حضور مردم در کمک به سیل زدگان یادآور دوران دفاع مقدس است
حضور مردم در کمک به سیل زدگان یادآور دوران دفاع مقدس است

امام جمعه چناران در خطبه های این هفته نماز جمعه گفت: همکاری و همیاری مردم و نهادها پس از سیل های اخیر در کشور به حدی است که این امر موجب احیاى ارزش ‏ها و یادآور شیوه‏ هاى كمك ‏رسانى در روزهاى آغازین انقلاب و دفاع مقدس شد.

به گزارش ندای چناران، حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی با اشاره به سخنان حضرت آیت ‏الله خامنه ‏اى (مدظله العالى) رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار فرماندهان ارتش به مناسبت ۲۹ فروردین روز ارتش، که حضور بى‏ نظیر مردمى در امداد رسانى به سیل زدگان را یكى دیگر از واقعیت‏ هاى جلوى چشم و موجب عصبانیت آمریكایى‏ ها برشمردند گفت: سیل اخیر اگرچه سختى‏ ها و مشقاتى براى هموطنانمان در استان ‏هاى سیل زده را در پى داشت، اما در عین حال نزول باران رحمتى الهى، نشان از عبور كشور از دوران خشكسالى را دارد و نوید بخش رونق تولید در بخش ‏هاى كشاورزى و دامدارى در سالى است كه رهبر معظم انقلاب آن‏ را سال «رونق تولید» اعلام كرده‏ اند، اما فراتر از این پیامدهاى مادى تلخ وشیرین، تأثیر و پیامد معنوى این حوادث و تأثیرى كه در احیا و تقویت روحیه تعاون وهمیارى ملى در بخش‏ هاى مختلف كشور داشته و دارد ارزشمندتر از پیامدهاى مادى آن است.

خطیب جمعه چناران افزود: مشكلات ناشى از سیل براى مردم در استان‏هاى مختلف و ناتوانى دستگاه هاى اجرایى در پاسخگویى به مشكلات و مصائب مردم و فراخوان رهبر معظم انقلاب براى كمك نیروهاى مسلح و به تبع آن اطلاع ‏رسانى به موقع صدا و سیما در مستندسازى و ترسیم مشكلات مردم در مناطق سیل زده، زمینه یك تحول وتحرك اجتماعى و فراخوان و حضور نیروهاى مردمى وبه ‏ویژه جوانان در كمك به سیل زدگان را فراهم كرد كه در این میان، بسیارى از جوانان انقلابى و روحانیت و توده ‏هاى مردم فرصت خدمتگزارى به سیل زدگان را یافته وپیشتاز این حركت شدند.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به کمک رسانی اقشار مختلف جامعه در مناطق سیل زده افزود: این امر موجب احیاى ارزش‏ها و یادآور شیوه‏ هاى كمك ‏رسانى در روزهاى آغازین انقلاب و دفاع مقدس شد. حضور طلاب، نیروهاى بسیج، ائمه جمعه، فرماندهان نیروهاى مسلح و مسؤولین در میان مردم سیل زده، عملاً روحیات ارزشمند دوران انقلاب را زنده و در مناطق سیل زده صحنه ‏ها و جلوه هایى را ایجاد و عظمت و شكوه انقلاب را بار دیگر زنده كرد.

تاجی ضمن انتقاد از برخی جامعه هنرمندان در کمک و خدمت رسانی در مناطق سیل زده افزود: اتفاقات اخیر در سطح کشور این موضوع رو را نشان داد كه در این میان، از چهره ‏هاى مطرح هنرى و سلیبریتى‏ ها در میان گل و لاى، نشانى نیست و زحمت سنگربندى در برابر سیل، مجالى را براى این ‏گونه سوء استفاده ‏ها و چهره پردازى ‏ها فراهم نكرده و تنها مجال را انسان ‏هاى مخلص و ایثارگر یافتند وتوانستند در گمنامى، با تلاش هاى خود یاد و نام انقلاب و ارزشهاى انقلاب را زنده كنند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان گفت: حضور پرشور روحانیت و نیروهاى ایثارگر، بخشى عظیمى از القائات گذشته دشمنان علیه آنان را خنثى كرد و سبب شد كه محبوبیت و جایگاه گذشته روحانیت احیا شده و زمینه بازسازى چهره اجتماعى نیروهاى انقلابى فراهم شود. بنابراین باید این فرصت را مغتنم شمرد و نباید مسیر درستى كه این روزها موجب آشكار شدن چهره واقعى روحانیت و نیروهاى انقلاب شده است، بار دیگر با جوسازى دشمن و دنباله‏ هاى داخلى آن‏ها به فراموشى سپرده شود. اقدام مجموعه ‏هاى فرهنگى در مستندسازى این صحنه‏ ها وباز خوانى وباز نویسى پیام ‏هاى این حركت ‏هاى ایثارگرایانه در تعمیق و نهادینه شدن آن نقشى اساسى دارد.

وی در همین راستا به رسوایى اروپایى ها واز طرفی نمایش وفاداران به ایران انقلابى‏ اشاره و گفت: پس از درگیر شدن سیل در استانهاى مختلف، كمیسیونر اروپا براى كمك‏ هاى بشردوستانه اعلام كرد كه اتحادیه اروپا ۲. ۱ میلیون یورو براى كمك به سیل زدگان ایرانى اختصاص داده است. یعنى چیزى در حدود ۱۶ میلیارد تومان، نكته جالب این است كه جداى از این كمك ناچیز و اهانت بار اتحادیه اروپا، حتى یك دلار هم به‏ حساب هلال احمر ایران واریز نشده است.

امام جمعه چناران در ادامه گفت: وزیر خارجه كشورمان تأكید كرده كه اسنادى را جمع آورى كرده‏ ایم و به زودى منتشر خواهیم كرد كه نشان دهنده این است كه بانك‏ ها حتى بانك هاى اروپایى به ‏دلیل نگرانى از اقدامات آمریكا از پذیرش كمك‏ هاى ایرانیان خارج از كشور و مردم سایر كشورها كه مایلند در كمك ‏رسانى به ایرانى‏ ها كمك كنند، ممانعت به عمل آورده است.

خطیب جمعه چناران خاطر نشان کرد: بر خلاف ادعاهاى حقوق بشرى غرب، جمعى از رزمنده هاى افغانستانى تیپ فاطمیون، زینبیون از پاكستان و طلاب این دو كشور در ایران با حضور در مناطق سیل ‏زده جنوب كشور، به كمك نیروهاى ایرانى براى امدادرسانى آمده بودند.

تاجی ادامه داد: پویش سراسرى اهل وفاء در همبستگى با سیل ‏زدگان ایرانى نیز در ۶ كشور فلسطین، لبنان، عراق، یمن، سوریه و تونس آغاز بكار كرد. برگزاركنندگان این كمپین به ‏عنوان اولین اقدام براى كمك و همبستگى با ملت ایران در حوادث اخیر، مراسمى را در شهر غزه برگزار كردند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان گفت: کمک های مردمى
بسیارى از كشورهاى اسلامى شیعى و سنى منطقه و حضور نیروهاى حشدالشعبى و مدافعین حرم كه از سوى برخى از رسانه ‏هاى غرب گراى داخلى مورد هجمه هم قرار گرفت، عیان‏ كننده دوستان و وفاداران واقعى ملت ایران بود.

وی با اشاره به انتصاب سردارسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب به فرماندهی سپاه پاسداران گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در آخرین روز از۴۰ ساله نخست حیات پرخیر و بركت خویش شاهد خداحافظى یكى از فرماندهان دلاور، ولایى و بسیجى پس از ده سال بود كه جاى خود را به جانشین لایق و دوست داشتنى، ‏سردار حسین سلامى داد. تغییرى كه مى ‏تواند چهل سال دوم حیات این نهاد مقدس را بر اساس تجارب و سوابق ارزنده فرمانده جدیدش منشاء تحولاتى پرثمر، تحسین برانگیز و دشمن شكن كند.

امام جمعه در ادامه خاطر نشان کرد: سردار سرلشكر سلامى از یك سرى ویژگیهاى فردى و مدیریتى برخوردار است كه در كمتر فرماندهى مى‏ توان این ویژگی ها را سراغ گرفت كه از آن جمله مى‏ توان به موارد زیر اشاره كرد:

۱- محبوبیت عمومى و برخوردارى از حمایت مسؤولان ۲- سوابق شغلى و توانایى‏هاى فرماندهى و مدیریتى ۳- برخوردار از وجاهت علمى بالا ۴- داراى قدرت تحلیل و تشخیص صائب ۵- ساده زیستى و تعلق به طبقات پایین جامعه ۶- هوش و استعداد فردى بالا ۷- فن بیان و توانایى در تولید مفاهیم استراتژیك ۸- مهارت هماوردى منطقى و شجاعانه با فرماندهان جبهه دشمن ۹- قابلیت و ظرفیت بهره‏ گیرى از نقاط قوت سپاه.

وی با اشاره به سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و دیدار با رهبر معظم انقلاب گفت: درحالى كه پاكستان نیاز عمده‏ اى به گاز و نفت ایران دارد و مبادلات بازرگانى با ایران مى ‏تواند بخش مهمى از مشكلات اقتصادى در پاكستان را كاهش دهد، همواره از سوى آمریكا، عربستان و امارات تحت فشار قرار گرفته است. در آستانه سفر عمران ‏خان به ایران نیز یك حمله تروریستى در بلوچستان پاكستان و اتهام‏ پراكنى رسانه‏ هاى وابسته به سعودى و غرب براى اختلال در سفر عمران خان به تهران، نشانه روشنى است از پرونده تكمیلى در اقدام تروریستى در خاش- زاهدان ایران كه هنوز بخشى از دستگاه امنیتى پاكستان با آن بازى مى‏كنند.

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: نجات پاكستان و عمران‏ خان در مناسبات با همسایگان، با تكیه بر خشكاندن افراطى‏ گرى، وهابى گرى، مسدود كردن تمامى مسیرها در نقش ‏آفرینى در پروژه‏ هاى آمریكایى، سعودى و اماراتى و فتنه ‏هاى انگلیسى، فعال كردن صادقانه همكارى ‏هاى امنیتى در كنترل بلوچستان پاكستان و مناسبات گسترده اقتصادى، بازرگانى، فرهنگى و سیاسى است و پاسخ جدى عمران‏ خان در تهران در مورد نیروهاى مرزبانى ربوده شده ایران و ورود به همكارى امنیتى ثبات‏ ساز براى هر دو كشور و كنترل نقش ویرانگر وهابى گرى و فتنه ‏هاى انگلیسى و آمریكایى مقدمه مناسبى براى توسعه همكارى‏ هاى اقتصادى و انرژى و همه ‏جانبه است.

وی با اشاره به توقف معافیت واردات نفت ایران از سوی بعضی از کشورها توسط ترامپ گفت: آرزوى صفر كردن نفت ایرانى‏ ها به دولت ترامپ و اقدامات روزهاى اخیر او بر نمى ‏گردد، بلكه این آرزویى بوده كه ریشه در دولت‏ هاى گذشته آمریكا دارد در دولت اوباما زمانى كه تحریم ‏هاى گسترده علیه ایران آغاز شد زمزمه ‏هاى تحریم نفت ایران نیز مطرح بود تا آنكه در زمستان سال ۱۳۹۰ قانون تحریم فروش نفت خام ایران به تصویب كنگره رسید در این قانون كه با عنوان قانون اختیارات دفاع ملى سال ۲۰۱۲ شناخته مى‏ شود، آمریكا همه كشورهاى خریدار نفت ایران را تهدید كرده بود كه در صورت خرید نفت از ایران تحریم خواهند شد.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان در ادامه خاطر نشان شد: در بازار نفت دو بعد فنى و سیاسى نقش آفرینى مى‏ كند. در بعد اقتصادى مسأله مهم میزان عرضه نفت و فاصله آن با تقاضا مطرح است. صفر شدن نفت ایران در زمانى امكان پذیر است كه میزان عرضه بیش از تقاضا باشد و آن‏ قدر این فاصله زیاد باشد كه بازار بتواند نبودن نفت ایران را تحمل كند. بر اساس تحلیل‏ هاى كارشناسى در حال حاضر در صورت حذف ایران از بازار نفت، بازار جهانى نفت با كمبود ۲ میلیون بشكه نفت در روز مواجه خواهد شد.

امام جمعه چناران تصریح کرد: مسأله مهم دیگر در بازار جهانى نفت، اراده سیاسى كشورهاى خریدار نفت است. كشورهایى مانند چین كه در سطح راهبردى مسائل مهمى همچون امنیت انرژى برایشان مطرح است، به مسأله متنوع بودن سبد نفتى خود توجه‏ كنند. اگر كشورى مانند چین بخواهد با آمریكا همراهى كند و خرید نفت از ایران را به صفر برساند، به این معنا خواهد بود كه اجازه داده است در سبد نفتى خود كشورهایى نقش اصلى را داشته باشند كه كاملاً با آمریكا همراهى مى‏ كنند و تحت سلطه آمریكا هستند. كشورهاى عرب حاشیه خلیج فارس در عرصه بین ‏المللى تحت سلطه آمریكا هستند و این وضعیت براى چین به‏ معناى سپردن پیچ تنظیم امنیت انرژى خود به دست آمریكا است.

وی در ادامه به اهداف آمریکا در این سناریو اشاره کرد و افزود: هدف آمریكا از این اقدام خود بیشتر پیروزى در جنگ رسانه ‏اى و تبلیغاتى علیه ایران در عرصه بین ‏المللى است تا با اعلام خبرهایى در رابطه با اعمال تحریم‏ هاى بیشتر و نیز خبرهایى همچون تروریستى اعلام نمودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، جمهورى اسلامى ایران را كانون توجه رسانه ‏اى عموم جهان قرار دهند و به پندار واهى خودشان، نظام اسلامى را وادار به پذیرش شرط هاى مضحك خود كنند.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به پیشنهادهاى مشخص براى دولت در راستاى مقابله با رفتار خصمانه نفتى آمریكا عبارتند از:

۱- دولت باید دیپلماسى نفتى خود را به‏ طور جدى فعال كند و با كشورهاى اصلى خریدار نفت ایران و به‏ طور خاص كشورهاى چین، تركیه و هند وارد مذاكره شده و قراردادهاى بلند مدت فروش نفت با آن‏ها امضا كند.

۲- فروش نفت در بورس انرژى با مكانیزم فعلى تحریم ناپذیر بوده و مى ‏تواند به مرور زمان بخش مهمى از نفت خام ایران را به فروش برساند.

۳- با توجه به آنكه به‏ طور رسمى كشور عربستان و امارات در این جنگ نفتى با آمریكا همراهى كرده و قرار است با افزایش تولید، جاى خالى ایران را در بازار نفت پر كنند، باید دولت ایران به ‏طور جدى و عملى مانع عرضه نفت این دو كشور به بازار جهانى از مسیر تنگه هرمز شود. این سیاستى است كه در گذشته از سوى مسؤولین جمهورى اسلامى ایران طرح شده و سیاست رسمى كشور است.

۴- اقدام بلند مدت دیگرى كه باید در دستور كار دولت ایران قرار بگیرد، ساخت پترو پالایشگاه ‏هاى متعدد در داخل كشور است تا به‏ طور اصولى نیاز به خام فروشى نفت در كشور از بین رفته ونسبت به تولید و صادرات فرآورده‏ هاى نفتى و محصولات پتروشیمى كه غیر قابل تحریم هستند، اقدام شود.

وی با اشاره به روز خلیج فارس گفت: یكى از دلایل اهمیت راهبردى خلیج فارس وجود تنگه هرمز است. «تنگه هرمز» گذرگاهى است هلالى شكل كه خلیج فارس را به دریاى عمان متصل مى‏ كند. این تنگه یكى از مهمترین تنگه ‏ها در بین یازده تنگه مهم دنیاست كه براى ابرقدرت‏ ها و قدرت ‏هاى بزرگ اهمیت اقتصادى و راهبردى زیادى دارد

تاجی در ادامه گفت: ایران با اشراف بر تنگه هرمز این توانایى را در اختیار دارد تا بازارهاى جهانى نفت را در شوك فروببرد.ایران با موقعیت ‏بى ‏نظیر در خلیج فارس، توان بستن تنگه هرمز را دارد. كارشناسان اقتصادى معتقدند در صورت بسته ‏شدن تنگه هرمز، بازارهاى جهانى نفت با كمبود ۲۰ میلیون بشكه‏ اى مواجه مى‏شوند و احتمال دارد كه بهاى نفت از مرز بشكه ‏اى ۲۵۰ دلار هم بگذرد، چراكه بسته ‏شدن تنگه هرمز به ‏معناى توقف صادرات ۹۰ درصد نفت منطقه و توقف معاملات تجارى بسیارى از كشورهاى حوزه‏ خلیج فارس خواهد بود.

خطیب جمعه چناران گفت: قطع صادرات نفت، حمله به پایگاه‏ هاى آمریكا در خلیج فارس و هدف قراردادن ناوهاى آمریكایى در منطقه تنها بخشى از پتانسیل‏ هایى است كه ایران در خلیج فارس مى ‏تواند عملیاتى كند.

وی با اشاره به اعدام ۳۷ نفر درعربستان گفت: سعودى ‏ها همواره سعى كرده‏ اند براى حذف مخالفان خود به‏ ویژه شیعیان، با برچسپ تروریسم، آن‏ها را زندانى و اعدام كنند.

امام جمعه چناران خاطر نشان کرد: در دادگاه هاى عربستان، شیعیان حتى از داشتن وكیل نیز محروم هستند و بدون تفهیم اتهام، سالها در زندان به ‏سر مى برند. حتى در مرحله محاكمه نیز معمولا قضات سعودى به دفاع شیعیان از خود توجهى نكرده و شدیدترین احكام را علیه آنها صادر مى‏ كنند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ضمن انتقاد از سازمان حقوق بشر در حمایت از عربستان افزود: این نوع اقدام عربستان با شیعیان در حالى است كه بنابر گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر، شیعیان عربستان تنها خواستار حقوق برابر هستند و نقشى در اقدامات به‏ اصطلاح تروریستى ادعایى عربستان ندارند.

تاجی تصریح کرد: منافع ترامپ و در آمدهاى هنگفت حاصل از فروش سلاح به عربستان، ایجاب مى‏ كند كه آمریكا هیچگاه جنایت هاى عربستان را محكوم نكرده و همچون قتل خاشقچى، حتى به دفاع از آن‏ها برخیزد.

خطیب جمعه چناران ادامه داد: فاصله كوتاه میان استقبال سعودى ‏ها از تصمیم ترامپ درخصوص عدم تمدید معافیت ۸ كشور در خرید نفت ایران و قول مقامات سعودى مبنى بر جبران خلا ناشى از حذف ایران از بازار نفت بین ‏المللى با اعلام اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودى كه بنا بر اخبار منتشر شده ۳۲ نفر از آن‏ها از شیعیان هستند، بسیار تامل برانگیز است.

وی با اشاره به دهه غبارروبی مساجد گفت: مساجد؛ پایگاه ‏هاى بصیرت افزایى و آماده ‏سازى نسل جوان براى مقابله با تهاجم فرهنگى دشمن‏ است. ازجمله ظرفیت‏هاى تربیتى مساجد براى نسل جوان، آماده ‏سازى آنان براى مقابله با برنامه‏ هاى تهاجم فرهنگى و جنگ نرم دشمن است. امروزه دشمنان سعى دارند با اجراى برنامه‏ هاى مختلف ضد دینى جوانان را از كانون ‏هاى دینى و مذهبى و ارزش‏ هاى الهى دور نموده و با ترویج ارزش ‏هاى مادى غرب، آنان را از دین و ارزش ‏هاى الهى گریزان كنند.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به نقش بسیار مهم مساجد در جهت مقابله و جلوگیری از تهاجمات فرهنگی دشمن افزودند: در این زمینه مساجد ازجمله پایگاه ‏هاى هستند كه مى ‏توانند با تدارك برنامه‏ هاى تربیتى دینى و با استفاده از ابزارهاى نوین آموزشى، كانونى براى حفظ جوانان از این ‏گونه مخاطرات باشند. به‏ خصوص كه مساجد اغلب از این ظرفیت برخوردارند كه ارتباط نزدیكى بین جوانان و افراد و گروه ‏هاى مومن و انقلابى همچون پایگاه هاى بسیج برقرار مى ‏سازند و این موضوع خود مى‏ تواند نظارت افراد دلسوز جامعه بر جوانان را بیشتر كند و آنان را با افكار و اندیشه ‏اى انقلابى آشناتر سازد.

خطیب جمعه چناران به نقش بی بدلیل مساجد در زمان طاغوت و جنگ تحمیلی اشاره کرد و افزودند: تجربه ‏اى كه همگان به ‏خصوص نسل‏هاى اول انقلاب، ثمرات آن ‏را در پیروزى انقلاب اسلامى و سال‏هاى پس از آن یعنى در جنگ تحمیلى درك كردند و مشاهده كردند كه چگونه جوان‏هاى مومن جامعه در سخت ‏ترین شرایط فرهنگى و اجتماعى زمان طاغوت، در این كانون ‏هاى دینى تربیت یافته و درس جهاد و مبارزه را آموختند و به‏ خوبى از این سرمایه وجودى خود در راستاى پیروزى انقلاب اسلامى و نیز حفظ آن در سال ‏هاى جنگ تحمیلى استفاده كردند و حتى براى آن ‏جان فشانى كردند. به ‏همین ‏دلیل است كه مقام معظم رهبرى محوریت بخشیدن به مساجد را ازجمله هنرهاى بزرگ امام عظیم ‏الشأن از همان روزهاى اول انقلاب اسلامى مى‏ شمارند و معتقدند مسجد «پایگاه انواع فعالیت‏ هاى اجتماعى» است كه در تقویت فكرى و ترغیب مردم به فعالیت‏ هاى گوناگون اجتماعى، نقشى اساسى دارد.

وی با تبریک روز معلم و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری گفت: معلم در آموزش و پرورش ركن اصلى توسعه اجتماعى و فرهنگى آن قلمداد مى ‏شود و به ‏منزله قدرتمندترین ابزار شكل دهى آینده به شمار مى ‏رود كه نقشى محورى در افزایش ظرفیت و توان تولیدى جامعه ایفا مى‏ كند. نظام آموزشى ما باید دریابد كه نمى‏ توان به تحقق عملى هیچ هدف یا نوآورى در آموزش و پرورش دل بست، مگر آنكه تغییرات متناسب با آن، پیشاپیش در معلمان به‏ عنوان كارگزاران اصلى تغییر و تحول، به وقوع پیوسته باشد.

تاجی ضمن اشاره به بازاندیشى نقش معلم که در نظام آموزشى، اقدامى ضرورى است گفت: بنابراین باید به این امر توجه داشت كه تقویت نقش حرفه ‏اى معلم در نظام آموزشى و تحقق اندیشه ورزى او به‏ عنوان كارگزار و با توجه به تغییرات بى ‏حد و حصر كنونى، سبب كیفیت و كارآیى معلم در نظام آموزشى مى‏ گردد.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: در دوران جدید، سازمان‏هایى پاسخ‏گو و موفق خواهند بود كه هرچه بهتر و بیش‏تر بر تغییرات پرشتاب، یکپارچگى، دانش اندوزى مداوم، تقویت تعهد در كاركنان، تعامل مناسب با محیط سازمانى و برون سازمانى، نوآورى و خلاقیت تأكید كرده باشند. چنین سازمان ‏هایى، فرهنگى را ایجاد یا تقویت خواهند كرد كه به «خود – انگیزشى»، «خود – سازماندهى»، «مسؤولیت پذیرى»، «خود- كنترلى» و «خود- آموزى» منتهى شود؛ چراكه دانش و یادگیرى، نرم افزار استفاده از تمام ابزار و امكانات موجود در سازمان است. بنابراین نقش معلم در تحقق این اهداف ‏بى ‏بدیل است و معلم به ‏واسطه نقش برترى كه دارد، باید به بازنمایى تمام و كمال خصوصیات و كیفیت‏ هاى مطلوب هر نظام آموزشى تبدیل شود. به عبارت دیگر اولین تغییر براى ارتقاى نظام آموزشى باید از معلمان و با ارتقاى سطح علمى و دانشى آنان آغاز شود.