خطیب جمعه چناران با اشاره به رهنمودهاى مقام معظم رهبرى در ابتداى درس خارج درباره‏ ى«اثرات و تبعات اخروى ریاست» گفت: پذیرش مسؤولیتها اگر با نگاه تكلیف گرایى و توجه به امور اخروى باشد، آثار و بركات زیادى براى جامعه اسلامى دارد كه ازجمله آنها مى ‏توان به: شایسته سالارى و قرار گرفتن افراد لایق در مناصب و مسؤولیت‏ها، حل سریع ‏ترمشكلات جامعه، عدم كوتاهى و قصور مدیران در همه سطوح، افزایش ضریب امنیت ملى كشور، كاهش بداخلاقى سیاسى و تخریب دیگران، كاهش هزینه‏ هاى ناشى از رقابتهاى انتخاباتى، توجه به شاخصه‏ هاى اسلامى در سپردن مناصب مدیریتی

وی افزود: آنچه موجب نقد و هشدار رهبرى انقلاب در مسابقه براى كسب مسؤولیت‏ها در بخش‏هاى مختلف نظام قرار گرفته، رفتارهایى است كه بعضاً توسط برخى افراد براى رسیدن به پست و مقام بدون توجه به بار سنگین اخروى مسؤولیت ها صورت مى ‏گیرد.چراكه، همان‏ طور كه پذیرش مسؤولیت با نگاه به تبعات اخروى و تكلیف گرایى، موجب قوام و رشد جامعه مى‏ شود، پذیرش بدون ملاحظه مسؤولیت اخروى، موجب عقب ماندگى جامعه و رشد پدیده‏ هاى زشت و ناپسند در جامعه خواهد شد.

 امام جمعه چناران با تاکید برضرورت توجه به شیطنت اروپا در مورد كانال ویژه مالى اس پی وی s p v)) گفت: رهبر معظم انقلاب در شهریور ماه امسال در دیدار هیأت دولت درباره رفتار اروپایى‌ها و وعده‌هاى آن‌ها فرمودند: «نگاه شك ‌آلود داشته باشید به وعده‌ هاى آنها؛ به هرچه وعده مى ‌دهند، با تردید نگاه كنید. الان هم كه دارند بازى درمى آورند. به نظر من دراین قضایاى مربوط به برجام و تحریم‌ها دارند شوخى مى ‌كنند؛ در واقع اینها یك رفتار مناسبى الان با ما ندارند.» خوب است مسؤولان دستگاه دیپلماسى ما به این رهنمود رهبر معظم انقلاب در شهریور ماه امسال توجه كنند.

 حجت الاسلام مظفر تاجی روزهاى گذشته اخبارى منتشر شده است كه حكایت از آن دارد این كانال در آینده نزدیك (در حدود سه هفته آینده ) راه‌ اندازى خواهد شد. موگرینى در این باره گفته است: «در رابطه با این مورد ویژه، وزیران سه كشور اتحادیه اروپا (فرانسه، آلمان، انگلیس) در مورد وضعیت ثبت سازوكار ویژه توضیح دادند. انتظارداریم كه این سازوكار درهفته‌ هاى آتى ثبت بشود، یعنى قبل از پایان سال، تا از این طریق تجارت مشروع  با ایران حفاظت و ارتقا داده شود».

  خطیب جمعه چناران تصریح کرد:   سؤال مهم كه باید به آن فكر كرد این است كه منظور از «تجارت مشروع» چیست؟ این سؤال زمانى اهمیت دارد كه به این نكته توجه كنیم طبق قرارهاى اولیه قرار بوده است كه كانال ویژه مالى مسیرى براى فروش نفت خام ایران و استفاده از پول آن باشد. در این صورت طرح مسأله مشروع یا نامشروع بودن تجارت با ایران غیرمنطقى است چراكه قرار نیست تجارت نامشروع از طریق كانال مالى صورت پذیرد.

 ایشان خاطر نشان کرد:  آیا منظور خانم موگرینى از «تجارت مشروع» تجارتى است كه با تحریم‌هاى آمریكا تضاد نداشته باشد. یعنى كانال ویژه مالى تجارت‌هایى را با ایران ساماندهى خواهد كرد كه ناقض تحریم‌هاى آمریكا نباشد. در این صورت ایران تنها مى تواند به فروش نفت در چهارچوب معافیت‌هاى داده شده از سوى آمریكا دست پیدا كند و از طرف دیگر اقلامى را خریدارى كند كه طبق تحریم‌هاى آمریكا مجاز به خرید آن‌ها باشد. این اقلام بیشتر شامل اقلام بشردوستانه (غذا، دارو و تجهیزات پزشكى) خواهد بود. در این صورت، عنوان دقیق ‌تر براى كانال ویژه مالى، كانال ویژه مالى براى تعاملات بشردوستانه خواهد بود. به عبارت دیگر S P V بهH – S P V تغییر ماهیت خواهد داد. یعنى ایران نفت خام خود را به میزان محدود و مشخص شده ‌اى مى ‌تواند به فروش رساند و در مقابل اقلام بشردوستانه (غذا و دارو) مى‌ تواند تهیه كند.

 وی ادامه داد: اگر بخواهیم به‌ طور مشخص و مصداقى صحبت كنیم باید گفت كه كانال ویژه مالى در زمانى مطلوب خواهد بود كه ایران بتواند بیشتر از آنچه كه دولت آمریكا براى خرید نفت ایران معافیت صادر كرده است نفت خام خود را بفروشد و همچنین به ‌صورت آزادانه به درآمدهاى حاصل از آن دسترسى پیدا كند. هم‌چنین ایران باید بتواند بدون محدودیت تحریم به كالاهاى مورد نیاز خود دست پیدا كند. براى نمونه یكى از كالاهاى بسیار مورد نیاز كشور طلا است. ایران باید بتواند بدون محدودیت از طریق كانال ویژه مالى به خرید طلا مبادرت كند.

 فرمانده قرارگاه فرهنگی چناران با اشاره به رخدادها و تحولات منطقه ‌اى و جهانى‌ به موضوع آشوبهای جلیقه زردها درفرانسه اشاره و گفت: اتفاقات این روزهاى فرانسه براى كسانى ‌كه با تاریخ این كشور آشنایى دارند، نشانه‌ اى است ازاینكه با گذشت ۲۳۰ سال از انقلاب كبیر فرانسه، گویا این كشور مهم اروپایى در مسیرى دایره‌ وار در حركت بوده و تازه به نقطه اول خود بازگشته است! انگار لویى شانزدهم پادشاه وقت فرانسه جلسه ‌اى ترتیب داده و براى بهبود و مدیریت اوضاع سخت اقتصادى تصمیم گرفته است مالیات‌ها افزایش یابد. نتیجه این تصمیم، گرسنگى بیشتر، فقر و پر شدن جیب طبقه اشراف است.

  حجت الاسلام مظفر تاجی خاطر نشان کرد:  بر اساس نظرسنجى‌ها، اكنون حمایت از این اعتراضات از ۶۵ درصد به ۷۳ درصد رسیده است. بى‌عدالتى، تبعیض و شكاف فزاینده طبقاتى، موتور محرك و اصلى اعتراضات و آشوب‌هاى اخیر است. مسأله‌ اى كه تقریباً اغلب كشورهاى اروپایى و غربى با آن دست به گریبان هستند. ۲۰ درصد ثروت كشور در اختیار تنها یك درصد افراد است. درآمد ۲۰ درصد بالاى جامعه ۵ برابر بیشتر از درآمد ۲۰ درصد پایین آن است. قشر متوسط و به ‌خصوص ضعیف جامعه قادر به تأمین هزینه‌هاى اولیه زندگی، اعم از سوخت، خوراك، اجاره خانه و… – نیستند و به سختى روزگار مى ‌گذرانند.

 امام جمعه چناران افزود: فرانسه در همین روزهاى آتش و خون مشغول مداخله در امور ایران است و با آلمان و انگلیس به ‌دنبال فشار آوردن به ایران در مسأله موشكى، ادعاهاى حقوق بشرى، نفوذ منطقه ‌اى و… علیه ایران است. اما باید به این نكته توجه داشت كه دل بستن به قاره ‌اى كه اینك بیشتر زرد است تا سبز، چیزى فراتر از خوش خیالى غرب باوران داخلى كه چشم امید به اروپا دارند، نیست؟!

  وی  با اشاره به موضوع سوریه؛ به پیروزى بشاراسد و جبهه مقاومت‌ اشاره و گفت: بنابر اعتراف مقامات غربى، از سال ۲۰۰۳ نهادهاى اطلاعاتى آمریكا به‌ دنبال ایجاد بحران در سوریه با هدف تضعیف این كشور در راستاى تأمین امنیت رژیم صهیونیستى بودند. در سال ۲۰۰۳ طبق اسناد طبقه ‌بندى شده پنتاگون، سوریه، دولتى سركش و پشتیبان تروریسم معرفى شد و جنگ با سوریه به عنوان بخشى از جنگ گسترده با ایران ارزیابى شد و ایران، عراق و سوریه در اولویت تغییر رژیم براى قرن جدید آمریكایى قرار گرفتند. بنابراین، تمام امكانات با هدف ساقط كردن نظام سوریه به كار گرفته شد.

 وی گفت: در ۲۵ فروردین ۹۷ آمریكا، انگلیس و فرانسه علیه سوریه دست به عملیات نظامى زدند. در این عملیات، مهاجمان بیش از ۱۰۰ موشك شلیك كردند، ولى سامانه دفاعى سوریه ۷۰ درصد آن‌ها را در هوا رهگیرى و منهدم كرد. رژیم صهیونیستى نیز بارها با حمله به جنوب سوریه و اطراف دمشق به ‌دنبال رسیدن به اهداف خود در سوریه بوده است.صهیونیست‌ها در آخرین حمله خود در آذرماه ۹۷ به مدت ۴۵ دقیقه، حدود ۷۰ فروند موشك به سمت اهدافى در حومه دمشق و قنیطره در جنوب سوریه شلیك كرد كه با واكنش سریع سامانه‌هاى دفاعى ارتش سوریه روبه ‌رو شد. البته پس از استقرار سامانه دفاعى اس‌۳۰۰ روسیه در آسمان سوریه این حملات بسیار كاهش یافته است و عملا آسمان سوریه نیز امن شده است.

 حجت الاسلام مظفر تاجی در همین راستا وبا اشاره به سفرعمر البشیر رئیس جمهور سودان به سوریه گفت: عمر البشیر رئیس جمهور سودان در سفر غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده ۲۴ آذرماه به دمشق رفت و مورد استقبال بشار اسد رئیس جمهور سوریه قرار گرفت. در واقع این سفر به‌ نوعى مى‌تواند جرقه نخستین دیدار سایر مقامات عربى از دمشق باشد كه این خود به ‌معناى پیروزى سیاسى نظام سوریه و نزدیك شدن دمشق به شرایط عادى است. در واقع سفر عمر البشیر به سوریه در حالى است كه وى ازجمله متحدان نزدیك عربستان بوده و بیش از ۱۰ هزار مزدور را براى كمك به عربستان به یمن اعزام كرده است این مسأله خود نشان دهنده ناكامى تمامى طرحهاى عربستان علیه محور مقاومت در منطقه است.

  فرمانده قرارگاه فرهنگی چناران تصریح کرد:   ائتلاف غربى – عربى – عبرى از سال ۲۰۱۱ تمام تلاش خود را براى پیروزى در سوریه به كار گرفتند. اما محور مقاومت در سوریه در نهایت به پیروزى رسید و دوران پسا جنگ در سوریه آغاز شده است. در این جنگ؛ عربستان، آمریكا و اسرائیل بزرگترین بازندگان بودند. در شرایط كنونى حتى كشورهاى مخالف سوریه نیز به شكست خود اعتراف كرده و به‌ تدریج دوران عادى‌ سازى روابط با سوریه شروع شده است. «جیمز جفرى» نماینده ویژه آمریكا در امور سوریه روز ۲۷ آذرماه‌۹۷ اعلام كرد كه آمریكا به ‌دنبال سرنگونى «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه نیست. این مسأله پیروزى دیگرى براى گفتمان مقاومت به شمار مى ‌رود.

  وی درهمین راستا و با اشاره به تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه گفت: با آغار بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ آمریکا به عنوان سردمدار غرب به همراه بریتانیا و فرانسه در راستای هدف کلی ائتلاف غربی، عربی برای در هم شکستن محور مقاومت با سرنگونی دولت قانونی سوریه، تلاش خود را بر کمک های همه جانبه به انواع و اقسام گروههای مسلح تروریستی متمرکز کردند تا به خیال خود از طریق این گروهها به خواسته شان یعنی سرنگونی دولت سوریه و «بشار اسد» رئیس جمهوری این کشور دست یابند اما در حال حاضر از کمترین میزان تاثیر گذاری بر روند اوضاع سوریه برخوردار هستند وبه هیچکدام از اهداف خودشان نرسیدند و با صرف هزینه های گزاف متحمل شکست شدند و امروز تصمیم به خروج از سوریه گرفتند گرچه تصمیمات ترامپ تمصیمات آبکی و غیر قابل پیش بینی است. درباره سوریه هم باید منتظر ماند که آیا با مخالفت های شدید پنتاگون و کنگره و برخی متحدان آمریکا مانند رژیم صهیونیستی و بریتانیا، ترامپ تصمیم خود را تغییر خواهد داد یا اینکه به رغم این مخالفتها تصمیم اش را عملی خواهد کرد.

 وی با اشاره به شکستهای پی درپی دشمن ازمقاومت ملت ایران به نقشه دشمن براى آینده‏ ى كشورگفت: نقشه دشمن براى آینده‏ ى كشور آن است كه شرایط كشور را به گونه ‏اى رقم بزند تا مردم را از نظام جدا سازد تا مقاومت مردمى در برابر توطئه‏هاى آن در داخل كشور شكل نگیرد.

 خطیب جمعه چناران افزود:  براى مقابله با این توطئه ‏ى دشمن، در درجه ‏ى اول مسؤولان و كارگزاران مختلف نظام باید عزم و اراده‏ ى جدى براى حل مشكلات موجود داشته باشند و در درجه ‏ى بعدى، باید در سطح رسانه ‏اى – تبلیغى، اولاً: براى خنثى‏ سازى سمپاشى‏هاى دشمن در سطح رسانه ‏ها اقدام كرد و ثانیاً: تولیدات رسانه ‏اى – تبیینى مفید، اقناعى و اثربخش به افكار عمومى ارائه داد. اهمیت حوزه‏ ى اخیر، كمتر از حوزه ‏ى نخست نیست و چه‏ بسا ضعف و نارسایى در حوزه‏ ى تولیدات رسانه ‏اى، تلاشهاى عملى برخى مسؤولان براى حل مشكلات مردم را نیز خنثى كند. در واقع، از آنجا كه مركز ثقل جنگ كنونى مبتنى بر «مدیریت ادراكات» است، به‏ طور طبیعى عرصه‏ ى عملیات در این جنگ نیز در حوزه‏ ى رسانه ‏اى جاى مى ‏گیرد. بنابراین، این حوزه، توجه ویژه‏ اى مى ‏طلبد.

 وی با اشاره به اوضاع یمن و توافق سوئد گفت: دروهله اول توافق سوئد به‏ عنوان یك پیروزى براى انصارالله و مقاومت یمن محسوب مى‏شود و حصول رسیدن به این توافق گام مثبتى در پایان بحران یمن خواهد بود. در وهله دوم این توافق نشان دهنده قدرت مانور و بازیگرى انصارالله در تحولات میدانى و سیاسى یمن است. از سوى دیگر عربستان امروزه در ابعاد بین‏المللى داراى چهره ‏ناموجه است و توافق صورت‏ گرفته در مقطع فعلى بنابر دلایل سمبلیك و فشارهاى جهانى به این كشور براى پایان دادن به بحران یمن است.

امام جمعه چناران با تبریک ولات حضرت عیسی (ع) گفت: حضرت عیسی علیه السلام چهارمین پیامبر اولوالعزم است. پیامبری که علاوه بر موعظه کردن، بیماران را شفا می داد و ارواح خبیث را از روان جن زدگان بیرون می راند؛ یاور مستضعفان و محرومان اجتماعی بود، به زنان و کودکان بسیار احسان می کرد و با سختگیری های برخی از فریسیان و تندروی های انقلابی متعصبان مخالف بود.

 فرمانده قرارگاه فرهنگی چناران اشاره کرد:  متاسفانه مسیحیان برای رسیدن به اهداف خود از ایشان چهره ای معرفی می شود که گویا ایشان با حکومت و کار های اجتماعی کاری نداشت و فردی گوشه گیر و منزوی بود! در حالیکه حضرت مسیح هم مثل سایر انبیاء الهی می خواستند احکام الهی را اجرا کنند و لفظ مسیح اشاره به این دارد که آن حضرت هم می خواسته حکومتی بر قرار کند و اتفاقا این مبارزه را هم شروع کردند و اولین درگیری ایشان با کاهنان معبد حضرت سلیمان بود، حکومت داخلی یهودی ها را بزرگان بنی اسرائیل به عهده داشتند و آن حضرت با کاهنان درگیر می شوند که چرا احکام شریعت را خوب اجرا نمی کنند.

 وی در همبن راستا به نقش حضرت عیسی(ع) در حکومت جهانی امام زمان(عج) اشاره و گفت: رهبر حکومت جهانی اسلامی، حضرت مهدی (عج) است و عیسِی بن مریم (ع)، این پیامبر اولوالعزم الهی به همراه آن حضرت در راه جهانی شدن ارزشهای قرآنی، ایشان را یاری می‌نماید. یکی از عوامل تاثیرگذار در پیشرفت انقلاب جهانی مهدوی و برقراری حاکمیت جهانی اسلامی در سراسر جهان، حضور این پیامبر الهی در کنار قائم آل محمد(ص) است.

 خطیب جمعه چناران گفت: در زمان ظهور آن حضرت، مسیح(ع) نزول خواهند کرد و در رکاب آن بزرگوار و پشت سر آن بزرگوار اقامه نماز خواهند نمود و این به مفهوم خاتمیت و خاتم الاوصیاء بودن آن بزرگوار است؛ و در روایت آمده که آن بزرگوار به حضرت مسیح(ع) احترام نموده و مسیح(ع) گوید: «کسی را نرسد که بر ائمه اهل البیت(ع) تقدم بجوید و حق تقدم با شماست».

 امام جمعه چناران افزود:  از آن جا که در این دوران عده بسیار زیادی از مردم را پیروان حضرت عیسی(ع) تشکیل می‌دهند و ایشان، آن حضرت را به عنوان منجی و مصلح جهانی می‌دانند، با دیدن این صحنه و به پیروی از پیامبر خود به حضرت مهدی (عج) علاقه مند شده و به حضرتش گرایش و ایمان می‌آورند و این مطلب، خود یکی از اسباب پیروزی آن حضرت، در این حرکت و قیام عظیم جهانی او است.

 وی با اشاره به یکصدمین سال تاسیس ثبت احوال گفت: سازمان ثبت احوال، نهادی کارآمد و روزآمد جهت حفظ هویت ایرانیان است و با در اختیار داشتن آمارهای کلیدی و مهم می تواند در تصمیم گیری های مسوولان نقش موثری ایفا کند و با ارایه تسهیلات نوین در جهت رشد و توسعه کشور گام های سازنده ای بردارد

ایشان  ضمن تشویق خانواده ها برای فرزندآوری گفت:باید توجه داشت که امروز جمعیت ایران همانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه به‌دنبال کاهش مداوم و مستمر باروری، تغییرات اساسی و مهمی را در ساختار سنی خود تجربه می‌کند که این تغییرات دارای ملاحظات اقتصادی، اجتماعی مهمی از نظر سیاستگذاری اقتصادی و اجتماعی است.

 وی با اشاره به روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی گفت: گذشته از پیامدهای عاطفی و تألمات روحی آن، اثرات فراوانی بر اقتصاد کشور دارد. از همین رو، این حوادث بیش از هر چیز نیازمند برخورد عالمانه و تشریک مساعی همه دستگاههای ذیربط است. بدون تردیدآگاهی بخشی و وجود مدیریتی قوی و کارآمد و همکاری و همفکری همه دست ‌اندرکاران، از عوامل مؤثر و کارساز در پیشگیری و کاهش خسارات است.

خطیب جمعه چناران خاطر نشان کرد: شایسته است با نگاه دانش‌ محور و با بهره‌گیری هرچه بیشتر از یافته‌های علمی و تجارب بدست آمده، کلیه شهرها و مناطق روستایی کشور در برابر مخاطرات ناشی از پدیده‌های مصونیت یافته و خسارات جانی و مالی آنها در برابر حوادث طبیعی مطابق با استانداردهای جهانی به حداقل ممکن کاهش یابد

وی در پایان افزود:   این روز فرصت مغتنمی است تا از زحمات و تلاش‌های همه مسئولان و دست‌اندرکاران امور امدادی، کارگروه‌های تخصصی ملی و استانی، مدیریت بحران و کارشناسان امور حوادث، بازسازی و بازتوانی مناطق آسیب‌دیده قدردانی و سپاسگزاری شود. امید است با برنامه‌ریزی و تلاش هرچه بیشتر دست‌اندرکاران امر روز به روز شاهد کاهش اثرات بلایای طبیعی در کشور باشیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد