آمریکا به عربستان به چشم شریک اقتصادی نگاه می‌کند نه متحد استراتژیک
آمریکا به عربستان به چشم شریک اقتصادی نگاه می‌کند نه متحد استراتژیک

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بن سلمان دوست دارد که با آمریکا متحد استراتژیک شود ولی آمریکا به او به چشم یک شریک اقتصادی نگاه می‌کند؛ به‌عنوان یک گاو شیرده نه به‌عنوان یک متحد استراتژیک.

به گزارش ندای چناران، احمد بخشایش اردستانی در گفتگو با ندای چناران اظهار داشت: اقدامات آل سعود را باید در یک پازل دید که چند عامل در آن تأثیرگذار است. عربستان دوست دارد که رقیب منطقه‌ای ایران تلقی شود و جای شاه ایران در قبل از انقلاب را بگیرد.

 

آل سعود می‌خواهد جای شاه ایران را در منطقه بگیرد

 

این کارشناس امور بین‌الملل افزود: عربستان سعودی در قبل از انقلاب و قبل از ۱۹۷۹ به همراه ایران، عامل ثبات امنیت در خاورمیانه و خلیج‌فارس بود. ستون نظامی بر عهده شاه ایران بود و ستون اقتصادی به خاطر تولید نفت بر عهده سعودی‌ها گذاشته شده بود اما بعد از انقلاب این توازن به هم خورد، ترکیه برای اینکه تنه به تنه ایران بزند و در رقابت‌های منطقه‌ای خود را مطرح کند، وارد میدان شد. بعد از جنگ هشت‌ساله ایران و عراق ضعیف شدند و حال عربستان در حال ورود به دوره جدیدی است که در آن انتقال قدرت صورت می‌گیرد.

 

بن سلمان می‌خواهد متحده استراتژیک آمریکا شود

 

این استاد علوم سیاسی دانشگاه با اشاره به انتقال قدرت در عربستان از نسل اول و دوم، به نسل سوم، گفت: بن سلمان می‌خواهد مشروعیت بین‌المللی و داخلی به دست بیاورد و برای کسب این مشروعیت دوست دارد که با امریکا متحده استراتژیک شود، لذا ۵۵۰ میلیارد دلار قرارداد با آمریکا می‌بندد که از تکنولوژی دفاعی و نظامی آن بخرد.

 

بن سلمان به دنبال جلب نظر مدیریت سیاسی جامعه آمریکا

 

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: هدف اصلی بن سلمان این است که نگاه ترامپ و مدیریت سیاسی جامعه آمریکا را به خودش معطوف کند تا این انتقال قدرت به‌راحتی انجام شود.

 

بخشایش اردستانی بابیان اینکه هر خانواده خاندان سعودی با مقامات آمریکایی ارتباط وسیعی دارند، گفت: هرکدام از آن‌ها به نحوی تلاش می‌کنند که با یکی از افراد صاحب نفوذ آمریکا، لابی کنند و آن‌ها را با خودشان همراه کنند تا به منافعشان در راستای کسب قدرت در عربستان نزدیک شوند.

 

آمریکا به عربستان به چشم شریک اقتصادی نگاه می‌کند نه متحد استراتژیک

 

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: بن سلمان دوست دارد که با آمریکا متحد استراتژیک شود ولی آمریکا به او به چشم یک شریک اقتصادی نگاه می‌کند؛ به‌عنوان یک گاو شیرده نه به‌عنوان یک متحد استراتژیک.

 

وی بیان کرد: ترامپ می‌خواهد به هر نحوی شوق در آمریکا ایجاد کند و شعارهای انتخاباتی‌اش را تحقق بخشد و در این شرایط، عربستان سعودی دوست دارد آمریکا هرچه بیشتر با ایران سرشاخ شود لذا برای این منظور، در مواضعی که با ایران مشترک است مثل مسئله سوریه، عراق، یمن و بحرین، اظهاراتی می‌کند و افق رابطه را تنگ و تاریک می‌کند مثلاً می‌گوید ما با ایران اختلاف ایدئولوژیک داریم (به این معنا که چون شیعیان به ظهور مهدی موعود از مکه اعتقاد دارند، می‌خواهند عربستان را از بین ببرند) و به این صورت تصاویری را از ایران به جهان القا می‌کند.

 

عربستان؛ برنامه موشکی ایران همانند برنامه اتمی باید مهار شود

 

بخشایش اردستانی ادامه داد: عربستان می‌خواهد به جامعه جهانی القا کند که همان‌گونه که در بحث اتمی، در برجام، ایران را مهار کردید در بحث موشکی نیز باید ایران را مهار کنید.

 

این کارشناس امور بین‌الملل عنوان کرد: آل سعود می‌گوید ما چند سال با حوثی‌ها در جنگ بودیم کاری نتوانستند بکنند اما الآن با موشک‌های ایران به ریاض حمله می‌شود و ایران به الحوثی ها کمک موشکی می‌کند.

 

انتقال راحت‌تر قدرت در عربستان با معطوف کردن افکار عمومی به برنامه موشکی ایران

 

وی تصریح کرد: هدف نهایی این اظهارات این است که فکر اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها را به سمت موشک‌های ایران معطوف کند و انتقال قدرت به بن سلمان به‌راحتی انجام شود و در آینده وقتی پادشاه می‌شود، کسی مزاحمش نباشد لذا به دستور آمریکایی‌ها بحث اصلاحات را مطرح کرد و بحث‌های مبارزه با فساد را پیگیری کرد و تعدادی از اعضای خانواده خودش را دستگیر کرد تا بفهماند که قدرت واقعی محمد بن سلمان است.

 

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان داشت: از سوی دیگر حوثی‌ها می‌گویند ما موشک‌های کره‌ای و روسی را که در زمان قبل از اتحاد (زمانی که یمن به دو بخش یمن جنوبی و شمالی تقسیم شده بود) را ارتقا داده‌ایم.

 

راه باز شود، کمک موشکی به یمن می‌کنیم

 

بخشایش اردستانی اظهار کرد: نمی‌توان گفت که عربستان دروغ می‌گوید و یا الحوثی ها. ما سعی و تلاش می‌کنیم که بفهمانیم که یمنی‌ها خودشان موشک را ساخته‌اند درصورتی‌که ما هم کمکشان کردیم اما نمی‌خواهیم آن را بیان کنیم.

 

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند اگر راه باز بود و یمن محاصره نبود ما تابه‌حال صدها موشک به یمن داده بودیم و الآن یمنی‌ها در عربستان بودند اما الآن باوجود محاصره بودن این کشور نباید جهان را علیه ما تهییج کنند.

 

انتهای پیام/