تزريق تنش در منطقه به‌منظور حفظ امنیت اسرائیل است/ منافع كلان ملت از كوچ به پیام‌رسان‌های داخلى
تزريق تنش در منطقه به‌منظور حفظ امنیت اسرائیل است/ منافع كلان ملت از كوچ به پیام‌رسان‌های داخلى

امام‌جمعه چناران گفت: جبهه آمريكايى - صهيونيستى با اين پیش‌فرض كه بازگشت ثبات به سوريه منجر به تهديد شدن امنيت فلسطين اشغالى خواهد شد، در تلاش براى جبران شكست‏هاى جبهه عربى - تكفيرى و براى تزريق تنش و درگيرى مجدد در منطقه است.

به گزارش ندای چناران، حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه چناران با تبریک مبعث پیامبر اسلام (ص) اظهار داشت: واقعه بعثت رسول گرامى اسلام – صلی‌الله علیه وآله وسلم- را بايد بزرگ‌ترین واقعه دينى و الهی دانست چراكه آغاز رسالت آخرين پيامبر الهى و شروع دعوت به آخرين دين يعنى اسلام و آخرين كتاب و معجزه جاويدان يعنى قرآن است. به همین‏ دليل اين واقعه الهى، از اهميت و منزلت والايى در اعتقادات دينى برخوردار است، چراكه در حقيقت خداوند بر بندگان خود منت گذاشته و با فرستادن رسول و نزول وحى و ابلاغ فرامين دينى، راه سعادت دنيوى و اخروی را براى بشر تعيين نموده است.

بعثت رسول اکرم (ص) بزرگ‌ترین واقعه دينى و الهى است

خطیب جمعه چناران ادامه داد: یکی از ابعاد زندگی پیامبر اسلام – صلی‌الله علیه وآله وسلم- که کمتر موردتوجه قرار گرفته است، شیوه آن حضرت در تبدیل جامعه جاهلی به جامعه اسلامی است. پاسخ به این پرسش که، پیامبر اسلام – صلی‌الله علیه وآله وسلم – چگونه توانست در فرصتی اندک و با امکاناتی ناچیز، آن‌چنان تغییراتی در سطح فرد و جامعه به وجود آورد که پس از مدتی، جامعه‌ای کاملاً متفاوت با آنچه پیش از آن بوده است، پدید آورد، هر چه باشد، پاسخ به مشکلات عصر ما و جامعه ما است.

استفاده پیامبر (ص) از تئوری فرهنگی در گذار از جامعه جاهلی به جامعه اسلامی

وی افزود: حضرت محمد – صلی‌الله علیه وآله وسلم – در جریان تغییر، تبدیل و گذار از جامعه جاهلی به جامعه اسلامی از شیوه‌های فرهنگی بهره جسته است. در رأس اقدامات آن حضرت، اقدامات فرهنگی و محتوایی قرار داشته و به تعبیر امروزه، آن حضرت از تئوری فرهنگی، استفاده کرده است. بر اساس این نظریه، پس‌ازآن که فکر، اندیشه و باور انسان تغییر کرد، رفتار و کردار او نیز تغییر خواهد کرد، لذا تغییر در محتوای باطنی انسان‌ها عاملی سرنوشت‌ساز به شمار می‌آید. حتی وقتی پیامبر اسلام – صلی‌الله علیه وآله وسلم -تشکیل حکومت داد، بازهم به، فکر و فرهنگ، اولویت می‌داد.

امروز جاهليت قبيلگى در خدمت جاهليت مدرن قرار گرفته است

وی خاطرنشان کرد: جاهليت قبيلگى در خدمت جاهليت مدرن قرار گرفته و براى آنان خوش‌خدمتی می‌کند. حكومت‏هايى كه بويى از دموكراسى و مردم‌گرایی نبرده‏اند و با استبداد و قدرت برآمده از قبيله و پيوندها و روابط قبیله‌ای و خويشاوندى خود و به بهانه دفاع از دين اسلام و با سلطه بر منابع طبيعى همچون نفت و ثروت بادآورده آن، قدرت‌نمایی مى‏كنند، قدرت‌نمایی‌ای كه به‌حق بايد آن ‏را جاهليت و از نوع قبیله‌ای آن دانست.

امام‌جمعه چناران گفت: اين شرايط همان چيزى است كه در روايات اسلامى از آن به «جاهليت اخرى» تعبير شده است. ويژگى‏هاى مهم اين دوره جاهليت، مشابه با دوره “جاهليت اولى” در عصر پيامبر است، اوصافى چون غلبه ارزش‏هاى مادى بر ارزش‏هاى الهى و دينى، غلبه يافتن ثروت و قدرت بر معنويت، قدرت يافتن ثروتمندان با تطميع و فريب بر ضعيفان، زورگويى و ظلم ظالمان بر ضعيفان، انحراف افکار عمومی از طريق تسلط بر فكر و ذهن انسان امروز، فريفتگى ثروتمندان و بازيچه شدن توسط قدرتمندان و مهم‌تر از همه انحراف دين از مسير واقعى و حقيقى آن است.

بازگشت ثبات به سوريه امنيت فلسطين اشغالى را تهدید می‌کند

وی با اشاره به پشت پرده حمله رژيم صهيونيستى به پايگاه تيفور سوريه گفت: ‏وقوع اين حمله را مى‏توان زمینه‌سازی محور آمريكايى – صهيونيستى براى شروع فصل جديدی از تنش و بحران در منطقه ارزيابى كرد بااین‌حال بديهى است كه بروز هرگونه تنش جديد در منطقه صرفاً به زيان جبهه مقاومت و منطقه تمام خواهد شد زيرا با پاک‌سازی غوطه شرقى و آزاد شدن مناطق اشغالى گروه‏هاى تكفيرى دولت و ارتش سوريه قادر شده‏اند تا به‌خوبی اقدام به اعمال حاكميت قانونى در سرتاسر خاك سوريه کنند.

حجت‌الاسلام تاجی عنوان کرد: جبهه آمريكايى – صهيونيستى با اين پیش‌فرض كه بازگشت ثبات به سوريه منجر به تهديد شدن امنيت فلسطين اشغالى خواهد شد، با بهانه كردن حوادثى مانند واقعه دوما در تلاش براى جبران شكست‏هاى جبهه عربى – تكفيرى و براى تزريق تنش و درگيرى مجدد در منطقه هستند.

منافع كلان ملت از كوچ به پیام‌رسان‌های داخلى

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب به صيانت از حريم خصوصى مردم در پيام‏رسان‏هاى داخلى،‏ گفت: تأكيد رهبر فرزانه انقلاب اسلامى بر لزوم صيانت از حريم خصوصى افراد كه هرگونه تعرض به امنيت و حريم داخلى مردم را «حرام شرعى» خواندند، نشان مى‏دهد كه نظام اسلامى در حفاظت از حقوق مردم، مصمم و بدون اغماض برخورد خواهد كرد.

وی ادامه داد: از سوى ديگر كارشناسان حوزه فناورى با اشاره به آماده شدن كوچ كاربران ايرانى به سمت پیام‌رسان‌های داخلى بر اين مسئله تأکیددارند كه انتقال ده‏ها ميليونى كاربران، قطعاً با مشكلاتى همراه خواهد بود اما تحمل و صبورى كاربران می‌تواند در درازمدت منافع كلان و بى‏نظيرى را نصيب ملت ايران و جمهورى اسلامى ايران نمايد.

همه احزاب از اقدامات دولت در كنترل ارز حمايت کنند

خطیب جمعه چناران با اشاره به لزوم حمايت از اقدامات دولت در تنظيم نرخ ارز گفت: گرچه برخى از چهره‏هاى اقتصادى و منتقدان دولت افزايش نرخ ارز را ناشى از نحوه مديريت بازار و سياست‏هاى اقتصادى و قرار دادن همه تخم‏مرغ‏هاى دولت در سبد برجام دانستند؛ اما واقعيت اين است كه اوضاع سياسى كشور و وضعيت اقتصادى حاكم بر آن، به‏هيچ‏عنوان تاب‌وتوان بحث و طرح مباحث حاشيه‏اى، عوام‏فريبانه و استفاده ابزارى از قيمت ارز براى نيل به اهداف سياسى را ندارد و همه احزاب و جريان‏هاى سياسى با هر گرايشى كه دارند، بايد آستين همت را بالا زده و از اقدامات دولت در كنترل ارز حمايت نمايند.

علت تهاجم‏هاى بی‌سابقه كنونى بر ضد نظام، قدرت روزافزون آن است

وی با اشاره به ديدار نوروزى فرماندهان ارشد نيروهاى مسلح با رهبر معظم انقلاب و فرمایشات ایشان مبنی بر اینکه؛ «علت تهاجم‏هاى بی‌سابقه كنونى بر ضد نظام اسلامى، قدرت روزافزون اين نظام است، گفت: در طول تاريخ ايران اسلامى هيچ مقطعى را نمى‏توان يافت كه کشور ایران این‌گونه آماج تهديدات، تحريم‏ها و فشارهاى گسترده نظامى، سياسى و اقتصادى قدرت‏هاى سلطه باشد و اما درعین‌حال بتواند بااقتدار و توان كم‏نظير، اهداف و راهبردها و منافع ملى خود را بدون اتکای به ديگران دنبال كند.

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: با مرورى بر روند چهل‌ساله گذشته تحولات منطقه و حتى آرايش قدرت‏هاى جهانى پس از جنگ جهانى دوم، به‌جرئت مى‏توان گفت كه پيروزى انقلاب اسلامى، آرايش سنتى قدرت بين دو بلوك شرق و غرب را فروریخت و پس از فروپاشى ابرقدرت شرق و تضعيف بلوك غرب، جهان آرايش متفاوتى را تجربه مى‏كند. اين امر را به‌آسانی مى‏توان در سخنان اخير ترامپ رئیس‌جمهور آمريكا كه هفته گذشته اذعان كرد كه استراتژى‏هاى گذشته آمريكا در هفده سال گذشته، به‌رغم هزینه کرد بيش از ۷ تريليون دلار در منطقه غرب آسيا (خاورميانه) شکست‌خورده و آمريكا ضعيف و ضعيف‏تر شده، ملاحظه كرد.

وی ادامه داد: کالبدشکافی ابعاد اين اعتراف، مؤلفه‏هاى اصلى قدرت ايران اسلامى را آشكار می‌کند. ناكامى و شكست آمريكا و متحدان منطقه‌ای اين كشور در جنگ هشت‌ساله عليه ايران، شکست در موضوع اشغال عراق و تداوم گرفتارى‏هايش در افغانستان، تنها به تثبيت بيشتر موقعيت ايران در این دو كشور و منطقه انجاميد. شکست دردو جنگ ۳۳ روزه و ۲۲ روزه با حزب ‏الله لبنان و مقاومت فلسطين كه باز هم محصول آن تثبيت موقعيت و اقتدار ايران و جبهه مقاومت در منطقه شد.

امام‌جمعه چناران گفت: استراتژى بعدى آمريكا جنگ نيابتى بود، در اين جنگ، آمريكا كه از مقابله مستقيم با ايران نااميد شده بود، با تحريك متحدان منطقه‌ای و تقويت گروه‏هاى تروريستى نظير داعش، جبهه النصره، جيش الاسلام و… سعى كرد در عين تضعيف و شكست جبهه مقاومت، امنيت متزلزل رژيم صهيونيستى را كه طى اين سه دهه در معرض فروپاشى قرار گرفته بود، تثبيت كند، اما استراتژى جنگ نيابتى نيز درعين تحميل هزینه‌های زياد برجهان اسلام، به ‏دليل مقابله قدرتمندانه و هوشمندانه ايران و نيروهاى جبهه مقاومت با آن به پيروزى جبهه مقاومت و پوياتر و قوی‌تر شدن آن انجاميد.

وی افزود: مرورى بر مواضع اخير سران نظام سلطه عليه ايران اسلامى بيانگر آن است كه آن‏ها به ‏دليل اين شكست‏هاى متعدد و براى مهار اقتدارايران به هر قيمتى تأكيد داشته و ترامپ آشكارا از اروپا خواسته است كه با تشديد فشارها و تحريم‏ها عليه ايران با اوهمراه شوند. اين‏راهبردها عبارتنداز:

وی ادامه داد: مهار قدرت موشكى و نظامى ايران از طريق تصويب قطعنامه‌ها و تشديد تحريم‏ها و معرفى سپاه به‏ عنوان نيروى تروريستى‏، مهار نفوذ منطقه‌ای ايران‏، مهار پيشرفت‏هاى علمى و هسته‌ای ايران‏، مهار توان سايبرى ايران‏، برهم زدن انسجام داخلى ايران با حمايت از آشوب‏ها واغتشاشات‏، تضعيف موقعيت و جايگاه رهبرى نظام اسلامى از طريق شبهه افكنى‏، مقابله با تفكر انقلاب اسلامى از طريق مدل ‏سازى اسلام ميانه ‏رو درعربستان‏ و…

حجت‌الاسلام تاجی بیان کرد: اگرچه راهبردهاى ديگرى را می‌توان افزود، اما همگى آن‏ها بيانگر يك واقعيت است و آن اينكه، تشديد تحريم‏ها و فشارها عليه ايران، نه به ‏دليل ضعف وناكارآمدى نظام اسلامى، بلكه به‏ دليل قابليت و توانمندى ايران اسلامى و ويژگى‏هاى فكرى و ساختارى آن در قالب نظام ولايت فقيه، و عمق نفوذ و پايگاه آن در منطقه و جهان اسلام و آمادگى و حضور در صحنه مردم به رغم تحريم‏هاى فلج كننده اقتصادى و توطئه‏هاى مختلف امنيتى، سياسى و… دشمنان است.

 

وی با اشاره به روز ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ناميدن اين روز به انديشه و تدبير حضرت امام (ره) يكى از اقدامات مهم و تأثيرگذار تاريخى انقلاب اسلامى در راستاى حفظ و انسجام نيروهاى نظامى نظام اسلامى محسوب مى‏شود؛ چراكه با پيوستن نيروهاى ارتشى در ما‏ههاى آغازين پيروزى انقلاب اسلامى به حركت انقلابى مردم ايران و نيز حمايت از نظام اسلامى با سركوبى حركت‏هاى ضدانقلابى ازجمله ناآرامى‏ها در منطقه تركمن ‏صحرا و در نزديك مرزهاى شوروى (سابق) توسط گروهک‌های چپ و نيز ناآرامی‌هایی در كردستان و آذربايجان غربى، توطئه‏ها و جنگ روانى شديدى با هدف تخريب و انحلال عليه ارتش در داخل و خارج كشور به راه افتاده بود و به‏دنبال آن بود تا ارتش را يك نيروى ضد مردمى و عامل امپرياليسم معرفى كند.

وی ادامه داد: اين فشارها و اقدامات توطئه گرانه كه با هدف نابودى نظام اسلامى از طريق تضعيف نيروى نظامى و اختلاف ميان قواى مردم و نيروهاى نظامى در دستور كار دشمنان قرار داده شده بود، با فرمان تاريخى حضرت امام مبنى بر ناميدن روز ارتش و حمايت همه‏جانبه از آن در ۲۹ فروردين ۵۸، نقشه بر آب شد.

وی افزود: اين فرمان تاريخى سبب شد ارتش از آن زمان تاكنون حضور فعال و قدرتمندى را در راستاى حفظ نظام اسلامى داشته باشد كه از آن جمله حضور در بسيارى از عمليات‏هاى پيروز جنگ تحميلى با تقديم نمودن هزاران شهيد و جانباز است. اين روز عزيز و ياد و خاطره شهيدان ارتش جمهورى اسلامى ايران را گرامى داشته و از خداوند منان علو درجات آن شهيدان را خواستاريم. روحشان با شهداى كربلا و سالار شهيدان محشور باد.

انتهای پیام/