مجلس و دولت کارنامه قابل قبولی را به‏ رغم ترکیب سیاسی متفاوتی که دارند در این جلسه ارائه دادند
مجلس و دولت کارنامه قابل قبولی را به‏ رغم ترکیب سیاسی متفاوتی که دارند در این جلسه ارائه دادند

امام جمعه چناران: مجلس و دولت یک کارنامه قابل قبولی را به ‏رغم ترکیب سیاسی متفاوتی که دارند در این جلسه ارائه دادند

خطیب جمعه چناران با اشاره به جلسه سوال از رییس جمهورتوسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفـت: این جلسه نشان داد که طرفین با رعایت احترام و در نظر گرفتن جایگاه یکدیگر و در شرایطی که هرگونه تنش و التهاب در جلسه می ‏توانست آثار منفی بیرونی داشته باشد، عملاً شأن مجلس و ریاست‏ جمهوری را رعایت کردند. به همین دلیل و فارغ از نتایج آن می توان گفت که مجلس و دولت یک کارنامه قابل قبولی را به‏رغم ترکیب سیاسی متفاوتی که دارند در این جلسه ارائه دادند

امام جمعه چناران افزود: اگرچه سؤال‏ها مختصر و فرصت‏ اندک بود، ولی مباحث مطرح‏ شده توسط رییس جمهور محترم جای خالی کار‏های کارشناسی را در مباحث کلان نشان می‏دهد که هم می‏ توانست سؤال‏ها را گویاتر کرده و هم از پاسخ‏های کلی جلوگیری کند.

 خطیب جمعه چناران تصریح کرد: هرچند سؤال ‏کنندگان از رئیس‏ جمهور به دلیل اعلام اسامی‏ شان بیشتر از جناح رقیب دولت بودند، اما نتیجه آرا و رأی نمایندگان نشان داد که به ‏رغم انتقاداتی که به مجلس دوازدهم می شود، نمایندگان خارج از تعلقات حزبی و گروهی رای مثبت یا منفی به پاسخ‏های رییس جمهور داده‏ اند. لذا می ‏توان به این مجلس برای احقاق حقوق ملت امیدوار بود.

 حجت الاسلام مظفر تاجی افزود: مباحث جلسه مذکور و به‏ ویژه آماری که رئیس‏جمهور در مقایسه اشتغال در کشور در دو دوره ۸۴ تا ۹۱ و ۹۲ تا کنون ارائه داد، نشان‏دهنده بحران جدی آمار در کشور است. نکته ‏ای که به راحتی می ‏توان در مقایسه با طرح‏های عمرانی و اقدامات این دو دوره به آن دست یافت، مثلاً در مورد طرح‏ های پارس جنوبی که شکوفایی آن در همان مقطع ۸۴ تا ۹۲ اتفاق افتاد، بیانگر رقمی حدود ۳۰ برابر خالص اشتغالی است که رئیس ‏جمهور مطرح کرده و از این منظر باید مسئله آمار را در دولت‏ها و به‏ ویژه در این دولت یک فاجعه دانست.

  وی افزود: عدم رضایت مجلس از پاسخ رئیس جمهور نسبت به سؤالات مطرح‏ شده، قبل از اینکه وظایفی را برای قوه قضائیه برای رسیدگی به سوالات احیانا ارجاع شده ایجاد کند، مسئولیت دولت و دستگاههای اجرایی را افزایش می‏ دهد که در پی حل مشکلات و کارگشایی از مسائل مردم باشند وگرنه طبیعی است که ورود قوه قضائیه به این مباحث دستاورد چندانی نمی‏ تواند داشته باشد.

امام جمعه چناران افزود: وجود این ضعف‏ها در دولت و عدم رأی اعتماد مجلس به دو وزیر دولت دوازدهم که ممکن است در روزهای آینده نیز اضافه هم بشود، بیانگر آن است که دولت نیاز به ترمیم اساسی کابینه دارد و چه بهتر آنکه رئیس ‏جمهور به جای اینکه بخواهد هزینه این تغییر را برگردن مجلس بیندازد، با یک تحول اساسی در کابینه و به‏ کارگیری چند وزیر پرتوان و انقلابی عهد خود را برای خدمت به مردم عملی کند

خطیب جمعه چناران تصریح کرد:تردیدی نیست که شرایط کشور حساس و فشار‏های دشمنان سنگین است و طبیعی است که دولت آقای روحانی بیش از دولت‏های گذشته، نیاز به عزم و اهتمام جدی برای حل مسائل کشور دارد، لذا جلسه سوال از رییس جمهور توسط نمایندگان ملت را می ‏توان نقطه عزیمتی برای دولت دوازدهم دانست. حداقل انتظار این است که دولت دوازدهم به عهدی که آقای رئیس ‏جمهور در آغاز هفته دولت امسال در مرقد حضرت امام خمینی با امام راحل بسته ‏اند، پایبند و با تمام توان به آن عمل کنند.

  وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با ایشان گفت:شاخص‏های حکومت علوی یعنی عدالت، پارسایی، مردمی و پاک ‏دامن بودن را معیار ارزیابی مسئولان برشمردند و با بیان نکات مهمی درباره مسائل اقتصادی و سیاست خارجی و اتحاد و انسجام داخلی تأکید کردند: در زمینه اقتصاد باید قوی، پرحجم و باکیفیت کارکرد و مسئولان اقتصادی در حل مشکلات باید شب و روز نشناسند.

 حجت الاسلام تاجی عنوان کرد:  یکی از مواردی که رهبری انقلاب درباره رؤسای جمهور فرمودند، عبرت گرفتن از نقاط ضعف و استفاده از نقاط قوت دولت‏های قبلی بوده است، به عنوان مثال سفرهای استانی دولت‏های نهم و دهم و حضور مردمی وزرای این دو دولت در میان مردم حتی در دورترین مناطق ایران، سبب شده است که در افکار عمومی، دولت قبل از روحانی مردمی جلوه کند اما این خصیصه مثبت، در دولت روحانی عملاً به فراموشی سپرد شد و انتقادات بسیاری نسبت به حضور دولتمردان و شخص روحانی در برهه‏ های مختلف در میان مردم به وجود آمده است، لذا با توجه به خطیر بودن شرایط کشور و مشکلات اقتصادی موجود که باعث فشار بر قشر مستضعف جامعه شده است، حضور مردمی دولتمردان و شنیدن مشکلات و درد و دل‏ها، سبب می‏شود قسمت قابل توجهی از عملیات روانی دشمن در ناامید کردن و سیاه‏ نمایی علیه دولتمردان و حاکمیت، خنثی شود.

 لذا رهبرمعظم انقلاب در دیدار با دولتمردان علاوه بر تاکید بر شاخص مردمی بودن، هفته دولت را فرصتی برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف دستگاه‏ها و مسئولان دولتی دانستند و افزودند: در این ارزیابی باید نقاط قوت و ضعف، با یکدیگر دیده شود تا بر نقاط قوت افزوده و نقاط ضعف برطرف شوند.

  رهبر انقلاب در عین تأکید بر اصل اقتصاد مقاومتی، مدیریت جهادی برای رفع مشکلات اقتصادی را مد نظر قرار داده است و دولت محترم در عین یکی کردن تیم اقتصادی با یک رویکرد منسجم و نه چندین رویکرد متفاوت اقتصادی، از مدیرانی استفاده کند که نه به فکر حقوق نجومی باشند و نه تصور کنند که در عرصه اقتصادی به بن‏ بست رسیده‏ ایم و برای رساندن کشور به تعادل اقتصادی، بدون هیچ چشم‏ داشتی و تنها با انگیزه خدمت و روحیه جهادی به موضوعات اقتصادی رسیدگی شود.

 رهبر انقلاب مذاکره با ایران را نیاز همه دولت‏های آمریکایی خواندند و خاطرنشان کردند: آن‏ها می‏خواهند مانور دهند که ما حتی جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم، پس همانگونه که قبلاً به ‏طور مشروح و مستدل بیان کرده ‏ام، هیچ مذاکره ‏ای با آنها انجام نخواهد شد.

  اوباما با سیاست «دست چدنی در زیر دست کش مخملی» به عنوان یک رئیس جمهور مؤدب اعلام می ‏کرد که به دنبال مذاکرات و گفتگو است و بعد از توافق برجام، به گونه‏ ای کارشکنی کرد که هیچ بانک بزرگی با ایران وارد تعامل نشد، این دشمنی اوباما در حالی بود که وی در ظاهر فردی متین و مؤدب جلوه می‏ کرد تا جایی که آقای روحانی از وی به عنوان رئیس جمهور مؤدب آمریکا نام برد، اما ترامپ این مسئله ظاهری را نیز رعایت نمی ‏کند، لذا بر اساس فرمایش رهبر انقلاب باید همه مسؤولین جمهوری اسلامی ایران به خصوص مقامات دولتی این مسئله را به آمریکا بگویند که اگر قرار است مذاکره ‏ای هم انجام شود، قطعاً با ترامپ و تیم ترامپ انجام نخواهد شد، لذا در فضای کنونی مذاکره با آمریکا هیچ نتیجه‏ ای برای ایران ندارد.

  وی با اشاره به اقدام قوه قضائیه در محاکمه مفسدان اقتصادی گفت: اقدام قوه قضائیه در عملیاتى سازى استجازه رئیس قوه از مقام معظم رهبرى براى انجام اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع در چارچوب قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادى كشور و قانون مجازات اسلامى با جرایم اخلال گران و مفسدان اقتصادى از آغاز هفته گذشته، زمینه ساز تحقق یكى از مطالبات اصلى مردم ورهبرى نظام اسلامى براى مبارزه با فساد در كشور است كه منشاء بسیارى از مشكلات كنونى كشور ونارضایتى مردم بوده وامید می‏رود كه مردم آثار ارزشمند آن‏را در عرصه اجتماعى وسیاسى كشور شاهد باشند.

 خطیب جمعه چناران افزود: در این عرصه اگرچه انتظار مردم برخورد با دانه درشت‏ ها است، اما تردیدى نمى‏توان داشت كه عملكرد قاطعانه قوه قضائیه در برخورد با مفاسد و تخلفات مى ‏تواند آسیب‏هاى وارده بر چهره نظام اسلامى را در عرصه اجراى عدالت كه مطالبه به حق مردم است ترمیم و اعتماد مردم به دستگاه قضایى و نظام اسلامى را تحكیم بخشد. در این زمینه استجازه اخیر رئیس محترم قوه قضائیه از رهبر معظم انقلاب را فرصتى گرانقدر براى دستگاه قضایى كشور مى ‏توان دانست تا با عبور از برخى محدودیت‏هاى قانونى كه روند بازرسى‏ها را طولانى كرده وامكان اطلاع‏ رسانى دقیق و به موقع را از قوه قضائیه سلب كرده بود، بتواند در تحقق عدالت و جلوگیرى از سوءاستفاده فرصت‏طلبان و قانون‏شكنان توفیق ‏یافته و عدالت مورد انتظار در نظام اسلامى را عینیت بخشد.

 وی یاد آور شد: بخشى از پیامدهاى اقدام قوه قضائیه را به شرح زیر می‏توان بر شمرد:ترمیم اعتماد مردم به نظام اسلامى با تحقق عدالت اسلامى، ترمیم چهره قوه قضائیه در میان مردم، ایجاد امنیت در فضاى اقتصادى، كاهش فساد ادارى و اقتصادى در دستگاه‏هاى دولتى واجرایى و افزایش كارآمدى دستگاه‏ها، كاهش آسیب‏هاى اجتماعى در جامعه و…

  برخورد قاطعانه و به موقع قوه قضائیه با جرایم و تخلفات، می‏تواند صلابت نظام اسلامى را در داخل به تصویر كشیده و در پیوند با توان امنیتى و انتظامى كشور نمایانگر اقتدار و عظمت نظام اسلامى باشد و فرصت سوء استفاده را از فرصت ‏طلبان و متجاوزین به حقوق مردم سلب و تجلى ‏گر این مطالبه رهبرى باشد.

 وی با اشاره به علل مانورهاى اخیر آمریكا در سواحل سوریه‏ گفت: یكى از مهمترین مسائلى كه مى‏توان در خصوص سیاست‏هاى آمریكا در دو سال اخیر (خصوصا بعد از روى كار آمدن دونالد ترامپ به‏عنوان رئیس جمهور در آمریكا) برشمرد، عدم درك واقعیت‏هاى منطقه است.آمریكایى‏ها، تلاش براى كاهش نفوذ منطقه ‏اى ایران یا بهتر است گفته شود سد نفوذ ایران در منطقه را چند سالى است به ‏صورت جدى كلید زده‏ اند. آمریكایى‏ها به‏ خوبى از گستره نفوذ معنوى ایران در منطقه غرب آسیا مطلع هستند به‏ همین ‏دلیل است كه هرجا نفوذ معنوى ایران گسترانیده مى‏ شود تلاش مى ‏كنند آنجا را به محیط ناامنى تبدیل كرده و سناریوهاى شوم منطقه ‏اى خود را براى جلوگیرى از این نفوذ به كار ببرند.

  آمریكا با طرح موضوعاتى ازجمله گسیل نیروهاى ایران از مرزهاى اسرائیل به ‏دنبال این هستند تا به ‏نوعى موازنه قدرت را در سوریه  به ضرر نیروهاى مقاومت تغییر دهند. تكلیف آمریكا با روسیه مشخص است و آمریكایى‏ها درست یا غلط بر این باورند كه در توافقات نهان و پیدا با روسیه، مى ‏توانند روس‏ها را قانع كنند كه سوریه را ترك كند و در ازاى آن، تحریمهاى خود علیه مسكو را كم كنند.

 حجت الاسلام مفظر تاجی یاد آور شد: مشكل اساسى آمریكا در اینجا ایران است. سوریه، عراق، یمن و سایر كشورهاى منطقه زمانى كه بسترساز نفوذ معنوى ایران بودند و متاثر از انقلاب اسلامى، انقلاب‏هاى مردمى در آن‏ها شكل گرفت آمریكایى‏ها آنجا را به طرق مختلف فیزیكى مستقیم و نیابتى دچار آشوب كردند. البته این موضوع با سیاست جمهورى اسلامى براى گسترش نفوذ معنوى خود قابل تحمیل نبوده و همان‏طور كه رهبر معظم انقلاب در خطبه‏هاى نماز عید فطر به آن جواب صریح و محكم دادند «ما از حمایت دوستانمان در منطقه دست نخواهیم كشید.»

 دوم: سواى از این مسأله كه ترامپ در حال تقلا براى رساندن آمریكا به جایگاه رهبرى بین‏المللى است، ترامپ به ‏دنبال رهایى از فشارهاى داخلى بر او و كابینه خود نیز هست. استعفاهاى غیرمنتظره از كابینه و… سبب شد تا او به ‏دنبال برون رفت از شرایط باشد. در آغاز روى كار آمدن، او با حمله به الشعیرات به بهانه واهى حمله شیمیایى دولت سوریه به خان شیخون تلاش داشت تا رهبرى آمریكا در نظام بین‏ الملل را به اذهان عمومى و كشورهاى دیگر یادآورى كند، اما در روزهاى اخیر ماجراى گسیل نیروها را صرفا توان با ابعاد بین ‏المللى آن ارزیابى كرد. ترامپ شدیدا تحت فشار است و بعید نیست با حملات محدود به سوریه، افكار عمومى بین‏ المللى را متوجه جایى دیگر كند.

 وی باتبریک میلاد امام موسی ابن جعفر(ع)گفت: امام كاظم(ع) با توجه به شرایط سخت سیاسى و اجتماعى ‏اى كه علیه ایشان وجود داشت و در بسیارى از موارد مجبور به انجام «تقیه» بودند، پس از پدر، نهضت علمى او را دنبال كردند و پیروانش را كه پراكنده شده بودند، از نو گردهم آورده و به مجلس درس آنها سروسامان دادند و از این طریق مبارزه علمى خود را در مقابل فشارهاى حكومت ادامه دادند تا تعالیم و آموزه‏هاى شریعت محمدى را براى پیروان راستین آن حفظ نمایند.

 امام كاظم(ع) همچون جد بزرگوارشان امام سجاد(ع) به ‏دلیل شرایط اجتماعى‏اى كه در عصر خود با آن مواجه بودند و به همان دلیل از بیان صریح تعالیم اسلامى اجتناب مى‏نمودند، سعى داشتند تا تعالیم و آموزه‏هاى اسلامى را در قالب دعا و مناجات به مردم تعلیم دهند و آنان را از این طریق با معارف اسلامى مأنوس نمایند؛ چنان‏كه آن‏حضرت در دعاها و اعمال ماه رجب نوع زندگى مطلوب و هدفمند را به زیباترین بیان به تصویر كشیده‏اند.

 وی با اشاره به روز مباهله گفت: ماجراى مباهله كه در سال دهم هجرى در مدینه‏ ى منوره رخ داد، نماد حقانیت حضرت رسول اكرم(ص) و ایمان راسخ ایشان و خاندانشان است. عظمت این حادثه به‏ حدى است كه قرآن كریم آن‏ را براى همیشه ‏ى تاریخ جاودان و ماندگار كرده است و با یادكردن از آن در آیه ‏ى ۶۱ سوره‏ ى مباركه‏ ى آل عمران براى همیشه مومنان را به قرائت و یادآورى آن توصیه نموده است. از میان همه‏ ى درس‏هاى مباهله اگر بخواهیم یك درس را براى امروز خودمان انتخاب كنیم به نظر مى ‏رسد این درس باشد كه پیامبر اعظم(ص) در سختى‏ها و شداید خودش و خانواده ‏اش را به خطر مى ‏انداخت و جان گرامى خود و خاندانش را كه عزیزترین افراد براى او بودند در معرض ناملایمات قرار مى ‏داد و همین امر نشان دهنده حقانیت و بر ملاكننده‏ ى آن بود كه رسول خدا حقیقتاً به دینى كه خود آورده است ایمان دارد.

امروز نیز كسانى ‏كه به حقانیت دین و راه اسلام و انقلاب ایمان دارند باید پیشقدم در تحمل سختى‏ها باشند. مسؤولان كشور و تأثیرگذاران در حكومت وقتى مى‏توانند حقانیت سخن خود و راه انقلاب و اسلام را بر همگان روشن سازند كه خود در سختى كشیدن‏ها و مشكلات با مردم همراه و بلكه از مردم جلوتر باشند. اگر مسؤولان كشور خود خطر گریز باشند و در ناملایمات و مشكلات بر كنار بمانند و از مردم توقع داشته باشند كه آنان در سختى‏ها صبر كنند، چنین چیزى خلاف سیره رسول خدا و آموزه‏هاى اسلامى است.

 درس مهم امروز ماجراى مباهله براى ما این است كه در كنار هزاران درس دیگر بیاموزیم كه رهبران راه حق باید در این ‏راه خطر كنند و جان خود را به كف بگیرند چنانكه رسول اعظم(ص) چنین كردند. اگر مسؤولان كشور مانند مردم و جلوتر از مردم سختى‏هاى اقتصادى و مشكلات تحریم و گرانى و بیكارى فرزندان و… را تحمل كردند بدانند كه مردم از رفتن راه حق خسته نمى ‏شوند هر چند كه این ‏راه سختى‏هاى فراوان داشته باشد.

 مگر همین مردم نبودند كه محاصره‏ى اقتصادى و جنگ و بمباران و موشك ‏باران و حمله منافقین و ترورها و جنایت منافقین در شهرها و… را تحمل كردند. بخشى از همین مردم وقتى مى ‏بینند كه فلان مسؤول كشور خودش اشرافى زندگى مى ‏كند و فرزندش در اوج عسرت اقتصادى كشور در خارج كشور مشغول خوش گذرانى است و یا هزینه ‏هاى گزاف براى اسراف‏هاى مترفانه مى ‏كند، نگران و مردد مى ‏شوند و تحملشان در برابر سختى‏ها كم مى ‏شود.

 وی با اشاره به روز خانواده به عوامل فروپاشی خانواده اشاره وگفت: روند توسعه‏ ى غربى یكى از عوامل اصلى فروپاشى خانواده در جهان غرب و در دنیا بوده است و حركت در مسیر غرب‏ گرایى بیشتر در كشور ما نیز خانواده را به‏سوى فروپاشى مى ‏برد.

 نباید تصور كرد كه علت اصلى و عامل مهم فروپاشى خانواده مسائل اقتصادى است. چه به ‏لحاظ بین ‏المللى و چه  مطابق آمارهاى داخلى این تصور كه اقشار ضعیف جامعه و كسانى‏ كه با مشكلات اقتصادى بیشتر دست و پنجه نرم مى ‏كنند، گرفتارى بیشترى به طلاق و فروپاشى خانواده دارند غلط است. به ‏نحوى كه گاه گفته‏ شود كه ثروت به همان اندازه‏ى فقر عامل فروپاشى خانواده است.

  خطیب جمعه چناران: شبكه‏ هاى اجتماعى كه براى ایجاد ارتباطات بیشتر ایجاد شده بودند؛ و مدعى ایجاد رابطه‏ ى بیشتر میان انسان‏ها هستند، در حال حاضر یكى از دشمنان ارتباطات واقعى میان انسان‏ها محسوب مى ‏شوند. دنیاى مجازى به ‏نوعى به جنگ دنیاى حقیقى آمده است. مطابق تحقیقات صورت‏ گرفته شبكه ‏هاى اجتماعى ازجمله «فیس‏بوك، توییتر، اینستاگرام و سایر رسانه‏هاى اجتماعى نقش بسیار مهمى در طلاق ایفا مى ‏كنند.