اقدام امریکا علیه سپاه پاسداران جنگ روانی و تبلیغاتی است.
اقدام امریکا علیه سپاه پاسداران جنگ روانی و تبلیغاتی است.

امام جمعه چناران در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی ترامپ گفت:به نظر مى‏ رسد كه دولت ترامپ به ‏دنبال اجراى یك عملیات روانى علیه ایران است. در واقع ترامپ به‏ دنبال نوعى تفكیك در اقتصاد ایران است تا اقتصاد تحریمى را از غیر تحریمى جدا كند و در نهایت سپاه را به ‏عنوان عامل مشكلات اقتصادى ایران معرفى كند.

به گزارش ندای چناران: خطیب جمعه چناران با اشاره به تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی ترامپ گفت: طرح تروریستى اعلام كردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامى از سال ۲۰۰۱ در دستور كار روساى جمهور آمریكا قرار داشته و جرج بوش و باراك اوباما روساى جمهور سابق آمریكا همواره به‏ دلیل هراس از پیامدهاى آن، از عملى كردن این طرح خوددارى مى ‏كردند.

حجت الاسلام مظفر تاجی افزود: بسیارى معتقدند كه هدف فورى اقدام ترامپ و تیم وى با انتخابات بیست و یكمین دوره كنست اسرائیل مرتبط است. این تصمیم یك روز مانده به این انتخابات اتخاذ شده و در واقع آخرین برگ برنده ‏اى است كه ترامپ در اختیار بنیامین نتانیاهو براى پیروزى در این انتخابات قرار داد.

امام جمعه چناران خاطر نشان کرد: برخى منابع آمریكایى به سى ان ‏ان گفته‏ اند كه تروریستى خواندن سپاه بیشتر جنبه نمادین دارد چراكه این نهاد هم‏ اكنون نیز به موجب فرمانى كه جرج بوش، رئیس ‏جمهور اسبق آمریكا، پس از حملات ۱۱ سپتامبر آن‏ را امضا كرد، از دید واشنگتن یك نهاد تروریستى به شمار مى‏ رود.

تاجی ادامه داد: به نظر مى‏ رسد كه دولت ترامپ به ‏دنبال اجراى یك عملیات روانى علیه ایران است. در واقع ترامپ به‏ دنبال نوعى تفكیك در اقتصاد ایران است تا اقتصاد تحریمى را از غیر تحریمى جدا كند و در نهایت سپاه را به‏عنوان عامل مشكلات اقتصادى ایران معرفى كند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان بیان کرد: در برابر تصمیم آمریكا، باید راه‏ هاى ضربه زدن به اقتصاد آمریكا و شركاى آن ‏را پیدا كرد. مثلا آمریكایى ‏ها در منطقه كارهاى پیمانكارى زیادى دارند و ایران مى‏ تواند روى مختل كردن فعالیت‏هاى آنان كار كند. یك وجه دیگر ضربه زدن به اقتصاد شركاى منطقه ‏اى آمریكاست.

خطیب جمعه چناران با اشاره به کینه توزی آمریکا نسبت به سپاه پاسداران افزود: آمریكا بسیارى از شكست‏هاى خود را به ‏دلیل حضور تأثیرگذار سپاه در ایران مى ‏داند. شكست انواع فتنه ‏ها در داخل ایران، كودتاهاى ناكام، عبور ایران از تحریم‏ها و تكمیل پروژه ‏هاى نفتى و گازى در پارس جنوبى و همچنین تأمین امنیت داخلى همه به ‏دلیل اقتدار سپاه بوده است. علاوه بر این، شكست طرح تجزیه كشورهایى مانند سوریه، عراق و لبنان و همچنین شكست در به قدرت رساندن تروریست‏ها در سوریه و مسائل دیگر به ‏دلیل حمایت‏ هاى سپاه از مردم منطقه صورت ‏گرفته است. این مسائل باعث ایجاد نوعى عقده ترامپ نسبت به سپاه پاسداران شده و به‏ همین ‏دلیل با تروریستى اعلام كردن این نهاد مردمى سعى در انتقام دارند.

امام جمعه چناران در ادامه گفت: قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه‏هاى تروریستى از سوى آمریكا از دو وجه قابل بررسى است: یا اینكه این تصمیم تاریخ مصرف مشخصى دارد و با هدف كمك به نتانیاهو در انتخابات پارلمانى صورت‏ گرفته و احتمالا پس از برگزارى انتخابات و مخالفت كنگره آمریكا با تصمیم ترامپ تاریخ مصرف این اقدام نیز به پایان مى ‏رسد یا اینكه اهداف بلندترى براى این تصمیم در نظر گرفته شده كه در این صورت تبعاتى كه متوجه آمریكایى‏ ها از این اقدام خواهد شد بسیار بزرگتر و هزینه برتر خواهد بود.

تاجی تصریح کرد: مقامات ایران پیش از این بارها اعلام كرده بودند كه در صورت تروریستى اعلام كردن سپاه از سوى آمریكا اقدامات شدیدى علیه واشنگتن صورت خواهد گرفت. اقدام نخست یعنى تروریستى اعلام كردن نظامیان آمریكا به جا و درست انجام گرفت اما نكته مهم این است كه باید در نظر داشت كه احتمال اینكه این گونه اقدامات غرب با تحریك اسرائیل و با هدف سنجش حساسیت ایران نسبت به هرگونه تهاجم صورت بگیرد وجود دارد. در واقع ایران باید در این مرحله به‏ صورت قاطع، پیام مهم و واكنش مناسبى را علیه آمریكا از خود نشان دهد تا هرگونه نقشه‏ هاى بعدى نیز در نطفه خفه شوند.

خطیب جمعه چناران بیان کرد: در صورت تهدید كردن و عدم اجراى تهدید از سوى ایران، ماهیت و كارآمدى تهدید نیز زیر سؤال خواهد رفت. بنابراین باید به‏ صورت هوشمندانه و با در نظر گرفتن این نكته كه ایران به‏ عنوان آغازگر هرگونه جنگى در جهان معرفى نشود واكنش قاطع به تصمیم ترامپ اتخاذ شود.

وی با اشاره به اینکه آمریكا محور تروریسم و تروریسم پرورى درجهان‏ است گفت: هیلارى كلینتون وزیر امور خارجه دوره اول ریاست جمهورى اوباما رسما اعلام مى‏ كند كه القاعده ساخته دست آمریكاست كه براى اهدافش در افغانستان شكل گرفت. در همین حال ترامپ نیز اعلام مى ‏كند كه داعش توسط اوباما ساخته شده است. جالب توجه آنكه اوباما كه ادعاى دموكراتیك و صلح طلب بودن سر مى ‏دهد در سال ۲۰۱۴ با ورود داعش به عراق اعلام مى‏ كند كه هدف آمریكا نابودى داعش نیست و صرفا به ‏دنبال مدیریت آن است چراكه در مواردى داعش در چارچوب منافع آمریكا حركت مى‏ كند.

امام جمعه چناران با اشاره به سوءاستفاده آمریکا از جایگاه خود در مجامع بین المللی افزود: آمریكا با پوشش ناتو جنگى را علیه یوگسلاوى به راه انداخت. بمباران این كشور ۷۸ روز به طول انجامید و یوگسلاوى از هم فروپاشید. كشتار مسلمان‏ها توسط صرب‏ها با مشاركت آمریكا صورت گرفت. هزاران مسلمان در «سربرنیستا» به دست صرب‏ها قتل‏ عام و زنده بگور شدند و آمریكا و سازمان ملل كه ادعاى كمك به برقرارى صلح در بالكان را داشتند در برابر آن سكوت و حتى حمایت كردند.

وی ادامه داد: حمله و اشغال افغانستان به بهانه تعقیب گروه القاعده در حالى كه در طول ۱۸ سال حضور در این كشور نه تنها اقدامى براى برقرارى امنیت در این كشور نداشته ‏اند، بلكه به ‏صورت مستقیم به كشتار مردم پرداختند. سازمان ملل بارها گزارش داده است كه وضعیت افغانستان با حضور نیروهاى آمریكایى بدتر از گذشته شده است و بمباران هیروشیما و ناكازاكى ژاپن توسط آمریكا حدود ۰۰۰/۲۲۰ نفر را به كام مرگ كشاند كه بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامى تشكیل مى‏ دادند. بیش از ۰۰۰/۱۰۰ نفر بلافاصله هنگام بمباران كشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواكتیو جان خود را از دست دادند.

مظفر تاجی در ادامه به جنایات آمریکا علیه ملت ایران اشاره کرد و افزود: حمله به هواپیماى مسافربرى ایران و قتل عام تمامى ۲۹۰ نفر سرنشین این هواپیما در حالى كه به جاى مجازات عاملان این جنایت به آن‏ها مدال شجاعت و پیروزى داده شد، از جنایات تروریستى نظامیان آمریكایى به كودكان و زنان یك هواپیماى مسافربرى بود.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان چناران افزود: نمود دیگر تروریسم دولتى آمریكا را در زندان‏ هاى آمریكا در عراق مى ‏توان مشاهده كرد. آن‏جا در زندان ابوغریب شدیدترین جنایات تروریستى را علیه زندانیان عراقى كه ‏بى ‏گناه بوده‏ اند، صورت داده ‏اند و نیز جمع آورى تروریست‏ها همچون ابوبكر بغدادى سركرده داعش در زندانى واحد و در نهایت آزادسازى آن‏ها براى تحقق سناریوى بحران ‏سازى در عراق و سوریه با بهره ‏گیرى از تروریسم از مصداق بارز آمریكا در كمك و سازماندهى تروریسم است.

خطیب جمعه چناران در ادامه ضمن اشاره به فعالیت های تروریستی آمریکا در نقاط مختلف دنیا افزودند: حمایت از گروه‏هاى تروریستى همچون منافقین كه دستشان به خون ۱۷ هزار ایرانى آغشته است و نیز حمایت از جیش الظلم و جندالشیطان كه ماهیت تروریستى آن‏ها بر جهانیان آشكار است، امروز كارنامه آمریكا را در ایجاد، حمایت و بكارگیرى از تروریسم را آشكار كرده است. آمریكا در حمایت از منافقین بعد از بسته شدن كمپ اشرف در عراق، آن‏ها را به آلبانى برده و تحت حمایت خود قرار داد. آمریكا حتى در خاك خود به آن‏ها مجوز فعالیت داده است. بولتون مشاور امنیت ملى آمریكا رسما به حمایت از منافقین پرداخته و روابط آمریكا با آن‏ها دوستانه عنوان كرده است.

وی با اشاره به پیامدهاى اقدام آمریكا در تروریستى نامیدن سپاه پاسداران‏ گفت: تروریستى نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامى مى ‏تواند پیامدهاى زیادى براى آمریكا به همراه داشته باشد. آسیب ‏پذیرى نیروهاى نظامى آمریكا به ‏سبب تروریستى خوانده شدن، بسیار بیشتر از آسیب پذیرى سپاه است. چراكه ایران در منطقه ابزارهاى فراوانى براى تهدید و منزوى ‏سازى نیروهاى نظامى آمریكا دارد، اما آمریكایى ‏ها علیه سپاه هرچه داشتند تاكنون عملیاتى كرده‏ اند.

امام جمعه چناران گفت: فرماندهان نظامى آمریكا نگرانند كه این كار، ایران را به سمت اقدامات تلافى جویانه علیه نیروهاى آمریكایى در منطقه سوق دهد. به گفته یك مقام آمریكایى كه خواست نامش فاش نشود، این فرماندهان قصد دارند به نیروهاى باقیمانده كشورشان در عراق، سوریه و نقاط دیگر درباره احتمال چنین اقداماتى هشدار دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر عراق كه حدود پنج هزار و ۲۰۰ نیروى آمریكایى در آن حضور دارند و سوریه كه تقریباً ۲ هزار نیرو در آنجا باقى مانده‏ اند، پنجمین ناو آمریكایى در خلیج فارس است و پایگاه هوایى آمریكا در قطر وبحرین نیز در معرض خطر است.

تاجی تصربح کرد: شبكه راشا تودى اعلام كرد، آمریكا در حمایت از نتانیاهو در مقابل ایران كارى جز شلیك تیر به پاى خود نكرده است، تیم ترامپ اشتباه محاسباتى را مرتكب شده كه عواقب آن یك جنگ بزرگ و به خطر انداختن جان سربازان خود در خاورمیانه و آسیا است.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ضمن اشاره به پیامدهای این اقدام آمریکا افزود: یكى از مهمترین پیامدهاى اقدام ترامپ در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، تعمیق وحدت ملى بین گروه‏ هاى مختلف در ایران بود. پس از این اقدام، گروه‏هاى مختلف هم صدا با هم از سپاه پاسداران حمایت كرده و هشتگ «من یك پاسدار هستم» به یكى از داغ‏ ترین مباحث بین گروه‏هاى مختلف در فضاى مجازى تبدیل شد.

«ریچارد نفیو»، مقام سابق وزارت خارجه آمریكا كه از او به‏ عنوان یكى از معماران تحریم ‏هاى ضدایرانى یاد مى ‏شود، گفت: اقدام واشنگتن براى قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در فهرست سازمان‏هاى اصطلاحاً «تروریستى»، از سر ناتوانى واشنگتن است.

خطیب جمعه چناران گفت: نامگذارى سپاه پاسداران به ‏عنوان یك «سازمان تروریستى» پایه و مبناى حقوقى ندارد و صرفاً یك اقدام سیاسى و جنگ روانى است. نظامیان آمریكایى كه با بحران خودكشى مواجه هستند و این بحران به مرز هشدار رسیده است در آینده با هراس و ترس بیشترى مجبور به زندگى در منطقه خواهند بود.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به پیامدهای این اقدام آمریکا در سطح منطقه افزود: ترامپ با این تصمیم خود موجب شد هر سرباز آمریكایى از این به بعد براى نیروهاى ایران یك تروریست مانند دیگر گروه‏هاى تروریستى به شمار برود و این به‏ معناى پایان تردد آزادانه این نظامیان در عراق خواهد بود. پیش از این نیز ترامپ به ‏دلیل تهدیدات امنیتى مجبور شد با چراغ خاموش و شبانه به عراق سفر كند، به نظر مى ‏رسد كه از این به بعد ترامپ اساسا به ‏دنبال سفر به هیچ كشورى كه در همسایگى ایران قرار دارد، نباشد.

تاجی افزود: در كل مى ‏توان گفت كه اقدام ترامپ در مورد سپاه، تبعات بسیار زیادى را براى آمریكا به ‏دنبال خواهد داشت. امنیت نظامیان آمریكایى به خطر خواهد افتاد، زمینه براى ‏بى‏ ثباتى بیشتر در منطقه فراهم خواهد شد و حتى متحدان آمریكا نیز به نوعى در معرض تهدید قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به دلایل این اقدام ترامپ، به سیلى محكم سپاه به آمریكا اشاره و گفت: شكست‏هاى متوالى آمریكا در برابر سپاه پاسداران انقلاب اسلامى یكى از دلایل اصلى تروریستى اعلام كردن سپاه بوده است. سپاه در همه دوران تحریم توانسته است شعله كار و توسعه را در كشور فروزان نگه دارد.

امام جمعه شهرستان گفت: سپاه از عوامل اصلى ضربه‏ گیرى تحریم ‏هاى آمریكا علیه ایران بوده است كه خودكفایى بنزین آخرین شاهكار این جریان مقدس و مردمى است. سپاه و جریان مردمى وابسته به آن در جهان اسلام، محیط خاورمیانه اسلامى و خلیج فارس را براى آمریكا ناامن كرده است.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به پیشرفت ها و دستاوردهای چهل ساله سپاه پاسدران افزود: یكى از مهمترین دستاوردهاى سپاه پاسداران بعد از انقلاب اسلامى در حوزه هوافضا، ساخت و به راه اندازى موشك ‏هاى مختلف با بردهاى كوتاه، متوسط و بلند بوده است كه همین مسأله باعث شده است تا آمریكا بارها به ‏دنبال تحریم موشكى ایران باشد.

وی ادامه داد: در عرصه داخلى، سپاه پاسدران توانسته است تا فتنه‏ ها و توطئه‏ هاى غرب علیه نظام اسلامى ایران را خنثى كند و در عرصه خارجى نیز سپاه توانسته است برنامه ‏هاى تجزیه طلبانه آمریكا و تقویت تروریست‏ها را ناكام كند.

خطیب جمعه چناران با اشاره به سفر نخست وزیرعراق به ایران گفت: رفت و آمدهاى مقام ‏هاى ایرانى و عراقى در سطوح عالى ازجمله سفر رییس جمهورى، رییس مجلس و چند وزیر عراقى به ایران و سفر رییس جمهورى، معاون اول رییس جمهورى، وزیران دفاع، امور خارجه، كشور و نفت ایران به بغداد در سال گذشته، بیانگر وجود یك عزم سیاسى براى گسترش و تعمیق همكارى ‏ها بین دو همسایه و گشودن فصل تازه‏اى از روابط سیاسى و اقتصادى دوجانبه تهران بغداد است.

وی ادامه داد: جمهورى اسلامى با توجه به مزیت‏هاى خاصى كه از آن برخوردار است، ازجمله روابط عمیق سیاسى و اقتصادى، مشتركات تاریخى و فرهنگى و نیز مرزهاى طولانى و نزدیكى جغرافیایى، مى ‏تواند در عرصه رقابت در این كشور، نقش فعال ‏ترى را ایفا كند.

آمریكایى‏ ها و سعودى ‏ها تلاش گسترده ‏اى براى جلوگیرى از توسعه همكارى‏ هاى این كشور با ایران كرده و از هرگونه اقدامى براى كاهش سطح ارتباط عراق با ایران دریغ نمى ‏كنند. نمونه بارز آن هم سفرهاى مكرر مقامات آمریكا به عراق و خرج‏هاى سنگین سعودى در این كشور مى‏باشد.

تاجی ضمن اشاره به دستاوردهای سفر روحانی به عراق افزود: یكى از مهمترین دستاوردهاى سفر روحانى به عراق و همچنین سفرعبدالمهدى به ایران، پروژه احداث بزرگراه ایران به دیگر كشورهاى شرق مدیترانه بوده است. این طرح ۱۷۰۰ كیلومترى كه طى دو سال اجرایى مى ‏شود منجر به ایجاد بزرگراهى براى اتصال تهران به شهرهایى در عراق، سوریه و لبنان خواهد شد و دسترسى به دریاى مدیترانه را براى این كشورها آسان‏ تر مى ‏كند و عراق ۳۰ درصد از برق مورد نیاز خود را از ایران تأمین مى‏ كند و بسیارى از زیرساخت ‏هاى این كشور به دست متخصصان ایرانى ساخته و تجهیز مى ‏شود.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ضمن اشاره به حضور سپاه در سطح منطقه افزود:حضور مؤثر سپاه پاسداران در جریان مبارزه با داعش و سایر گروه‏هاى تروریستى كه عراق هم در جریان آن قرار داشت، در نهایت منجر به نابودى و كم شدن شر این گروه از سر مردم كشورهاى همسایه شد. بر همین اساس، علاوه بر اینكه امنیت به كشور عراق بازگشت و حاكمیت در این كشور مجددا قدرت گرفت، اعتماد به ایران براى حضور و سرمایه ‏گذارى در این كشور را افزایش داد.

وی با تبریک ولادت حضرت علی اکبر(س) وروز جوان گفت: «اعتقاد به جوانان» و استفاده از «نیروى جوان باانگیزه» به‏ عنوان «موتور پیشران حركت كشور» در جهت تحقق تمدن اسلامى و نیز در جهت حل مشكلات و عبور از بحران‏ها، همواره از نكات مورد اعتقاد و تأكید حضرت آیت ‏الله خامنه ‏اى از ابتداى انقلاب اسلامى تا امروز در طول مدت مسؤولیت ایشان در مناصب مختلف بوده است. ایشان با اعتقاد راسخ به این مسأله هم خود در انجام آن كوشیده‏اند و هم در جلسات كارى و دیدارهاى مختلفى كه با مسؤولان كشورى و لشگرى برگزار كرده‏اند بر آن تأكید داشته ‏اند تا در نظام اجرایى و برنامه‏ ریزى‏ هاى راهبردى و كلان كشور مدنظر و در دستور كار قرار گیرد.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به نقش پررنگ و تاثیر گزار جوانان در سطح کلان کشور افزود: مخاطب اصلى بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبرى جوانان هستند. در این میان جوان مومن انقلابى باید داراى ویژگى‏ هایى باشد تا بتواند رسالت تاریخى خود را در تحقق گام دوم انقلاب اسلامى به انجام برساند. باید توجه داشت كه انقلابى گرى وصفى است كه با تحقق و تعیین صفاتى معنا مى ‏یابد، وگرنه بدون این مظاهر و شاخص ‏ها، لق لقه‏ اى بیش بر زبان نخواهد بود؛ لذا باید شاخص ‏هایى براى عمل و رفتار و كنش انقلابى ارائه داد كه محكى براى سنجش باشد.

امام جمعه چناران گفت: در مجموع، مى ‏توان مهمترین ویژگى‏ هاى جوان انقلابى طراز انقلاب اسلامى را در شاخصه‏ هایی همچون اهل تقوا و اخلاص و اخلاق و دغدغه ‏مندى و مسؤولیت ‏پذیرى و وظیفه‏ شناسى و عمل به تكلیف و اهل بصیرت وعقلانیت و اعتدال و نظم و انضباط و خودباورى و اعتمادبه ‏نفس وشجاعت وعمل مجاهدانه و حضور در صحنه و استقامت و ایستادگى وخط شكنى و پیشرو بودن و امید و ساده زیستى و مخالف رفاه ‏طلبى‏ برشمرد.

وی با اشاره به ۲۹ فروردین ‏ماه؛ روز ارتش جمهورى اسلامى ایران‏ گفت: بیست ‏ونه فروردین، «روز ارتش جمهورى اسلامى ایران» نامگذارى شده است. بزرگداشت حماسه ‏آفرینى ‏هاى دلاور مردان این نیروى مقدس و مقتدر نظامى جمهورى اسلامى ایران از ابتداى پیروزى انقلاب اسلامى تا به امروز در صحنه هاى مختلف نظامى و نیز حضور مؤثر در بحران‏ها و بلایاى طبیعى براى حل مشكلات و معضلات مردم و مناطق آسیب دیده ازجمله ویژگى‏ هاى بارزى است كه این نیروى نظامى كشور را در كنار دیگر نیروهاى نظامى، به نیرویى متعهد، مردمى، مقتدر و ولایتمدار تبدیل نموده است. پاسداشت این خدمات و دلاورمردى ‏ها درمقابل تهدیدات دشمنان و برنامه ‏ریزى در جهت تعالى هرچه بیشتر ظرفیت‏ها و توانمندى ‏ها، ازجمله اقداماتى است كه به مناسبت این روز شایسته انجام است.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ادامه داد: با نگاهى به تاریخچه تحولات سیاسى كشور از زمان شكل‏گیرى انقلاب اسلامى و به ‏خصوص در حساس ترین مقطع آن یعنى ماهها و روزهاى نزدیك به پیروزى انقلاب اسلامى در سال ۵۷، مى‏ توان به‏ خوبى نقش مؤثر ارتش و نیروهاى انقلابى و متعهد آن‏ را در كنار مردم و پیوستن به صفوف مبارزان انقلابى مشاهده كرد.

تاجی در ادامه بیان کرد: ازجمله عرصه ‏هاى حضور مقتدر و مؤثر ارتش جمهورى اسلامى ایران كه در تاریخ ملت ایران جاودانه و ماندگار شد و حماسه ‏اى ‏بى ‏بدیل خلق كرد، حضور در ۸ سال جنگ تحمیلى و ظالمانه دشمنان علیه نظام نوپاى جمهورى اسلامى با به كارگیرى تمام قواى نظامى و در تمامى سازمان نظامى اعم از نیروى دریایى، هوایى و زمینى است؛ حضورى كه با تدارك و برنامه ‏ریزى عملیات ‏هاى نظامى مختلف و با دانش فرماندهان متعهد صورت گرفت و پیروزى ‏هاى بسیارى را به همراه داشت آنگونه كه حیرت فرماندهان نظامى دنیا را برانگیخت. نیروهاى ارتش در عملیات‏ هاى مهم و پیروزى شركت داشتند.

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: روز ارتش جمهورى اسلامى ایران را امسال در حالى گرامى مى‏داریم كه ارتش كشورمان امسال در حادثه سیل فراگیر و مخرب اخیر كشورمان ابعاد دیگرى از توانایى و كارآمدى خود را نشان داد.ارتش جمهورى اسلامى ایران در كنار سایر نیروهاى مسلح كشورمان با ورود سریع، به موقع، فعالانه و ایثارگرانه اثبات كرد كه علاوه بر انجام ماموریت ذاتى خود كه دفاع از تمامیت ارضى ایران اسلامى تعریف شده است قابلیت‏ هاى لازم جهت دفع بحران‏هاى طبیعى و بلایاى آسمانى و زمینى را دارد و مى ‏تواند با استفاده از نیروها و فرماندهان تواناى خود حتى به پیشگیرى بحران كمك كرده و با بكارگیرى تجهیزات مدرن و مجهزى كه در اختیار دارد، در زمان صلح نیز به دفاع از جان و مال مردم مسلمان و شریف كشورمان بپردازد.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: این گونه اقدامات و تلاش ‏ها نشان از تعهد، وظیفه ‏شناسى، ایمان و اعتقاد به ارزش‏هاى والاى انسانى و الهى و جایگاه مردمى این نیروى نظامى مقتدر كشور دارد كه به‏ خوبى نشان مى ‏دهد ارتش در تمامى صحنه‏ ها در كنار مردم است و با تمامى امكانات خود به انجام وظیفه مى ‏پردازد و این توانمندى كه قابلیت ارتقاء دارد و باید براى آن برنامه‏ ریزى كرد، همیشه و همه جا در خدمت نظام اسلامى و ملت غیور آن خواهد بود.