آمریکا ۲ سال پیش برجام را کنار گذاشته بود/ خروج از برجام باعث شفافیت سیاسی در کشور شد
آمریکا ۲ سال پیش برجام را کنار گذاشته بود/ خروج از برجام باعث شفافیت سیاسی در کشور شد

تحلیلگر سیاسی و نویسنده کتاب راز قطعنامه بابیان اینکه آمریکا از ۲ سال پیش برجام را کنار گذاشته بود، گفت: خروج آمریکا از برجام باعث ایجاد شفافیت سیاسی در کشور می‌شود و طیف لیبرال غرب‌زده دیگر چیزی برای عرضه به مردم نخواهد داشت.

به گزارش ندای چناران، کامران غضنفری در گفتگو با ندای چناران در خصوص آثار خروج آمریکا از برجام بر سیاست و اقتصاد ایران اظهار داشت: آمریکا در عمل، مدت‌های زیادی است که از توافق خارج شده است.

این تحلیلگر سیاسی و نویسنده کتاب راز قطعنامه ادامه داد: آن‌ها از دو سال قبل، برجام را نقض کردن و کنار گذاشتن و به تعهداتشان عمل نکردند و صرفاً ازنظر ظاهری در برجام باقی‌مانده بودند.

وی افزود: باوجود برجام، تحریم‌ها همچنان ادامه داشت و شرکت‌ها و بانک‌های خارجی را تهدید کرده بودند که با ما ارتباط نگیرند و قرارداد نبندند.

وی بیان کرد: برجام بر صحنه اقتصادی ما، جز اثرات منفی، تأثیر دیگری نداشت و از این به بعد هم، به‌صورت رسمی و علنی، هیچ فرقی برای ما ایجاد نمی‌شود و با خروج آمریکا از برجام، این وضعیت همچنان ادامه پیدا می‌کند و صرفاً تحریم‌هایی را که به‌ظاهر تعلیق کرده بودند، برگردانده می‌شود.

غضنفری تاکید کرد: آن‌ها تحریم‌ها را به‌ظاهر تعلیق کرده بودند اما در عمل همچنان ادامه داشت چون اجازه نداده بودند ما از شرایط کنار رفتن تحریم‌ها و تعدیل آن‌ها بهره‌برداری کنیم.

تحلیلگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: پول نفت ما همچنان بلوکه می‌شد و قدرت انتقال آن به داخل کشور را نداشتیم و درازای نفتی که می‌فروختیم، مجبور بودیم از آن کشورها کالا وارد کنیم. بعضاً کالاهایی که خیلی ضروری و موردنیاز نبودند. تحریم‌های دیگر نیز همین‌طور؛ به‌ظاهر بانک‌های خارجی می‌توانند با ما مبادله داشته باشند اما عملاً آن‌ها را تهدید می‌کنند و هیچ ارتباط مالی با ما برقرار نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: ازنظر سیاسی کسانی که در سالهای گذشته مدام دم از مذاکره می‌زدند و به مردم وعده می‌دادند که اگر ما مذاکره کنیم می‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم؛ الآن خیلی واضح و آشکار است که هیچ‌کدام از آن وعده‌ها تحقق پیدا نکرده است و آن کدخدایی که این‌ها امید داشتن مشکلات را حل کند، نه‌تنها مشکلی را حل نکرده است بلکه بدتر هم کرده است.

غضنفری گفت: این وضعیت باعث می‌شود که این طیف لیبرال غرب‌زده که دنبال این مذاکرات بودند، دیگر چیزی در دستشان برای عرضه به مردم نداشته باشند و از این نظر باعث شفافیت سیاسی در کشور شده است و دست یک سری از افراد و گروه‌ها رو می‌شود که زد و بندهای سیاسی پشت پرده، درنهایت نتیجه‌اش جز خسارت چیز دیگری نخواهد بود.

انتهای پیام/