اعتقاد به منجی و  جامعه مهدوی یک باور همگانی است
اعتقاد به منجی و  جامعه مهدوی یک باور همگانی است

امام جمعه چناران در خطبه های این هفته نمازجمعه گفت: اعتقاد به وجود منجی و جامعه مهدوی و تمدن اسلامی، باوری است فراگیر و فلسفه ای است که همه تمدن ها و فرهنگ ها را زیر پوشش می گیرد .

به گزاش ندای چناران ، خطیب جمعه چناران با تبریک میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) گفت: مهدویت یک فلسفه بزرگ جهانی است، در این باور سخن از سراسر زمین است که به انسان های شایسته به ارث می رسد . سخن از «استخلاف » در کره خاکی است . سخن از قوم، سرزمین، و یا نژاد ویژه نیست . اعتقاد به جامعه مهدوی و تمدن اسلامی، باوری است فراگیر و فلسفه ای است جهانی که همه تمدن ها و فرهنگ ها را زیر پوشش می گیرد . امام عصر (عج) روح تمدن دینی را در کالبد تمدن های کنونی خواهد دمید و روند تکاملی تمدن ها را شتاب خواهد بخشید . آن حضرت، با استفاده از تمامی ابزار زندگی مدرن و پیشرفته و با به کارگیری سالم سلاح ها و تکنولوژی های موجود در جهان چهره زندگی انسان ها را دگرگون خواهد ساخت .

حجت الاسلام مظفر تاجی افزود: پایان تاریخ و چشم انداز نهایت تمدن بشرى، یكى از مسایل و مناقشاتى است كه پیرامون آن دیدگاه هاى مختلفى ارائه گردیده و بحث ‏هاى مختلفى در گرفته است.

وی در ادامه گفت: غرب امروز مدعى فرا رسیدن پایان تاریخ است و «لیبرال دموكراسى» را به‏ عنوان غایت نهایى و آمال متعالى تحقق یافته انسان غربى و ایدئولوژى فراگیر و جهانى شده معرفى مى ‏كند. در ادبیات دینى و آموزه‏ هاى اسلامى ما اما این ماجرا در ذیل مبحث مهدویت مورد مطالعه و بررسى قرار گرفته است.

امام جمعه چناران تصریح کرد: حكیم فرزانه انقلاب اسلامى، الگویى را تحت عنوان مراحل پنج‏ گانه تحقق تمدن اسلامى مطرح ساخته ‏اند كه به ‏نحوى مى ‏تواند الگویى براى تفهیم مهدویت و ترسیم آینده جهان مبتنى بر جهان بینى توحیدى و تبیین جایگاه نظام اسلامى و انقلاب اسلامى ملت ایران در این فرآیند باشد.

وی در ادامه ضمن اشاره به فرآیند دستیابى به تمدن اسلامى بر اساس دیدگاه رهبر معظم انقلاب افزود: دستیابی به تمدن اسلامی شامل وقوع «انقلاب اسلامى»، تشكیل «نظام اسلامى»، «دولت اسلامى»، «جامعه و كشور اسلامى» و سپس ایجاد «تمدن اسلامى» مى ‏شود كه اكنون ما در دوران ایجاد «دولت اسلامى» قرار داریم.

خطیب جمعه چناران ادامه داد: بدون‏ شك رسیدن به مرحله پنجم یعنى تمدن اسلامى، رسیدن به زمانه ظهورى است كه مقدمات آن فراهم گردیده است و درآن شرایط، امام زمان(عج) پرچمدارى هدایت تمدن اسلامى را برعهده خواهد گرفت.

حجت الاسلام مظفر تاجی با طرح این سوال که جوان مومن انقلابى كه مخاطب كلام رهبرى در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامى است چگونه باید به موضوع مهدویت بنگرد و خود را مهیاى ظهور كند افزود: محورهاى مورد اشاره ابعاد این مسؤولیت به شرح ذیل میباشد.: ۱- مخاطبین بیانیه گام دوم، مقدمه سازان ظهورند ۲- جوانان، در صف اول زمینه سازان ظهورند ۳- ظهور یك فرآیند است، نه یك حادثه ۴- اعتقاد به مهدویت، آرمان همراه با عمل است ۵- انسان منتظر براى عبور از نظام ظالمانه تلاش مى‏ كند ۶- اعتقاد به زوال نظام سلطه؛ حاصل اعتماد به مهدویت است ۷- مأموریت اصلى منتظران، ایجاد تمدن اسلامى است ۸- امروز خطر بزرگ این است كه انتظار در معرض تحریف قرار گرفته است.

جوان انقلابی نقش مهمی در میدان زمینه سازی ظهور دارد

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ضمن اشاره به خصوصیت جوان مومن انقلابى افزود: یک جوان مومن انقلابی به ‏واسطه خصوصیاتى چون شجاعت، تقوا، انگیزه متعالى، بصیرت و تیزبینى، كم تعلقى به دنیا، دورى از عافیت ‏طلبى و روحیه انقلابى بیش از دیگر اقشار جامعه در میدان زمینه ‏سازى ظهور نقش آفرین خواهد بود.

وی در همین راستا و با اشاره به روز مستضعفین گفت: واژه «مستضعفین» – ضعیف داشته شدگان-، واژه‏اى قرآنى است و اشاره به گروهى دارد كه به‏ دلیل مدیریت جهان از سوى خداى متعال، مورد حسادت مستكبرین قرار گرفته است.

ادبیات انقلابی منطبق با ادبیات قرآنی است.

امام جمعه چناران در ادامه خاطر نشان کرد: ادبیات انقلابى امام خمینى (ره) و مقام معظم رهبرى نیز منطبق با ادبیاتى قرآنى است وامامین انقلاب، این واژه قرآنى را وارد ادبیات انقلاب اسلامى نمودند و میدان تقابل انقلاب اسلامى را از مقابله صرف و موقت با سلطنت پهلوى، رژیم بعث، آمریكاى جنایتكار، رژیم صهیونیستى و گروه‏ هاى تكفیرى به صف آرایى در برابر استكبار وسعت بخشیدند.

تحولات جهانی نشات گرفته از راهبرد امامین انقلاب است

خطیب جمعه چناران افزود: انقلاب اسلامى، هسته ‏هاى مقاومت در جهان اسلام و حزب جهانى مستصعفین، راهبرد سه مرحله‏ اى امامین انقلاب در تحقق فرج امام عصر(عج) است و با نگاهى كلى به روند تحولات جهانى و منطقه ‏اى، مى ‏توان گفت امروز راهبرد امامین انقلاب در حال تحقق است و در چهلمین سال انقلاب اسلامى، هسته‏ هاى مقاومت در شتابى فزاینده، هر روز بیش از گذشته سنگین ‏ترین هزینه‏ ها را بر استكبار جهانى تحمیل مى‏ نماید.

تاجی در ادامه به ترفندهای دشمنان برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی افزود: اقدامات دشمنان هنگامى مؤثر خواهد بود كه انقلاب اسلامى از درون نسبت به راهبرد سه مرحله‏ اى روز جهانى مستضعفین دچار تردید شود و جریان توفنده ‏اى كه امامین انقلاب در همه زمینه‏ ها براى هویت یابى و احیاء قدرت مستضعفان در برابر مستكبران به راه انداخته است، پشتوانه خود را از دست بدهد.

سپاه زمینه ساز تثبیت وتحكیم انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دوم اردیبهشت سال ۱۳۵۸ در روز شمار تاریخ انقلاب اسلامى مصادف است با سالروز تشكیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به فرمان حضرت امام خمینى(ره) بنیانگذاركبیرانقلاب اسلامى. ضرورت مقابله با اقدامات براندازانه قدرت هاى سلطه و گروهك‏ ها و جریان‏هاى ضد انقلاب كه از همان روزهاى آغازین پیروزى انقلاب اسلامى، تحركات خود را براى تجزیه ایران و براندازى نظام نوپاى جمهورى اسلامى آغاز كرده بودند، سبب شد كه تشكیل نهاد سپاه پاسدران انقلاب اسلامى در دستور كار رهبرى و شوراى انقلاب وحتى دولت موقت قرار گیرد، زیرا نهادهاى سنتى گذشته نه توان ونه ‏انگیزه مقابله با این تهدیدات را داشتند و ضرورى بود تا نیروهاى انقلابى وباانگیزه، با حضور آگاهانه وایثارگرانه خود در مقابله با این تهدیدات كه روز به روز گسترده‏ تر ومتنوع ‏تر مى ‏شد، دراین نهاد متمركز شده، با كمك به نهادهاى سنتى، زمینه ساز تثبیت وتحكیم انقلاب اسلامى و نظام مقدس جمهورى اسلامى ایران باشند.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به کارنامه درخشان سپاه پاسدران افزود: قابلیت ‏ها وكارآمدى سپاه در حفظ انقلاب ودستاوردهاى آن و ایثار، فداكارى و رشادت پاسداران براى تحقق آرمان‏ هاى انقلاب سبب گردید كه بنیانگذار انقلاب پس از گذشت دوسال از تشكیل آن فرمودند: «اگر سپاه نبود، كشور هم نبود.» واین در حالى بود كه ساختار و سازمان وحتى آموزش نیروهاى سپاه در دل بحران‏ها و عملیات ‏ها به ‏ویژه در دوران دفاع مقدس شكل گرفت و به مرور تكامل یافت.

سپاه نقش مهمی در خنثى ‏سازى تهدیدات دشمنان در شرایط كنونى دارد

فرمانده قرار گاه اجتماعی شهرستان در ادامه گفت: اكنون كه انقلاب اسلامى بعد از چهل سال عمر با بركت خود وارد گام دوم خود شده است، تهدیدات اخیر دشمنان علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به ‏ویژه تلاش كاخ سفید در قرار دادن سپاه در فهرست گروه‏ هاى تروریستى، اهمیت نقش سپاه در خنثى ‏سازى تهدیدات دشمنان در شرایط كنونى علیه نظام اسلامى را بیش از پیش روشن مى‏ كند.

سپاه فراتر از یک نهاد انقلابی عمل کرده است

تاجی ضمن اشاره به عملکرد درخشان و تاثیر گزار سپاه در سطح منطقه و بین المللی افزود: عملكرد ۴۰ ساله سپاه از دفع خطر گروه هاى تجزیه ‏طلب سالهاى اولیه پیروزى انقلاب اسلامى گرفته تا مدیریت ۸ ساله جنگ تحمیلى تا سازندگى كشور با تمام توان و ارتقاء توان نظامى بازدارنده و حضور در میان مردم زلزله زده و سیل زده كشور و آرامش دهنده آلام آنها، دیگر بر كسى پوشیده نیست كه سپاه فراتر از یك نهاد انقلابى عمل كرده است و در واقع، مصداق این سخن امام راحل قرار گرفته كه «اگر سپاه نبود، كشور هم نبود.»

سپاه پاسدران مانع از تحقق طرح تجریه کشورها توسط تروریست ها شد

خطیب جمعه چناران، با اشاره به قدرت و نفوذ سپاه پاسداران در سطح منطقه افزود: سپاه با حضور مؤثر در منطقه، ضمن تقویت همگرایى‏هاى قومى و دینى در میان ساكنان كشورهاى منطقه، مانع از تحقق طرح تجزیه كشورها توسط تروریست‏ها شده كه نابودى امارت داعش در عراق و سوریه از آن جمله است.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به خدمت رسانی خالصانه سپاه پاسدران در سطح داخلی افزود: در سیل اخیر كه بخش ‏هاى گسترده ‏اى از ایران و بخش‏هایى از عراق را در برگرفت، نیروهاى مقاومت مردمى از سپاه گرفته تا مقاومت مردمى منطقه تمام قد پاى كار بوده و به یارى مردم شتافته‏ اند. این نوع عملكردها یعنى تك بعدى نبودن و توجه به اصل تكلیف محور بودن در خدمت‏ رسانى به مردم را صرفا در ساختارى مكتبى و اعتقادى مى ‏توان یافت كه برگرفته از عملكردهاى موفق سپاه است.

جهادخودکفایی نیروهای مسلح، الگوی خودباوری در سایر کشورها شد.

وی ادامه داد: امروز حزب ‏الله لبنان با توان موشكى بالا سد راه اشغالگرى رژیم صهیونیستى شده و انصارالله در یمن، با توان موشكى خود پاسخ تجاوزات ائتلاف آمریكایى – سعودى را مى ‏دهد. تمام این دستاوردها برگرفته از احیاى روحیه خودباورى در میان ملت ‏هاى منطقه توسط جمهورى اسلامى و به ‏ویژه سپاه پاسداران است.

فرمانده قرار گاه اجتماعی شهرستان ضمن تاکید بر توانمندی های سپاه پاسدران در عرصه های مختلف خاطر نشان کرد: اكنون سپاه به مرحله ‏اى رسیده كه توانسته اعتماد ملت ‏هاى منطقه را نسبت به نیروهاى مقاومت و همچنین نهاد مقدس سپاه را برانگیزد، چنانكه در سیل اخیر مردم دیاله عراق به پاسخ قدردانى از ملت ایران و سپاه، ۷۵ هزار دلار براى كمك به سیل زدگان جمع آورى و ارسال كردند و نیروهاى حشدالعبى عراق با انبوهى از كمك ‏هاى مردمى عراق به یارى مردم سیل زده جنوب شتافتند. این نوع عملكردها را مى ‏توان برگرفته از حسن اعتماد ملت‏ هاى منطقه به جمهورى اسلامى و فرزندان ملت ایران در سپاه دانست.

 

وی با اشاره به سالروز حمله نظامی آمریکا به طبس به سخنان وزیر خارجه آمریکا درروزهای اخیر در باره ایران اشاره و گفت: مایك پمپئو طى سخنانى، اخیرا به ‏صراحت اعلام كرد كه سیاست اصلى واشنگتن تغییر نظام و تغییر ماهیت حكومت در ایران است. این سخنان پمپئو به ‏خوبى ماهیت آمریكایى‏ ها براى مقابله با ایران را طی چهل سال گذشته نشان مى ‏دهد. در راستاى این سخنان چند نكته نهفته است:

خطیب جمعه چناران در ادامه گفت: سیاست آمریكا از ابتداى انقلاب اسلامى تغییر نظام در ایران بوده است و صرفا در طول سالیان گذشته از نظر تاكتیكى تفاوت ‏هایى بین روساى جمهور آمریكا بوده است.

امام جمعه چناران خاطر نشان کرد: سخنان پمپئو در راستاى هماهنگى بین آمریكا و اسراییل براى پیاده‏ سازى راهبردهاى واشنگتن در ایران است. بدین گونه كه ایجاد كمیته مقابله با ایران و كارگروه اقدام مشترك در راستاى همین اصول و راهبرد است.

آمریکا تنهابه تغییر ماهیت ایران فکر میکند

تاجی در ادامه بیان کرد: از سخنان پمپئو باید به این مورد استناد كرد كه كسانى‏ كه به ‏دنبال بزك كردن آمریكا بودند، امروزه باید به این موضوع پى ببرند كه آمریكا تنها به تغییر ماهیت ایران فكر مى ‏كند. همین استراتژى را نیز دنبال كرده و دنبال خواهد كرد و این سخنان نشان از شكست سیاست ‏هاى آمریكا در برابر ایران دارد و اتخاذ مواضعى این چنینى، بیشتر ناشى از شكست است تا موارد دیگر.

دستگاه اطلاعاتی ایران نقش برجسته ای در صیانت ار ارزش ها و آرمان انقلاب اسلامی دارد

وی باتبریک روز سربازان گمنام امام زمان(عج) به فرزندان گمنام اطلاعاتی این مرز و بوم گفت: مردم سالاری دینی نکته برجسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک سرویس اطلاعاتی بی مانند در جهان، نقش ممتاز و برجسته ای در راستای صیانت از ارزش‌ها و آرمان‌های والای انقلاب اسلامی در عرصه بین المللی داشته است.

امروزه توانمندی عناصر اطلاعاتی ایران به دنیا اثبات شده است.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به توانمندسازی عناصر اطلاعاتی سپاه افزود: امروز اقتدار و توانمندی بالای ایران اسلامی در حوزه فعالیت‌ها و عملیات‌های اطلاعاتی و امنیتی به دنیا ثابت شده که از آن جمله می‌ توان به دستگیری ریگی اشاره کرد که سرویس‌های اطلاعاتی دنیا هنوز هم از اقدام به موقع و پیچیده وزارت اطلاعات مات و مبهوت هستند.

دستگاه اطلاعاتی ایران در میان سازمان‌های مشابه منطقه ای از درخششی ویژه برخوردار است.

حجت الاسلام مظفر تاجی بیان کرد: در منطقه خاور میانه با توجه به شرایط خاص کشور‌های این منطقه، سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای این حوزه همواره با مخاطرات پیش بینی نشده بیشتری نسبت به تشکیلات مشابه خود در کشورهای آرام مثلا در گوشه ای از آسیا و یا آفریقا مواجهند و به اذعان تمامی کارشناسان، دستگاه اطلاعاتی ایران در میان سازمان‌های مشابه منطقه ای از درخششی ویژه از حیث عملکرد پیش با در نظر گرفتن موقعیت فوق العاده ایران نسبت به سایر کشورها از نظر قرار گرفتن در کانون تهدیدات اهمیتی روزافزون می ‌یابد.

مهمترین ویژگی سربازان گمنام امام زمان (عج)، اخلاص و فداکاری است.

وی ادامه داد: سربازان گمنام امام زمان (عج) همواره خود را در برابر نظام و مردم مسوول می‌دانند و ضمن تلاش برای برقراری ارتباط و تعامل منطقی با نخبگان در حوزه ‌های مختلف، همواره موجب عزت، اقتدار، امنیت و افتخار این نظام الهی شده اند. باید اذعان نمود مهمترین ویژگی سربازان گمنام امام زمان (عج)، اخلاص و فداکاری نیروها و اعتقاد این مجموعه به آموزه‌های انسانی، دینی و مبتنی بر حس خداجویی است.

دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران به یکی از مقتدرترین و کارآمدترین دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جهان تبدیل شده است.

امام جمعه چناران ضمن اشار ه به توانمندسازی عناصر اطلاعاتی ایران در سطح بین المللی افزود: امنیت و مقابله با باندهای فساد و قاچاق و جنگ طلب و تروریست‌ها داشته باشند و با این انگیزه بسیار در راه رضای خدا و برقراری صلح و امنیت و رضایت مردم شریف ایران قدم بردارند. آنها حاضرند تا رفاه و آسایش و جان خود را در راه خدا ایثار کنند به همین خاطر است که دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران به یکی از مقتدرترین و کارآمدترین دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جهان تبدیل شده است.

وی با اشاره به دست هاى آلوده سعودى در كودتاى ساختگى سودان‏ گفت: چند سال پیش كه عمرالبشیر براى شركت در اجلاس عدم تعهد به تهران آمده بود، به دیدار رهبر معظم انقلاب رفت. رهبرانقلاب در آن دیدار به وى هشدار داده بودند كه در قبال طراحى ‏هاى بدخواهان ملت‏هاى اسلامى هوشیار باشید، مراقب باشید در شناخت و تحلیل اوضاع دچار اشتباه نشوید. اگر عمرالبشیر به هشدار رهبر معظم انقلاب توجه مى‏ كردند امروز به این سرنوشت دچار نمى ‏شدند.

عربستان و امارات پیروزى مردم در كشورهاى عربى مانند سودان را بزرگترین تهدید براى امنیت خود مى ‏دانند

خطیب جمعه چناران با اشاره به بر کناری رئیس جمهور سودان افزود: بركنارى عمر البشیر رئیس جمهور سودان باعث شده است تا بسیارى كودتاى نظامیان را یك كودتاى ساختگى بدانند. عربستان و امارات پیروزى مردم در كشورهاى عربى مانند سودان را بزرگترین تهدید براى امنیت خود مى ‏دانند.عربستان و امارات سعى دارند تا با به قدرت رساندن فرماندهان نظامى، تجربه مصر را تكرار كند. در حقیقت ریاض و ابوظبى  به‏ دنبال مصادره انقلاب مردم در سودان هستند.

تاجی ضمن اشاره به کودتای نظامی در سودان گفت: دشمنان از تغییر در سودان چند هدف را دنبال مى‏ كند: ۱- نخست اینكه با كودتاى نظامى در سودان گامى پیش دستانه برداشته شده است چراكه احتمال مى‏ رود با پیشرفت مخالفت‏ هاى واقعى با البشیر و موفقیت این مخالفت‏ ها در ایجاد تحول اساسى در سودان، نقش سودان در یمن هم عوض شود كه تهدیدى براى ائتلاف سعودى به شمار مى ‏رود. ۲- هدف دوم از كودتاى نظامى در سودان پایان دادن به نقش قطر و تركیه در سودان از طریق اعمال تسلط عبدالفتاح البرهان، مهره سعودى‏ ها و اماراتى ‏ها بر سودان است. این امر با توجه به رقابت شدید بین عربستان و امارات با تركیه و قطر كاملا قابل فهم است. ۳- هدف سوم نیزتسهیل ارائه كمك‏ هاى مالى عربستان و امارات به سودان با كنار زدن عمر البشیر است كه تحت تحریم ‏هاى بین‏ المللى است تا بدین طریق با آرام كردن جو عمومى در سودان زمینه توسعه حضور نظامى سودان در یمن را هم فراهم كند.

وی با اشاره به آغاز هفته کار و کارگر و هفته مشاغل گفت: با توجه به شعار سال و تأكید مقام معظم رهبرى بر رونق تولید، به نظر مى ‏رسد براى احیاى تولید و رونق آن در كشور، ۸ اصل مهم را باید مورد توجه قرار داد كه عبارتند؛ ۱- بازنگرى در شیوه بهبود فضاى كسب و كار ۲- مقابله با سوداگرى و فساد ۳- خروج دولت از تصدى گرى اقتصادى ۴- اصلاح قوانین مرتبط با اصل چهل و چهار ۵- خروج از اقتصاد دستورى ۶- اصلاح گلوگاه هاى نظام بانكى ۷- تدبیر براى تقویت سرمایه اجتماعى ۸- تمركز بر پیمان ‏هاى منطقه‏ اى.

رونق تولید بدون مقابله جدى با فساد و فراگیرى حس فسادستیزى، از نتایج مطلوب خود دور خواهد شد.

امام جمعه چناران در ادامه گفت: بهبود فضاى كسب و كار، وعده روى زمین مانده اغلب دولت‏ هایى است كه حتى با وجود اجرایى كردن قانون، این موضوع و ابلاغ آن به دستگاه‏ هاى اجرایى، تاكنون مورد غفلت واقع شده است و روند مبارزه با فساد اگرچه در طى سال‏هاى اخیر تسریع شده است اما هنوز از سرعت و بازتاب و ضریب نفوذ لازم برخوردار نیست و رونق تولید بدون مقابله جدى با فساد و فراگیرى حس فسادستیزى، از نتایج مطلوب خود دور خواهد شد.

رونق تولید با دخالت گسترده دولت در اقتصاد و دستورى شدن اقتصاد امكان ‏پذیر نیست.

خطیب جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: رونق تولید با دخالت گسترده دولت در اقتصاد و دستورى شدن اقتصاد امكان ‏پذیر نیست و بخش خصوصى و مردم براى فعالیت اقتصادى و پیدا كردن بهترین گزینه‏ هاى سرمایه ‏گذارى نیازمند فضایى شفاف هستند.