کشف یک سنگ قبر تاریخی در چناران
کشف یک سنگ قبر تاریخی در چناران

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چناران گفت: در پی بارش‌های چند روز اخیر در این شهرستان یک سنگ قبر تاریخی به طول 180 سانتی‌متر در روستای دولت آباد کشف شد.

به گزارش ندای چناران، محمد طاهریان مقدم ضمن تعلام این خبر گفت: بنابر گزارش انجمن میراث فرهنگی روستای دولت‌آباد مبنی بر کشف یک سنگ قبر قدیمی تیم کارشناسان به محل اعزام شدند و اقدامات اولیه برای شناسایی را انجام دادند.

وی به جزئیات سنگ قبر کشف شده اشاره کرد و افزود: این اثر تاریخی در فاصله ۶۰۰ متری یک قبرستان زیر پل قدیمی که بر اثر بارش تخریب شد کشف گردید، در بررسی‌های اولیه براساس نقوشی که روی آن حک شده قدمتش به دوره تیموری برمی‌گردد و جنس آن از نوع سنگ صابون است.

طاهریان مطرح کرد: سنگ قبر جزء اشیاء تاریخی بوده و مورد مذکور با پرونده تشکیل شده برای بررسی بیشتر کارشناسان به مشهد فرستاده شد تا پس از بررسی‌های کارشناسان استانی به ثبت برسد.

چناران، بقمیچ، گلمکان، روستاهای گاه، گاش و دولت‌آباد از مناطقی هستند که قبرستان‌های قدیمی دارند و سنگ‌های آن ارزش نگهداری در موزه را دارا هستند. تا کنون بیش از ۸۰ مورد سنگ تاریخی در مناطق نامبرده شناسایی شده که برای ساماندهی آن‌ها نیازمند همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی شهرستان هستیم.