آمریکا گمان می‌کند برجام برای ایران وحی منزل است
آمریکا گمان می‌کند برجام برای ایران وحی منزل است

امام‌جمعه چناران گفت: به دلیل برخی از اشتباهات نخبگان کشور، آمریکایی‌ها تصورمی کنند برجام برای ایران همچون وحی منزل است که بایستی سرمنشأ تحولات و حل مشکلات اقتصادی شود و به همین دلیل از برجام به‌عنوان ابزاری برای فشار بر ایران استفاده می‌کنند.

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران با تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و روز مادر، اظهار داشت: حضرت زهرا (س) الگو و درس‌آموزی برای «مادران و زنان» جامعه ما هستند چراکه ایشان بهترین همسر و مادر و مربی برای فرزندان خود بودند، چنانکه فرزندی همچون زینب کبری (س) را برای روز عاشورا و حوادث بعدازآن تربیت کردند که زندگی آن بانوی گرامی، سرمشقی برای زنان انقلابی جامعه امروز ماست.

امام‌جمعه چناران ادامه داد: با بهره‌گیری زنان و دختران مسلمان جامعه ما از این تعالیم و الگو ساختن زندگی خانوادگی و اجتماعی معصومین (ع) است که می‌توان برای زنان و دختران جامعه در مقابل برنامه تهاجمی و نفوذ فرهنگی و انحرافی غرب، الگویی مناسب و ارزشمند ارائه نمود که هم شخصیت اجتماعی آنان را از آسیب‌های فرهنگی و اخلاقی مصون نگه دارد و هم آنان را قادر نماید که نقش‌های خانوادگی خود را به نحو احسن اجرا کنند.

برنامه‌های ترویج بی‌عفتی در کشور

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره برنامه دشمنان برای ترویج بدحجابی و بی‌عفتی، گفت: امروز باید آگاه بود که دشمن سعی دارد با طرح برنامه‌های ضد فرهنگی علیه عفاف و حجاب و با ترویج بی‌حجابی و زیر سؤال بردن ارزش‌های دینی و مذهبی، این ارزش‌ها را از زنان ما بگیرد و به بهانه آزادی دادن به زنان و با استفاده از ابزار نهادهای حقوق بشری، جامعه ما را به همان ابتذالی دچار کند که خود سال‌هاست با آن روبه‌روست. برنامه‌ای که همه مسؤولین نظام اسلامی باید از آن آگاه باشند و با آن مقابله کنند.

مشارکت زن در جامعهٔ اسلامی نباید به‌صورت یک شیء باشد

وی ضمن بیان گلایه رهبر معظم انقلاب از برخی خواص در حمایت و ترویج فرهنگ ابتذال، افزود: اسلام بابیان ارزش واقعی زن و خانواده و اثر وجودی آن‌ها و حفظ کرامت و حقوق خانواده و زن، با تمامی تفکرات ناصواب و فرهنگ جاهلانه در خصوص زن و خانواده مبارزه نموده و خانواده را میدانی برای تجلی استعدادها، توانمندی‌ها و عواطف و احساسات زن قرار داده است و درعین‌حال او را به‌عنوان عضو مؤثر جامعه و متمم حیات انسانی و با حفظ جایگاه و شأن انسانی او، در مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و اقتصادی پذیرفته و در سرنوشت جامعه شریک ساخته است، چنان‌که امام خمینی (ره) می‌فرمایند؛ «در نظام اسلامی، زن به‌عنوان یک انسان می‌تواند مشارکت فعال با مردان در بنای جامعهٔ اسلامی داشته باشد ولی نه به‌صورت یک شیء، نه او حق دارد خود را به چنین حدی تنزل دهد و نه مردان حق‌دارند که به او چنین بیندیشند.»

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: با این نوع نگاه به زن در نظام متعالی جمهوری اسلامی، زن در جامعه اسلامی درعین‌حال مشارکت داشتن در فعالیت‌های مختلف و قادر بودن به طی مدارج تحصیلی و علمی و نیز کسب درآمد و اشتغال، به نقش‌های اصلی خود همچون مادری و همسری نیز می‌پردازد و به آن‌ها اهمیت می‌دهد؛ چراکه اعتقاد ما این است که این فعالیت‌ها در صورتی ارزشمند است که به این نقش‌های اصلی و مهم آسیبی نرسد.

حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زن مسلمان است

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: مهم‌ترین نقش زن مسلمان، تربیت فرزند و ایجاد آمادگی برای حضور مؤثر در اجتماع است و در صورت عدم تعارض این وظیفه با فعالیت‌های دیگر، به امور اجتماعی و… اقدام می‌کند و از پذیرش این نقش احساس رضایت می‌کند.

وی ادامه داد: الگوی زن مسلمان ما حضرت فاطمه زهرا (س) است که زمانی که رسول خدا (ص) در تقسیم‌کار میان اعضای خانوادهٔ حضرت علی (ع)، کار منزل را به زهرا و کار بیرون را به علی سپردند، حضرت زهرا با خوشحالی تمام فرمودند؛ فقط خدا می‌داند که من از این‌که رسول خدا کار مردانه را از دوش من برداشتند، چقدر خوشحالم.

وی اظهار کرد: آن حضرت توانست در خانهٔ محقر و کوچک خود، فرزندانی چون حسن، حسین، زینب و ام‌کلثوم را تربیت نماید که هرکدام در عرصهٔ حیات دینی، تاریخ‌ساز و تحول‌آفرین بودند. این بانوی نمونهٔ اسلام توانست فضایی شاد و باصفا را برای همسر خود فراهم نماید که حضرت علی (ع) در خصوص تأثیر این فضا می‌فرمودند: هر وقت به منزل می‌آمدم و چشمم به فاطمه می‌افتاد، غم عالم را فراموش می‌کردم.

راهیان نور گامی در جهت مقابله با تهاجمات فرهنگی

حجت‌الاسلام تاجی در همین راستا و با اشاره به روز راهیان نور به اهمیت اردوهای راهیان نور و کارکردها و قابلیت‌های آن برای نظام اسلامی و ترویج فرهنگ جهاد و شهادت، گفت: این سفرها مختص جوانان نبوده و هرساله اقشار مختلف جامعه از زن و مرد در سنین و رده‌های گوناگون در مناطق دفاع مقدس ۸ ساله حضور می‌یابند. البته حضور نسل‌های مختلف انقلاب همگام باهم در جبهه‌های حق علیه باطل تابلویی از همگونی، اتحاد و یکپارچگی ملت ایران بوده و امکان ارتباط نسل‌های مختلف انقلاب با یکدیگر و انتقال تجربیات و اعتقادات نسل اول به سایرین را فراهم می‌کند.

وی افزود: نسل جوان امروز بیش از همه در معرض تهاجمات فرهنگی دشمن از طریق فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای قرار داشته، لذا این سفرها گامی در جهت مقابله با این تهاجمات و آشنایی با فرهنگ اصیل اسلامی است.

سنت حسنه

امام‌جمعه چناران عنوان کرد: جوان با مشاهده واقعیت‌ها، به تاریخ خود و حق و حقیقت پی برده و با آگاهی و اراده بیشتر احساس مسؤولیت کرده و سعی در حفظ و احیای آن خواهد داشت. به تعبیر مقام معظم رهبری، دو آسیب و خطر بزرگ «فراموشی» و «تحریف» است که در کمین هر حادثه بزرگ تاریخی ازجمله دفاع مقدس قرار دارد. به تعبیر ایشان یکی از راه‌های مقابله با این آسیب، اردوهای راهیان نور است؛ «اردوهای راهیان نور و بازدید از مناطق عملیاتی یک سنت حسنه به‌منظور پیشگیری از دو آسیب فراموشی و تحریف است.»

مواضع عزتمدارانه مقامات تهران در برخورد با وزیر خارجه فرانسه

وی ضمن تقدیر از مواضع انقلابی مسئولان در دیدار با وزیر خارجه فرانسه، گفت: لودریان مترصد محدودیت برنامه موشکی ایران بود. برنامه‌ای که ازنظر آن‌ها باید در چارچوب برجام آورده شود و ایران از هرگونه حمایت از گروه‌های مقاومت در منطقه جلوگیری کند.

خطیب جمعه چناران بیان کرد: آنچه از این سفر می‌توان استنباط کرد، بدون نتیجه بودن مذاکرات لودریان در تهران بود، به‌گونه‌ای که خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد؛ «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه با وعده مذاکرات سخت درباره برنامه موشکی ایران به تهران سفر کرد اما با واکنش سرد و مقاومت شدید مقامات تهران مواجه شد. بنابراین سفری که وزیر خارجه فرانسه در قالب نقش دلالی به ایران آمده بود بیش از آنکه جنبه سیاسی یا اقتصادی و در قالب همکاری‌های دوجانبه باشد، نشان از نقش حمایتی فرانسه از صهیونیست‌ها و لابی‌های آمریکایی دارد.

وی افزود: درعین‌حال جا دارد از مواضع مقتدرانه و عزتمدارانه رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تشکر کرد که با قاطعیت و از سرعزت به وزیر خارجه فرانسه یادآور شدند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران قابل‌مذاکره نیست و اروپایی‌ها به‌جای تمرکز روی ایران باید به آمریکا جهت اجرای برجام فشار آورند و خود را از نقش واسطه و انتقال مطامع آمریکا خارج ساخته و نقش مستقلی را برای خود تعریف نمایند.

وی با طرح این سؤال که چرا غرب و آمریکا در مورد ایران جاروجنجال به راه انداخته‌اند؟، گفت: آمریکا به دنبال معرفی ایران به‌عنوان عامل ناامن‌سازاست. مسئله اول آمریکا در دوره فعلی این است که بتواند ایده کلی خود در مورد حاشیه‌سازی برای ایران و امنیتی کردن این کشور را عملی کند. در نگاه کلان نیز آمریکایی‌ها به دنبال دور کردن رژیم صهیونیستی از مرکز توجهات بین‌المللی هستند. برای همین آمریکایی‌ها شدیداً بر روی ایران تمرکز پیدا کرده است.

آبروریزی آمریکا در منطقه در مواجهه با موشک‌های انصارالله

وی ادامه داد: از سوی دیگر می‌توان این جاروجنجال را نتیجه آبروریزی آمریکا در منطقه دانست؛ آمریکا در شرایطی قرار گرفته که سیستم‌های پدافند هوایی که در منطقه مستقر کرده است، در مواجهه با موشک‌های انصارالله ناکارآمد معرفی می‌شوند. این موضوع برای عربستان و خصوصاً برای آمریکا که قراردادهای تسلیحاتی کلان با آمریکایی‌ها منعقد کرده‌اند، اصلاً خبر خوبی نیست. همین سال گذشته بود که در جریان اولین سفر خارجی ترامپ به فرانسه، قرارداد تسلیحاتی ۱۰۰ میلیارد دلاری منعقد شد.

خطیب جمعه چناران افزود: آمریکایی‌ها تصور می‌کنند که به دلیل سیستم‌های موشکی ایران است که چنین بدنامی در منطقه برای آن‌ها ایجاد شده است. با اتهام به ایران مبنی بر اینکه تهران در حال ارسال سلاح به یمن است، تلاش می‌کنند در سطوح مختلف شورای امنیت، در برابر رسانه‌ها و افکار عمومی و … علیه ایران جاروجنجال به پا کنند تا ایران را وادار به عقب‌نشینی در موضوعات امنیتی کنند، درحالی‌که از اساس این ایرادات برای سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی تسلیحات آن‌ها در برابر موشک‌هایی است که یک کشور فقیر منطقه‌ای قادر به ساخت آن شده است و آمریکایی‌ها با ایراد اتهام به ایران، به دنبال جهت‌دهی موضوع به جانبی دیگرهستند.

ایران نباید قدرتمند شود/ برجام ابزاری برای اعمال فشار بر ایران

وی بیان کرد: تز کلی ترامپ این است که بایستی در موضوعات منطقه‌ای از ایران امتیاز دریافت کند. عقبه این موضوع نیز به قدرت ایران برمی‌گردد.

حجت‌الاسلام تاجی گفت: هر جا آمریکایی‌ها احساس کنند که ایران دارای قدرتی شده است که می‌تواند برای آن‌ها دردسرساز شود، در آنجا فشار بر ایران را نیز افزایش خواهند داد. در برهه‌ای هسته‌ای و حالا هم در مسائل قدرت امنیتی و منطقه‌ای، ایران مطرح است. ابزاری هم که اینک آمریکایی‌ها برای اعمال فشار بر ایران از آن استفاده می‌کنند، برجام است.

آمریکا گمان می‌کند برجام وحی منزل است برای ایران

وی افزود: به دلیل برخی از اشتباهات در نخبگان کشور، آمریکایی‌ها تصورمی کنند برجام برای ایران همچون وحی منزل است که بایستی سرمنشأ تحولات اقتصادی و حل کردن مشکلات اقتصادی شود. به همین دلیل به دنبال فشار بر ایران از این موضوع هستند و هرچه به زمان تمدید تعلیق تحریم‌ها توسط آمریکا ۱۳ می ۲۰۱۸ (اواسط اردیبهشت ۱۳۹۷) نزدیک‌تر می‌شویم، حملات و لفاظی‌های آن‌ها نیز نسبت به ایران برای اعمال فشار به‌منظور عقب نشاندن ایران از مواضع خود بیشتر می‌شود.

پشت پرده سفر سعد حریری به عربستان

امام‌جمعه چناران با اشاره به پشت پرده سفر سعد حریری به عربستان، خاطرنشان کرد: مقامات سعودی در توافقی با حریری پذیرفته‌اند که او نفوذ مالی سابق خود در عربستان را دوباره به دست آورد و برای این منظور شرکت ورشکسته خانواده حریری در عربستان (سعودی اوجیه) مجدداً پس از تسویه‌حساب‌های مالی و اداری وارد بازار سعودی می‌شود و در مقابل، ائتلاف موردحمایت عربستان در لبنان نیز احیا می‌شود تا سعودی‌ها بتوانند بار دیگر در مقابل حزب‌الله و هم‌پیمانان آن صف‌آرایی کنند.

وی گفت: این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم زمان چندانی تا برگزاری انتخابات پارلمانی در لبنان باقی نمانده است؛ انتخاباتی که می‌تواند محکی واقعی برای دیپلماسی عربستان باشد.

انتهای پیام/