‌شد.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته ما بزرگ‌ترین واردکننده گندم در دنیا بودیم. سالانه ۶ میلیون تن گندم وارد می‌کردیم درحالی‌که در دهه هشتاد ما در گندم خودکفا شدیم از ۸۵ دوباره واردات گندم ما شروع شد. در دهه ۸۰، ۶ میلیون تن چغندرقند تولید می‌کردیم اما با واردات بی‌رویه شکر، تولید چغندر ما از شش میلیون تومان به یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسید.

مزروعی خاطرنشان کرد: برای تولید نیازمند یکسری ابزار هستیم، دانش، منابع شامل آب‌وخاک و اقلیم، سرمایه شامل پول، کود و تراکتور و غیره؛ منابع ما کمتر شده است اما بااین‌حال در تولید گندم خودکفا شده‌ایم و این نتیجه سیاست‌هایی است که دولت دنبال می‌کند.

واردات مواد غذایی به کمتر از نصف کاهش پیدا کرد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: قبل از دولت آقای روحانی بیش از ۸ میلیارد دلار مواد غذایی وارد می‌کردیم اما ظرف ۳ سال این میزان واردات به سه و چهاردهم میلیارد دلار رسید و ۵ میلیارد دلار واردات مواد غذایی ما کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: ارزش قیمت گندم درزمانی که واردکننده گندم بودیم در حداقل و هزینه‌ها در حداکثر بود. در این چند سال برای اولین بار در طول تاریخ کشور، دولت گندم را بالاتر از قیمت جهانی خرید. هرچند به لحاظ کمبود نقدینگی پول گندم با تأخیر پرداخت شد.

وی بیان کرد: در بخش امور دام، هرچند در ماه‌های اخیر شاهد افزایش قیمت نهاده‌های دامی بوده‌ایم اما در سال‌های گذشته تلاش کرده‌ایم ذرت را باقیمت ۷۵۰ تومان تأمین کنیم. طی سال ۹۳ تا ۹۴ همین نهادها بدون سود و کارمزد در اختیار نهاده‌ها قرار داده شد و بر قیمت بره از ۸ هزار تومان به ۱۶ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

دامداران مشکلی برای فروش شیر ندارند

مزروعی اظهار داشت: امروز هیچ کارخانه‌داری برای خرید شیر از دامدار ناز نمی‌کند. قیمت شیر به‌طور عادی بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان است چون روزانه ۶۰۰ تن شیر در خراسان به شیر خشک تبدیل می‌شود و به اتحادیه اروپا و فدراسیون روسیه صادر می‌شود

وی سیاست‌ها و راهبرد دولت در بخش کشاورزی را مهم دانست و گفت: شاید یک روزی نقدینگی زیادی در کشور وجود داشت اما باید ببینیم آن پول‌ها به نفع ما بود یا به ضرر ما.

وی گفت: در چند دهه گذشته بیشترین میزان مهاجرت از روستاها به شهرها را داشته‌ایم. از سال ۸۵ تا ۹۰ میزان مهاجرت از روستا به شهر در خراسان رضوی بیش از دو برابر میانگین کشوری بود و دلیل آن اقتصادی نبودن کشاورزی و دامداری و جاذبه‌های منفی در شهرها و ساخت‌وسازها و مؤسسات مالی که سودهای خیلی زیادی پرداخت می‌کردند، بود.

بحران آب در کشور نتیجه فرار سرمایه‌ها است

وی بابیان اینکه امروز اگر شاهد بحران آب در کشور هستیم، نتیجه فرار سرمایه‌ها از این بخش است، گفت: در طول ۱۰ سال گذشته کشاورز و دامدار ما، دام و تراکتور خود را فروخت و به حاشیه شهر آمد اما طی اقداماتی که در چند سال اخیر اتفاق افتاد نتایج خوبی حاصل شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: در سال ۹۲، ۱۳ میلیارد تومان اعتبار آبیاری تحت‌فشار داشتیم اما در سال ۹۶، ۲۵۴ میلیارد تومان اعتبار در استان پرداخت شده است. یعنی نزدیک به ۲۰ برابر. از سال ۸۸ تا ۹۲، ۵ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون در استان پرداخت شده است ولی از ۹۳ تا ۹۶، ۳۰۰ میلیارد تومان (۶۰ برابر) پرداخت شده است. قیمت محصولات افزایش پیدا کرده و هزینه‌های تولید را کاهش داده‌ایم.

وی با اشاره به خرید بیش از ۷۰ تن زعفران توسط دولت، عنوان کرد: این حمایت‌ها به خاطر این است که تولید، شغل پایدار ایجاد می‌کند و می‌تواند مملکت را از بیکاری و گرفتاری نجات دهد.

وی بابیان اینکه رشد و توسعه از انسان‌ها شروع می‌شود، گفت: در یک جامعه زمانی توسعه حاصل می‌شود که وجدان کاری و صداقت حاکم شود و علم ارزش داشته باشد نه پول و ثروت.

رویکرد دولت در بخش کشاورزی کم‌نظیر است

مزروعی خاطرنشان کرد: امروز در بخش کشاورزی یک راه اصولی و فنی در پیش گرفته شده است. رویکرد دولت در بخش کشاورزی یک رویکرد کم‌نظیر است.

رشد جمعیت روستایی خراسان مثبت شده است

وی گفت: امروز در بخش کشاورزی تمام شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی و توسعه‌ای ما رو به رشد است به‌عنوان‌مثال ما در چهار سال پیش بیشترین میزان مهاجرت در سطح کشور از روستا به شهر را داشتیم اما امروز میانگین میزان مهاجرت از روستا به شهر در کشور منفی شش‌دهم است ولی در خراسان که میزان مهاجرت آن ۱.۳ بود (رشد جمعیت روستای ما منفی ۱.۳ بود)، امروز میزان رشد جمعیت روستای ما مثبت شش‌دهم شده است یعنی همه کشور هنوز رشد جمعیت روستای منفی است اما خراسان که دو برابر میانگین کشور منفی بوده است به شش‌دهم مثبت تبدیل شده است.

وی افزود: این امر نتیجه سرمایه‌گذاری‌هایی که در بخش آب، خاک، ماشین‌آلات و توسعه گلخانه و صنایع انجام شده است که و از همه مهم‌تر برخوردهای جدی که باجذبه‌های منفی مثل ویلا سازی‌ها، باغ ویلاها، تغییر کاربری‌ها و … انجام داده‌ایم.

می‌توانیم تولید را ۱۰ برابر و مصرف آب را یک‌بیستم کنیم

وی ادامه داد: باید با تلاش و کوشش مسیر توسعه را طی کنیم. ما ظرفیت این را که علاوه بر غذای خودمان غذای بسیاری از کشورهای هم‌جوار را تأمین کنیم را داریم. با توسعه کشت گلخانه‌ای توان این را که تولید را ۱۰ برابر و مصرف آب را به یک‌بیستم کاهش دهیم را داریم.

بین کشورهای هم‌جوار بهترین ظرفیت کشت گلخانه‌ای را داریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: برای توسعه کشت گلخانه‌ای بهترین ظرفیت را در کشورهای هم‌جوار داریم چون هزینه انرژی در کشور ما بسیار مناسب است. ترکیه که ۶۰ هزار گلخانه دارد و گازوئیل در این کشور لیتری ۸ هزار تومان است. گازوئیل در هلند بین ۸ تا ۱۰ هزار تومان است. فقط باید دانش و سرمایه را در اختیار داشته باشیم و سرمایه نیز در جامعه ما کم نیست. اقلیم ما پاسخگوی این نیست که بخواهیم مثل اروپا و شمال کشاورزی کنیم.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *