اقدام نسنجیده شهرداری در سال حمایت از تولید داخلی
اقدام نسنجیده شهرداری در سال حمایت از تولید داخلی

در روزهای اخیر مشکلات بسیاری برای کشاورزان به‌دلیل تصمیم جدید شهرداری چناران ایجادشده، چراکه این سازمان تصمیمی مبنی بر ممانعت از تحویل چغندر توسط کشاورزان به‌کارخانه چغندر قند و دریافت عوارض گرفته و آن را نیز اجرایی کرده است. 🔹به‌جای حمایت از کشاورزان می‌خواهند از سفره خالی آنان عوارض بگیرند در پی این تصمیم و […]

در روزهای اخیر مشکلات بسیاری برای کشاورزان به‌دلیل تصمیم جدید شهرداری چناران ایجادشده، چراکه این سازمان تصمیمی مبنی بر ممانعت از تحویل چغندر توسط کشاورزان به‌کارخانه چغندر قند و دریافت عوارض گرفته و آن را نیز اجرایی کرده است.

🔹به‌جای حمایت از کشاورزان می‌خواهند از سفره خالی آنان عوارض بگیرند

در پی این تصمیم و ممانعت شهرداری چناران از تحویل چغندر کشاورزان به‌کارخانه قند چناران صف کیلومتری برای تحویل این محصول تشکیل و کشاورزان نیز در مقابل درب کارخانه و در حاشیه جاده مشهد به چناران به این اقدام اعتراض کردند.

اقدام شهرداری چناران در حالی است که امروزه تولید چغندر با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده که اگر این روند ادامه داشته باشد، شاهد توقف تولید خواهیم بود.➖➖

▫️یکی از چغندرکاران چنارانی می‌گوید: تولید چغندرقند با مشکلات و سختی‌های زیادی روبه‌رو است، ولی سود آن بسیار ناچیز بوده که این امر موجب دلسردی چغندرکاران شده، مسؤولان باید در این شرایط وضع کشاورزان را درک کنند.

علی بیابان‌گرد افزود: امروز به‌جای کمک به‌چغندرکاران عوارض هم می‌خواهند بگیرند، مگر از سفره خالی هم کسی عوارض می‌گیرد، آیا این حمایت از تولید است؟ چرا مسؤولان برخلاف نظر رهبری حرکت می‌کنند؟

وی بابیان اینکه شهرداری چناران فقط به‌فکر درآمد است، افزود: از هر ماشین ۳۰ هزار تومان عوارض می‌خواهند بگیرند و برای تحت‌ فشار قرار دادن کشاورزان یک دستگاه نیسان شهرداری راه را بر سر تحویل چغندر به‌کارخانه قند قرار و راه را بسته‌اند و این مشکلات را به‌وجود آورده‌اند.

▫️یکی دیگر از کشاورزان می‌گوید: همیشه فصل برداشت فصل بلاتکلیفی چغندرکاران است، چون با این‌ همه مشکلات و گرانی محصولات، ادامه کشت و کار کشاورزان را بر سر دوراهی قرار می‌دهد.

عباس میری ادامه داد: اکنون در فکر آن هستم که با این شرایط اگر برف بیاید و محصول هم‌روی زمین است چه کسی از من حمایت می‌کند؟، هیچ انگیزه‌ای برایمان با این‌همه مشکلات نمانده است، هزینه‌هایی مانند بذر، کود شیمیایی، سم و دستمزد کارگر برای وی مشکلاتی ایجاد کرده، اکنون عوارض هم موضوع جدیدی است که می‌خواهند دریافت کنند.

🔸از سال آینده چغندر را به دام دار می‌دهیم

یکی دیگر از چغندرکاران در این خصوص می‌گوید: کارخانه قند خودش عوارض به‌شهرداری پرداخت می‌کند، ما باید برای خرید تفاله هر کیلو ۳۸۰ تومان پول پرداخت کنیم، چغندر را هم با همان قیمت سال قبل از ما خریداری می‌کنند، حال می‌خواهد عوارض هم بگیرند!!

محمد ستوده ادامه داد: با این مشکلات که کشاورزان در کشت و برداشت دارند، تصمیم گرفتیم که از سال آینده این محصول را به‌دامداران کیلویی ۴۵۰ تومان بفروشیم، چون پول ما را به‌جای ۶ ماه نقدی پرداخت می‌کنند و کسی هم عوارض از ما نمی‌گیرد.

▫️ذوالفقاری دیگر کشاورز چنارانی نیز گفت: شهرداری برای چه‌کاری از ما عوارض می‌خواهد، کارخانه ۲۰ میلیون تومان به‌شهرداری بابت عوارض پرداخت کرده، ولی بازهم سیر نشده‌اند و می‌خواهند از جیب خالی ما پول برداشت کنند.

وی افزود: کارخانه قند همه‌چیز را گران کرده، ولی چغندر را از ما به‌قیمت سال قبل خرید می‌کند، کشاورز در هر هکتار ۱۲ میلیون باید هزینه کند، مگر چغندر را با چه قیمتی از ما می‌خرند که عوارض هم دریافت می‌کنند، این کمال بی‌عدالتی است.

این کشاورز چنارانی بابیان اینکه ۵۰ تن چغندر دارم که با عیار ۱۵ و ۱۶ تحویل می‌دهم، با این‌وجود هیچ پولی برایم باقی نمی‌ماند، گفت: خود کارخانه تفاله را با عرض آزاد به‌کشاورز می‌دهد تا علف خودشان را گران کرده‌اند، ولی گوش شنوایی برای رفع مشکلات کشاورزان نیست. ذوالفقاری ادامه داد: هر هکتار ۱۲ میلیون باید هزینه کنیم و به ۱۵ میلیون بفروشیم، این فقط جلوی گدایی را می‌گیرد، بذر، شکر و همه محصولات خودشان را گران کرده‌اند، ولی از ما به‌قیمت سال گذشته برمی‌دارند که امسال عوارض هم اضافه‌ شده است.

……

🔹اقدام نسنجیده شهرداری چناران در سال حمایت از تولید
مدیرعامل کارخانه قند چناران هم در این خصوص گفت: اقدام شهرداری در گرفتن عوارض اقدامی نابخردانه بوده و نهایت کم‌لطفی به‌حق کشاورزان است، ما تاکنون ۲۲ میلیون تومان به‌شهرداری پرداخت کرده‌ایم، ولی شهرداری این مشکل را برای کشاورزان ایجاد کرده است.

اسماعیل زرین‌زاده بابیان اینکه این اقدام باید پیگیری قانونی شود، افزود: این‌ها دشمن تولید هستند، ما همه گونه همکاری را با شهرداری داشته‌ایم، در سالی که حمایت از تولید نام‌گذاری شده، نباید کاری کنیم که کشاورز دلسرد شود، باید آن‌ها را حفظ کنیم.

🔸اقدام شورا و شهرداری خودسرانه است
مدیر جهاد کشاورزی چناران هم گفت: این اقدام کاری خودسرانه است، شهرداری به‌دنبال منابع درآمدی می‌گردد ما به‌آن‌ها اعلام کرده‌ایم که امسال سال گرفتن عوارض از چغندرکاران نیست، چرا از گوجه‌کاران که محصول خود را به‌چند برابر قیمت امسال فروخته‌اند، عوارض نگرفتید. حمید حاجی‌نژاد بابیان اینکه کارخانه قند ۲۲ میلیون تومان به‌شهرداری بابت عوارض مهر و آبان پرداخت کرده است، ادامه داد: کارخانه عوارض هم پرداخت می‌کند عوارض دروازه‌ای هم داده، ولی بازهم از چغندرکاران می‌خواهند عوارض بگیرند.

وی تأکید کرد: ما مخالفت خودمان را با دریافت عوارض از کشاورزان اعلام کرده‌اند، چون امسال ریالی به‌قیمت چغندر اضافه نشده است، بنابراین، نباید در سالی که مردم مشکلات و درگیری‌های دارند، ما هم با اقدامات خود مشکلات آن‌ها را بیشتر کنیم.

🔹مصوبه شهرداری قانونی است
شهردار چناران اما در این خصوص به‌خبرنگار فارس گفت: اعتراض کشاورزان بی‌قانونی است، ما براساس مصوبه که به‌تایید فرمانداری و استانداری هم رسیده، اقدام کرده‌ایم، ما جلسه شورای تأمین را برگزار می‌کنیم و در این جلسه طرح موضوع می‌شود، ولی این مصوبه قانونی ااست.