شوراهای اسلامی قدرت زیر سؤال بردن دولت رادارند
شوراهای اسلامی قدرت زیر سؤال بردن دولت رادارند

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی با اشاره به جایگاه نهاد شورا گفت: شوراهای اسلامی می‌توانند دولت را زیر سؤال ببرند و اظهارنظر کنند.

به گزارش ندای چناران، محمدعلی همدمی نژاد در گردهمایی اعضای شورای اسلامی شهر و روستاهای بردسکن، با تأکید بر اینکه شوراهای اسلامی با توجه به جایگاهی که دارند می‌توانند دولت را زیر سؤال ببرند و اظهارنظر کنند، اظهار کرد: اینکه اعضای شوراهای اسلامی همواره گلایه دارند که اختیار لازم برای انجام امور را ندارند، من قبول ندارم.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی بابیان اینکه اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا از طریق شورای اسلامی استان طرح‌ها و پیشنهادهای خود را برای ارائه و تصویب در مجلس شورای اسلامی اقدام کنند، ابراز کرد: جلسات شورای اسلامی باید به‌صورت علنی برگزار شود و در قانون نیامده که درب شورا برای حضور در جلسات به روی مردم بسته باشد

وی با انتقاد از اینکه بعضاً برخی از شوراهای اسلامی در روستاها برای بررسی و تصویب بودجه دهیاران وقت کمتری می‌گذارند، یادآور شد: انتظار داریم اعضای شورای اسلامی نسبت به برگزاری جلسات مستمر دغدغه داشته باشند و در چارچوب قوانین و اختیارات به وظایف خود عمل کنند.

 همدمی نژاد به موضوع معین‌های اقتصادی در شهرستان‌های خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: قطعاً شکل‌گیری و تحقق معین‌های اقتصادی مستلزم همراهی و همکاری شوراهای اسلامی است، بنابراین ضروری است شوراهای اسلامی در این حوزه حضوری فعال داشته باشند و از برنامه‌های اقتصادی در شهرستان و منطقه خود دفاع کنند.

وی بابیان اینکه استاندار خراسان رضوی، اعتقادی به بخش‌های دولتی برای سهولت در انجام امور اقتصادی ندارد، بیان کرد: در راستای توسعه و رشد اقتصادی در شهرستان‌ها ضرورت دارد بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری افراد سرمایه‌گذار در اولویت کاری قرار گیرد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام رونق تولید، بر ضرورت نقش اثرگذار معتمدین و شوراهای اسلامی در اجرای معین‌های اقتصادی تأکید کرد و ادامه داد: سال گذشته ۴۳۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال ارزان‌قیمت از طریق سامانه کارا به متقاضیان پرداخت‌شده است.

در این همایش فرماندار بردسکن از شورا به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین، پایدارترین و باریشه ترین مضامین در عرصه خرد جمعی یادکرد و گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌عنوان یکی از نهادهای مهم تصمیم‌گیری و تصمیم‌ساز در عرصه مدیریت شهری و روستایی هستند.

ابراهیم قاسم پور بابیان اینکه شوراها بسترساز توسعه همه‌جانبه به شمار می‌روند، افزود: راه تحقق اقتصاد مقاومتی و منویات رهبری در بحث رونق تولید در سایه همراهی و مشارکت همه دستگاه‌ها و مردم امکان‌پذیر خواهد بود.

فرماندار بردسکن دهیاران و شوراهای اسلامی را بستر ایجاد مشارکت حداکثری برای انتخابات امسال عنوان کرد و یادآور شد: بردسکن با سه شهر و ۶۹ روستا دارای ۱۵ عضو شورای شهر و ۲۴۴ عضو شورای روستا است که از بدو فعالیت در دوره پنجم شورا توانسته‌اند اقدامات و فعالیت‌های خوبی در عرصه عمران، آبادانی و توسعه فضاهای شهر و روستایی انجام دهند.

  • نویسنده : رضا عزیزی