در کشور هیچ بن بستی وجود ندارد/بی تدبیری ها در دولت تدبیر و امید
در کشور هیچ بن بستی وجود ندارد/بی تدبیری ها در دولت تدبیر و امید

دركشور هیچ بن بستى وجود ندارد زیرا مشكلات كشور شناخته ‏شده است و براى همه آنها نیز راه حل‏ هاى شناخته ‏شده‏ اى وجود دارد و فقط باید مسئولین كمر همت ببندند

به گزارش ندای چناران، خطیب جمعه چناران با اشاره به تشکیل گروه«اقدام علیه ایران» در وزارت خارجه آمریكا گفت: حوادث دى ماه ۱۳۹۶ و بروز اغتشاشات در چند شهر ایران كه ریشه اصلى آن مشكلات معیشتى و اقتصادى مردم و متأثر از ضعف و ناكارآمدى دستگاههاى اجرایى و قضایى و… بود، تصمیم سازان و تصمیم گیران كاخ سفید را به این باور غلط رساند كه ناكامى‏ هاى گذشته در مقابله با نظام اسلامى را با تشدید فشارها و تحریم اقتصادى و جنگ روانى و نهایتاً دامن زدن به آشوب‏هاى داخلى براى ایجاد بحران درونى و رودررو قرار دادن مردم با نظام جمهورى اسلامى می ‏توانند جبران كرده و جمهورى اسلامى را به تسلیم وادارند.

حجت الاسلام  تاجی در ادامه افزود:  خارج شدن آمریكا از برجام در ۱۸ اردیبهشت ماه را باید نتیجه این برآورد و تقویت نگاه تغییر رژیم در راهبرد جدید آمریكا نسبت به ایران دانست.

وی افزود: آنچه را كه در این عرصه دشمن را امیدوار كرده و دوستان و نیروهاى انقلاب را نگران، انفعال مدیران و مسؤولین اجرایى كشور از این موج جنگ روانى دشمن و اثرپذیرى نظام محاسباتى آنان ازاین ‏روند بود به گونه ‏اى كه برخى از وزراء از شرایط بحرانى پیش رو سخن به میان آورده و ناتوانى خود را حتى در نشستهاى عمومى پنهان نمى ‏كردند.

امام جمعه چناران تصریح کرد: باید توجه داشت که در كشور هیچ بن بستى وجود ندارد زیرا مشكلات كشور شناخته ‏شده است و براى همه آنها نیز راه حل‏ هاى شناخته ‏شده‏ اى وجود دارد و فقط باید مسؤولان كمر همت ببندند. هركسى‏ كه اعلام كند، ما به بن بست رسیده‏ ایم، یا جاهل است یا حرف او خائنانه است.

وی خاطرنشان کرد:  آمریكایى ‏ها درهرمذاكره به پشتوانه قدرت نظامى، تبلیغاتى و مالى خود تلاش مى ‏كنند هرگونه مقاومت در مقابل تحقق اهدافشان را ناكام بگذارند. ما فقط وقتى مى ‏توانیم وارد بازى خطرناك مذاكره با آمریكا شویم كه از لحاظ اقتصادى و سیاسى و فرهنگى به اقتدار مد نظرمان برسیم و فشارها و هوچى گرى‏ هاى آن‏ها نتواند در ما تأثیر بگذارد اما اكنون مذاكره قطعاً به ضرر ما تمام مى ‏شود و ممنوع است. تأكید مى ‏كنیم جنگ نخواهد شد و مذاكره نخواهیم كرد.

حجت‌الاسلام تاجی  با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بربی تدبیری های صورت گرفته درمدیریت اجرایی کشور گفت:  تحریم‏ها كه مهمترین ابزار دشمن در جنگ اقتصادى است، زمانى اثرگذار است كه مسئولان تصمیم‏ هاى مدبرانه نداشته باشند ومتناسب با شرایط ویژه جنگ اقتصادى تصمیم نگیرند. نتیجه این ‏بى ‏تدبیرى ‏ها فشار بر زندگى مردم خواهد بود و زمینه سوء استفاده دشمن نیز فراهم مى‏شود.

وی افزود: در این میدان دولت نقش محورى دارد اما نقش مجلس و قوه قضاییه نیز بسیار مهم است. مجلس با نظارت و تصویب قوانین مناسب مى‏ تواند دولت را همراهى كند و قوه قضاییه با برخوردقاطع با مفاسد اقتصادى و رانت‏ خوارى مى ‏تواند آرامش را در جامعه تقویت كند.

خطیب جمعه چناران بیان کرد:همان‏ طور كه رهبر معظم انقلاب تأكید كردند در این موقعیت لازم است علاوه بر مصرف با دقت و صحیح منابع ارزى و طلایى كشور باید تدبیر فورى ومؤثر براى هدایت نقدینگى به سمت تولید بیندیشند. همه این اقدامات اصلاحى در صورتى قابل تحقق است كه یك تیم اقتصادى پرتحرك و معتقد به تغییرات اقتصادى مسولیت را بر عهده بگیرد و تیم فعلى كه تاكنون نشان داده نتوانسته رافع مشكلات اقتصادى كشور باشد، مسولیت را به تیم جدید واگذارد.

وی با اشاره به برخى از مهمترین ‏بى ‏تدبیرى‏ هاى دولت در حوزه اقتصاد و راهكارهاى اصلاحى آن گفت: بى ‏تدبیرى‏ درخلق نقدینگى فراوان ، بى‏ تدبیرى در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانى‏، بى ‏تدبیرى در عرضه سكه‏، تاخیر زیاد در اجراى سیاست جدید ارزى‏ و…

حجت‌الاسلام تاجی عنوان کرد: اما راهكارهاى اصلاح وضعیت اقتصادى‏ عبارت است از:اصلاح وضع موجود نیازمند اصلاح دو متغیر مهم در این زمینه است. اول سیاست‏ها و تصمیم ‏هاى اشتباهى كه از سوى دولت اخذ شده است و دوم مردان اقتصادى دولت كه به این سیاست‏ها وابسته هستند و نمى ‏توانند سیاست‏هاى جدید را قبول و پیاده ‏سازى كنند.

وی در ادامه افزود: سیاست‏هاى دولت در زمینه پول و بانك كه در گذشته موجب خلق نقدینگى بسیار زیادى شد، باید اصلاح شود. در حال حاضر شنیده مى‏شود كه دولت به‏دنبال افزایش نرخ بهره بانكى است تا بتواند نقدینگى را كنترل كند. اما این كار ادامه دادن همان مسیر اشتباه گذشته است كه تنها تورم بزرگ در آینده را به ارمغان مى ‏آورد. دولت براى هدایت نقدینگى باید پروژه ‏هاى جذاب و بزرگ اقتصادى تعریف كند (مانند ساخت پترو پالایشگاه‏ها) و از طرف دیگر مسیر حركت نقدینگى به سمت بازارهاى ارز و سكه و مسكن را مسدود كند.

امام جمعه چناران افزود: یكى از سیاست‏هاى مهمى كه باید به طور جدى تغییر كند، دل بستن به قولهاى بدون تضمین كشورهاى خارجى خصوصا اروپایى ‏هاست. شنیده مى ‏شود كه مسؤولان مختلف صحبت‏هایى مى‏ كنند كه نشان دهنده امید و دل بستن آن‏ها با قول‏هاى اروپایى است. باید دولت و سایر مسؤولان كشور بدانند كه تنها راه اصلاح وضعیت اقتصادى كشور توجه به توان داخلى و استفاده از فكر بومى است. نباید تجربه برجام دوباره تكرار شود.

وی با اشاره به هفته دولت وگرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و با هنر، به بعضی ازشاخصه های دولت اسلامی اشاره و گفت: كارآمدى را مى ‏توان مهمترین شاخص دولت اسلامى دانست. سنجش كارآمدى بدان معنا كه دولت براى تحقق اهدافى طرح ریزى شده است و فلسفه وجودى آن دستیابى به آن اهداف است، لذا دولتى، دولت اسلامى و انقلابى است كه هرچه بیشتر توانسته باشد اهداف مدنظر را محقق ساخته و به عبارتى دیگر كارآمدى خود را در عمل به اثبات رساند. وگرنه ناكارآمدى دولت را در سراشیبى بحران مشروعیت قرار داده و حاصل آن اعتبارزدایى از دولت خواهد بود.

خطیب جمعه چناران یادآور شد:  مهمترین مجموعه مؤثر در تولید و بازتولید گفتمان انقلاب اسلامى و انقلابى گرى، دولت است. دولت با توجه به آنكه از بیشترین قدرت در سطح جامعه برخوردار است، بیش از هر مجموعه دیگر رسالت فراگیرسازى گفتمان انقلابى گرى را بر عهده دارد و باید تلاش كند شعارهاى انقلاب و ارزش‏هاى آن‏ را در افكار عمومى پمپاژ نماید. البته، لازمه آن، این است كه بین گفتمان دولت و گفتمان انقلاب اسلامى تطبیق وجود داشته باشد. در این صورت است كه دولت خواهد توانست خود را منادى گفتمان انقلاب معرفى كند.

وی در ادامه افزود:  ازویژگیهای دیگر دولت اسلامی مدیریت جهادی است. مدیریت جهادی به ‏مثابه آن نوع مدیریتى كه در شرایط كمبود و وجود موانع متعدد، با احساس تكلیف، تعهد انقلابى و رسالت، بتواند كارآمدى خود را در اداره جامعه ثابت كند و در حل معضلات جامعه توفیق داشته باشد، نیز ازجمله سازوكارها و مؤلفه‏ هایى است كه دولت جمهورى اسلامى با تجهیز به آن مى ‏تواند حلّال مشكلات كشور باشد. مدیریت جهادی یعنى؛ علم و هنر رهبرى و كنترل فعالیت‏هاى دسته‏ جمعى، مبتنى بر مبارزه در تمامى عرصه‏ هاى علمى، سیاسى، اقتصادى، فرهنگى و… براى نیل به اهداف راهبردى و كلان یك سیستم و رفع موانعى كه بر سر رسیدن به آن وجود دارد.

حجت‌الاسلام تاجی عنوان کرد: غلبه ملاحظات سیاسى – جناحى بر شایسته سالارى، دولت را در بكارگیرى بخشى از توان و استعداد نیروى انسانى كشور محروم مى ‏كند، تنها بدان دلیل كه فلان فرد صاحب صلاحیت در اردوگاه حزبى ما قرار ندارد! دولت دوازدهم نیز براى آنكه در مسیر كارآمدى قرار بگیرد، نیازمند آن است كه در فضاى ایجاد شده براى ترمیم كابینه، به شایسته سالارى بیش از هر ملاحظه دیگر بها دهد.

خطیب جمعه چناران افزود:قانون یكى از مهمترین تضمین كنندگان كارآمدى است، چراكه دولت كارآمدى از درون ساختار و نظام سیاسى بیرون مى آید كه همه اهداف و كارویژه‏هاى نهادهاى خود را قانونى كرده است. لذا دولت راه موفقیت و دستیابى به اهداف و مقاصد خود را از طریق قوانین مدون دنبال مى ‏كند. عدم پایبندى دولت به‏ مثابه مهمترین بازیگران صحنه اجتماع به قانون، موجب ترغیب جامعه به آشفتگى و ناامن ‏سازى اجتماعى خواهد شد كه همین امر خود عامل مهمى در ناكارآمدساز دولت خواهد بود.

وی با تبریک دهه امامت و ولایت وعید سعید غدیرخم گفت: هجدهم ذى الحجه، روز «عیدُاللهِ الاكبر»، «عید اهل‏ بیت محمد(ص)»، «اشرف الاعیاد» یعنى «عید غدیر» است. روزى كه در آن مهمترین واقعه تاریخ اسلام یعنى تعیین امام و ولى جامعه اسلامى توسط خاتم پیامبران رقم خورد؛ چراكه اگر این واقعه رخ نمى‏ داد، رسالت پیامبر(ص) به‏ عنوان مهمترین هدف بعثت ایشان ‏بى ‏ثمر و نتیجه مى‏ ماند.

امام جمعه چناران بیان کرد: به‏ همین ‏دلیل این روز طبق اعتقادات شیعه، عیدى شریف و بزرگ و بزرگ‏ترین اعیاد الهى است. با پاسداشت این روز و بازخوانى تاریخى حوادث آن، اهمیت ابعاد مهم این روز كه تعیین مقام ولایت و رهبرى جامعه دینى و تعیین ولى براى آن است و نیز اوصاف و ویژگیهاى خاص امام و رهبر كه او را شایسته این مقام مى ‏نماید، بیشتر مشخص و تبیین مى شود، چه اینكه در عصر حاضر ضرورت توجه به مقام رهبرى جامعه اسلامى و اوصاف و ویژگیهاى این مقام و پیروى از دستورات و فرامین رهبر، در مواجهه با مخاطرات و مشكلات جامعه اسلامى بسیار حائز اهمیت است.

وی با تبریک ولادت امام هادی (ع) گفت: حیات با بركت آن‏حضرت در دوران اختناق و فشار خلفاى عباسى، همواره از سخت‏ ترین و حساس ‏ترین دوره‏ هاى امامت امامان شیعه محسوب مى ‏شود كه آن‏ حضرت با مدیریت و شیوه رهبرى خاص خود، نه ‏تنها با این خلفا مبارزه كردند بلكه بر قدرت و اقتدار شیعیان افزودند و نیز زمینه را براى قبول هرچه بیشتر امامت حضرت حجت (عج) آماده نمودند. بررسى این شیوه رهبرى و مبارزه حضرت‏ هادی(ع) ضمن آشنایى هرچه بیشتر پیروان ایشان با ابعاد وجودى و شخصیتى امام خویش، شیوه ‏هاى سبک زندگى و حیات و مبارزه را در عصر حاضر و براى نسل امروز بازگو مى ‏نماید.