به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه چناران با اشاره به شعار سال اظهار داشت: سال ۱۳۹۶ در حالی به پایان رسید که ایران به لحاظ اقتدار دفاعی و نفوذ منطقه‌ای در بهترین شرایط پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سر برده است. برآیند توان ملی و ظرفیت نیروهای جبهه مقاومت سبب شده است که راهبردهای نظام سلطه برای تسلط بر منطقه غرب آسیا به شکست بیانجامد. به‌گونه‌ای که بهترین تفسیری را از شرایط کنونی می‌توان برای موقعیت آن‌ها ارائه داد همان «خلأ استراتژیک» است.

خلأ استراتژیک نظام سلطه در منطقه غرب آسیا

خطیب جمعه چناران ادامه داد: این امر را به‌ویژه در مواضع اخیر ترامپ در مورد بی‌نتیجه بودن حضور در سوریه و ضرورت ترک آن، که با واکنش متفاوت وزارت خارجه آمریکا مواجه شد می‌توان دید. تغییرات پی‌درپی در کابینه ترامپ نیز که متأثر از ناکامی‌های کاخ سفید در مدیریت تحولات منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) است که البته به تشدید تضاد درونی آن با متحدان اروپایی و… انجامیده است، ناشی از این امر است.

وی افزود: سران آل سعود برای حفظ موقعیت متزلزل خود و جلب حمایت قدرت‌های استکباری برای حمایت از بقای آن‌ها ناچار شده‌اند تا درآمدهای نفتی چندساله آینده این کشور را در قالب قراردادهای نظامی و اقتصادی به قدرت‌های سلطه پیش‌فروش کنند، که البته این امر زمینه دیگری را برای حضور و تداوم سلطه تحقیرآمیز آن‌ها بر جهان اسلام ایجاد می‌کند که البته این خود می‌تواند تهدیدی برای جبهه مقاومت باشد.

وی بیان کرد: از منظر سردمداران نظام سلطه مهم‌ترین مانع تداوم سلطه آن‌ها بر منطقه و منابع اقتصادی و فرهنگی آن نظام جمهوری اسلامی است که به دلیل توان و اقتدار دفاعی و گسترش نفوذ آن در منطقه، آن‌ها خود را در مهار آن ناتوان می‌بینند لذا تنها راه باقی‌مانده برای آنان دامن زدن به چالش‌ها و بحران‌های درونی ایران است تا از آن طریق به‌زعم خود بتوانند دامنه نفوذ آن را مهار و به غرب پاسخگو کنند.

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: از منظر سران نظام سلطه این امر از دو مسیر تحقق می‌یابد اولاً کاهش درآمدهای نفتی و قطع دسترسی ایران به ظرفیت‌های اقتصاد جهانی جهت تقویت زیرساخت‌ها و ارتقاء توان تولید ملی و دفاعی، دوما درگیر سازی ایران با بحران‌ها و چالش‌های درونی که برای تحقق آن حتی این روزها با انتخاب جان بولتون به‌عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا حتی به منافقین متوسل شده‌اند. حمایت مجدد تیم کاخ سفید بر آشوب‌ها و اغتشاشات گذشته ایران و تأکید بر دامن زدن به آن نشانگر این اولویت برای کاخ سفید است.

نقش «حمایت از کالای ایرانی» در تقویت ساخت درونی اقتصاد

وی ادامه داد: اما فارغ از راهبردهای نظام سلطه، لزوم اهتمام دولت جمهوری اسلامی به مسائل و مشکلات مردم و رفع نیازها و دغدغه‌های آنان و به‌ویژه دغدغه‌های معیشتی و حفظ کرامت و عزت آنان ایجاب می‌کند که در سال ۱۳۹۷ دولتمردان نظام جمهوری اسلامی با همکاری مردم همه ظرفیت‌های درونی و فرصت‌های منطقه‌ای را بسیج کنند تا با تقویت ساخت درونی، دشمنان را از بهره‌گیری از مسائل داخلی برای پیشبرد اهدافشان بازدارند که در این میان در عرصه اقتصادی انتخاب شعار سال به‌عنوان «حمایت از کالای ایرانی» می‌تواند نقشی اساسی در تقویت ساخت درونی به لحاظ مادی و اقتصادی داشته باشد که البته ابعاد فرهنگی و اجتماعی آن نیز الزامات خاص خود را دارد.

قطع رابطه کارتر با ایران موجب استقلال سیاسی نظام شد

امام‌جمعه چناران با اشاره به سالروز قطع رابطه ایران و آمریکا گفت: به دنبال تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ ابهت ظاهری این کشور در بین ملت‌های مظلوم از هم پاشید. امام (ره) این اقدام دانشجویان را عکس‌العمل ملتی ستمدیده در مقابل استکبار جهانی اعلام کردند.

وی خاطرنشان کردن: امام خمینی درباره قطع رابطه آمریکا و ایران در همان روزهای قطع رابطه اول انقلاب (۱۹ فروردین ۵۹) فرمودند؛ «ملت شریف ایران، خبر قطع رابطه بین ایران و آمریکا را دریافت کردم و اگر کارتر در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است.»

خطیب جمعه چناران افزود: با اعلام قطع رابطه کارتر با ایران، تمامی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی ضمن محکومیت اقدام آمریکا آن را رخدادی مطبوع، خوشایند و موجب پیشرفت و مقوم استقلال سیاسی و اقتصادی ایران اعلام کردند.

روز ملی فناوری هسته‌ای روز تحقق شعار «ما می‌توانیم» است

حجت‌الاسلام تاجی در همین راستا و با اشاره به ۲۰ فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای گفت: بی‌تردید ۲۰ فروردین، یادآور روز ملی فناوری هسته‌ای و اعلام بومی شدن دانش هسته‌ای در ایران اسلامی و در سایه تحریم‌ها و مجهز شدن سرزمین ایران به انرژی هسته‌ای و درواقع روز بزرگ تحقق شعار «ما می‌توانیم» است. ایران اسلامی، به جمع اعضای کم شمار باشگاه کشورهای اتمی پیوسته و تاریخ برای همیشه، این افتخار بزرگ را به همراه خواهد داشت.

فلسطین به‌تنهایی می‌تواند مسیر مبارزه با صهیونیسم را دنبال کند

وی با اشاره به تظاهرات باشکوه «راهپیمایی بازگشت» فلسطینیان در «روز زمین» گفت: راهپیمایی روز جمعه ۱۰ فروردین نشان داد که فلسطین به‌تنهایی می‌تواند مسیر مبارزه با صهیونیسم جهانی را علیرغم خیانت‌ها و سازش کشورهای عربی ازجمله دولت‌های متجاوز به مردم مظلوم یمن همچون سعودی‌ها و اماراتی‌ها در مسیر عادی‌سازی روابطشان با رژیم صهیونیستی را دنبال کند.

وی بیان کرد: توجه به گستردگی روش‌های مبارزه بالأخص در روش‌های مدنی و مسالمت‌آمیز، مقاومت فلسطین را می‌تواند با قدرت‌یابی جدید همراه سازد. لزوم این اتفاقات در وهله نخست به پا خواستن خود فلسطینیان است. موفقیت رسانه‌ای در راهپیمایی روز جمعه، محکومیت رژیم صهیونیستی از سوی بسیاری از کشورها و شدت ترس تل‌آویو از «راهپیمایی بازگشت» می‌تواند برای مردم فلسطین و مقاومت آن در باور به ممکن بودن ایستادگی در مقابل «معامله قرن» که از سوی ترامپ و همراهانش در کشورهای عربی دنبال می‌شود بسیار تأثیرگذار باشد.

امام‌جمعه چناران تصریح کرد: ملت فلسطین اعلام کرده که از روز زمین تا روز نکبت (۱۴ می ۱۹۴۸ میلادی – ۲۴ اردیبهشت ۱۳۲۷ شمسی که پایان قیمومیت انگلیسی‌ها بر سرزمین فلسطین و اعلام کشور جعلی اسراییل است) و سرزمینشان توسط صهیونیست‌ها اشغال شده است، به راهپیمایی خود ادامه خواهند داد و این اولین باری است که با این گستردگی مکانی و زمانی، تظاهرات در سرزمین‌های اشغالی برگزار می‌شود.

لزوم اختصاص بودجه جهت رفع مشکل مسکن مناطق محروم

وی با اشاره به سالروزتاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در این زمان و با وجود نیاز مبرم مناطق محروم لازم است که دولت به اختصاص بودجه بیشتر به این بنیاد برای رفع مشکل مسکن اقدام نماید. همچنین با توجه به رویکرد انقلابی و اسلامی حضرت امام (ره) از تأسیس این بنیاد و ایجاد زمینه برای همیاری و کمک مردم، لازم است زمینه همکاری‌های مردمی افزایش یابد و خدمت رسانی در این کار خداپسندانه از وظایف دینی انقلابی مردم معرفی شود تا بتوان خدمات بیشتری را به محرومین اعطا نمود.

مشروعیت زدایی امام موسی کاظم (ع) از خلافت عباسیان

امام جمعه چناران با اشاره به سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) گفت: امام کاظم (ع) دوران بسیار سختی برای شیعیان بود و در این دوران حرکت‌های اعتراض‌آمیز متعددی از ناحیه شیعیان وعلویان نسبت به خلفای عباسی صورت گرفت که از مهم‌ترین آن‌ها قیام حسین بن علی (از نوادگان امام حسن مجتبی (علیه السلام))، شهید فخ – در زمان حکومت‌های عباسی – و نیز جنبش یحیی و ادریس فرزندان عبدالله بود که در زمان هارون رخ داد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین رقیب عباسیان، علویان بودند و طبیعی بود که حکومت، آنان را سخت تحت نظارت آن‌ها بگیرد. امامان شیعه همگی بر لزوم رعایت تقیه پافشاری کرده و می‌کوشیدند تا تشکل شیعه و رهبری آن‌ها را به طور پنهانی اداره نمایند و شیعیان را نیز به این کار سفارش می‌نمود؛ از این رو موضع گیری صریحی از ایشان در برابر خلفای عباسی و قیام‌های علوی گزارش نشده است. با این وجود، ایشان در مناظره و گفتگو با خلفای عباسی و دیگران تلاش می‌کرد از خلافت عباسیان مشروعیت زدایی کند.

ویژگی‌های هنرمند انقلابی

وی با اشاره به سالروز شهادت شهید آوینی و روز هنراسلامی گفت: هنر و رسانه ابزار بسیار مهم و تأثیرگذاری است که هنرمند انقلابی همچون شهید آوینی که سالهای عمر خود را در طول دفاع مقدس به ساخت برنامه‌هایی در مورد جنگ تحمیلی و انتقال رشادت‌های رزمندگان اسلام گذراند، توانست در راستای انتقال ارزش‌ها و مبانی فکری انقلاب اسلامی و دفاع از آن بهره ببرد و آن‌را به کار گیرد.

حجت الاسبلام تاجی عنوان کرد: هنرمند انقلابی هنرمندی با بصیرت و حق جوست که حقیقت جامعه جهانی امروز را می‌شناسد و آن را آشکار می‌کند و اسیر تاریکی‌های جهل و نادانی زمانه نمی‌شود. هنرمند انقلابی هم آگاه به زمانه خود و هم آگاه به ابزار هنری بروز و کارآمد است تا بتواند از یکسو جامعه خود و شرایط حاضر را درک نموده و برای آن اقدام کند و هم بتواند پیام خود را به بهترین شکل و با بهترین ابزار هنری و بسیار تأثیرگذارمنتقل کند. این ویژگی‌ها که همگی در اندیشه و شخصیت شهید آوینی تبلور یافته بود، رسالت و شخصیت هنرمند انقلابی را شکل می‌دهد و لازم است هنرمندان جامعه ما نیز به این ویژگی‌ها و اهداف خود را متعهد بدانند و با هنر خود در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن بایستند.

شهید صیاد شیرازی؛ الگوی مناسبی برای مسئولان نظام

وی با اشاره به سالروز شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی به دست منافقین کوردل گفت: این شهید ازجمله سرمایه‌های انقلاب اسلامی و شاگرد مکتب امام راحل (ره) بود که از همان دوران انقلاب اسلامی فعالیت‌های مبارزاتی و انقلابی خود را از ارتش آغاز کرد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحمیلی بسیار تأثیرگذار بود و نقش مهمی در سرنوشت بسیاری از عملیات‌های دفاع مقدس ایفا کرد.

خطیب جمعه چناران بیان کرد: مهارت و ذکاوت نظامی آن شهید باعث شد که نقش تأثیرگذاری درعملیات‌های نظامی جنگ تحمیلی ایفا کند. وجود این سرباز بزرگ اسلام برای منافقین کوردل قابل تحمل نبود، مخصوصاً با ضربات سنگینی که از او درعملیات مرصاد خورده بودند. به همین دلیل با طرح ریزی عملیات ترور، آن سرباز امام و انقلاب را مظلومانه به شهادت رساندند. شخصیت این شهید بزرگوار برای مسؤولین نظامی و تمامی سربازان و خدمتگزاران نظام اسلامی ما الگوی بسیار مناسبی است.

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد