سند ۲۰۳۰ با مبانی اسلامی مغایرت دارد؛
سند ۲۰۳۰ با مبانی اسلامی مغایرت دارد؛

امام جمعه چناران در خطبه های این هفته نماز جمعه گفت: سند۲۰۳۰ یونسكو مغایرت آشكار با مبانى فرهنگى و اسلامى ما دارد و هدف دشمن از طراحی این سند این است مردم جهان را به شهروندانى تابع تبدیل كنند و نظام‌هاى سیاسى را كاملا در اختیار خود بگیرند.

به گزارش ندای چناران، خطیب جمعه چناران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع معلمان و فرهنگیان وانتقاد از سند ۲۰۳۰ گفت: اینكه سند۲۰۳۰ یونسكو مغایرت آشكار با مبانى فرهنگى و اسلامى ما دارد جاى تردیدى نیست و بر كسى پوشیده نیست كه یونسكو مرجع پىگیرى و ناظر بر اجراى این سند است، مانند دیگر آژانس هاى بین‌المللى تحت سیطره نظام سلطه قرار دارد تا از این طریق، بتوانند مردم جهان را به شهروندانى تابع تبدیل كنند و نظام‌هاى سیاسى را كاملا در اختیار خود بگیرند.

حجت السلام مظفر تاجی گفت: اما این سؤال همچنان باقى است كه پذیرش و اجراى ‌بى ‌سر و صداى سند موسوم به ۲۰۳۰ در كشور اسلامى ما با چه اهدافى صورت ‌گرفته است. به نظر مى ‌رسد پذیرش اسناد بین‌ المللى بدون طى مراحل قانونى در كشور، خود یك معلول است كه علت واقعى را باید در جاى دیگر جستجو كرد.

امام جمعه چناران در ادامه افزود: امروز با تفكرى روبه ‌رو هستیم كه تصور مى ‌كند مقاومت در برابر برخى رویه‌ ها و رویكردهاى جهانى، هر چند ظالمانه باشد، موجب پدید آمدن مشكلاتى براى دولت و روابط خارجى كشور مى‌ شود و به ‌طور مبنایى تقابل با برخى موضوعات بین‌المللى را حتى اگر سلطه ‌آمیز باشد، به صلاح كشور نمى ‌دانند و مدعى هستند چاره ‌اى جزء همراهى با ساخت فعلى نظام بین‌ الملل نداریم. بنابراین تا این تفكر قدرت سیاسى را در اختیار داشته باشد، باید همواره انتظار برخى پیشامدها نظیر۲۰۳۰ را داشت.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره با مخالفت رهبر با اجرای سند ٢۰٣۰ در نظام آموزشی گفت: اصلى ‌ترین سوالى كه در ارتباط با این سند مطرح است و مبناى مخالفت رهبر معظم انقلاب با سند ۲۰۳۰ است؛ آن است كه با توجه به آنچه در اسناد بالادستى نظام در ارتباط با دیدگاه‌هاى اسلامى و مصالح ملى تدوین شده از قبیل مفاهیمى چون؛ اعتقاد به خدا، وحى، معاد، نبوت و امامت، رهبرى نظام اسلامى و ولایت فقیه، آزادى توأم با مسؤولیت در برابر خدا، ارزش‌هاى انقلاب، حمایت از مستضعفان جهان، مبارزه با استكبار، مصادیق تقواى الهى، جهاد، امر به معروف و نهى از منكر، تولى و تبرى، عفت، شجاعت، حفظ عزت و اقتدار نظام اسلامى، انسجام ملى، بیان تكالیف دینى، توجه به تمدن اسلامى. ایرانى، آرمانى بودن جامعه عدل مهدوى، خدامحورى نه انسان‌محورى، اهمیت پاكدامنى و ازدواج، استحكام خانواده، ارزش‌ها، نقش‌ها و مسؤولیت‌هاى جنسیتى (دختران و پسران)، عدالت، قناعت و انضباط مالى و پرهیز از اسراف، معاش حلال، توجه به طبیعت به‌ عنوان امانت الهى، مرزهاى حلال و حرام در رفتارها، بزرگداشت ایام ‌الله، تعظیم مجالس و اماكن مذهبى، انس با دعا و توسل و آموزش قرآن، چگونه‌ می تواند رهبرى با سندى كه مبناى تفكر آن لیبرالیستى بوده و این مفاهیم در آن ‌جایگاهى ندارد، موافق باشد؟

وی درهمین راستا و با تبریک هفته معلم گفت: مساله حائز اهمیتى كه باید از جانب معلمان عزیز و بزرگوار از پایین ‌ترین مراحل آموزشى تا سطوح عالى مدنظر قرار گیرد، تعهد به تربیت نیروى انسانى جوان جامعه بر محور ارزش‌هاى بنیادین نظام اسلامى است كه باید در كنار توجه به فراگیرى تخصص‌هاى لازم در رشته‌هاى مختلف آموزشى مدنظر قرار گیرد و به عبارتى تعهد و تخصص همراه و همگام یكدیگر براى جوان امروز باشد.

تاجی در ادامه اظهار داشت: ضرورت توجه به این موضوع در جایگاه تعلیم و تربیت معلمان جامعه در این زمان كه نظام اسلامى گام‌هاى خود به سمت پیشرفت و تمدن‌ سازى را به فرمان مقام معظم رهبرى و بر محوریت برنامه‌ ها و سیاستگذارى‌هاى كلانى همچون «گام دوم» انقلاب اسلامى را بر مى ‌دارد، بیشتر احساس مى ‌شود؛ چرا كه لازمه پیشرفت تعهد محور و تمدن ساز و مبتنى بر ارزش‌هاى انقلابى و اسلامى، تربیت نیروى انسانى مومن و انقلابى است؛ رسالتى كه از آغاز بر عهده معلمان و در نهاد مدرسه و دانشگاه قرار مى ‌گیرد و اگر آموزش‌ها بر مدار این این هدف و با محوریت این ارزش‌ها صورت گیرد،بى‌شك تأثیر مهمى در تحقق این اهداف خواهد داشت و در صورتى كه بر محور تعالیم غربى و غیر دینى انجام شود، نه تنها نتیجه دلخواه را نخواهد داشت بلكه در جهت عكس آن خواهد بود.

وی با اشاره به سالروز خروج آمریکا از برجام گفت: اعلام خروج ترامپ از برجام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ سبب شد این خروج به‌ لحاظ اثر گذارى بر روند تحولات منطقه ‌اى و جهانى واثبات بدعهدى وبى اعتنایى قدرت‌هاى مسلط جهانى به پیمان‌ها وقراردادهاى بین‌المللى، اهمیتى فراتر ازانعقاد یك توافق میان ایران وگروه ۵+۱ در تیرماه سال ۱۳۹۴ پیدا كند.

خطیب جمعه چناران ضمن انتقاد از امضای برجام تصریح کرد: توافق برجام كه قرار بود با هزینه تعطیلى بسیارى از دستاوردهاى هسته‌ اى كشور و تضعیف یكى از مؤلفه‌ هاى اقتدار نظام اسلامى، حداقل در حوزه اقتصاد با رفع تحریم‌ها، گشایش براى مردم ایجاد كند، امروز موجب حسرت از روند طى شده است.

تاجی ضمن اشاره به دستاوردهای برجام گفت : یكى از مهمترین دستاورد برجام اثبات این نكته به افكار عمومى جهان بود كه ملت بزرگ و فهیم ایران، اهل تعامل، تفاهم و مذاكره است و همواره پایبند به معاهدات بین ‌المللى در این مقطع حساس تاریخ بوده است. سندى كه براى آیندگان ثابت مى ‌كند این ملت در چنین برهه حساسى هرچه در توان داشت براى تعامل سازنده و دیپلماسى با جهان و كشورهاى مدعى انجام داد و پاى توافقى مهم و بین ‌المللى را امضا كرد و نسبت به آن عهد شكنى نكرد.

خطیب جمعه چناران با اشاره به پیش بینی های مقام معظم رهبری در برجام اشاره کرد و افزود: اگر چنانچه به هشدارهاى رهبرى معظم انقلاب توجه وبدون شتاب زدگى تمهیدات لازم براى متعهد ساختن طرف مقابل اتخاذ مى ‌شد و تنها به امضاء جان كرى وزیر خارجه اسبق آمریكا اعتماد نمى ‌شد، اكنون در جایى نبودیم كه فرانسوى‌ها وآمریكایى‌ها مدعى شوند كه ایران حتى نباید آن حداقل‌هاى پذیرفته شده در برجام در غنى ‌سازى اورانیوم را ادامه دهد و مدعى لغو معافیت‌هاى مرتبط با برنامه هسته ‌اى جمهورى اسلامى شوند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان با بیان اینکه مهمترین اشتباه كه محرك كاخ سفید براى خروج از برجام شد، گره زدن اقتصاد به سرنوشت برجام بود افزود: توافق برجام موجب شد كارآفرینان ما بیهوده به مدت چند سال به سراب توافقنامه ‌اى چشم بدوزند. اگر نرمش قهرمانانه ایران با این اشتباهات مواجه نمى ‌شد، آمریكا هم نمى ‌توانست راهى براى فرار بیابد.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به بدعهدی آمریکا و سران اروپا در برجام گفت: با خروج ترامپ از برجام، عملا تمامى انگاره‌هایى كه در مورد این توافق بنا شده بود، فروپاشید و نه تنها هیچ یك از وعده‌هایى كه رئیس جمهور محترم و تیم مذاكره‌ كننده هسته ‌اى براى حل مشكلات كشور نظیر ازدواج جوانان، محیط زیست، كار و اشتغال جوانان، گشایش اقتصادى وحتى آب خوردن!، داده بودند، تحقق نیافت، بلكه اكنون دیگر كسى حاضر نیست تعابیرى نظیر «آفتاب تابان»، «فتح‌الفتوح»، «پیروزى بزرگ ملت ایران» را در خصوص برجام به زبان آورد ومدعیان برجام، امروز دلواپس ‌تر از دلواپسان لقب گرفته شده اند.

وی درهمین راستا و با اشاره به اینکه خروج ترامپ از پیمان‌هاى بین‌المللى باعث ایجاد تهدیداتى در نظام بین‌الملل شده است گفت: پیمان تجارى اقیانوس آرام (TPP) اولین پیمانى بود كه دونالد ترامپ بلافاصله پس از آغاز دوره ریاست جمهورى خود در بهمن ماه ۱۳۹۵، از آن خارج شد.دولت آمریكا، دلیل خروج خود از یونسكو را رسماً حمایت از دولت غاصب صهیونیستى عنوان كرد. رژیم صهیونیستى نیز با استقبال از این اقدام، بلافاصله از این سازمان خارج شد.این اقدامات ترامپ باعث تحریك و تشجیع دیگر قدرت‌هاى جهانى مانند روسیه براى خروج از دیگر پیمان‌هاى بین‌المللى خواهد شد. این وضعیت در نهایت به ‌نوعى هرج و مرج بین‌المللى منتج خواهد شد.

تاجی ادامه داد: هر چند تاكنون تاریخ تنش‌ها و جنگ‌هاى مختلف نشان داده است، پیمان‌هاى بین‌المللى كارایى لازم را نداشته است، اما آمریكا با اینگونه اقدامات خود، در حال نابودى تمامى قوانینى است كه در چند سده اخیر در عرصه بین‌المللى تدوین كرده ‌اند.تخطى آمریكا از قوانین بین‌الملل، خروج از توافق‌ها و تحریك دیگر كشورها براى زیر پاگذاشتن نهادهاى بین‌المللى در نهایت مى ‌تواند بزرگترین چالش امنیتى را پیش روى نظام بین ‌الملل قرار دهد.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به پیامدهای آمریکا در خروج از برجام گفت: آمریكا در شرایط كنونى در تمامى جنبه‌ ها، تبدیل به بزرگترین تهدید نظام بین‌الملل شده است. تحریم كشورها، استفاده ابزارى از واژه تروریسم، حمایت از دیكتاتورها و كمك به تشدید ناامنى و بحران‌هاى منطقه ‌اى و در نهایت، بر هم زدن قوانین و نهادهاى حاكم بر نظام بین‌الملل ازجمله اقدامات دولت آمریكا است كه مى ‌تواند وضعیت نظام بین‌الملل را بسیار نگران ‌كننده كند.

امام جمعه چناران با واكاوى نظام قرون وسطایى عربستان و جنایات آل سعود گفت: عربستان به‌ دلیل نداشتن قانون اساسى مدون بر اساس سلایق حاكمان آن یعنى خاندان سعودى اداره مى ‌شود كه این موضوع منجر به اعمال انواع و اقسام تبعیض‌ها در این كشور و اعمال انواع ظلم‌ها و ستم‌ها بر شهروندان عربستانى شده است.

تاجی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب که بارها تأكید كرده‌ است كه نظام عربستان قرون وسطایى بوده و براین اساس رفتار مى ‌كند افزود: در واقع برخى از ویژگى‌هاى مشترك نظام‌هاى سیاسى قرون وسطایى وعربستان باعث شده است تا این كشور همچنان به‌ عنوان عقب مانده‌ ترین نظام سیاسى و بزرگترین حامى تروریسم شناخته شود.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان با اشاره به روزنامه واشنگتن پست با «قرون وسطایى» خواندن سیستم قضایى عربستان گفت: «سیستم قضایى مستبدانه عربستان بر مبناى تفسیر شخصى قضات و دادستان‌ها از قوانین قرار دارد. در عربستان بسیارى از متهمان تحت فشار و شكنجه ‌هاى وحشتناك مجبور به اعترافات ساختگى هستند و هنوز در این كشور روش اعدام با گردن زدن با شمشیر است.»

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به آمارهای بین المللی در خصوص نظام سیاسی حاکم برکشور عربستان افزود : ، عربستان بیش از ۳۰ هزار زندانى سیاسى دارد كه بیشتر آن‌ها زندانى عقیدتى مى‌ باشند و عمدتاً شامل شیعیان نواحى شرقى عربستان هستند. نكته جالب این است كه براى بسیارى از این زندانى‌ها، هیچ گاه جلسه محاكمه ‌اى برگزار نمى‌ شود و در زندان‌ها به بدترین شیوه با آن‌ها برخورد مى ‌شود.

وی به جنایات عربستان در سطح منطقه اشاره کرد و افزود: جنایات عربستان در یمن بر کسی پوشیده نیست، اكثر قربانیان جنگ یمن كودكان زیر پنج سال هستند. این گزارش همچنین نشان مى ‌دهد كه در هر ۱۱ دقیقه و ۵۴ ثانیه، یك كودك بر اثر جنگ و عوارض جانبى آن‌ جان خود را از دست مى ‌دهد. طبق گزارش سازمان ملل درصورت ادامه جنگ تا سال ۲۰۲۰آمار تلفات به یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر خواهد رسید و ۶۵۷ میلیارد دلار خسارت اقتصادى به یمن وارد خواهد آمد و متحدان غربى عربستان نیز به این نتیجه رسیده ‌اند كه نظام سعودى بیشتر با روحیات قرون وسطى اداره مى ‌شود و این مسأله تبدیل به یك معظل بزرگ جهانى شده است.

امام جمعه چناران ادامه داد: از آن‌ جایى كه ترامپ به‌ خوبى از شكنندگى حكومت عربستان آگاه است، پیوسته تأثیرپذیرى عربستان را به رهبران این كشور گوشزد مى‌ كند تا آن‌ها را همیشه در حالت اضطراب و ترس نگه دارد. ترامپ مى‌خواهد با این روش، سعودى‌ها را وادار كند تا همیشه در مسیر راضى كردن آمریكا و اجراى خواسته‌هاى او قدم بردارند.

تاجی ضمن اشاره به سكوت حاكمان عربستان و رسانه‌ها و افراد وابسته ‌شان در برابر توهین‌هاى شرم‌آور ترامپ گفت: ذلت پذیرى و قبول حقارت مقوله ‌اى است كه رژیم‌هاى مرتجع و وابسته عربى به‌ ویژه آل سعود براى حفظ تاج و تخت خود به آن عادت دارند و معتاد هستند

وی با اشاره به اهداف دخالت مستقیم آمریکا و راهبردهاى آمریكا براى آینده ونزوئلا گفت: ونزوئلا داراى ماهیتى مستقل بوده و جزء كشورهاى آمریكاى لاتین است كه وابستگى به آمریكا ندارد.

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: آمریكا در منطقه آمریكاى لاتین به ‌دنبال پیاده‌ سازى استراتژى سد نفوذ است. این استراتژى از دوران جنگ سرد و شوروى مورد استفاده قرار گرفته و اكنون نیز با تمایل ونزوئلا به سمت و سوى روسیه، تمام توان دولت ترامپ جهت خارج كردن روسیه از آمریكاى لاتین است.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ضمن اشاره به اهداف پنهان و آشکار آمریکا در ونزوئلا گفت: دستیابى به منابع نفتى غنى در ونزوئلا كه داراى یكى از مرغوب ترین نفت‌هاى جهان است، آمریكا را به این سمت سوق داده است. تاكنون واشنگتن موفق به ساقط كردن دولت قانونى ونزوئلا نشده و تلاش دارد از طریق چهار راهكار دولت قانونى این كشور را ساقط كند: ترور مادورو، كودتاى نظامى، حمله نظامى، اجماع بین‌المللى

وی با اشاره به سالروز تشکیل بسیج سازندگی گفت: بسیج سازندگی از سال ۷۹ با دستور رهبر انقلاب برای شكوفایی استعدادهای ذخیره‌شده در جوانان این سازمان باهدف استفاده از نیروی نشاط جوانان برای سازندگی كشور در اوقات فراغت شروع به کار کرد. اولین فعالیت‌های سازمان بسیج سازندگی با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی داوطلب در سطح کشور شکل گرفت.

امام جمعه چناران ادامه داد: این گروه‌ها با اعزام به مناطق محروم کشور به امر سازندگی و آموزش عمومی در مناطق هدف می‌پرداختند. در سال‌های ابتدایی تشکیل گروه‌های جهادی، انتشار اقدامات سازندگی و محرومیت‌زدایی کارکرد فرهنگ ‌سازی به خود گرفت و موجب حضور بخش وسیعی از دانش جویان، طلاب و دانش آموزان در سال‌های بعد را داشت.

خطیب جمعه چناران به نقش سازنده بسیج سازندگی در کشور اشاره کرد و افزود: بسیج سازندگی با گذشت ۸ سال از فعالیتش در همه عرصه‌ها اعم از آموزشی، بهداشتی، فنی و حرفه‌ای، خدمات‌رسانی، عمرانی، مرمت، بهسازی و زیباسازی مدارس واردشده است و این امر به سبب آن است که داوطلبان حضور در اردوهای جهاد سازندگی طیف وسیعی از جوانان در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف بوده است.

تاجی به نقش اثر گذار اردوهای جهادی در حل مشکلات مناطق محروم اشاره کرد و افزود: در اردوهای جهادی دانشجویان پزشکی به امر طبابت در روستاها و مناطق محروم می ‌پردازند، مهندسین عمران و معماری به طراحی و اجرای ساخت‌ وسازها می ‌پردازند، مهندسین کشاورزی به توانمند سازی روستائیان برای راه‌ اندازی بنگاه‌های اقتصاد روستایی کمک می ‌کنند، حجم زیادی از داوطلبان به کارگری ساده در امور عمرانی و ساخت ‌وساز مشغول ‌اند و بانوان نیز به آموزش و فرهنگ ‌سازی در مناطق کم ‌بهره کشور فعالیت می ‌کنند.

وی با اشاره به روز هلال احمر و صلیب سرخ جهانی گفت: سازمان صلیب سرخ یكى از سازمان‌هاى بین‌المللى است كه با هدف تخفیف آلام انسانى و حفظ و پیشرفت بهداشت عمومى تشكیل شد.صلیب سرخ جهانى سازمانى‌ بى‌ طرف است كه هم ‌اكنون تحت عنوان فدراسیون صلیب سرخ جهانى و هلال احمر فعالیت مى‌ كند. جایگاه جمعیت هلال احمر از نظر عرف بین‌المللى نیز بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر صلیب سرخ و هلال احمر بین‌المللى بزرگترین شبكه بشردوستانه غیرسیاسى و امدادرسانى جهانى را تشكیل مى ‌دهد.

خطیب جمعه چناران ادامه داد: امروزه در سطح بین ‌المللى یكى از معیارهاى سنجش میزان فعالیت‌هاى بشردوستانه و غیرسیاسى در هر كشور، وضعیت جمعیت ملى صلیب سرخ و یا هلال احمر و عدم وابستگى و غیرسیاسى بودن آن است.به‌ همین‌ دلیل ماموریت این سازمان همان مأموریت‌هاى سازمان صلیب سرخ جهانى است و طبق تعریفى كه براى آن بیان شده، «سازمانى است ارزشى و انسانى كه براى حفظِ حُرمت و كرامت انسانى فارغ از مرزبندى‌هاى سیاسى و جغرافیایى، در خدمت به اقشار مختلف مردم هنگام نیازمندى‌ها مى‌باشد.»

امام جمعه چناران از نقش سازنده هلال احمر که همیشه در صحنه آماده خدمت به مردم است افزود: جمعیت هلال احمر جمهورى اسلامى ایران نیز در طى سال‌هاى متمادى به این ماموریت خود عمل كرده و فارق از ملاحظات سیاسى، دینى، اجتماعى و فرهنگى در مواقع بروز بحران‌هاى مختلف و بلایاى طبیعى به كمك كشورهاى آسیب دیده شتافته و به مردم كشورها خدمت ‌رسانى كرده است.

وی خاطر نشان کرد: سازمان هلال احمر در عرصه داخلى در طى سال‌هاى گذشته كه كشور متحمل خسارات و حوادث انسانى همچون جنگ تحمیلى و حوادث طبیعى همچون سیل و زلزله شده است، این جمعیت با تمام توان و قدرت و ظرفیت خود در عرصه امداد رسانى به مردم كشور تمامى تلاش خود را به كار برده است تا مشكلات مردم آسیب دیده را با امدادرسانى به موقع و فورى و با همكارى و بسیج مردمى و سازمان‌هاى مرتبط برطرف نماید.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ضمن انتقاد از سازمان بین المللی در ماجراى سیل اخیرکشور افزود: سازمان‌هاى بین‌المللى با چالش‌هاى جدى در این زمینه روبه رو شدند و در عمل به این وظیفه خود به دلایل مختلف سیاسى، كوتاهى كردند و ثابت كردند كه این ادعاى حقوق بشرى تا چه اندازه در گرو منافع سیاسى برخى كشورها قرار دارد.

تاجی با بیان اینکه سیل اخیر در کشور ماهیت سازمان های بین المللی را افشا کرد افزود: رفتارهاى تحقیرآمیز اروپا همراه با كارهاى نمادین رسانه‌ اى و كمك‌هاى كم ارزش اتحادیه اروپا و چند كشور غربى باعث رسوایى غربى‌ها و اروپایى‌ها شد.

وی با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان؛ ماهى براى خودسازى، معنویت‌ گرایى و فرهنگ ‌سازى ارزش‌هاى اسلامى‌ است گفت: ماه مبارك رمضان، ماهى است كه بركات خداوند كه بالاترین آن «قرآن مجید» مى ‌باشد، بر بندگان نازل مى‌شود و به‌ همین‌دلیل بهترین فرصتى است كه همگى انسان‌ها مى ‌توانند از این فرصت رحمت ومغفرت بهره برده و به تعبیر روایات اسلامى، از مهمانى ‌اى كه خداوند متعال با این بركات آسمانى و رحمت و مغفرت خود میزبان آنان است، بهترین بهره را ببرند و از خان نعمت‌هاى بى ‌كرانش محظوظ گردند و در زمره سعادتمندان دنیا و آخرت قرار گیرند.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به برکات ماه رمضان افزود: وجود این بركات عظیم است كه به این ماه مبارك، جلوه ‌اى خاص بخشیده و حضرات معصومین(ع) سفارش‌هاى بسیارى در خصوص فضیلت‌هاى این ماه بیان نموده و با بیان ادعیه و مناجات‌هاى معرفت بخش براى روزها و شب‌هاى این ماه شریف، زمینه استفاده هرچه بیشتر همگان از این چشمه جوشان رحمت الهى را فراهم كرده ‌اند. به‌ خصوص آنكه در این ماه مبارك شب‌هاى با فضیلت قدر كه شب نزول قرآن و مغفرت الهى است، قرار دارد

تاجی اظهار داشت: ماه رمضان، از این موهبت برخوردار است كه درهاى رحمت و مغفرت الهى به‌ سوى بندگان گناهكار خویش بازشود و فرصتى بیشتر از هر زمان دیگر فراهم مى ‌شود، كه بندگان به ‌سوى معبود حقیقى خویش باز گردند.

وی تصریح کرد: ماه. مبارک رمضان مى ‌تواند بهترین فرصت براى تربیت معنوى مومنین به‌ خصوص جوانان عزیز جامعه اسلامى ما باشد تا با بهره مندى از این فرصت گرانقدر خود را بر محور اخلاق و ارزش‌هاى معنوى و اسلامى تربیت نمایند و در مقابل هجمه‌هاى دشمنان دین و ایمان، در این زمانه كه از هر زمانى دیگر بیشتر و مخرب ‌تر است، آماده سازند.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: تلاوت قرآن، حضور به‌ موقع در نمازهاى پرفیض جماعت، شركت در كلاس‌هاى آموزشى ویژه رمضان، حضور در مجالس معنوى، تشكیل جلسات قرآن ‌خوانى دوره ‌اى در مساجد و مراكز دینى و منازل، از مهمترین برنامه‌ هاى پربركت ماه مبارك رمضان است كه جوانان مى ‌تواند با بهره گیرى از آن‌ها، خود را به درگاه احدیت مقرّب سازند.