تحولات سوریه؛ زنگ خطری برای اسرائیل/ راهپیمایی ۲۲ بهمن نوعی رفراندوم نظام بود

تحولات سوریه؛ زنگ خطری برای اسرائیل/ راهپیمایی ۲۲ بهمن نوعی رفراندوم نظام بود

تحولات سوریه؛ زنگ خطری برای اسرائیل/ راهپیمایی ۲۲ بهمن نوعی رفراندوم نظام بود

 

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران ضمن تشکر از حضور گسترده، پرشور و انقلابی مردم در راهپیمایی تماشایی ۲۲ بهمن، اظهار داشت: ۲۲ بهمن ۹۶ همه آمدند تا یک‌بار دیگر مهر تأیید بزنند بر پای سند انقلاب که ما بودیم، هستیم و خواهیم بود و نخواهیم گذاشت ایران عزیزمان بار دیگر عرصه تاخت‌وتاز تفاله‌های طایفه عیش و عشرت شود و ملتی که اراده کرده تا روی پای خود بایستد، دوباره بازیچه دست اجنبی گردد.

مردم گله‌مندند اما به اصل نظام وفادارند

امام‌جمعه چناران ادامه داد: با اشاره به تجلیل و تشکر رهبر معظم انقلاب به جهت حضور تماشایی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: مردم بصیر و نجیب کشورمان که از وجود برخی مشکلات و مسائل رنج‌برده و گله‌مندی‌ها و اعتراضات درست و به‌حق به عملکرد و رویکردهای ضعیف و نابجای برخی مسئولان و مدیران کشور هم دارند، اما به اصل انقلاب و نظام اسلامی همچنان وفادار بوده و عملکردهای ناصحیح و انحرافات برخی مدیران و مسئولان را به‌حساب نظام نمی‌گذارند؛ بلکه به آن معترض بوده و آن را انحراف از ویژگی‌های مسئولان در نظام انقلابی و بازگشت به ارزش‌ها و هنجارهای طاغوت و غفلت یا حتی تأثیرپذیری از خط نفوذ دشمن و خیانت برای ناکارآمد سازی و ناراحتی تراشی در داخل و نوعی ظلم به نظام، رهبری و مردم به‌حساب می‌آورند.

اعتراض مردم به ناکارآمدی برخی مدیران است نه به نظام

وی با اشاره به اینکه اعتراض مردم به ناکارآمدی برخی مسئولان است نه نظام و انقلاب، گفت: حضور مردم در این راهپیمایی فوق‌العاده و متفاوت بود. خیلی‌ها تلاش کردند که بگویند مردم از انقلاب و نظام روی‌گردان شده‌اند و به ارزش‌های آن اعتقادی ندارند اما مردم نشان دادند که خلاف این است. در محاسبات آن‌ها این بود که مردم ناراحت و معترض هستند و الآن زمانی است که به‌واسطه مردم براندازی انجام شود، ولی مردم نشان دادند که هوشیار و بصیر هستند.

وی افزود: چون آن‌ها می‌بینند که مردم اعتراض دارند، فکر می‌کنند که به نظام اعتراض هم دارند. این اعتراض مردم به مسئولان، اعتراض به بی‌عدالتی‌ها، تبعیض‌ها و ناکارآمدی‌ها است و اعتراض به اصل نظام و انقلاب اسلامی نیست.

راهپیمایی ۲۲ بهمن نوعی رفراندوم بود

حجت‌الاسلام تاجی ضمن انتقاد به بعضی از مطالبی که توسط رییس جمهور در این روز مطرح شد گفت: مسئولان باید توجه داشته باشند که مردم با علاقه پای نظام ایستاده‌اند و در راستای حل مشکلات آنان باید گام‌های جدی بردارند. متأسفانه در این راهپیمایی بزرگ حرف‌هایی زده شد که خلاف وحدت بود، حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن خودش نوعی رفراندوم است، حضور میلیونی در سراسر کشور بزرگ‌ترین رفراندوم بود.

خطیب جمعه چناران خاطرنشان کرد: مردم در ۲۲ بهمن کار خود را به‌خوبی انجام دادند فلذا مسئولان نیز باید کار خود را به‌خوبی انجام دهند. حضور مردم پشتوانه بسیار ارزشمند برای این حرکت است، امیدواریم این حمایت‌ها موجب شود که اراده‌های همه به توسعه، پیشرفت و حل مشکلات کشور معطوف شود.

سران فتنه به‌شرط توبه و عذرخواهی از ملت، با رأفت ملی مواجه می‌شوند

وی در همین راستا و ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) گفت: امروز که دوران تمرین ولایتمداری در عصر غیبت و انتظار است، بر همه لازم است مراقب باشیم از قطاری که بر ریل مطمئن امامت و ولایت در حرکت است و نشانه‌های آن در تئوری ناب ولایت‌فقیه و حاکمیت سیاسی مبتنی بر اصول مکتب و ارزش‌های دینی نمایان می‌باشد، سرسوزنی فاصله نگرفته و تحت هر شرایطی برای قوام جامعه و استمرار انقلاب اسلامی و عزت و اقتدار ملی، از این مسیر که راه امام و شهدای پرافتخار است، کمترین زاویه‌ای چه در قول و گفتار و چه در مواضع و نگرش و چه اقدام و عمل نداشته باشیم.

حجت‌الاسلام تاجی بیان داشت: آنان که به هر دلیلی در مقطعی از زمان از قطار انقلاب اسلامی و تبعیت از رهبری حکیم و فرزانه انقلاب (ولی‌فقیه زمان) پیاده گردیدند و در فتنه‌های گوناگون به ملت، انقلاب و جامعه، ظلم روا داشتند و باعث خوشایند دشمنان قسم‌خورده مردم شریف ایران گردیدند و تاکنون نیز نه‌تنها در مقام عمل که در کلام و سخن هم عذرخواهی نکرده و همچنان بر طبل فتنه‌انگیزی می‌کوبند، آیا از ناحیه مردم نجیب و انقلابی، قابل‌بخشش هستند؟

وی عنوان کرد: هرچند بر این باور نیز هستیم که به‌شرط توبه و عذرخواهی از ملت شریف، قطعاً با رأفت و گذشت ملت و رهبری فرزانه انقلاب مواجه خواهند گردید ولی تا این اتفاق نیفتاده است، طرح این موضوعات هرگز مطابق با مصالح ملی نبوده و جز تشدید تنش و القاء شبهه و سوءاستفاده دشمنان، عایدات دیگری به دنبال ندارد، لذا بر همه صاحب‌نظران و مسئولان امر است که مراقب نوع سخن و مواضعشان باشند.

ضرب شست ارتش سوریه به صهیونیست‌ها

وی با اشاره به ضرب شست ارتش سوریه به صهیونیست‌ها در سرنگونی ” اف -۱۶″ اسراییلی، گفت: از ابتدای بحران سوریه، رژیم صهیونیستی بارها حریم هوایی این کشور را نقض کرده و به خاک سوریه تجاوز آشکار داشته است. در همین راستا مناطقی از سوریه را بمباران کرد که با پاسخ سخت محور مقاومت مواجه شد و جنگنده “اف – ۱۶” توسط ارتش سوریه ساقط شد. این موضوع از ابعاد گوناگون قابل‌تأمل و بررسی است.

وی افزود: سرنگونی یک فروند جنگنده “اف-۱۶” رژیم صهیونیستی توسط ارتش سوریه که به گفته کارشناسان نظامی، قواعد جنگ در منطقه و به‌ویژه در سوریه را تغییر داده است. سوریه امروز با چند سال گذشته قابل‌مقایسه نیست و به‌اصطلاح دوران بزن‌دررو در این کشور نیز به پایان رسیده و هر تجاوز، انتقام و واکنش سخت ارتش سوریه را به همراه خواهد داشت؛

وی ادامه داد: گرچه در این سال‌ها یکی از اهداف اصلی فتنه در سوریه تضعیف محور مقاومت بود، اما سقوط جنگنده صهیونیستی در بلندی‌های جولان، حاوی پیامی راهبردی است و آن عزم محور مقاومت برای فعال کردن جبههٔ جولان و نیز گشوده شدن راهی برای مبارزه با رژیم صهیونیستی در این منطقه است.

امام‌جمعه چناران اظهار داشت: پیام دیگر به‌طور طبیعی به طرف‌هایی است که امنیت رژیم صهیونیستی را جزو اهداف خود می‌دانند حتی کشورهایی مانند روسیه و ترکیه. اینان به‌روشنی دریافتند که آنچه در منطقه پایدار می‌ماند، مقاومت است. بنابراین باید خود را با محور مقاومت در آینده سوریه همراه سازند.

وی خاطرنشان کرد: درمجموع باید گفت که سرنگونی جنگنده “اف – ۱۶” با وحشت بسیار زیاد مقامات صهیونیستی روبه‌رو شده است و فرماندهان ارشد رژیم صهیونیستی توصیه کرده‌اند که ورود و ادامه جنگ سوریه به نفع اسرائیل نیست چون آمادگی نیروهای سوری و ارتش این کشور تا حدی است که هرگونه ورود صهیونیست‌ها به جنگ سوریه، به شکست آن‌ها منجر خواهد شد.

تحولات سوریه؛ زنگ خطری برای اسرائیل

حجت‌الاسلام تاجی با تحلیل اوضاع منطقه و دست برتر جبهه مقاومت، گفت: ثبات و پایداری نسبی شرایط میدانی در سوریه و افزایش قدرت و نفوذ ایران و حزب‌الله در منطقه موجب شده تا بار دیگر قدرت محور مقاومت در صدر تهدیدات راهبردی اسرائیل قرار بگیرد.

وی افزود: از نگاه مقامات اسرائیلی، روند جنگ در سوریه ارتباط مستقیمی با شدت تهدیدات از جانب حزب‌الله و ایران علیه تل‌آویو دارد. درگیر بودن ایران و حزب‌الله در جنگ فرسایشی سوریه، فرصت مناسبی را نصیب رژیم صهیونیستی ساخته بود اما با فروکش کردن نسبی این بحران و دست برتر مقاومت در تحولات اخیر سوریه، زنگ خطر را برای اسرائیل به صدا درآورده است.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی و آمریکا به همراه کشورهای عربی در سال ۲۰۱۱، با حمایت از تروریست‌ها قصد داشتند دولت بشار اسد را سرنگون کرده و به تصور خود کمر مقاومت را شکسته و راه مواصلاتی ایران و حزب‌الله را قطع کنند اما با گذشت ۷ سال از این بحران، این نیروهای مقاومت هستند که یکی پس از دیگری شهرهای اشغال شده را از دست تروریست‌ها آزاد کرده و با شکست تکفیری‌ها، حامیان آن‌ها را در رسیدن به اهدافشان ناکام گذاشته‌اند.

حجت‌الاسلام تاجی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی که خطر حضور ایران را بیخ گوش خود احساس می‌کند، در ماه‌های اخیر دست‌به‌کار شده تا راهکارهایی برای مقابله با این تهدیدات اتخاذ کند. حملات کور به مواضع مقاومت، اتحاد گسترده با اعراب، تلاش برای تروریست خواندن حزب‌الله لبنان، ایجاد شکاف بین روسیه و ایران، تلاش برای بی‌ثبات کردن ایران و… ازجمله این اقدامات مذبوحانه است.

رضاخان بهترین حامی منافع انگلیس در ایران بود

وی با اشاره به کودتای انگلیسی سوم اسفند و مسلط شدن رضاخان بر ایران گفت: ریشه‌های کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ را باید در خرابی‌های ناشی از جنگ جهانی اول و سرخورده شدن جبهه مخالف استبداد در ایران جست‌وجو کرد.

خطیب جمعه چناران اظهار کرد: از سال ۱۲۹۰، شمال ایران زیر سلطه روسیه و جنوب تحت سیطره انگلیس بود. دولت مرکزی در زمان سلطنت احمدشاه قاجار، وضعیت نومیدکننده‌ای داشت و بین سال‌های ۱۲۸۸ – ۱۳۰۰ بیش از پنجاه بار کابینه تغییر کرد.

وی بیان داشت: رضاخان با حمایت آیرونساید، به مقام فرماندهی نیروهای قزاق رسید. آیرونساید در خاطراتش می‌نویسد؛ «یک دیکتاتور نظامی می‌تواند مشکلات ایران را حل کند و ما امکان پیدا می‌کنیم بی هیچ دردسری، قوایمان را از ایران بیرون ببریم.»

امام‌جمعه چناران افزود: پس از کودتا، سفارت انگلیس در تهران به دولت خود توصیه می‌کند از رژیم جدید حمایت کند؛ زیرا برای منافع انگلیس، مناسبت‌ترین دولتی است که می‌تواند پدید آید.

تز اسلام زدایی رضاشاه

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به خیانت‌های رضاشاه، گفت: رضاشاه پهلوی ارتفاعات آرارات در غرب ایران را به ترکیه، قسمت‌هایی از شرق ایران را به افغانستان و منطقه سوق‌الجیشی اروندرود (شط العرب) را به عراق بخشید.

وی ادامه داد: یکی از پلیدترین توطئه‌های دشمنان اسلام در تاریخ معاصر، توطئه کشف حجاب است. رضاخان که با طرح کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و با حمایت و هدایت انگلیسی‌ها بر سرکار آمد، درصدد اجرای تز اسلام زدایی و جایگزینی ارزش‌های لیبرالیستی در جامعه بود.

وی گفت: پس از آن‌که مردم توانسته بودند در انقلاب مشروطه تا حدودی از اختیارات شاه بکاهند، با بازگشت رضا قلدر همه‌چیز به حالت اول و حتی بد تراز قبل برگشت. اجبار به پوشیدن لباس متحدالشکل، خلع لباس روحانیون، ترورهای وسیع مخالفان حضرت امام خمینی (ره) درباره علت به قدرت رسیدن رضاخان فرمودند؛ هدف رضاخان این بود که همه غارتگرها را منحصر به یک غارتگر کند و همه قلدرها را به یک قلدر قوی‌تر تبدیل کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *