ظریف: ایران اجازه نمی‌دهد آمریکا تنگه هرمز را ناامن کند
ظریف: ایران اجازه نمی‌دهد آمریکا تنگه هرمز را ناامن کند

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای تاکید کرد که ایران به دنبال افزایش تنش با آمریکا نبوده اما این اجازه را نخواهد داد که واشنگتن تنگه هرمز را ناامن کند.

به گزارش ندای چناران به نقل از خبرگزاری تسنیم، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: اگر آمریکا تصمیم بگیرد که تنگه هرمز را برای ما (ایران) ناامن کند ایران این اجازه را نخواهد داد.

ظریف در این مصاحبه که قرار است صبح شنبه به صورت مشروخ منتشر شود، تاکید کرد: اینکه جان بولتون به جنگ با ایران فرا می خواند مساله جدیدی نیست؛ سخن از جنگ در سال ۲۰۱۵ نیز مطرح شد زمانی که جان بولتون در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: برای نرسیدن ایران به بمب هسته ای باید ایران را با بمب هسته ای زد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: اکنون کدام کشور در امور داخلی لیبی و سودان دخالت می کند؟ کدام کشورها عرصه را بر قطر تنگ کردند؟ کدام کشور کودتا در ترکیه را طرح ریزی کرد؟ به حقایقی که در این کشورها رخ می دهد توجه کنید، آیا این ایران است که در این کشورها مداخله می کند؟

وی در ادامه این مصاحبه با اشاره به این موضوع که ایران خواهان افزایش تنش با آمریکا نیست، گفت: ما این موضوع را به طور شفاف اعلام کرده ایم که هیچ نفعی در افزایش تنش نداریم. ما به طور شفاف اعلام کرده ایم که خلیج فارس و تنگه هرمز خط حیاتی ما هستند و ما برای زندگی خود به آنها وابسته هستیم. ما خواهان آن هستیم که آنها امن و آزاد برای دریانوردی تمامی کشورها و از جمله ایران باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که آمریکا هفت تریلیون دلار در منطقه ما هزینه کرده است. او منطقه ما را نابود کرد. خون بسیاری از آمریکایی ها به گردن وی است. این به خاطر آن است که آمریکایی ها بدون هیچ دلیل و هدفی در این منطقه کشته شدند.