لزوم بازخوانی شروط ۹ گانه رهبر انقلاب در خصوص برجام / وزارت خارجه شفاف اطلاع‌رسانی کند
لزوم بازخوانی شروط ۹ گانه رهبر انقلاب در خصوص برجام / وزارت خارجه شفاف اطلاع‌رسانی کند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: باید پیشنهادهایی که بین ما و اروپاییان مطرح می‌شود، بسیار روشن اطلاع‌رسانی شود و موردبررسی قرار گیرد تا هیچ‌چیز پنهانی اتفاق نیافتد و مراقب باشیم که اگر بناست در برجام بمانیم، تجربه تلخ گذشته تکرار نشود و خسارات مجددی را متحمل نشویم.

به گزارش ندای چناران، سید جعفر قنادباشی در گفتگو با ندای چناران، در خصوص توافق برجام، اظهار داشت: در شرایط فعلی در آنچه گفته و نوشته شده است ممکن است تجدیدنظرهایی صورت بگیرد و ما باید با کلی‌نگری، به فصل‌الخطاب‌ها توجه کنیم.

نهادهای داخلی با یک موضع مشترک با مسئله برخورد کنند

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: خط‌مشی که مجلس، شورای امنیت ملی و وزارت خارجه دنبال می‌کنند، این است که منافع کشور تضمین شود. همه این نهادها و ارگان‌ها سعی‌شان در این است که یک صدا داشته باشند و با یک موضع مشترک و واحد با مسئله برخورد کنند.

اروپاییان می‌خواهند همچنان ابتکار عمل را در دست داشته باشند

وی خاطرنشان کرد: گفتگوهایی که انجام می‌شود، آزمون مجددی برای اروپاییان است هرچند اروپاییان آزمون خودشان را پس داده‌اند و پرونده‌شان برای ما روشن است و هیچ‌گاه تضمین موردنظر ما را نخواهند داد.

وی افزود: آن‌ها بسته‌ای را تهیه کردند که در باطن نمی‌تواند تضمین‌کننده حقوق ما باشد و صرفاً می‌خواهند همچنان ابتکار عمل را در دست داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه سرلوحه همه حرکت‌های ما باید فرمایشات مقام معظم رهبری باشد، گفت: الآن وزارت امور خارجه، دولت و همه ارگان‌ها تأکیددارند که کشورهای باقیمانده در برجام باید به ایران تضمین دهند و اگر تضمین ندهند ما راه دیگری را انتخاب می‌کنیم.

قنادباشی عنوان کرد: شروط ۹ گانه رهبر معظم انقلاب خصوص برجام باید سرلوحه کار ما باشد. اگر آن‌ها را بازخوانی کنیم می‌بینیم که همه این زمینه‌ها پیش‌بینی‌شده بود و همه شرایط را در نظر گرفته شده بود.

وی اظهار کرد: دولت زباناً تصریح می‌کند که می‌خواهد فرمایشات مقام معظم رهبری اجرا شود. دولت با توجه به تجربیاتی که کسب کرده است این بار باید دقیق‌تر فرمان رهبری اجرای کند.

پرونده اشتباهات دولت بسته بماند

این کارشناس مسائل سیاسی بابیان اینکه دولت بی‌دقتی و کاستی‌های زیادی داشته که سبب خسارت‌های زیادی شده است، گفت: با توجه به اینکه هم‌اکنون در مقابل دشمن خارجی قرار داریم بهتر است این پرونده‌ها بسته بماند و ما به آنچه درصحنه عمل دنبال می‌شود و اینکه تضمین‌های اروپاییان چه خواهد بود و به چه اندازه می‌تواند منافع ما را تأمین کند، بپردازیم.

وزارت خارجه شفاف اطلاع‌رسانی کند/ درصحنه مذاکرات هیچ‌چیز پنهانی اتفاق نیافتد

قنادباشی تأکید کرد: مذاکرات باید شفاف‌سازی شود و وزارت خارجه شفاف و روشن اطلاع‌رسانی کند، طوری که درصحنه مذاکرات هیچ‌چیز پنهانی اتفاق نیافتد.

وی گفت: ما نباید وارد عرصه‌ای شویم که دشمن ترسیم کرده است. اختلاف‌نظرهای بین نهادها، بهتر است که کنار گذاشته شود و ما وارد عرصه اجرای فرامین و رهنمودهای مقام معظم رهبری و انتخاب راهی که در پیش داریم شویم.

مراقب باشیم تجربه تلخ گذشته تکرار نشود

وی تأکید کرد: باید پیشنهادهایی که بین ما و اروپاییان مطرح می‌شود، بسیار روشن اطلاع‌رسانی شود و موردبررسی قرار گیرد و مراقب باشیم که اگر بناست در برجام بمانیم، تجربه تلخ گذشته تکرار نشود و خسارات مجددی را متحمل نشویم.

انتهای پیام/