خطیب جمعه چناران با اشاره به مهمترین محورهای پیام مقام معظم رهبری به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نمازگفت: یکی از مهمترین مواردی که نیاز جامعه اسلامی و فرهنگ آن است، بحث معنویت و نیایش و به ‌عبارت ‌دیگر ارتباط با خداوند است. نماز یکی از بهترین دستورات دینی است که ارتباط بندگان با خدا را محقق می ‌سازد.

 

حجت الاسلام مظفر تاجی در خصوص اهمیت نماز جماعت افزود: با حضور در مسجد و نماز جماعت، اهل ایمان یکدیگر را ملاقات می‌کنند، از وضع هم با خبر می‌ شوند با اوضاع اجتماعی، اقتصادی و زندگی هم آشنا می‌شوند، اگر مشکلی برای شخص یا اشخاصی پیش آمده باشد از آن مطلع می‌شوند؛ بر اساس روح ایمان و مسئولیتی که در خود احساس می‌نمایند، برای رفع مشکل اشخاص و اجتماع خویش، می‌توانند اقدام عملی دسته‌ جمعی صورت دهند، چنانکه این‌گونه خدمات ارزنده اجتماعی را از سوی اهل مسجد و ایمان، در زمینه امدادهای جبهه جنگ، تعاون برای کمک به وضع اقتصادی جامعه، همکاری برای ازدواج جوانان مستعدّ و حتی همیاری برای رفع مشکلات خانوادگی گرفتاران را هم مشاهده کرده ایم.

 

امام جمعه چناران تصریح کرد: در حین انجام این عبادت هیچگونه امتیازی بین افراد نمازگزار دیده نمی‌شود. در صف های جماعت فقیر و غنی، رئیس و مرئوس، سفید و سیاه، کوچک و بزرگ، شهری و روستایی، با سواد و بی‌سواد، معروف و گمنام و خلاصه هر قومی با هر ملیتی در کنار هم و در ردیف هم قرار می‌گیرند و همه به یک قبله و در زیر یک سقف، با هم به رکوع و سجود و قیام و قعود می‌پردازند. این عبادت هم هماهنگ و دسته‌ جمعی در مرحله نخست دل‌ها و فکرها را به هم نزدیک می‌کند و پیوند برادری و دوستی را تحکیم می‌گرداند و باعث تقویت مساوات و برابری در جامعه می‌شود.

خطیب جمعه چناران گفت: اگر همه مسلمانان نمازهای یومیه خویش را در مساجد و محل کار و کسب خویش اقامه نمایند و بدین‌وسیله تشکل همبستگی خویش را در میان جوامع بشری پی‌ ریزی کنند، چنان وحشتی بر دشمنان اسلام مستولی بشود که قدرت کوچک‌ترین دهن‌کجی را به اسلام و مسلمین نداشته باشند و هرگز آرزوی جنگ و مبارزه با مسلمانان را در دل نپرورانند.

 وی با اشاره به ۱۶ آذر روز دانشجو و آغاز حرکت ضداستکباری و ضد استعماری جنبش دانشجویی گفت: بنابه فرمایش مقام معظم رهبری جنبش دانشجوئی خصلت و خاصیتش در کشور ما لااقل اینجور است که ضد استکباری، ضد سلطه، ضد دیکتاتوری و طرفدار عدالت است.  شروع این حرکت یا مقطع شناخته شده‏ این حرکت، همین ۱۶ آذر است. جالب است توجه کنید که ۱۶ آذر در سال۳۲ که در آن سه نفر دانشجو به خاک و خون غلتیدند، تقریباً چهار ماه بعد از ۲۸ مرداد اتفاق افتاده؛ یعنی بعد از کودتای ۲۸ مرداد و آن اختناق عجیب، ناگهان به وسیله‏ دانشجویان در دانشگاه تهران یک انفجار در فضا و در محیط به وجود می‏آید. چرا؟ چون نیکسون که آن وقت معاون رئیس جمهور آمریکا بود، به ایران آمد.

  حجت الاسلام مظفر تاجی در ادامه افزود:  جنبش دانشجویی در شرایط کنونی رسالت سنگینی بر عهده دارد که برخی از آنها عبارتند از: ۱- نقش آفرینی در فراگیرسازی گفتمان انقلابی گری ۲- افزایش بصیرت و سطح آگاهی سیاسی و دینی ۳- داشتن تحلیل سیاسی واعلام موضع به هنگام.   ۴- آگاه سازی جامعه، فساد ستیزی و مطالبه عدالت.                                           ۵ – میدان داری در جنبش نرم افزای ۶- کمک به تحقق تمدن اسلامی

امام جمعه چناران گفت: جنبش دانشجویی آفت هایی نیز دارد که از جمله آنها می ‏توان به: ۱- ایفای نقش ابزاری ۲- دور شدن از آرمانها ۳- پشت کردن به آرمانها ۴- سطح نگری و سطح اندیشی ۵ – افتادن در دام احزاب سیاسی ۶- گم کردن هدف

خطیب جمعه چناران افزود .تلاش جریانهای رسانه ‏ای و فرهنگی آمریکایی در خارج و داخل کشور بر این است که نه تنها واقعه‏ی ۱۶ آذر ۳۲ و بلکه کلیت جریان دانشجویی و آرمانها و خواسته ‏های جوانان دانشجو را به نفع جریان غرب گرا و آمریکایی مصادره کنند.تصویری که غرب و غربگرایان از جنبش دانشجویی در ایران جلوه می‏دهند به حدی معوج و نادرست است که گویی جنبش دانشجویی را حامیان آمریکا در ایران سرکوب نکرده و خونهای ریخته شده در ۱۶ آذر از سوی رژیم سفاک پهلوی ودر حمایت از آمریکا نبوده است.

وی تصریح کرد: برخی از دانشجویان در سالهای گذشته و در جریان حرکتهای انحرافی، فریفته این اقدامات و برنامه ‏های شوم شده و با بازیچه قرارگرفتن دست عوامل بیگانگان به انحراف فکری و عقیدتی و یا سیاسی دچار شده و حتی به دامان این قدرتها پناهنده شده اند به همین دلیل خطر جدی‏ ای که این قشر خاص را تهدید می‏ کند، خطر «انحراف» است. راهکار مبارزه با این توطئه شوم، افزایش «بصیرت» سیاسی و دینی و شناخت مسیر صحیح با پیروی از ارزشهای دینی و انقلابی است؛ مسیری که همواره از سوی مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده است.

 حجت الاسلام مظفر تاجی  با اشاره به رخداد‏ها و تحولات منطقه ای و جهانی به پشت پرده نمایش جدید سران کاخ سفید در فضاسازی علیه ایران گفت: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه مدعی شد ایران آزمایش موشکی جدیدی انجام داده که ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. نماینده انگلستان در سازمان ملل متحد هم موضع مشابه گرفته و انجام آزمایش موشکی از سوی ایران را «رفتار ناهمسو» با قطعنامه ۲۲۳۱ دانست. اولا: این اراجیفی که ازطرف سردمداران آمریکا که از برجام خارج شده اند بافته می شود هیچ جای تعجب نیست!!! ثانیا: اروپایی ها در قضیه برجام بدهی زیادی به ایران دارند ۷ ماه از خروج آمریکا از برجام می ‏گذرد و قرار بود اروپایی‏ ها به سرعت و ظرف چند هفته عواید ایران در ادامه تعهدات برجامی را تضمین کنند. علیرغم گذشت این مدت طولانی، اروپا از مرحله حرف فراتر نرفته و هنوز اقدامی عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی در ادامه به بدعهدی اروپایی ها اشاره کرد و افزودند:  علیرغم این مسئله، اروپایی‏ ها دو پرونده ساختگی و جنجالی را همراه و همگام با آمریکا علیه جمهوی اسلامی گشوده اند. یکی طرح اتهامات بی پایه و اساس تروریستی و دیگری جنجال علیه برنامه موشکی ایران و ارجاع آن به شورای امنیت، می ‏توان گفت اروپایی ها با این سیاست سعی دارند نقض عهد و بدهی برجامی خود را به حاشیه رانده و در فرایندی معکوس، ایران را در جایگاه بدهکار بنشانند. راهکار مقابله با سیاست مزورانه اروپا و خصمانه آمریکا نیز چیزی جز دیپلماسی انقلابی و برخورد متناسب و متقابل نیست.

 وی در همین راستا و با اشاره به سخنان انقلابی رییس جمهور در استان سمنان گفت: ای کاش رییس جمهور محترم این مواضع انقلابی را از پنج سال قبل تا به الان در پیش می گرفت وبا همین ادبیات فعلی با آنها سخن می گفت وضعیت به این حالت نبود!!!     

  

 وی با اشاره به سفر دوره‌ ای بن سلمان برای احیای مشروعیت از دست رفته اش گفت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پس از قتل خاشقجی در وضعیت بسیار بغرنجی قرار دارد فشارها علیه وی باعث شده تا بسیاری از کشورهای غربی خواستار برکناری بن سلمان شوند و وی را یک جنایتکار بدانند. کشورهایی مانند آلمان، فنلاند، ایتالیا و بلژیک صادرات سلاح به ریاض را تحریم کرده اند. در این شرایط بن سلمان سعی داشت با انجام یک سفر دوره‌ای به شش کشور عربی و حضور در نشست گروه بیست در آرژانیتن مشروعیت از دست رفته خود را بازیابد. اما شدت اعتراضات در کشورهایی مانند مصر، تونس، بحرین، الجزایر و موریتانی به گونه‌ای بود که سفر بن سلمان بر خلاف تصور وی، به محکمه‌ای مردمی برای محاکمه وی تبدیل شد.

خطیب جمعه چناران گفت: درواقع بن سلمان سعی داشت تا با سفر به کشورهای عربی این پیام را به مخالفان ارسال کند که وی بدون هیچ‏گونه هراسی از کودتا کشور را ترک کرده و به کشورهای مختلف سفر می‏کند.اما در این مورد نیز بن سلمان با شکست مواجه شد. «مجتهد» افشاگر معروف سعودی در این مورد اعلام کرد، بن سلمان دستور داده بود تا اقدامات امنیتی استثنایی اتخاذ شود و از گارد پادشاهی خواسته بود از مناطق شرقی و غربی كشور به ریاض حركت كنند تا مانع از وقوع كودتا شوند. بر اساس گفته‏ های او، ولیعهد سعودی بعد از ترك عربستان، باخبر شده كه در بین خاندان سعودی اقداماتی برای كودتا علیه او در حال شکل ‏گیری است.

 

امام جمعه چناران در ادامه افزود: جالب اینجاست که در بحبوحه نشست “گروه ۲۰ ” سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یک ارزیابی فوق سری اعلام کرد که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در زمان ربودن و به قتل رساندن جمال خاشقچی روزنامه‏نگار مخالف سعودی در استانبول، ۱۱ پیام برای سعود القحطانی مشاور نزدیک خود و هدایت‏ کننده تیم ترور ارسال کرده بود. در گزارش سیا که بخش‏هایی از آن را روزنامه وال ‏استریت ژورنال منتشر کرد، خاطرنشان شده که پیام‏های تلفنی ارسال‏ شده از سوی بن سلمان قبل، حین و بعد از عملیات ترور خاشقچی برای القحطانی ارسال‏ شده است.

 

وی با اشاره به جنگ یمن و چرایی عدم توقف آن گفت:نزدیک چهار سال از جنگ یمن می‏گذرد، اما با پایمردی مردم یمن با محوریت انصارالله، متجاوزان به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته اند در این مدت ، یمن دچار یکی از بزرگترین فجایع انسانی شده و به رغم هشدارهای مجامع جهانی نسبت به بحران یمن، هیچ عزم جدی برای توفق جنگ وجودندارد.

وی در ادامه ضمن اشاره به سکوت جوامع بین المللی و سازمان ملل درباره جنگ در یمن گفت: حدود ۹ میلیون نفر در این کشور در آستانه قحطی و گرسنگی قرار دارند و سازمان ملل نسبت به خطر افزایش این تعداد تا ۱۴ میلیون نفر هشدار داده است همچنین طی سه سال گذشته ، دست ‏کم ۸۵ هزار کودک در اثر گرسنگی و بیماری در یمن جان باخته‏ و هر ده دقیقه یک کودک در این کشور از دنیا می‏رود.

  حجت الاسلام مظفر تاجی افزودمذاکرات صلح یمن که قرار است دور جدید آن با نظارت سازمان ملل در سوئد برگزار شود، با توجه به تجارب ناکام قبلی، بعید است گرهی از بحران یمن بگشاید چراکه یکی از شرط های عربستان اعلام بی طرفی بندر الحدیده است که مفهوم آن پذیرش قطعنامه ۲۲۱۶ از سوی انصارالله می‏باشد قطعنامه ای که هدف آن محدود کردن انصارالله به بخش های خاصی از یمن می‏باشد.

 وی با اشاره به مرگ دشمنی دیگر که آرزوی سقوط جمهوری اسلامی را داشت( بوش پدر) گفت: پرونده سیاه و پر جنایت سیاستمدار خونخوار دیگری در آمریکا روز جمعه نهم آذر ماه بسته شد تا بوش پدر نیز به کسانی همچون ریگان و سناتور مک کین بپیوندد . سیاستمدارانی که آرزو داشتند سقوط و شکست جمهوری اسلامی ایران را ببینند اما این آرزو را با خود به گور بردند و سایر دشمنان انقلاب اسلامی نیز همین مسیر را طی خواهند کرد.

 خطیب جمعه چناران گفت ماجرای معروف دیگر و البته فراموش نشدنی برای ایرانیان حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس بود این جنایت که منجر به شهادت ۲۹۰ مسافر و خدمه هواپیما شد، جورج بوش، معاون اول رئیس جمهور وقت آمریکا، درباره این حادثه گفت: «من هرگز به نیابت از آمریکا عذرخواهی نخواهم کرد. هیچ اهمیتی هم نمی‏دهم که واقعیت چیست… من از آن آدمهایی نیستم که به خاطر [اقدامات] آمریکا عذرخواهی کنم.»

 وی با اشاره به دستان خالی دشمن در جنگ نرم و اتهام زنی از سر استیصال گفت :روند تحولات داخلی کشور بعد از اعلام مرحله نهایی تحریم ها در ۱۳ آبان ماه ، دشمنان نظام اسلامی را متحیر و دوستان انقلاب اسلامی را امیداوار ساخته است.مردم ایران نیز به این باور رسیده اند که قادر هستند جنگ اقتصادی دشمن را نیز همچون جنگ تحملی، کودتاها، اقدامات تروریستی، توطئه های تجزیه طلبانه سالهای آغازین انقلاب، تهاجم فرهنگی، فتنه های پیچیده و جنگ های نیابتی سالهای اخیر به شکست رسانده و پیروزی دیگری را به نام مردم ایران در چهلمین سالگرد بزرگداشت انقلاب اسلامی ثبت کنند.

امام جمعه چناران افزود: برآورد نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا این است تنها راه تغییر در ایران وجود یک اپوزیسیون قدرتمند با رهبری شناخته شده است، اما همین نهادها اذعان می‏کنند که هیچ گروه قدرتمندی در ایران و در مقابله با نظام قرار ندارد و این در حالی است که سرمایه گذاری آمریکاییها روی منافقین برای تبدیل کردن به یک اپوزیسیون قدرتمند به شکست رسیده و تلاش سعودی‏ها هم برای سازماندهی ۱۰ گروهک تجزیه طلب ، راه به جایی نبرده و تشکیل گروهک سلطنت طلب” فرشگرد “نیز تمسخر فعالان سیاسی را در پی داشته است.

حجت الاسلام مظفر تاجی گفت: یک دیپلمات اروپایی به شبکه یورو نیوزگفته است: برای براندازی حکومت ایران به تحرکات بسیار بیشتر از این نیاز است. او بااین‏ حال می ‏افزاید که پایان این حکومت هم چندان نزدیک نیست زیرا سپاه پاسداران همچنان قدرتمند است و توان سرکوب اعتراض‏ها و حفظ حکومت را دارد. سپاه پاسداران هنوز به منابع مالی کافی دسترسی دارد، هنوز دارای توان سازمان دهی است و یگان‏ هایش در سراسر کشور حضور دارند.

 وی با اشاره به حادثه تروریستی چابهار گفت: این اقدامات چیزی را تغییر نمی دهد، ملت ایران یک تجاوز گسترده ۸ ساله را تجربه کرده و این در حالی بود که آمریکا، اروپا و ارتجاءعرب حامی صدام بودند و همه نوع سلاح در اختیار صدام قرار دادند، ولی موفق نشدند. این ترورها به غیر از افزایش نفرت مردم از تروریست ها اثر دیگری ندارد و پول های عربستان و امثال آن نمی تواند تاثیری در صلابت نظام ایران داشته باشد. لذا با وجود تلاش و سرمایه گذاری دشمنان، این حرکات کورکورانه ثبات نظام را برهم نمی زند و ما به یاد داریم سازمان منافقین بیش از ۱۷ هزار نفر را ترور کرد و با وجود این ترورها، نظام به پیشرفت خودش ادامه خواهد داد.

 ما عوامل پشت این ماجرا سازمان سیا و موصاد با همکاری عربستان می دانیم و آنها تلاش می کنند با این اقدامات کور و تروریستی به ایران ضربه بزنند، ولی آنها موفق به این کار نخواهند شد و این این اقدامات نمی تواند شکست آمریکا در سوریه و عراق، شکست اسرائیل از حماس و حزب الله و شکست عربستان و امارات را در یمن جبران و یا به فراموشی بسپارد.طبیعتا ما با عناصر ترویست برخورد قاطعی خواهد شد و پرقدرت به مسیر خود ادامه می دهیم.

  وی با اشاره به ۹ ماه غفلت از شعار سال تولید ملی و فرصت های از دست رفته گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار امسال را “تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی “قرار دادند حال که در نهمین ماه سال قرار داریم و زمان کمی به پایان سال باقی مانده است، فرصت مناسبی است تا میزان تحقق شعار سال را که «حمایت از کالای ایرانی» نام گرفته و همچنین الزامات تحقق کامل آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به حمایت از کالای ایرانی تصریح کرد:  یک بخش مهمی از تعصب به کالای ایرانی مربوط به مسئولان دستگاه ‏های مختلف دولتی کشور است نیازهای مصرفی دستگاه‏های کشور بسیار زیاد است به طوریکه بسیاری از کارشناسان از دولت به عنوان بزرگترین بازار مصرف در داخل کشور یاد می ‏کنند در دستگا‏ه ‏های دولتی ماموران خریدی فعالیت می‏کنند که وظیفه ‏شان تامین نیازهای مصرفی است.اگر مدیران این دستگاه ‏ها و ماموران خرید آن‏ها نسبت به خرید کالای ایرانی تعصب داشته باشند، حمایت بزرگی از کالای ایرانی صورت می‏گیرد.

وی اشاره کرد  یکی از لوازم حمایت از کالای ایرانی توسعه صادرات آن خصوصا به کشورهای همسایه است. طبق بررسی ‏های صورت گرفته بازار کشورهای همسایه ایران در حدود ۲۰۰۰ میلیارد دلار است و سهم ایران از این بازار در حدود ۲۰ میلیارد دلار است یعنی تنها ۱ درصد.در حالیکه ظرفیت ‏های ایران در بخش‏های تولیدی می‏تواند تا ۲۰ درصد این بازار را به دست آورد. اگر توان مردمی به همراه برنامه ‏ریزی و تسهیل‏ گری دولت به میدان بیاید، می‏توان به سهم ۴۰۰ میلیارد دلاری از بازار کشورهای همسایه رسید.

حجت الاسلام مظفر تاجی گفت : یکی دیگر از لوازم حمایت از کالای ایرانی، مدیریت واردات و ممنوعیت واردات محصولات غیراساسی و محصولات دارای مشابه داخلی است همچنین نباید اجازه داد کالایی بدون مجوز و به صورت قاچاق وارد کشور شود با گران شدن ارز، به طور طبیعی واردات گران‏تر شده و حجم آن نیز کاهش یافته است آمار هفت ماهه تجارت خارجی نیز نشان می‏دهد که واردات ۱۱ درصد کاهش یافته است.

 وی با اشاره به روز جهانی کوهستان وکوهنوردی گفت:سرچشمۀ همۀ رودهای بزرگ، و منشا نیمی از آب های شیرین جهان، کوهستان است. کوهها، زیستگاه گونه های بی شمار گیاهی و جانوری، خاستگاه بخش مهمی از تنوع زیستی و پناهگاه بسیاری از گونه هایی هستند که در دشت ها نابود شده اند. کوهها، بزرگترین گردشگاهها و ورزشگاهها هستند و با داشتن چشم اندازی باشکوه و هوای پاک، امکان پیاده روی و ورزش در یک محیط دل انگیز را فراهم کرده اند.

 ایشان در ادامه افزودند: کوهنودی از جمله ورزش های کم هزینه ای است که تمامی گروه های سنی را به سمت خود جذب می نماید. زمانی شما پا در این طبیعت می گذارید بی اختیار حالتان خوب می شود. روحیه و اعتماد به نفس شما افزایش می یابد، این ها همه به دلیل انرژی مثبتی است که در دل کوه وجود دارد. کوهنوردی یک ویژگی را افرادی که خیلی عجول هستند و صبر چندانی ندارند افزایش می دهد، این ویژگی افزایش تحمل است. هنگامی که شما قصد کوهنوردی می کنید وقتی تا نصفه های کوه بالا می روید کمی خسته می شوید ادامه مسیر به شما نوید این را می دهید که تا رسیدن به قله فاصله کمی مانده است بنابراین عزم خودتان جذم میکنید و مسیرتان را ادامه می دهید. البته این به معنای آن نیست که کوهنوردی الزاماً فتح قله است، بلکه همین که شما پا به مناطق کوهستانی بگذارید و فرصت پیاده روی در دامنه های کوه را به خود بدهید باعث می شود که اندام شما از حالت به اصطلاح کرختی خارج شود و انرژی از دست رفته خودش بازسازی نماید.

وی در همین راستا وبا اشاره به پدیده زشت کوه خواری دراطراف شهرستان چناران گفت: ‌امروزه با پدیده تلخ و ناگوار کوه و کوهستان‌ خواری مواجه هستیم. در گذشته جنگل‌زدایی مشهود بود و بشر برای افزایش مزارع و توسعه چراگاه‌ها جنگل‌ها را از بین برد و امروز همین اتفاق گریبان کوه‌ها و کوهستان‌ها را گرفته است. برخی برای بهره‌ برداری صنعتی و اقتصادی از سنگ کوه‌ها استفاده می‌کنند که کاملا منجر به از بین رفتن بدنه طبیعی کوه می‌شود و اثرات ماندگار و ناگواری در پی دارد.

امام جمعه چناران چناران تصریح کرد: کوه خواری اکوسیستم و زیستگاه جانوران را از بین می‌ برد و در واقع به مانند بی‌خانه شدن یک خانواده است که آسیب جدی به زندگی حیات‌ وحش وارد می کند، بسیاری از گیاهان با توجه به توپوگرافی منطقه، زاویه تابش آفتاب، وزش باد و تجمع ابر و بارش‌ها رویش دارند و با تغییر شکل کوه و بهره ‌برداری از سنگ‌ها، رویشگاه گیاه از بین می‌رود و از دست رفتن گیاه قطعا از دست رفتن جانوران را به دنبال دارد.

خطیب جمعه چناران در پایان ضمن انتقاد از ساخت مجتمع تجاری در پارک شهر  گفت: مردم چناران نسبت به اقدام شهرداری وشورای محترم در واگذاری بخشی از پارک شهر جهت ساخت مجتمع تجاری و تخریب درختان گله مند می باشند. امید است شورا و شهردار محترم نسبت به این کارشان توجیه و توضیح مناسبی برای مردم داشته باشند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد