راهبرد دولت برای اداره کشور به بن‌بست رسیده است
راهبرد دولت برای اداره کشور به بن‌بست رسیده است

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: با خروج آمریکا از برجام، طرح و راهبرد دولت برای اداره کشور به بن‌بست رسیده است و به همین دلیل دولت سعی می‌کند با ادامه برجام از طریق شش منهای یک، مشکل را به تأخیر بیاندازد و از فرصت فراموشی مردم نسبت به مسائل گذشته استفاده کند.

به گزارش ندای چناران، حمیدرضا ترقی در گفتگو با ندای چناران در خصوص تلاش دولت جهت اخذ تضمین از اروپاییان در برجام، اظهار داشت: تضمین گرفتن از کسانی که در قراردادهای بین‌المللی به تعهدشان پایبند نیستند کاربردی ندارد به همین خاطر است که مقام معظم رهبری در بیاناتشان تأکید کردند که بعید است اروپاییان چنین تضمینی را بدهند.

 

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: تضمین در صورتی ارزش دارد که در گفتار و عمل، یک جور باشد. این‌ها در گفتارشان و در بیانیه‌هایی که می‌دهند و موضع‌گیری‌هایی که اتخاذ می‌کنند کاملاً هماهنگی و همراهی‌شان با آمریکا را ابراز کرده‌اند و مخالف نفوذ ایران در منطقه هستند و بیانه‌هایی را علیه فعالیت‌های موشکی ما امضا کرده‌اند.

 

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: وقتی‌که در گفتار و عمل دوگانگی وجود دارد، طبیعتاً هیچ تعهدی نمی‌تواند قابل‌پذیرش باشد.

 

با خروج آمریکا از برجام، برجام هیچ شده است

 

وی ادامه برجام و تلاش جهت اخذ تضمین از کشورهای اروپایی را اشتباه دانست و گفت: با توجه به بندهای مختلف برجام وقتی آمریکا از برجام خارج شود تقریباً برجام هیچ می‌شود.

 

ترقی افزود: درگذشته نیز تیم مذاکره‌کننده تأکید کردند که طرف اصلی اظهارنظرها و توافق، آمریکا است و اروپا خیلی موضوعیتی ندارد لذا با توجه به اینکه آنچه امروز برای ما مشکل درست کرده است، تحریم‌های آمریکا است که به خاطر سلطه بر نظام مالی بین‌المللی، اجازه نمی‌دهد بقیه کشورها بتوانند سیاست خودشان را هماهنگ با ایران دنبال کنند.

 

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در ادامه عنوان کرد: بر همین اساس به نظر می‌رسد این فرصت دوباره‌ای که دولت برای گرفتن تضمین از اروپا گرفته است از بین خواهد رفت و نتیجه مثبتی حاصل نمی‌شود.

 

ماندن در برجام مغایر با مصوبه مجلس است

 

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ماندن در برجام ضمن اینکه مغایر با اصل برجام است، با مصوبه مجلس شورای اسلامی هم مغایرت دارد چراکه در این مصوبه تأکید شده است به‌محض اینکه آن‌ها به تعهدشان عمل نکردند و تحریمی را خارج از ضوابط برجام به ایران تحمیل کردند باید دولت ایران اقدام متقابل انجام دهد اما متأسفانه دولت هنوز اقدام اساسی و درستی انجام نداده است.

 

نامه ظریف راه به‌جایی نمی‌برد/ دولت دستش به هیچ جا بند نیست

 

وی بابیان اینکه دولت دستش به هیچ جا بند نیست، بیان کرد: نامه‌ای که آقای ظریف به سازمان ملل نوشته است راه به‌جایی نمی‌برد و به علت عدم ضمانت اجرایی، خیلی قابلیت پیگیری و شکایت ندارد.

 

 عبرتی که از آمریکا گرفتیم را دوباره تکرار نکنیم

 

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهار کرد: من فکر می‌کنم ادامه برجام با اروپاییان یک اشتباه محاسباتی دیگر دولت است. عبرتی که از آمریکا گرفته بود را نباید دوباره تکرار می‌کرد و بااین‌حال فرصتی دوباره برای دولت ایجاد شده است که دیپلماسی خودش را آزمایش کند.

 

شکست دیپلماسی مذاکره/ تنها برگ برندهٔ دولت برجام بود

 

وی در پاسخ به این سؤال که چرا دولت باوجود بدعهدی طرف مقابل در برجام و دیدن دستاوردهای آن، هنوز تمایل به ادامه برجام دارد؟ گفت: تنها برگ برندهٔ دولت در شرایط کنونی برجام بود.

 

 راهبرد دولت برای اداره کشور به بن‌بست رسیده است

 

وی افزود: دولت تمام سرنوشت خودش را به برجام گره زده است و حل همه مشکلات کشور را به برجام نسبت داده است لذا شکست دیپلماسی مذاکره و برجام، یک شکست اساسی برای دولت است و به مفهوم پذیرش این موضوع است که طرح و راهبرد دولت برای اداره کشور به بن‌بست رسیده است به همین خاطر دولت تلاش می‌کند تا با ادامه این مسئله از طریق شش منهای یک، مشکل را به تأخیر بی اندازد و فرصتی پدید بیاید که بتواند برای این مسئله چاره‌اندیشی کند.

 

استفاده دولت از فرصت فراموشی مردم نسبت به مسائل گذشته

 

وی ادامه داد: دولت به دنبال این است که افکار عمومی مقداری حساسیتشان نسبت به سؤال از دولت از بین برود و عصبانیتی که به خاطر این راهبرد اشتباه در مردم به وجود آمده است، برطرف شود و بتوان به شکلی توجیه کند و از فرصت فراموشی مردم نسبت به مسائل گذشته استفاده کند.

 

انتهای پیام/