عدم دسترسی دولت به ۳۰ میلیارد دلار عایدات نفتی
عدم دسترسی دولت به ۳۰ میلیارد دلار عایدات نفتی

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: خبر فرار ۳۰ میلیارد دلار ارز در ماه‌های پایانی سال از کشور صحت ندارد و این صرفاً کسری در حساب سرمایه کشور است که جزئیاتش را هنوز بانک مرکزی اعلام نکرده اما به‌احتمال‌زیاد ناشی از فروش نفت و محصولات غیرنفتی و عدم دسترسی به پول‌های حاصل از فروش آن بوده است.

به گزارش ندای چناران، دکتر عطا بهرامی در گفتگو با ندای چناران، در خصوص اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر خروج ۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور در ماه‌های پایانی سال، اظهار داشت: اخیراً در کشور مطرح شده که ۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده اما این بحث، بحث درستی نیست.

این اقتصاددان ادامه داد: فرار ۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور اتفاق نیفتاده است و این صرفاً کسری در حساب سرمایه کشور است که جزئیاتش را هنوز بانک مرکزی اعلام نکرده و منبع آن مشخص نیست اما به‌احتمال خیلی زیاد ناشی از فروش نفت و محصولات غیرنفتی و عدم دسترسی به پول‌های حاصل از فروش آن بوده است که به شکل کسری حساب سرمایه خودش را نشان می‌دهد.

این‌گونه اظهارنظرها اقتصاد کشور را بی‌ثبات می‌کند

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: متأسفانه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و برخی از رسانه‌ها از فرار ۳۰ میلیارد دلار از کشور سخن می‌گویند که قطعاً اشتباه است و این‌گونه اظهارنظرها اقتصاد کشور را بی‌ثبات می‌کند و نیاز است دقیق‌تر با این موضوع برخورد شود.

کسری حساب سرمایه ناشی از عدم دسترسی به عایدات دلاری نفت فروخته شده است

بهرامی عنوان کرد: ۳۰ میلیارد دلار فرار ارز از کشور نیست بلکه کسری حساب سرمایه است که در چند سال قبل نیز اتفاق افتاد. نفتی را فروخته بودیم و به عایدات دلاری آن دسترسی نداشتیم که خودش را به‌صورت کسری حساب سرمایه نشان داد.

انتهای پیام/