ثمره مقاومت دستیابى به پیروزى، اقتدار و پیشرفت است
ثمره مقاومت دستیابى به پیروزى، اقتدار و پیشرفت است

خطیب جمعه چناران با اشاره به تبیین نظریه مقاومت و دستاوردهاى آن‏ از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان نظام و مهمانان كنفرانس وحدت اسلامى گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان نظام و مهمانان كنفرانس وحدت اسلامى به تشریح و تبیین نظریه مقاومت اسلامى پرداخته و به آثار و نتایج شیرین […]

خطیب جمعه چناران با اشاره به تبیین نظریه مقاومت و دستاوردهاى آن‏ از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان نظام و مهمانان كنفرانس وحدت اسلامى گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسؤولان نظام و مهمانان كنفرانس وحدت اسلامى به تشریح و تبیین نظریه مقاومت اسلامى پرداخته و به آثار و نتایج شیرین آن اشاره داشتند. از نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامى؛ ثمره مقاومت دستیابى به پیروزى، اقتدار و پیشرفت است. این دستاوردهاى بزرگ باعث مى ‏شود كه تحمل سختى ‏هاى مجاهدت و پایدارى در راه هدف بر همگان آسان شود.

 وی افزود: رهبر معظم انقلاب با اشاره به پیروزى‏هاى حزب ‏الله لبنان و مردم فلسطین در سال‏هاى اخیر فرمودند: «رژیم صهیونیستى چندین سال پیش، بعد از ۳۳ روز، در مقابل حزب‏الله لبنان شكست خورد، دو سال بعد در مقابل فلسطینى‏ها، تنها ۲۲ روز دوام آورد كه این مدت در جنگ بعدى غزه، تبدیل به ۸ روز شد و هفته پیش در مقابل مقاومت فلسطین، بعد از ۲ روز، شكست را متحمل شد كه همه این موارد نشان ‏دهنده ضعف روزافزون رژیم صهیونیستى است.»

  حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی تصریح کرد:  بهره ‏مندى معظم له از عدد ۳۳، ۲۲، ۸ و ۲ نشان مى‏ دهد كه هرچه ابعاد و گستره مقاومت وسیع‏ تر شود، سرعت دستیابى به پیروزى هم بیشتر مى ‏شود. همچنین دو مسأله مهمى كه رهبر معظم انقلاب اسلامى در این دیدار به تبیین آن پرداختند یكى؛ ضرورت و چرایى تقویت جریان مقاومت ودوم؛ چگونگى تقویت این جریان بود.

  وی با اشاره به گردهمایى بزرگ اندیشمندان اسلامى در كنفرانس وحدت اسلامی كه هفته گذشته در تهران برگزار شد گفت: همه ساله رهبر معظم انقلاب اسلامى از اندیشمندان مسلمان شیعه و سنى جهان اسلام دعوت مى ‏كنند و با برگزارى كنفرانس وحدت اسلامى و دریافت نقطه نظرات صاحبنظران این حوزه، به‏ دنبال تحقق این امر مهم در گستره جهان اسلام هستند تا ضمن شناسایى موانع و چالشهاى مهم در مسیر وحدت مذاهب مختلف، زمینه‏ هاى اتحاد و یكپارچگى را در میان ملت‏هاى مسلمان با هر آیین و مسلكى را فراهم نمایند.

  امام جمعه چناران افزود: گردهمایى بزرگ اندیشمندان اسلامى در كنفرانس وحدت كه هفته گذشته در تهران برگزار شد و بسیارى از شخصیت هاى بزرگ سیاسى در كنار اندیشمندان و صاحبنظران دینى همچون «نورى مالكى» نخست وزیر اسبق عراق یا رئیس جمهور سابق افغانستان «حامد كرزاى»، گویاى اهمیت این كنفرانس در این مقطع زمانى و برخلاف تبلیغات غلط و منفى غربى‏ ها و در راس آن‏ها آمریكا كه مدعى هستند جمهورى اسلامى منزوى شده است، مى ‏باشد و این میزان و در این سطح شركت كردن در چنین كنفرانسى، نشان از اوج نفوذ معنوى ایران و تفكر وحدت بخش او دارد.

وی در همین راستا و با اشاره به موانع تحقّق وحدت امّت اسلامى و پیامدهاى آن‏ گفت: مقام معظم رهبرى اصلى ‏ترین عامل ایجاد تفرقه امت اسلامى را استعمار و استكبار جهانى و اقدامات صهیونیسم بین‏ المللى معرفى مى‏ نماید كه براى آن‏ها هزینه‏ هاى كمترى نسبت به جنگ و مواجهه نظامى دارد.از دیگر عوامل تفرقه امّت اسلامى غفلت و جهالت توده‏ هاى مردم مسلمان كشورهاى اسلامى و برخى كج فهمى و كج سلیقگى ‏هاى آنان است. راهكارهاى تحقّق وحدت از منظر مقام معظم رهبرى در نگاه ایشان علماى اسلامى از یك سو بایستى با پشت سر نهادن تعصبات و دشمنى‏هاى پیشینیان، منشور و سند وحدت مذاهب اسلامى را كه مورد تأیید همه علما و روشنفكران دنیاى اسلام است، تدوین نموده و هم‏چنین با نقد و بررسى موارد اختلاف میان مذاهب اسلامى در مجامع علمى از انتشار و بروز اختلافات به سطح جوامع اسلامى جلوگیرى نمایند. فراموش كردن دشمنى‏ هاى گذشته از دیگر راهكارهاى عملى معظم له مى ‏باشد. چنان‏چه مى ‏فرمایند: «اگر مابخواهیم گذشته را مطرح كنیم نمى‏ شود به وحدت رسید. باید نگاه كنیم، بگوییم: گذشته گذشته است.»

وی با اشاره به اشتباه بزرگ آمریكا که تاكنون سبب شكست آنها در جنگ اقتصادى شده است گفت: اول اینكه شروع تحریم فروش نفت خام ایران را در ابتداى فصل سرما انتخاب كرده بود و همین باعث مى‏ شد بازار نفت نتواند تحمل كاهش عرضه نفت ایران را داشته باشد. قیمت ‏هاى نفت با نزدیك شدن به موعد تحریم ‏ها در حال افزایش بود. از طرف دیگر خریداران نفت خام ایران نمى ‏توانستند در فصل سرما خودشان را با خواسته‏ هاى آمریكا تطبیق دهند.

 دوم، اقدامات فعالانه ایران در این زمینه بود. با نزدیك شدن به موعد تحریمها، دولت ایران تصمیم گرفت فروش نفت به بخش خصوصى توسط بورس انرژى را آغاز كند. براى شروع در دو نوبت یك میلیون بشكه نفت عرضه شد كه تمامى آن نیز به فروش رسید. این اتفاق نشان داد كه آمریكا نمى تواند به راحتى نفت ایران را از بازار حذف كند.

 امام جمعه چناران افزود:  اشتباه سوم آمریكا در طراحى اختلالات در بازار ارز بود. طبق برنامه ‏ریزى آمریكا قرار بود اوج شوك قیمتى در بازار ارز در حوالى ۱۳ آبان رخ دهد تا دولت آمریكا بتواند با استفاده از آن و همراه كردن یك جریان رسانه ‏اى قوى، به مردم ایران این پیام را منتقل كند كه همه‏ چیز در دستان اوست و باید براى بهبود وضعیت زندگى با او وارد مذاكره شد. اما به دلایل مختلف شوك قیمتى ۴۰ روز پیش از ۱۳ آبان رخ داد و بعد از آن با تدابیر مناسب بانك مركزى و دخالت هوشمند در بازار اسكناس، قیمت ارز كنترل شد.

خطیب جمعه چناران گفت: شاید تصور شود آمریكا پس از این ناكامى جنگ اقتصادى را رها كرده است، اما باید تأكید كرد كه نه، بلكه به نظررسد آمریكا در حال برنامه ‏ریزى مجدد براى دوره جدید است.

حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی گفت: درست است كه بازار ارز به ثبات نسبى رسیده است و این یك امر مبارك است، اما افزایش قیمت ارز در مدت زمان كوتاه اثرات مخربى دارد. اولین اثر این اتفاق گرانى یا تورم است. به ‏دلیل آن‏كه میزان وابستگى اقتصاد ایران به واردات بسیار زیاد است، افزایش قیمت ارز اثر مستقیم بر افزایش قیمت كالاهاى وارداتى دارد. در حال حاضر افزایش قیمت‏ها فشارهاى زیادى بر زندگى مردم عادى آورده است و طبیعى است این فشارها درماه هاى آینده افزایش هم یابد.

امام جمعه چناران عنوان کرد:  از طرف دیگر به ‏دلیل افزایش قیمت ارز، هزینه تولید در بنگاه هاى تولیدى نیز افزایش یافته و اكثر این بنگاهها با كمبود سرمایه در گردش مواجه شده‏ اند و در نتیجه این دو مسأله، تولید خود را كاهش و یا تعطیل كرده‏ اند. این وضعیت یعنى ركود و پیامد آن افزایش بیكارى است. بخشى از اعتراضات كارگرى كه برخى از آنها در ماه‏ هاى اخیر رخ داده است و انتظار هم مى ‏رود كه در آینده نیز ادامه پیدا كند، ناشى از این وضعیت است.

وی افزود:  این دو مشكل اساسى كه روى زندگى مردم اثر عینى خواهد داشت، مى‏ تواند دست مایه دشمنان داخلى و خارجى شود. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اینها زخم ‏هایى است كه مگس روى آن‏ها مى‏ نشیند. باید دولت و سران قوا براى كاهش فشارهاى ناشى از گرانى و بیكارى بر روى زندگى مردم، تدبیر كنند. مى‏ توان با راه ‏اندازى لوكوموتیوهاى اقتصادى مانند مسكن‏ سازى و كشاورزى در كشور بخش مهمى از ركود را از بین برد. ضرورى است هرچه سریعتر نسبت به مقابله با این مشكلات تصمیم ‏گیرى شود و این احساس كه فشار آمریكا تمام شد و دیگر مشكلى نیست نباید در ذهن مسؤولان و نخبگان جاى باز كند.

  وی با اشاره به اظهارات ترامپ در تروریست خواندن ملت ایران گفت: نگاهى بسیار گذرا به رفتارهاى بین‏ المللى آمریكا به‏ خوبى این فرضیه را ثابت مى‏ كند كه آمریكا بزرگترین پشتیبان تروریسم و جنگ‏ طلبى در جهان است. حمایت آمریكا از گروههاى تروریستى مانند القاعده و داعش را شاید بتوان بزرگترین دلیل‏ بى ‏ثباتى و ناامنى در جهان اسلام دانست. این گروههاى تروریستى بدون حمایت هاى آمریكا امكان شكل ‏گیرى و فعالیت نداشتند. آمریكا براى پاك كردن این چهره، به‏ صورت تكرارى مدام كشورها و گروه هاى دیگر مانند ایران، حزب ‏الله لبنان، انصار الله یمن و دیگر گروه هاى مقاومت را متهم به حمایت از تروریسم مى‏ كند. این سیاستى است كه مقامات آمریكایى باهدف رد گم كردن و انحراف افكار عمومى انجام مى ‏دهند.

   حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی در ادامه با اشاره به دشمنی های آمریکا افزود:  آمریكا كشورى است كه حدود ۲۵۰ سال از تاریخ حیاتش مى گذرد و نكته جالب اینكه حدود ۹۳ درصد از عمر خود را در جنگ، تجاوز و درگیرى در كشورهاى مختلف سپرى كرده است. تاریخ جنگ‏هاى آمریكا در جهان شامل لیست بلند بالایى است كه دربرگیرنده جنگ مستقیم یا دخالت مخفى نظامى مى ‏شود.

  وی خاطر نشان کرد:  آمریكا مهمترین كشورى است كه در چند دهه اخیر تروریسم را به عنوان برگ برنده خود براى حمله به كشورهاى مختلف در اختیار گرفته است. حمایت این كشور از گروههاى تروریستى مانند القاعده و داعش بارها توسط مقامات سابق آمریكا اعلام‏ شده است. درواقع گروه هاى تروریستى القاعده، طالبان، داعش، جبهه النصره، تحریرالشام و بسیارى دیگر از گروه هاى تروریستى با كمك آمریكا شكل ‏گرفته ‏اند.

   وی در همین راستا و با اشاره به حمایت بی چون و چرای ترامپ از عربستان تروریست و تروریست پرورگفت: مجموعه تحولات بوجود آمده در سالهای اخیر وبه ویژه نقش عربستان در تشدید تحریم هاى اقتصادى آمریكا علیه ایران و همچنین ظرفیت این رژیم در تحریك اقوام واقلیت‏هاى ایران براى نا امن ‏سازى داخلى و دامن زدن به اعتراضات اجتماعى سبب شده است كه كاخ سفید به هیچ قیمتى حاضر به تضعیف موقعیت محمد بن سلمان درعربستان ومنطقه نشده،حتى اگر جنایاتى نظیر كشتار مردم مظلوم یمن و قتل ناراضیان سیاسى و مذهبى عربستان،در داخل وخارج این كشور توسط بن سلمان ویا دیگر حكام منطقه صورت بگیرد.

امام جمعه چناران گفت: براى محمد بن سلمان بلند پرواز و متوهّم، غلبه بر موانع داخلى و خارجى با كمك واشنگتن و ایجاد یك تصویر موفق از خود، ایران هراسى ترویجى تبلیغى و ایران ستیزى رویكردى راهبردى كه مورد تأیید كاخ سفید نیز هست، داراى جایگاه مهمى است.

  وی با اشاره به برگزاری انتخابات فرمایشی در بحرین گفت: انتخابات پارلمانى بحرین به شكل فرمایشى برگزار شد و به رغم ادعاى مشاركت بالا توسط رژیم منامه، اما مشاركت واقعى كمتر از ۲۸ درصد بوده است. دلیل این امر شكاف عمیقى است كه از سال‏ها پیش میان مردم و رژیم آل خلیفه به‏وجود آمده است. ساختار قدرت در بحرین عبارت است از حاكمیت اقلیت سنى بر اكثریت شیعى. نكته قابل توجه آن است كه این رژیم نه تنها حقوق اولیه شیعیان مانند حق تابعیت را به رسمیت‏ شناسد، بلكه با سیاست‏هاى تبعیض‏آمیز، شیعیان را از امتیازات سیاسى محروم كرده است.

 حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی با اشاره به حمله شیمیایی تروریستها به حلب سوریه گفت: این اولین بارى نیست كه تروریستها دست به چنین جنایاتى مى ‏زنند. معمولا این گروه ها زمانى كه دچار شكست و سرخوردگى مى‏ شوند براى تغییر معادلات میدانى به شلیك گازهاى سمى در مناطقى كه شهروندان عادى حضور دارند مى ‏پردازند. هدف آنان جبران شكستها و ایجاد روحیه در صفوف خود و نیز ایراد اتهام به نظام سوریه مبنى بر حملات شیمیایى است. در این حمله شیمیایى چند نكته وجود دارد:

– شواهد و قرائن حكایت از آن دارد كه این حمله شیمیایى به مناطقى از شهر حلب، توسط گروه تروریستى جبهه النصره صورت‏ گرفته است.

– حملات شیمیایى در سوریه توسط تروریستهای سابقه دار است، هدف از این حملات اتهام زنى علیه نظام سوریه و تلاش جهت تغییر معادلات میدانى و سیاسى پس از شكست‏هاى سنگین بوده است.

– تنها ایران و سوریه و روسیه حمله شیمیایى حلب را محكوم كردند، اما مجامع حقوقى بین ‏المللى و كشورهاى غربى، مطابق معمول سكوت پیشه كرده ‏اند.

– در حمله شیمیایى به حلب، تروریستها توافقات آتش بس را نقض كرده و عملا راه را براى عملیات آزادسازى ادلب توسط سوریه و متحدانش هموار كرده اند.

   وی با اشاره به دیدارفرماندهان نیروى دریایى‏ با رهبر معظم انقلاب اسلامى گفت: رهبر معظم انقلاب با اشاره به سیر پیشرفت شگفت‏ آور نیروى دریایى ارتش از ابتداى انقلاب اسلامى تا به امروز، دستاوردهایى چون ناوشكن سهند و زیردریایى فاتح و غدیر را نوید دهنده‏ ى پیشرفت هاى روزافزون خواندند و در شرایطى كه جبهه‏ ى وسیعى از دشمنان و رقبا در مقابل ایران هستند و نیز درنظرگرفتن عقب‏ ماندگى تاریخى ایران در این زمینه‏ ها، كار مضاعف و فوق‏العاده را در این زمینه‏ ها خواستار شدند.

  ایشان با تأكید بر موضوع بازدارندگى و حفظ آمادگى‏ ها در این نیرو، ضمن اشاره به اینكه ما آغازگر جنگى نخواهیم بود از این نیرو خواستند به گونه‏ اى در مقابل دشمن آمادگى داشته باشند و به سطحى از بازدارندگى و اقتدار در مقابل دشمن دست یابند كه دشمن حتى جرأت تهدید این ملت بزرگ را نداشته باشد.

وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبرى به هنرمندان و سریال سازان‏ گفت: مقام معظم رهبرى پس از دیدار مفصل و چند ساعته ‏اى كه تعدادی از تهیه كنندگان، كارگردانان و بازیگران سریال هاى نمایشى چندى پیش با معظم له داشتند، نظرات خویش را در قالب پیامى براى آنها ارسال فرمودند كه از طریق رسانه ملى به اطلاع عموم نیز رسید. برخى از مسائل و واقعیات تلخى كه در این‏ رابطه وجود دارند، عبارتند از:

  اولین بار در سال ۲۰۰۴ میلادى یعنى ۱۴ سال پیش، فردى به نام «جوزف ناى» دركتاب «تغییر ماهیت قدرت آمریكایى» جنگ نرم و قدرت نرم را مطرح كرد. وى مفهوم قدرت نرم را دركتاب «قدرت نرم، راه موفقیت در سیاست‏هاى جهانى» بسط داد. اما جاى تاسف است كه در كشور ما هنوز عده‏اى با ژست روشنفكرى جنگ نرم را انكار مى‏ كنند و مى گویند شما توهم توطئه دارید! براى نمونه، چند سال پیش یك كارگردان سینماى كشور در یكى از برنامه‏هاى سینمایى تلویزیون مى‏ گوید؛ «من با این كلمه دشمن مشكل جدى دارم. شما مى‏ دانید پایه اینكه ما اینقدر دشمن خیالى مى ‏سازیم چیست؟ ببینید این‏ها همه افسانه است. من نمى ‏دانم چرا دائماً این نگرش را در جامعه باب مى‏ كنند. »

 امام جمعه چناران افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامى با تیزبینى و دقت نظر خاص خود مى‏ فرمایند؛ انكار جنگ نرم نیز خود بخشى از جنگ نرم است. چرا؟ چون انكار غفلت مى ‏آورد. دشمن آمده پشت در خانه شما و مشغول خرابكارى است و یك جاهایى حتى ورود نیز كرده است، بجاى آنكه فكر تدبیر و چاره شود برخى این هجمه را انكار كنند. نتیجه چه می شود؟ بی‏خیالى و خوش خیالى و بى‏ عملى.

 خطیب جمعه چناران در ادامه خاطر نشان کرد:  البته عده ‏اى پا را از این مرحله نیز جلوتر گذاشته و خود تبدیل به سرباز تهاجم فرهنگى مى ‏شوند. ترویج منكرات و تضعیف اخلاق و ایمان در تولیدات فرهنگى یا به عبارت دقیق ‏تر ضدفرهنگى از نشانه‏ هاى این قضیه است. بی اعتنایى وغفلت نسبت به تهاجم فرهنگى و جنگ نرم دشمن یك جور ضایعه و خسارت است و شیفتگى، همراهى و همكارى با دشمن به مراتب زشت ‏تر است. سربازى كه در جنگ با دشمن و علیه جبهه خودى همكارى دارد، دیگران چه نگاهى به او دارند؟ آیا این كار جز خیانت است؟

   وی با اشاره به سالروز شهادت شهید آیت الله مدرس و روز مجلس گفت: یكى از ویژگی هاى مهم و كلیدى شهید مدرس كه باعث مى‏ شد بتواند علیرغم اقلیت بودن، با صداى رسا حرف حق خود را بیان و در عمل دنبال كند، شجاعت وى بود. نماینده مطلوب، مرعوب نیست. فضاى سیاسى، رسانه ‏اى، تهدید، هجمه و فشار روى وى تأثیرى ندارد و باعث عقب نشینى وى از موضع برحق خود نمى ‏شود. این ویژگى در حیات و سیره سیاسى شهید مدرس بسیار برجسته بود.

 وی افزود: امروز نیز نمایندگان مجلس با چنین فضایى روبه ‏رو هستند. دشمن با رسانه هاى متعدد و متنوعى كه در اختیار دارد سعى در مرعوب كردن افراد دارد، علیه آنها فضاسازى و جنجال مى ‏كند و عده ‏اى در داخل كشور نیز از سرناآگاهى و حتى برخى معدود هم آگاهانه و همراه با دشمن، به افراد انقلابى و شجاع برچسب مى‏زنند و علیه آنها جوسازى مى‏ كنند و در واقع سعى دارند هزینه انقلابى بودن را بالا ببرنند. در این میدان، كسى مرعوب نمى ‏شود كه متكى به منبع لایزال قدرت باشد. نماینده مومن، عزت و ذلت را از آن خدا می داند و هجمه و جنجال دشمن روى او تأثیر نمى ‏گذارد.

 ایشان خاطر نشان کردند:  آن روى سكه تهدید، تطمیع است. نماینده‏اى كه با تكیه بر ایمان، اهل مرعوب شدن نیست، تطمیع هم نمى ‏شود. تقوا مانع تطمیع است. جایگاه نمایندگى حساس و زمینه براى تطمیع فراوان است. نماینده طراز انقلاب اسلامى در نطق و راى خود، مصالح و منافع مردم و كشور را در نظر مى ‏گیرد و آن ‏را فداى منافع شخصى و جناحى نمى ‏كند.

 وی گفت:  نمایندگان مجلس نباید برخورد و تصمیم كارشناسى و مبتنى بر منافع و مصالح ملى را به منافع جناحى ترجیح دهند. مجلس مى‏ تواند مبدا اصلاح بسیارى از امور كشور و كم كارى و كج كارى نهادهاى آن باشد و این اصلاح مشروط به تقویت مباحث كارشناسى و علمى به جاى جار و جنجال و سیاسى كارى است. مجلس مطلوب، در تصمیم ‏گیرى خود نگاه نمى ‏كند این طرح براى كدام جناح سیاسى است، بلكه بر اساس معیار قرآن «قول سدید» را برمى گزیند.

وی با اشاره به سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی گفت:  قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران كه بر پایه احكام نورانى دین اسلام تدوین شده است، یكى از مترقى‏ترین قوانین جهان و به ‏عنوان میثاق ملى، پیش روى ما قرار دارد. اهمیت این قانون وقتى دوچندان خواهد شد كه به تجربه ناموفق كشورهایى چون مصر و تونس توجه كنیم كه عملا بسیارى از آرمانهاى ملت در بیدارى اسلامى با قوانین اساسى سكولار بر باد رفت.